IT įmonės: VRK sistemos klaidoms atskleisti neprireikė netikėtumų

Publikuota: 2016-10-11
Zenonas Vaigauskas, VRK pirmininkas, pripažįsta, kad per rinkimus fiksuoti sistemos sutrikimai yra nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsimena, bet sako naujos VRK pirmininko kadencijos nebesieksiantis.
Vladimiro ivanovo (VŽ) nuotr.
Zenonas Vaigauskas, VRK pirmininkas, pripažįsta, kad per rinkimus fiksuoti sistemos sutrikimai yra nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsimena, bet sako naujos VRK pirmininko kadencijos nebesieksiantis. Vladimiro ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pernai už 5 mln. Eur įsigyta kompiuterinė rinkimų sistema neišlaikė svarbiausio egzamino. Tai sukėlė partijų nepasitenkinimą ir audrą Zenonui Vaigauskui, VRK pirmininkui, virš galvos. Ponas Vaigauskas ir stringanti rinkimų sistema Seimo rinkimų naktį partijų štabuose buvo bene pagrindinė diskusijų tema ir pašaipų bei keiksmų objektas.

Sekmadienį per pirmąjį Seimo rinkimų turą fiksuoti bent trys rimti VRK sistemos sutrikimai. Apie vidurdienį, kai prie balsadėžių susirinko didžiausias skaičius žmonių, informacinė sistema, leidžianti atpažinti rinkėją be pažymėjimo, neatlaikė apkrovos ir buvo laikinai išjungti realiuoju laiku internete (angl. online) veikiantys jos elementai.

„12 val. buvo atėjusių balsuoti pikas ir tuo pat metu buvo ruošiama ataskaita apie rinkėjų aktyvumą. Dėl per didelės apkrovos sistema persijungė į „offline“ režimą“, – komentuoja Darius Lazauskas, UAB „iTree Group“, kūrusios rinkimų e. sistemas, generalinis direktorius.

Kiek vėliau pranešta apie rinkėjų duomenų nutekėjimą iš rinkėjo puslapio. Vartotojai, bandę atsispausdinti rinkėjo bilietą internete, interneto naršyklėje paspaudę klavišą „atnaujinti“ galėjo susipažinti su anksčiau prie sistemos prisijungusiais kolegomis balsuotojais. Socialiniame tinkle „Facebook“ žmonės dalijosi išsaugotomis (ir retušuotomis) kitų asmenų rinkėjo kortelėmis.

Ponas Lazauskas pripažįsta, kad nesklandumų neišvengta, bet tikina, kad duomenų nutekėjimo tiesiogine to žodžio reikšme nebuvo.

„Yra apie 540 žmonių, kurie galėjo matyti prieš tai buvusio prisijungusio žmogaus duomenis – vardą, pavardę, gimimo datą ir adresą. Asmens kodo ne. Tai yra asmenys, kurie jungėsi per valdžios vartus. Visi tie jungimaisi fiksuojami. Viską atseksime“, – vakar vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo „iTree Group“ vadovas.

Reikalauja Vaigausko galvos

Pasibaigus pirmajam rinkimų turui, VRK beveik iki vidurnakčio neskelbė jokių rinkimų rezultatų. Anot p. Vaigausko, nors dalis balsų jau buvo suskaičiuota, dėl e. sistemos trukdžių jų iki maždaug 23.30 val. nebuvo galima paskelbti.

„Mūsų paslaugos teikėjas „iTree“ nekorektiškai pateikė duomenis, todėl mes negalime jų skelbti. (...) Jie suskaičiavo nekorektiškai“, – LRT eteryje nuskambėjo, švelniai tariant, nerišlus p. Vaigausko paaiškinimas.

Tai sukėlė nemenką pasipiktinimo bangą rinkimų štabuose. Partijų nariai naršė ir keiksnojo VRK programėlę bei interneto svetainę, iš kurių esą sunku buvo suprasti, kur yra vienmandačių, o kur daugiamandatės apygardų rezultatai. Visą vakarą skambėjo raginimai p. Vaigauskui prisiimti atsakomybę ir atsistatydinti.

„Ponas Vaigauskas anksčiau minėjo, kad, reikalui esant, jis prisiimtų atsakomybę, tad, manau, mes jam rytoj tai priminsime“, – sekmadienio vakarą ryžtingą nusiteikimą demonstravo Gabrielius Landsbergis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis.

Ponas Vaigauskas pirmadienį pripažino, kad per rinkimus fiksuoti sutrikimai nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsiminė, bet pareiškė, kad jo kadencija baigiasi ir kad į naują jis nepretenduos.

Bandė, bet vis tiek sutriko

„iTree Group“ vadovas teisinosi, jog įmonė padarė viską, kas jos galiose, kad rinkimų sistema veiktų sklandžiai. Tačiau jis pabrėžia, kad sistema yra unikali ir labai sudėtinga, esą todėl nebuvo galimybių pasiruošti visiems atvejams.

„Norėčiau pabrėžti, kad VRK informacinė sistema buvo kurta nuo nulio, tai yra mes pirmą kartą ją bandėme gamybinėje erdvėje. Ką mes padarėme? Norėjome sulaukti nemažai rezultatų iš nemažo skaičiaus apylinkių, kad galėtume išbandyti duomenis ir jais pasitikėti. Nors žinote, ne kartą prieš tai, kai yra paleidžiama, sistema būna testuojama, tačiau vienas dalykas yra testavimai, kitas dalykas – reali veikla. Kai gavome tuos rezultatus ir juos paruošėme, apie 22 val., publikavome pirmą variantą. Tačiau pirmajame variante nebuvo klausimų dėl pačių rezultatų atvaizdavimo, o būtent klausimas dėl kai kurių parametrų, tokių kaip rinkėjų aktyvumo atvaizdavimas. Tada mes tuos pakeitimus padarėme ir maždaug apie 23 val. pateikėme naują versiją ir ji buvo publikuota. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad vėl viskas buvo testuojama“, – komentuoja p. Lazauskas.

Paklaustas, ar nebuvo galima atlikti sistemos bandymo darbų prieš rinkimus, jis atsakė, kad buvo dvi generalinės repeticijos.

„Esame kūrę daugybę sistemų, bet ši sudėtingiausia. Sistema veikia vieną dieną. Mes turime iš karto eiti į gyvą aplinką ir viską žiūrėti vietoje. Buvome surengę dvi generalines repeticijas. Kiti rinkimai, netgi kitas rinkimų turas atrodys visiškai kitaip. Per šį turą norėjome užsitikrinti ir geriau rizikavome užtempti laiką nei turėti netinkamus rezultatus“, – sako įmonės vadovas.

Konkurentų pastabos

Elena Vengrienė, VRK sistemos pirkimo viešajame konkurse pernai dalyvavusios ir jo nelaimėjusios bendrovės „Algoritmų sistemos“ generalinė direktorė, sako, kad sistemą tikrai buvo galima išbandyti iki rinkimų ir taip išvengti bent dalies klaidų.

„Visų kompiuterinių sistemų kūrimas susideda iš kelių etapų. Ir testavimas yra vienas svarbiausių. Šnekėti apie tai, kad neįmanoma ko nors ištestuoti ar patikrinti, tai beveik tas pats, kas sakyti, kad apskritai neįmanoma sukurti sistemos. Detaliai komentuoti negalime, nes ne mes tą sistemą kūrėme. Bet mes beveik 10 metų palaikėme (ankstesnes – VŽ) rinkimų informacines sistemas ir žinome, kad rinkimų organizavimas yra sudėtingas dalykas ir tam turi būti atitinkamai pasiruošta. Testavimas yra privalomas, juoba kad „iTree“ gavo labai didelį finansavimą šiai sistemai atnaujinti. Be to, juk nenutiko nieko netikėto, rinkėjų skaičius buvo panašus kaip per praėjusius rinkimus, buvo žinoma iš anksto ir kiek bus apylinkių, ir kiek naudotojų“, – teigia p. Vengrienė.

Jai pritaria ir Tomas Vitkus, bendrovės „Tieto Lietuva“ direktorius.

„Faktas, kad sistemą ištestuoti iki rinkimų buvo galima. Ir jei šį darbą kas nors užsakė ir sumokėjo, jis turėjo būti padarytas. Bet jei to darbo niekas neužsakė, jis ir nebuvo atliktas. Turiu pasakyti, kad Lietuvos viešajame sektoriuje suvokimas apie testavimą apskritai dar yra labai menkas. Tam iš esmės skiriama per mažai dėmesio. Ir kalbu ne tik apie techninių sprendimų išbandymą. Deja, pas mus testavimas vis dar suprantamas kaip patikrinimas, ar mygtukas veikia. Bet beveik niekas netikrina, ar žmogus lengvai randą tą mygtuką, nors sistemos ir yra kuriamos būtent žmonėms, o ne IT specialistams“, – sako p. Vitkus.

Pernai liepą paskelbtame VRK sistemų pirkimo konkurse dalyvavo dvi Lietuvos IT bendrovės – „iTree“ ir „Algoritmų sistemos“. VRK nugalėtoja paskelbė „iTree“, kurios pasiūlymas siekė 5 mln. Eur. Bendrovė „Algoritmų sistemos“, kuri siūlė naują rinkimų sistemą sukurti už 2,6 mln. Eur, liko antroje vietoje. Tai sukėlė įtarimų konkurentams ir prievaizdams. Bet VRK pirmininkas tąkart aiškino, kad „iTree“ pasiūlė gerokai patikimesnį ir saugesnį sprendimą.

Ponia Vengrienė VRK sprendimą žadėjo skųsti, nes konkurso sąlygas Lietuvoje atitiko tik „iTree“.

Tačiau vakar „Algoritmų sistemų“ direktorė „Verslo žinioms“ sakė, kad į teismą ji visgi nesikreipė, nes procesas būtų kainavęs daugiau nei atnešęs naudos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„m.Parking“: nenustačius iš anksto stovėjimo trukmės, lėšas nuskaičiuoja kas 12 minučių 14

Vilniaus savivaldybės įmonės „Susisiekimo paslaugos“ mobiliąją programėlę „m.Parking“ naudojantys vartotojai...

„BlackBerry“ už kibernetinio saugumo bendrovę „Cylance“ siūlo 1,4 mlrd. USD

Kanados kompanija „BlackBerry“ siekia įsigyti JAV dirbtinio intelekto ir kibernetinio saugumo sprendimų...

Technologijos
2018.11.17
Po beveik 130 metų pakeistas kilogramo apibrėžimas 12

Mokslininkai penktadienį Versalyje (Prancūzija) pakeitė kilogramo apibrėžimą. Iki šiol kilogramo etalonas...

Technologijos
2018.11.16
„ASUS ZenBook Pro“: įdomi idėja, kuri dar turi subręsti Premium 5

Apie nešiojamuosius kompiuterius retai rašau ne šiaip sau. Jie jau seniai yra nuobodūs įrenginiai,...

Verslo klasė
2018.11.16
Kriptovaliutų pagirios užsitęsė, signalizuoja „Nvidia“ rezultatai 13

Vienos pagrindinių pasaulyje vaizdo plokščių gamintojo „Nvidia“ akcijos patyrė stiprų išpardavimą, kai...

Rinkos
2018.11.16
Vokietija ir EK skatina vietinę akumuliatorių elektromobiliams gamybą 1

Praėjusią savaitę Vokietijos vyriausybė nusprendė paskirti 1 mlrd. Eur palaikymą elektromobilių akumuliatorių...

Transportas
2018.11.16
„Oxipit“ – Vokietijos-Lietuvos verslo apdovanojimų nugalėtojas

Šiais metais Vokietijos-Lietuvos verslo apdovanojimų nugalėtoju tapo dirbtinio intelekto sprendimų įmonė...

Technologijos
2018.11.15
Japonijos kibernetinio saugumo ministras niekada nesinaudojo kompiuteriu 5

Naujasis Japonijos kibernetinio saugumo ministras teigia, kad niekada nėra naudojęsis kompiuteriu.

Technologijos
2018.11.15
Vilniuje vyksta tarptautinė programuotojų konferencija „Build Stuff“

Vilniuje šią savaitę vyksta septintoji programuotojų konferencija „Build Stuff“. Šiais metais konferencijoje...

Technologijos
2018.11.15
Du zuikiai vienu šūviu: naujas akceleratorius pritraukė 10 užsienio startuolių Premium 1

Lietuvos banko ir Finansų ministerijos pastangos skatinti „fintech“ rinką duoda rezultatų. Lietuvoje veiklą...

Technologijos
2018.11.15
ESET: Lietuvoje plinta agresyvus virusas, vagiantis e. bankininkystės duomenis 5

Pastarosiomis dienomis internete plinta kompiuterinis „Trojan“ tipo virusas „Emotet“. Šis virusas nuo...

Technologijos
2018.11.15
Dėl lietuviško mobiliojo parašo atidavimo estams – kaltųjų paieškos 8

Valstybės įmonė Registrų centras faktiškai „padovanojo“ lietuvišką mobilųjį elektroninį parašą privačiai estų...

Technologijos
2018.11.15
Dirbtinis intelektas ir 100 mlrd. Eur visų ES inovacijų problemų neišspręs Premium 1

Europos Komisija (EK) ateinančiam finansiniam periodui (2021–2027 m.) mokslo ir startuolių finansavimui bei...

Technologijos
2018.11.15
Ieško, kas vadovaus valstybės IT ištekliams 8

Ūkio ministerija paskelbė konkursą Informacinės visuomenės plėtros komiteto (IVPK) direktoriaus pareigoms...

Vadyba
2018.11.15
Petras Masiulis: „4.0 revoliucija prasideda galvoje“ Rėmėjo turinys 5

Sėkmingiausios inovacijos ir unikaliausios technologijos iš pradžių atsiranda įmonės viduje, o ne atkeliauja...

Vadyba
2018.11.15
Lietuvoje kuriamas 50 mln. Eur investicijų į biotechnologijas fondas Premium 11

Rūta Laukien, iš Lietuvos kilusi JAV verslininkė, kartu su dviem partneriais steigia fondą, investuosiantį į...

Technologijos
2018.11.15
Kitąmet į ES šalis skambinsime pigiau

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį patvirtino atnaujintas telekomunikacijų taisykles, pagal kurias...

Technologijos
2018.11.15
JAV technologijų milžinų akcijoms prognozuoja brangimą 5

JAV technologijų įmonių akcijos buvo tos, kurios per kelis pastaruosius mėnesius, kai finansų rinkas krėtė...

Rinkos
2018.11.14
Izraelio debesų kompiuterijos veteranai „TeraSky“ kuriasi Vilniuje 

Izraelio pažangiųjų debesų kompiuterijos paslaugų bendrovė „TeraSky“ Vilniuje atidaro savo Europos filialą.

Technologijos
2018.11.14
„Amazon“ nusprendė, kur statys naujas būstines 2

El. prekybos milžinė „Amazon“ po ilgo laukimo paskelbė, koks miestas laimėjo konkursą dėl bendrovės naujos...

Vadyba
2018.11.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau