Pradeda veikti GPS alternatyva: Europos navigacijos sistema „Galileo“

Šiandien, gruodžio 15 d., pradeda veikti Europos palydovinės navigacijos sistema Galileo. Tai Europos atsvara daugelį metų veikiančioms Amerikos ir Rusijos pozicionavimo sistemoms GPS (angl. Global positioning system) bei GLONASS (rus. Globalnaya navigatsionnaya sputnikovaya sistema).
Didžioji dalis pasaulio gyventojų ir verslo iki šiol galėjo naudotis tik minėtomis GPS ir GLONASS sistemomis. Su jomis suderinta ir didžioji dalis vietos nustatymo paslaugą palaikančių įrenginių, tokių kaip išmanieji telefonai. Galileo papildys šias sistemas ir gerokai padidins vietos nustatymo paslaugos tikslumą Žemėje ir virš jos (orlaiviai irgi naudojasi vietos nustatymo paslauga).
Galileo bus tikslesnis nei GPS. Sistemą sudaro 30 palydovų, jie sukasi aplink Žemę 23.000 km aukštyje. Skaičiuojama, kad Galileo per pirmuosius 20 metų prie Europos ekonomikos prisidės iki 90 mlrd. EUR.
Tiesa, pranešime, skelbiančiame apie Galileo startą, ES institucijos pabrėžia, kad sistema valdžios institucijoms, įmonėms ir piliečiams paslaugas teiks nemokamas. Privatiems vartotojams ir didžiajai daliai verslo aktualiausia tikriausiai bus jau minėta vietos nustatymo paslauga, kuria naudojasi įvairių programų ir žemėlapių kūrėjai bei šimtai milijonų tų žemėlapių ir programų vartotojų.
Ji galės būti naudojama išmaniuosiuose telefonuose, automobilių navigacijos sistemose ir kituose įrenginiuose, į kuriuos įdėti su Galileo suderinti lustų rinkiniai. Keli tokie išmanieji telefonai pradėti teikti ES rinkai šių metų rudenį.
Paleidimas - daug kartų nukeltas
Iki 2018 m. Galileo bus įdiegta visose Europoje parduodamose naujo modelio transporto priemonėse, bus aktyvuota ir pagalbos iškvietimo sistema eCall. Tikslesnis padėties nustatymas naudojant Galileo leis geriau orientuotis miestuose, kur palydovų signalus dažnai blokuoja aukšti pastatai.
Galileo taip pat teiks informaciją ekstremaliųjų situacijų valdymo operacijoms ir valstybinėms institucijoms, pavyzdžiui, civilinės saugos bei humanitarinės pagalbos tarnyboms, muitinės įstaigoms ir policijai. Šios paslaugos signalai bus užšifruojami, kas yra svarbu nacionalinių ekstremaliųjų situacijų arba krizių, tokių kaip antai teroristinių išpuolių, atveju.
Šiuo metu jūroje ar kalnuose pasiklydusių asmenų paieškos gali trukti valandas. Pradėjus teikti paieškos ir gelbėjimo paslaugą, pagal švyturėlio signalą bus galima greičiau maždaug per 10 minučių rasti į nelaimę patekusius žmonės. O ypač tikslūs Galileo laikrodžiai užtikrins patikimesnę bankų ir finansinių sandorių, telekomunikacijų ir energijos skirstymo tinklų sinchronizaciją, skelbiama Europos Komisijos pranešime.
Pastaroji vykdo ir finansuoja programą Galileo, o Europos kosmoso agentūra (EKA) Rūpinasi sistemos diegimu ir techninės paramos teikimu.
Programa Galileo pradėta dar 1996 m. Tada Europos Parlamentas ir Taryba įtraukė padėties nustatymo ir navigacijos sistemų sukūrimo projektus į Transeuropinio transporto tinklo kūrimo planą. 1999 m. planuota, kad sistema startuos 2008 m., vėliau kalbėta apie 2012 m. ir kas dvejus metus sistemos paleidimas buvo nukeliamas.
Galileo palydovų sistema bus plečiama, bus didinamas jos prieinamumas pasaulyje, todėl ateinančiais metais bus paleista naujų palydovų. Baigti kurti sistemą ir pasiekti 100% planuoto jos pajėgumo žadama iki 2020 m.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti