Kaip inovatyvioms Lietuvos bendrovėms pasivyti Pietų Korėją?

Pietų Korėja daugelį metų nuolat rikiuojasi įvairių inovatyviausių pasaulio šalių sąrašų viršūnėse, o jos bendrovės Samsung, LG, Hyundai ir kt. puikiai žinomos tarptautiniu mastu. Sukurti ekonomiką, paremtą inovacijomis ir aukštą pridėtinę vertę kuriančiomis veiklomis, yra vienas iš strateginių Lietuvos tikslų. Šalies bendrovės taip pat norėtų kurti produktus ir paslaugas, kurios tarptautinėse rinkose galėtų konkuruoti ne tik kaina ar kokybe, bet ir savo išskirtinumu. Kaip tą pasiekti?
Įvairių tarptautinių reitingų analizė rodo, kad viena inovatyvios ekonomikos recepto dalių yra darbuotojų žinių ir patirties gilinimas. Lietuvos įmonėmsduris tam netrukus atvers ir nauja Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų priemonė Inomokymai, suteiksianti galimybę inovatyviose įmonėse dirbantiems specialistams įgyti žinių bei gebėjimų dirbti su naujausiomis technologijomisužsienyje.
Sąrašai skirtingi lyderiai panašūs
Tarptautinės grupės Bloomberg paskelbtame 2016 m. inovacijų indekse (Bloomber Innovation Index) Lietuva rikiuojasi 32-oje vietoje, kiek lenkdama kaimynines Latviją (40), Estiją (34). Tačiau sunku nepastebėti, kad dalis regiono šalių, pavyzdžiui, Lenkija ar Suomija, rikiuojasi kur kas aukščiau. Šis reitingas sudarytas atsižvelgiant į šalių pasiekimus tokiose srityse kaip tyrimai ir eksperimentinė plėtra (R&D), aukštųjų technologijų taikymas ekonomikoje, tyrėjų koncentracija, registruotų patentų skaičius ir kt. Lyderio poziciją jame užima Pietų Korėja.
Galima rasti įvairių priežasčių, kodėl vienoms šalims inovacijas kurti sekasi geriau, o kitoms prasčiau.Tačiau analizuojant įvairių sričių reitingus į akis krinta tai, jog valstybių lyderių pavadinimai juose kartojasi. Pavyzdžiui, daug Bloomberg inovacijų indekso viršūnėje esančių šalių patenka į geriausias švietimo galimybes savo gyventojams užtikrinančių valstybių sąrašus.
2012 m. pirmą kartą paskelbtame Social ProgressIndex, kuris rengiamas atsižvelgiant į garsių ekonomistų (Joseph Stiglitz, Amartya Sen ir kt.) pasiūlytas metodologijas, pagal švietimo reitingą į dešimtuką patenka net 6 tos pačios valstybės kaip ir Bloomberg inovacijų indekse. Tai Suomija, Pietų Korėja, Japonija, Singapūras, Didžioji Britanija ir Šveicarija.
Tokie pavyzdžiai rodo, kad inovacijų plėtrai šalyje svarbiausios ne technologijos, bet pirmiausia žmonių žinios ir galimybė jas įgyti. Todėl labai svarbu, kad Lietuvoje veikiančios mokslo, tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų(MTEPI) veiklomisužsiimančios įmonės skirtų deramą dėmesį darbuotojų žinių gilinimui. Sudarydamos galimybes jų semtis ne tik Lietuvoje, bet ir kitose valstybėse panašios srities įmonėse ar mokslo centruose, ? sako ūkio viceministras Marius Skarupskas.
Galimybė inovatyvioms Lietuvos įmonėms
MTEPI veiklą vykdančios Lietuvos įmonės šiuo metu gali pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) priemone Inomokymai, suteikiančia galimybę jų darbuotojams išvykti mokytis ir tobulinti technologinius įgūdžius užsienio MTEPI centruose ar įmonėse, vykdančiose tokio pobūdžio veiklą. Bendrovės galės gauti finansavimą darbuotojų mokymams, kelionių į užsienį ir apgyvendinimo išlaidoms, darbo užmokesčio kompensavimui ir kt.
Šios priemonės tikslas padidinti Lietuvos įmonių darbuotojų gebėjimus dirbti su naujausiomis technologijomis, sudaryti galimybes įgyti naujų įgūdžių užsienio MTEPI centruose ir pritaikyti juos čia. Tikime, kad tai bus svarbus postūmis Lietuvai, padėsiantisstiprinti inovacijų srityje dirbantį verslo sektorių, ? sako ūkio viceministras.
Didžiausia vienam projektui galima skirti finansavimo suma yra 100 000 Eur. Vienam mokomam asmeniui (darbuotojui) maksimaliai gali būti skirta iki 14 481 Eur. Priklausomai nuo įmonės dydžio, ES lėšomis finansuojama projekto dalis siekia 50-70 proc.
Iš viso ES investicijos pagal šią priemonę iki 2020 m. Lietuvoje sieks 1.448 mln. Eur. Papildomai planuojama pritraukti 965 tūkst. eurų privačių lėšų, kurias darbuotojų mokymui skirs pačios įmonės. Paraiškas šiai priemonei įmonės gali teikti iki gruodžio 23 d.
Daugiau informacijos apie Inomokymai priemonę galima rasti Ūkio ministerijos arba ES investicijų svetainėse.
Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.
nuotrauka::1
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti