Kęstutis Šliužas: Lietuvos IT ūkyje – 3 sisteminės problemos

Teo, kaip ir kitos rinkoje veikiančios bendrovės, stebi valstybės planus konsoliduoti didžiulį IT ūkį. Kęstutis Šliužas, Teo ir Omnitel vadovas, teigia, kad čia esti trys sisteminės problemos, o konsolidacija kardinalus, bet sveikas pasikeitimas.
VŽ rašė, kad Vyriausybė pritarė planui konsoliduoti valstybės informacinių išteklių (IT) infrastruktūrą ir naudotis debesijos paslaugomis. Manoma, kad konsolidavimas iš esmės pakeis IT ūkio valdymą ir naudojimą. Šiuo metu valstybės informaciniai resursai kaupiami 99 duomenų centruose, kiekvienas jų naudoja savo serverius ir programinę įrangą. Konsolidavus infrastruktūrą, keturi paskirtieji debesijos paslaugų teikėjai įrangą ir duomenis kaups 2 duomenų centruose bei viename atsarginiame duomenų centre.
Pono Šliužo vertinimu, Lietuvos IT ūkis susiduria su 3 sisteminėmis problemomis, kurios vykdant konsolidaciją po truputį turėtų mažėti.
Pirma, IT ūkis yra labai išskaidytas (99 duomenų centrai). Tai aiškiai per daug. Mažėjimas į bet kokį skaičių (kalbama apie 4) didžiulė pažanga. Kryptis labai teisinga, teigia p. Šliužas.
Antra problema, jo vertinimu, suderinamumas, kitaip tariant jo nebuvimas.
Paprastai mastant, atidarant kavinę yra sanitarijos normos. Visi turi jas atitikti, o IT srityje tokio ekvivalento nėra. (...) Nesvarbu, kiek yra duomenų centrų, dar yra aplikacijos, platformos, tų dalykų suderinamumas. Čia bendrų standartų nėra. Konsoliduojant tam atsiranda prielaidos, vertina Teo ir Omnitel vadovas.
Kaip trečią problemą jis įvardija didžiulių projektų tęstinumą. Ypač tų, kurie iš dalies finansuojami ES lėšomis.
Nemaža dalis IT projektų valstybėje finansuojami iš ES. Kad su pagalba gerai. Tačiau ta pagalba dažnai investuojama į infrastruktūrą. Kai projektas pasibaigia, tą pirkinį reikia išlaikyti. Mes prisiperkam daug daiktų, bet jais pasinaudojam, išmetam ir perkam naujus, aiškina p. Šliužas.
Jo nuomone, konsoliduojant galima pasižiūrėti, ką reikia nusipirkti, kokių reikia kompetencijų. Jis retoriškai klausia, ar visas reikiamas kompetencijas gali turėti valstybė: Tikrai ne.
Ponas Šliužas pažymi, kad daugiausia tokių žinių yra sukaupta versle. Todėl asociacija Infobalt, o kartu ir Teo, atidžiai stebi valstybės planus ir nori būti užtikrinti, kad dalyvauti konkursuose ateityje nebus dirbtinių kliūčių.
Idėja gera. Iš verslo pusės yra didžiulis noras dalyvauti. (...) Teo galėtų būti vienas iš paslaugų teikėjų. Mes nesame vieninteliai, taigi svarbu, kad būtų įmanoma dalyvauti rinkos sąlygomis, sako p. Šliužas.
Kuria debesijos paslaugas
Šiuo metu Teo testuoja naują debesijos paslaugą su vienu dideliu klientu, o iki šių metų pabaigos ją pasiūlys ir kitoms stambioms bendrovėms. Smulkesnėms standartizuoti planai bus pasiūlyti 2017-ųjų pradžioje.
Dabar standartizuojame (paslaugą VŽ), startuosime, ir klientai galės pasirinkti A, B arba C planus. Anksčiau pranešėme apie Tier III duomenų centrą, ši paslauga ten ir patalpinta, sako p. Šliužas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti