IT įmonės: VRK sistemos klaidoms atskleisti neprireikė netikėtumų

Publikuota: 2016-10-11
Zenonas Vaigauskas, VRK pirmininkas, pripažįsta, kad per rinkimus fiksuoti sistemos sutrikimai yra nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsimena, bet sako naujos VRK pirmininko kadencijos nebesieksiantis.
Vladimiro ivanovo (VŽ) nuotr.
Zenonas Vaigauskas, VRK pirmininkas, pripažįsta, kad per rinkimus fiksuoti sistemos sutrikimai yra nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsimena, bet sako naujos VRK pirmininko kadencijos nebesieksiantis. Vladimiro ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pernai už 5 mln. Eur įsigyta kompiuterinė rinkimų sistema neišlaikė svarbiausio egzamino. Tai sukėlė partijų nepasitenkinimą ir audrą Zenonui Vaigauskui, VRK pirmininkui, virš galvos. Ponas Vaigauskas ir stringanti rinkimų sistema Seimo rinkimų naktį partijų štabuose buvo bene pagrindinė diskusijų tema ir pašaipų bei keiksmų objektas.

Sekmadienį per pirmąjį Seimo rinkimų turą fiksuoti bent trys rimti VRK sistemos sutrikimai. Apie vidurdienį, kai prie balsadėžių susirinko didžiausias skaičius žmonių, informacinė sistema, leidžianti atpažinti rinkėją be pažymėjimo, neatlaikė apkrovos ir buvo laikinai išjungti realiuoju laiku internete (angl. online) veikiantys jos elementai.

„12 val. buvo atėjusių balsuoti pikas ir tuo pat metu buvo ruošiama ataskaita apie rinkėjų aktyvumą. Dėl per didelės apkrovos sistema persijungė į „offline“ režimą“, – komentuoja Darius Lazauskas, UAB „iTree Group“, kūrusios rinkimų e. sistemas, generalinis direktorius.

Kiek vėliau pranešta apie rinkėjų duomenų nutekėjimą iš rinkėjo puslapio. Vartotojai, bandę atsispausdinti rinkėjo bilietą internete, interneto naršyklėje paspaudę klavišą „atnaujinti“ galėjo susipažinti su anksčiau prie sistemos prisijungusiais kolegomis balsuotojais. Socialiniame tinkle „Facebook“ žmonės dalijosi išsaugotomis (ir retušuotomis) kitų asmenų rinkėjo kortelėmis.

Ponas Lazauskas pripažįsta, kad nesklandumų neišvengta, bet tikina, kad duomenų nutekėjimo tiesiogine to žodžio reikšme nebuvo.

„Yra apie 540 žmonių, kurie galėjo matyti prieš tai buvusio prisijungusio žmogaus duomenis – vardą, pavardę, gimimo datą ir adresą. Asmens kodo ne. Tai yra asmenys, kurie jungėsi per valdžios vartus. Visi tie jungimaisi fiksuojami. Viską atseksime“, – vakar vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo „iTree Group“ vadovas.

Reikalauja Vaigausko galvos

Pasibaigus pirmajam rinkimų turui, VRK beveik iki vidurnakčio neskelbė jokių rinkimų rezultatų. Anot p. Vaigausko, nors dalis balsų jau buvo suskaičiuota, dėl e. sistemos trukdžių jų iki maždaug 23.30 val. nebuvo galima paskelbti.

„Mūsų paslaugos teikėjas „iTree“ nekorektiškai pateikė duomenis, todėl mes negalime jų skelbti. (...) Jie suskaičiavo nekorektiškai“, – LRT eteryje nuskambėjo, švelniai tariant, nerišlus p. Vaigausko paaiškinimas.

Tai sukėlė nemenką pasipiktinimo bangą rinkimų štabuose. Partijų nariai naršė ir keiksnojo VRK programėlę bei interneto svetainę, iš kurių esą sunku buvo suprasti, kur yra vienmandačių, o kur daugiamandatės apygardų rezultatai. Visą vakarą skambėjo raginimai p. Vaigauskui prisiimti atsakomybę ir atsistatydinti.

„Ponas Vaigauskas anksčiau minėjo, kad, reikalui esant, jis prisiimtų atsakomybę, tad, manau, mes jam rytoj tai priminsime“, – sekmadienio vakarą ryžtingą nusiteikimą demonstravo Gabrielius Landsbergis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis.

Ponas Vaigauskas pirmadienį pripažino, kad per rinkimus fiksuoti sutrikimai nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsiminė, bet pareiškė, kad jo kadencija baigiasi ir kad į naują jis nepretenduos.

Bandė, bet vis tiek sutriko

„iTree Group“ vadovas teisinosi, jog įmonė padarė viską, kas jos galiose, kad rinkimų sistema veiktų sklandžiai. Tačiau jis pabrėžia, kad sistema yra unikali ir labai sudėtinga, esą todėl nebuvo galimybių pasiruošti visiems atvejams.

„Norėčiau pabrėžti, kad VRK informacinė sistema buvo kurta nuo nulio, tai yra mes pirmą kartą ją bandėme gamybinėje erdvėje. Ką mes padarėme? Norėjome sulaukti nemažai rezultatų iš nemažo skaičiaus apylinkių, kad galėtume išbandyti duomenis ir jais pasitikėti. Nors žinote, ne kartą prieš tai, kai yra paleidžiama, sistema būna testuojama, tačiau vienas dalykas yra testavimai, kitas dalykas – reali veikla. Kai gavome tuos rezultatus ir juos paruošėme, apie 22 val., publikavome pirmą variantą. Tačiau pirmajame variante nebuvo klausimų dėl pačių rezultatų atvaizdavimo, o būtent klausimas dėl kai kurių parametrų, tokių kaip rinkėjų aktyvumo atvaizdavimas. Tada mes tuos pakeitimus padarėme ir maždaug apie 23 val. pateikėme naują versiją ir ji buvo publikuota. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad vėl viskas buvo testuojama“, – komentuoja p. Lazauskas.

Paklaustas, ar nebuvo galima atlikti sistemos bandymo darbų prieš rinkimus, jis atsakė, kad buvo dvi generalinės repeticijos.

„Esame kūrę daugybę sistemų, bet ši sudėtingiausia. Sistema veikia vieną dieną. Mes turime iš karto eiti į gyvą aplinką ir viską žiūrėti vietoje. Buvome surengę dvi generalines repeticijas. Kiti rinkimai, netgi kitas rinkimų turas atrodys visiškai kitaip. Per šį turą norėjome užsitikrinti ir geriau rizikavome užtempti laiką nei turėti netinkamus rezultatus“, – sako įmonės vadovas.

Konkurentų pastabos

Elena Vengrienė, VRK sistemos pirkimo viešajame konkurse pernai dalyvavusios ir jo nelaimėjusios bendrovės „Algoritmų sistemos“ generalinė direktorė, sako, kad sistemą tikrai buvo galima išbandyti iki rinkimų ir taip išvengti bent dalies klaidų.

„Visų kompiuterinių sistemų kūrimas susideda iš kelių etapų. Ir testavimas yra vienas svarbiausių. Šnekėti apie tai, kad neįmanoma ko nors ištestuoti ar patikrinti, tai beveik tas pats, kas sakyti, kad apskritai neįmanoma sukurti sistemos. Detaliai komentuoti negalime, nes ne mes tą sistemą kūrėme. Bet mes beveik 10 metų palaikėme (ankstesnes – VŽ) rinkimų informacines sistemas ir žinome, kad rinkimų organizavimas yra sudėtingas dalykas ir tam turi būti atitinkamai pasiruošta. Testavimas yra privalomas, juoba kad „iTree“ gavo labai didelį finansavimą šiai sistemai atnaujinti. Be to, juk nenutiko nieko netikėto, rinkėjų skaičius buvo panašus kaip per praėjusius rinkimus, buvo žinoma iš anksto ir kiek bus apylinkių, ir kiek naudotojų“, – teigia p. Vengrienė.

Jai pritaria ir Tomas Vitkus, bendrovės „Tieto Lietuva“ direktorius.

„Faktas, kad sistemą ištestuoti iki rinkimų buvo galima. Ir jei šį darbą kas nors užsakė ir sumokėjo, jis turėjo būti padarytas. Bet jei to darbo niekas neužsakė, jis ir nebuvo atliktas. Turiu pasakyti, kad Lietuvos viešajame sektoriuje suvokimas apie testavimą apskritai dar yra labai menkas. Tam iš esmės skiriama per mažai dėmesio. Ir kalbu ne tik apie techninių sprendimų išbandymą. Deja, pas mus testavimas vis dar suprantamas kaip patikrinimas, ar mygtukas veikia. Bet beveik niekas netikrina, ar žmogus lengvai randą tą mygtuką, nors sistemos ir yra kuriamos būtent žmonėms, o ne IT specialistams“, – sako p. Vitkus.

Pernai liepą paskelbtame VRK sistemų pirkimo konkurse dalyvavo dvi Lietuvos IT bendrovės – „iTree“ ir „Algoritmų sistemos“. VRK nugalėtoja paskelbė „iTree“, kurios pasiūlymas siekė 5 mln. Eur. Bendrovė „Algoritmų sistemos“, kuri siūlė naują rinkimų sistemą sukurti už 2,6 mln. Eur, liko antroje vietoje. Tai sukėlė įtarimų konkurentams ir prievaizdams. Bet VRK pirmininkas tąkart aiškino, kad „iTree“ pasiūlė gerokai patikimesnį ir saugesnį sprendimą.

Ponia Vengrienė VRK sprendimą žadėjo skųsti, nes konkurso sąlygas Lietuvoje atitiko tik „iTree“.

Tačiau vakar „Algoritmų sistemų“ direktorė „Verslo žinioms“ sakė, kad į teismą ji visgi nesikreipė, nes procesas būtų kainavęs daugiau nei atnešęs naudos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Baltijos šalių gyventojai noriau moka už turinį

Praėjusiais metais Baltijos šalių žiūrovai atsikratė mokamų vaizdo transliacijų internetu baimės ir lyginant...

Rinkodara
2019.01.20
„MoQ“ mokės vartotojams – startuoja dalies pinigų grąžinimo programa Premium 9

Ryšio operatorių įkurtas mobiliųjų mokėjimų startuolis „MoQ“ (UAB „Mobilieji mokėjimai“), priverstas dėl...

Technologijos
2019.01.20
Pirmadienio rytą patekės „kruvinasis Mėnulis“

Mėgstantieji dažniau užversti galvą į dangų ateinančio pirmadienio, sausio 21-osios, rytą, išvys įspūdingą...

Laisvalaikis
2019.01.20
10 įdomių ir naudingų programėlių moksleiviams

Anksčiau skaitmeninės technologijos buvo naudojamos daugiausia informatikos pamokose, o šiais laikais jos...

Technologijos
2019.01.20
Vertinamas Kruonio parko tinkamumas stambiam duomenų centrui 1

Lietuvai ketinant pritraukti stambių duomenų centrų, atlikta šių galimybių šalies mastu analizė, o iki...

Technologijos
2019.01.20
M. Plukys: tai, kas prasideda Estijoje, baigiasi Lietuvoje 1

Mindaugą Plukį, nuo 2008 m. dirbusį „Nissan Nordic Europe Oy“ komunikacijos vadovu, galima vadinti...

Transportas
2019.01.20
Saugumas tinkluose: pasitikėk manimi Premium

„Ir primenu visiems, kad raštu pasižadėjote laikytis „Chatham House“ taisyklės. Nefotografuoti. Neviešinti...

Verslo klasė
2019.01.19
Ant svarstyklių – grėsmės ir pažanga: kas mūsų laukia 2019 m. 

Tarp didžiausią poveikį visuomenei artimiausioje ateityje atnešiančių pokyčių ekspertai išskiria dirbtinio...

Technologijos
2019.01.18
„Facebook“ ištrynė šimtus Rytų Europoje „Sputnik“ administruotų paskyrų 7

Socialinis tinklas „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad Lietuvoje ir kitose Rytų Europos šalyse ištrynė...

Technologijos
2019.01.17
Sistemų analitiko darbas – tarp IT ir kūrybos Rėmėjo turinys 8

Sprendimo kūrėjas ir tarpininkas tarp komandos ir kliento – taip galima būtų trumpai apibūdinti sistemų...

Išmani Lietuva
2019.01.17
LB: „Telia Lietuva“ ir „Grigeo“ nesilaikė tarptautinių apskaitos standartų 13

Integruotų telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ ir medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio...

Rinkos
2019.01.17
Startuoliai į pramonės sektorių žengia nedrąsiai Premium 2

Nors pramonė yra vienas pagrindinių šalies ekonomikos variklių, generuojantis beveik 65 mlrd. Eur pajamų per...

Technologijos
2019.01.17
„ACC Distribution“ vasarį perima „Acme Europe“ kontrolę

Elektronikos bei buitinės technikos prekių platintoja „ACC Distribution“ vasario 1 d. perims aktyvaus...

Technologijos
2019.01.17
Vis daugiau užsienio startuolių renkasi kurti verslą Lietuvoje 8

Du metus Lietuvoje veikianti užsienio startuolių pritraukimo programa „Startup Visa“ sulaukia vis daugiau...

Technologijos
2019.01.16
RC kurs sistemą, kuri leis keistis e. recepto duomenimis Europoje 1

Valstybės įmonė Registrų centras paskelbė Lietuvos nacionalinio e. sveikatos kontaktų centro informacinės...

Interneto tiekėjai ruošiasi blokuoti „Linkomaniją“, LATGA tikisi žmonių sąmoningumo 30

Interneto tiekėjai, vykdydami teismo sprendimą, ruošiasi blokuoti failų dalijimosi svetainę linkomanija.net,...

Technologijos
2019.01.16
Europa raginama sparčiau kurti savavaldį transportą

Antradienį Europos Parlamentas (EP) paragino Europoje sukurti palankesnes sąlygas savavaldžiam transportui ir...

Technologijos
2019.01.16
„Maxima“ diegia elektronines etiketes, jas turintis „Topo centras“ vardija trūkumus  Premium 10

Neseniai pranešęs apie investicijas į prekių skenavimo įrenginius mažmeninės prekybos tinklas „Maxima“...

Teismas: „Linkomanija“ turi būti užblokuota 22

Lietuvos apeliacinis teismas įpareigojo interneto paslaugų tiekėjus uždrausti savo klientams pasiekti failų...

Technologijos
2019.01.15
KTU mokslininkų išradimą komercializuos studentų startuolis 2

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai sukūrė įrenginį, kuris per pirmas 10 sekundžių, lėktuvui...

Technologijos
2019.01.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau