IFA 2016: būk prisijungęs arba pranyk

Publikuota: 2016-09-05
Technologijų ir buitinės elektronikos paroda IFA Berlyne. Naglio Navako (VŽ) nuotr.
svg svg
Technologijų ir buitinės elektronikos paroda IFA Berlyne. Naglio Navako (VŽ) nuotr.

Daiktų internetas, išmanūs namai, mąstantis ir išmanusis internetas – tai populiariausios parankinės gamintojų frazės, šiais metais be atvangos skambančios technologijų parodos IFA stenduose. Kol kas nei terminologija, nei šių skambių frazių ribos, nei prasmės dar nėra nusistovėjusios. Tačiau tendencija akivaizdi – būk išmanus arba pamirštas.

15 skirtingų buitinės technikos gamintojų vienoje svarbiausių pasaulio technologijų parodų siūlo visa apimančius sprendimus išmaniesiems namams, dar 100 demonstruoja įvairius išmaniuosius buities elementus: apsaugos sistemas, išmaniąsias spynas, langus, šviesas ir vaizdo kameras.

Žinoma, visa apimančias išmaniųjų namų sistemas vartotojams gali pasiūlyti tik didieji buitinės technikos ir elektronikos gamintojai, kurių produktų arsenale yra tiek šaldytuvai, tiek televizoriai, tiek, pageidautina, išmanieji įrenginiai.

„Planšetinaime telefone galite nurodyti, kokius skalbinius skalbsite, o skalbimo mašina parinks tinkamą skalbimo programą, bei perduos duomenis džiovyklei, kuri pasiūlys tai skalbinių partijai tinkamiausią džiovinimo režimą“, – pavyzdį pateikia Norbertas Schmidtas, „Whirpool“ produktų ir prekės ženklo viceprezidentas Europai, Artimiesiems Rytams ir Afrikai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tiek skalbyklė, tiek džiovyklė, be abejo, apie savo darbo pabaigą praneš žinute į išmanųjį įrenginį. Tai – tik vienas išmaniųjų namų veikimo pavyzdys. Kiti gamintojai – „Samsung“, „Panasonic“, „Beko“, „Bosch“, „Siemens“ ir daugelis kitų – siūlo savo variacijas. Itin populiarūs – kameromis aprūpinti šaldytuvai, kurie leidžia per atstumą žvilgtelėti į jų vidų ar užsakyti maisto internetu.

Namų širdis slenkasi į virtuvę

Šiais metais „Samsung“ parodoje pristato „Family Hub“ – į šaldytuvą įmontuotą, iš esmės, planšetinį kompiuterį, kurio ekrane galima žiūrėti televizorių, palikti žinutes šeimos nariams, kalbėti telefonu, užsakyti maisto ir taip toliau. Tai – toli gražu ne vienintelis išmanus šaldytuvas, kurį siūlo buitinės technikos gamintojai, tačiau jis rodo besikeičiančią bendrovės filosofiją.

Iki šiol „Samsung“ laikėsi nuomonės, kad išmanusis televizorius yra namų širdis, iš kurios gali būti valdomi visi kiti išmanios buities aspektai. „Family Hub“, kiti išmanieji šaldytuvai ir visa armija šefų, parodoje demonstruojančių visų buitinės technikos gamintojų įrangą, taip pat rodo paūmėjusį dėmesį mūsų maisto gamybos įpročiams. Visgi, vargu, ar daiktų internetas gali pradėti suktis aplink virtuvę.

Pietų Korėjos milžinė yra viena nedaugelio, galinčių pasiūlyti tokią plačią produktų pasiūlą ir investuojanti pakankamai, kad galėtų savarankiškai kurti savo namų ekosistemą, bei tikėtis, kad kiti gamintojai taikysis prie bendrovės produkcijos. Visgi, dauguma gamintojų renkasi atviro kodo platformas. Tai yra, suprasdami, kad pačioms visko sukurti nepavyks, įmonės į drauge galinčių veikti produktų kūrimą leidžia įsitraukti ir kitiems gamintojams. O visų operacijų centras, nepaisant kai kurių bendrovių pastangų, tvirtinasi mobiliuosiuose įrenginiuose – telefonuose ir planšetiniuose kompiuteriuose.

Be partnerių nepavyks

Net ir toks palyginti konkretus ir apibrėžtas planšetinio kompiuterio, skalbyklės ir džiovyklės bendradarbiavimo pavyzdys, kokį minėjo p. Schmidtas, reikalauja nemažai infrastruktūros, kurios nesimato žvelgiant tik į pačius įrenginius. Gamintojų tarpe pamažu nusistovi daugiau ar mažiau vienodas principas: visi įrenginiai prisijungia prie namų „Wi-Fi“ tinklo, o per jį – prie interneto. Šiuo jie (tarpininkaujant bendrovės arba trečiųjų šalių serveriams) pasiekia jūsų prie interneto prijungtą išmanųjį įrenginį, kuriame yra įdiegta reikalinga programėlė.

Tai reiškia, kad tam, kad išmanioji virtuvė veiktų, reikia visos eilės įrenginių, patenkančių į telekomunikacijų ir IT bendrovių kompetencijos sritį. Kitais atvejais į partnerių ratą patenka kitų sričių įmonės – išmaniu energijos valdymu, pavyzdžiui, yra suinteresuotos energetikos bendrovės, o tam, kad išmaniuoju šaldytuvu galėtumėte lengvai įsigyti maisto, reikalingas mažmenininkų palaikymas. Buitinės technikos gamintojai nusiteikę entuziastingai, tačiau potencialūs partneriai laukia platesnio išmaniųjų buities įrenginių paplitimo.

Padėtis dar labiau komplikuojasi, kai į tinklą prijungiamos namų stebėjimo kameros, judesio davikliai, išmanūs jungikliai, spynos ir kita. Išmanūs namai ima generuoti milžiniškus informacijos srautus, o norint, kaip „Panasonic“, kad vaizdo kameros atpažintų namų šeimininką ir automatiškai išjungtų signalizaciją, prireikia juos atskirti ir apdoroti kaip įmanoma greičiau.

Čia į sceną žengia Harriet Green, IBM vadovė ir pasiūlo savo dirbtinio intelekto „Watson“ paslaugas. Jis gali ne tik palaikyti pokalbį, padėti sugalvoti, ką ruošti vakarienei iš to, kas yra šaldytuve, ar suplanuoti maršrutą ar dienotvarkę. Atsižvelgdamas į eismo intensyvumą jis gali jus pakelti anksčiau, kad nepavėluotumėte į darbą. Prižiūrėti jūsų senyvus tėvus ir pranešti, jei jie ima elgtis neįprastai – ši sistema ne tik atlieka užduotis, tačiau ieško dėsningumų ir mokosi iš savo klaidų.

IBM siekia užpildyti itin svarbią nišą – visai chaotiškai išmanumo rinkai tiekti smegenis, kuriuos patys sukurti yra pajėgūs vos vienetai.

Vis dar gali būti gražus

Teisybės dėlei, reikia pripažinti, kad ne visi renkasi keliauti išmanumo link. Mažesnieji gamintojai, kurie negali investuoti milžiniškų lėšų į išmaniųjų technologijų vystymą, pirkėjus traukia grožiu. Pavyzdžiui, vokiečių gamintojos „Miele“ retro dizaino šaldytuvas gali būti drąsiai įkainojamas taip pat, kaip išmanusis „Bosch“ šaldytuvas su viduje įmontuotomis kameromis, leidžiančiomis užmesti akį į vidų kad ir kur būtumėte.

Gamintojai šalia šaldytuvų su išmaniais ekranais stato šaldytuvus su įmontuotomis rašymo lentomis, ant kurių žinutes galima palikti kreida. Net ir anokia naujovė – juodas matinis buitinės įrangos paviršius apdainuojamas link absurdo sparčiai riedančiomis rinkodaros frazėmis, kaip antai:

„Europiečių itin pamėgtas juodas matinis paviršius sugeria jį supančią šviesą ir kuria įspūdį, kuris vienu metu yra ir belaikis, ir avangardinis“, – bereikšmius ditirambus suokia „Samsung“ rinkodaros mechanizmas.

Kad ir kuri kryptis būtų jums priimtinesnė – išmanumas ar grožis, – akivaizdu, kad pirmąjį XXI a. dešimtmetį menantis paprastas baltas šaldytuvas netrukus taps toks retas, kaip snieginis leopardas.

FOTOGALERIJA Savaitgalis technologijų parodoje IFA 2016 (147 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

„TikTok“ ruošiasi į socialinį tinklą integruoti žaidimus

Socialinis tinklas „TikTok“ rengiasi rimčiau žengti į žaidimų industriją – anot „Reuters“ naujienų agentūros,...

Inovacijos
2022.05.19
Efektyvus įsigijimas: kaip „Rivilė“ pasiekė startuolio spurto į sparčiausiai augusių Europoje sąrašą Premium

Trisdešimtmetį veikiančios įmonės sukaupta patirtis ir žinios kartu su nauju požiūriu į darbuotoją ir klientą...

Gazelė
2022.05.19
„Paystrax“ planuoja plėtrą Lietuvoje

Mokėjimų apdorojimo sprendimus siūlanti „fintech“ įmonė „Paystrax“ plės komandą Lietuvoje – 30 darbuotojų...

Inovacijos
2022.05.19
Užderėjo startuolių sandorių: ko reikia Lietuvai, kad galėtų pasileisti plaukus Premium

Rekordiniais 2021 m. lietuviški startuoliai pritraukė daugiau nei 430 mln. Eur investicijų, tačiau šie metai...

Inovacijos
2022.05.19
Ministerija: didžiųjų pasaulio įmonių apmokestinimo naudos Lietuva sulauktų 2025-aisias

Lietuva palaiko globalaus pelno mokesčio tarptautinėms kompanijoms iniciatyvą įvedant jį nuo 2024-ųjų, o jo...

Finansai
2022.05.19
Bankrutuoja „Google“ padalinys Rusijoje

JAV technologijų milžinės „Google“ padalinys Rusijoje planuoja skelbti bankrotą, šios šalies pareigūnams...

Inovacijos
2022.05.19
Pandemijai nepavyko visos prekybos perkelti į internetą Premium

Elektroninės prekybos verslai, dar pernai džiūgavę dėl stipriai išaugusio klientų skaičiaus, dabar sprendžia...

Prekyba
2022.05.19
Ekspertų verdiktas: besikeičianti geopolitinė situacija didina naujų kompetencijų poreikį Lietuvos žemės ūkyje Verslo tribūna

Šalies agroversle taikomi nauji ūkininkavimo modeliai, pažangios technologijos, naudojama šiuolaikiška...

Agroverslas 2023
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Nacionalinėje jaunųjų bendrovių parodoje šį penktadienį – technologijos ir tvarumas Verslo tribūna

Gegužės 20-tą dieną „Kablys+kultūra“ dėl geriausios šių metų jaunosios bendrovės titulo konkuruos 40 atranką...

Prieš KAM svetainę gegužę įvykdyta masyvi kibernetinė ataka

Atnaujinus Krašto apsaugos ministerijos (KAM) internetinį puslapį, prieš jį po kelių dienų buvo įvykdyta...

Verslo aplinka
2022.05.18
Naujasis „TransferGo“ technologijų vadovas – M. Žalneravičius

Lietuvių startuolio „TransferGo“ technologijų vadovo pareigas pradeda eiti Mantas Žalneravičius.

Vadyba
2022.05.18
Pandeminis bumas baigėsi: daliai banginių tenka susidurti su realybe Premium

„Zoom“, „Uber“, „Amazon“ – tai yra tik maža dalis technologijų kompanijų, kurių veiklą iš pagrindų supurtė...

Inovacijos
2022.05.18
A. Bogdanovičius. Vyriausybės veikla atveriant duomenis – tikėjimas iš troškimo 4

Tikėjimas iš troškimo (angl. wishful thinking) – terminas, naudojamas apibūdinti situaciją, kai...

Nuomonės
2022.05.18
Ar atlaikytumėte kibernetinę ataką? Atsakyti padės simuliacija Verslo tribūna

Pandemijos ir ribojimų metai atnešė ne tik galimybes atlikti daugelį procesų nuotoliniu būdu, bet ir...

„NRD Cyber Security“ kviečia į kasmetinę „CyberSOC“ virtualią konferenciją Verslo tribūna

Gegužės 25 d. vyks jau ketvirtoji metinė konferencija, joje bus kalbama apie saugumo operacijų centrus (SOC),...

2022.05.18
A. Zujevas. Valstybinės sistemos gali tapti perkamiausia Lietuvos eksporto preke

Šiuo metu Lietuvos Finansų ir Ekonomikos ir inovacijos ministerijų dėka vyksta puiki iniciatyva – viešojo...

Nuomonės
2022.05.17
Rekordinė „Bitės“ sutartis: tinklą atnaujins „Ericsson“ įranga

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė“ pasirašė tinklų įrangos sutartį su Švedijos bendrove „Ericsson“. Anot...

Inovacijos
2022.05.17
Norint eksporto, reikia inovacijų Verslo tribūna

Kitąmet trisdešimties metų jubiliejų minėsianti UAB „Henris“ iš Šiaulių jau daugelį metų garsėja kaip solidus...

Inovacijos
2022.05.17
„Women Go Tech“ įkūrėja: technologijų sektoriuje svarbiausias yra gebėjimas mokytis Verslo tribūna

Žydrūnė Vitaitė yra pardavimų vadovė technologijų įmonėje „Eldes“ ir iniciatyvos „Women Go Tech“...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku