IT įmonės: VRK sistemos klaidoms atskleisti neprireikė netikėtumų

Publikuota: 2016-10-11
Zenonas Vaigauskas, VRK pirmininkas, pripažįsta, kad per rinkimus fiksuoti sistemos sutrikimai yra nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsimena, bet sako naujos VRK pirmininko kadencijos nebesieksiantis.
Vladimiro ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Zenonas Vaigauskas, VRK pirmininkas, pripažįsta, kad per rinkimus fiksuoti sistemos sutrikimai yra nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsimena, bet sako naujos VRK pirmininko kadencijos nebesieksiantis. Vladimiro ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pernai už 5 mln. Eur įsigyta kompiuterinė rinkimų sistema neišlaikė svarbiausio egzamino. Tai sukėlė partijų nepasitenkinimą ir audrą Zenonui Vaigauskui, VRK pirmininkui, virš galvos. Ponas Vaigauskas ir stringanti rinkimų sistema Seimo rinkimų naktį partijų štabuose buvo bene pagrindinė diskusijų tema ir pašaipų bei keiksmų objektas.

Sekmadienį per pirmąjį Seimo rinkimų turą fiksuoti bent trys rimti VRK sistemos sutrikimai. Apie vidurdienį, kai prie balsadėžių susirinko didžiausias skaičius žmonių, informacinė sistema, leidžianti atpažinti rinkėją be pažymėjimo, neatlaikė apkrovos ir buvo laikinai išjungti realiuoju laiku internete (angl. online) veikiantys jos elementai.

„12 val. buvo atėjusių balsuoti pikas ir tuo pat metu buvo ruošiama ataskaita apie rinkėjų aktyvumą. Dėl per didelės apkrovos sistema persijungė į „offline“ režimą“, – komentuoja Darius Lazauskas, UAB „iTree Group“, kūrusios rinkimų e. sistemas, generalinis direktorius.

Kiek vėliau pranešta apie rinkėjų duomenų nutekėjimą iš rinkėjo puslapio. Vartotojai, bandę atsispausdinti rinkėjo bilietą internete, interneto naršyklėje paspaudę klavišą „atnaujinti“ galėjo susipažinti su anksčiau prie sistemos prisijungusiais kolegomis balsuotojais. Socialiniame tinkle „Facebook“ žmonės dalijosi išsaugotomis (ir retušuotomis) kitų asmenų rinkėjo kortelėmis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ponas Lazauskas pripažįsta, kad nesklandumų neišvengta, bet tikina, kad duomenų nutekėjimo tiesiogine to žodžio reikšme nebuvo.

„Yra apie 540 žmonių, kurie galėjo matyti prieš tai buvusio prisijungusio žmogaus duomenis – vardą, pavardę, gimimo datą ir adresą. Asmens kodo ne. Tai yra asmenys, kurie jungėsi per valdžios vartus. Visi tie jungimaisi fiksuojami. Viską atseksime“, – vakar vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo „iTree Group“ vadovas.

Reikalauja Vaigausko galvos

Pasibaigus pirmajam rinkimų turui, VRK beveik iki vidurnakčio neskelbė jokių rinkimų rezultatų. Anot p. Vaigausko, nors dalis balsų jau buvo suskaičiuota, dėl e. sistemos trukdžių jų iki maždaug 23.30 val. nebuvo galima paskelbti.

„Mūsų paslaugos teikėjas „iTree“ nekorektiškai pateikė duomenis, todėl mes negalime jų skelbti. (...) Jie suskaičiavo nekorektiškai“, – LRT eteryje nuskambėjo, švelniai tariant, nerišlus p. Vaigausko paaiškinimas.

Tai sukėlė nemenką pasipiktinimo bangą rinkimų štabuose. Partijų nariai naršė ir keiksnojo VRK programėlę bei interneto svetainę, iš kurių esą sunku buvo suprasti, kur yra vienmandačių, o kur daugiamandatės apygardų rezultatai. Visą vakarą skambėjo raginimai p. Vaigauskui prisiimti atsakomybę ir atsistatydinti.

„Ponas Vaigauskas anksčiau minėjo, kad, reikalui esant, jis prisiimtų atsakomybę, tad, manau, mes jam rytoj tai priminsime“, – sekmadienio vakarą ryžtingą nusiteikimą demonstravo Gabrielius Landsbergis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis.

Ponas Vaigauskas pirmadienį pripažino, kad per rinkimus fiksuoti sutrikimai nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsiminė, bet pareiškė, kad jo kadencija baigiasi ir kad į naują jis nepretenduos.

Bandė, bet vis tiek sutriko

„iTree Group“ vadovas teisinosi, jog įmonė padarė viską, kas jos galiose, kad rinkimų sistema veiktų sklandžiai. Tačiau jis pabrėžia, kad sistema yra unikali ir labai sudėtinga, esą todėl nebuvo galimybių pasiruošti visiems atvejams.

„Norėčiau pabrėžti, kad VRK informacinė sistema buvo kurta nuo nulio, tai yra mes pirmą kartą ją bandėme gamybinėje erdvėje. Ką mes padarėme? Norėjome sulaukti nemažai rezultatų iš nemažo skaičiaus apylinkių, kad galėtume išbandyti duomenis ir jais pasitikėti. Nors žinote, ne kartą prieš tai, kai yra paleidžiama, sistema būna testuojama, tačiau vienas dalykas yra testavimai, kitas dalykas – reali veikla. Kai gavome tuos rezultatus ir juos paruošėme, apie 22 val., publikavome pirmą variantą. Tačiau pirmajame variante nebuvo klausimų dėl pačių rezultatų atvaizdavimo, o būtent klausimas dėl kai kurių parametrų, tokių kaip rinkėjų aktyvumo atvaizdavimas. Tada mes tuos pakeitimus padarėme ir maždaug apie 23 val. pateikėme naują versiją ir ji buvo publikuota. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad vėl viskas buvo testuojama“, – komentuoja p. Lazauskas.

Paklaustas, ar nebuvo galima atlikti sistemos bandymo darbų prieš rinkimus, jis atsakė, kad buvo dvi generalinės repeticijos.

„Esame kūrę daugybę sistemų, bet ši sudėtingiausia. Sistema veikia vieną dieną. Mes turime iš karto eiti į gyvą aplinką ir viską žiūrėti vietoje. Buvome surengę dvi generalines repeticijas. Kiti rinkimai, netgi kitas rinkimų turas atrodys visiškai kitaip. Per šį turą norėjome užsitikrinti ir geriau rizikavome užtempti laiką nei turėti netinkamus rezultatus“, – sako įmonės vadovas.

Konkurentų pastabos

Elena Vengrienė, VRK sistemos pirkimo viešajame konkurse pernai dalyvavusios ir jo nelaimėjusios bendrovės „Algoritmų sistemos“ generalinė direktorė, sako, kad sistemą tikrai buvo galima išbandyti iki rinkimų ir taip išvengti bent dalies klaidų.

„Visų kompiuterinių sistemų kūrimas susideda iš kelių etapų. Ir testavimas yra vienas svarbiausių. Šnekėti apie tai, kad neįmanoma ko nors ištestuoti ar patikrinti, tai beveik tas pats, kas sakyti, kad apskritai neįmanoma sukurti sistemos. Detaliai komentuoti negalime, nes ne mes tą sistemą kūrėme. Bet mes beveik 10 metų palaikėme (ankstesnes – VŽ) rinkimų informacines sistemas ir žinome, kad rinkimų organizavimas yra sudėtingas dalykas ir tam turi būti atitinkamai pasiruošta. Testavimas yra privalomas, juoba kad „iTree“ gavo labai didelį finansavimą šiai sistemai atnaujinti. Be to, juk nenutiko nieko netikėto, rinkėjų skaičius buvo panašus kaip per praėjusius rinkimus, buvo žinoma iš anksto ir kiek bus apylinkių, ir kiek naudotojų“, – teigia p. Vengrienė.

Jai pritaria ir Tomas Vitkus, bendrovės „Tieto Lietuva“ direktorius.

„Faktas, kad sistemą ištestuoti iki rinkimų buvo galima. Ir jei šį darbą kas nors užsakė ir sumokėjo, jis turėjo būti padarytas. Bet jei to darbo niekas neužsakė, jis ir nebuvo atliktas. Turiu pasakyti, kad Lietuvos viešajame sektoriuje suvokimas apie testavimą apskritai dar yra labai menkas. Tam iš esmės skiriama per mažai dėmesio. Ir kalbu ne tik apie techninių sprendimų išbandymą. Deja, pas mus testavimas vis dar suprantamas kaip patikrinimas, ar mygtukas veikia. Bet beveik niekas netikrina, ar žmogus lengvai randą tą mygtuką, nors sistemos ir yra kuriamos būtent žmonėms, o ne IT specialistams“, – sako p. Vitkus.

Pernai liepą paskelbtame VRK sistemų pirkimo konkurse dalyvavo dvi Lietuvos IT bendrovės – „iTree“ ir „Algoritmų sistemos“. VRK nugalėtoja paskelbė „iTree“, kurios pasiūlymas siekė 5 mln. Eur. Bendrovė „Algoritmų sistemos“, kuri siūlė naują rinkimų sistemą sukurti už 2,6 mln. Eur, liko antroje vietoje. Tai sukėlė įtarimų konkurentams ir prievaizdams. Bet VRK pirmininkas tąkart aiškino, kad „iTree“ pasiūlė gerokai patikimesnį ir saugesnį sprendimą.

Ponia Vengrienė VRK sprendimą žadėjo skųsti, nes konkurso sąlygas Lietuvoje atitiko tik „iTree“.

Tačiau vakar „Algoritmų sistemų“ direktorė „Verslo žinioms“ sakė, kad į teismą ji visgi nesikreipė, nes procesas būtų kainavęs daugiau nei atnešęs naudos.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Kaip Ukrainos kariuomenė laimi dronų karą prieš Rusiją

Ukrainos bepiločiai orlaiviai neturėjo vis dar skraidyti virš Rusijos kariškių galvų. Daugelis analitikų...

Inovacijos
08:22
Elektromobilius – masėms! Premium 2

Europos automobilių parko jau šį dešimtmetį laukia neišvengiama elektrifikacija, kurią skatins fosilinius...

Automobiliai
2022.05.28
Kinija nori gaminti naujausius puslaidininkius, bet ekspertai šalies galimybėmis abejoja Premium

Nuo užsienio tiekėjų puslaidininkių gamyboje priklausoma Kinija investuoja milijardus, kad naujausius lustus...

Inovacijos
2022.05.27
„Startup Fair“ startuolių konkurse laimėjo klientų aptarnavimo platforma „Whelp“

Penktadienį įvyko startuolių renginys „Startup Fair. Connect 2022“, kuriame dėl geriausiojo startuolio vardo...

Inovacijos
2022.05.27
Jungtinėje Karalystėje – dar vienas tyrimas „Google“ atžvilgiu

Jungtinė Karalystė pradėjo antrąjį tyrimą dėl JAV technologijų milžinės „Google“ dominavimo internetinės...

Inovacijos
2022.05.27
E. Markevičiūtė: Lietuva norėtų plėsti startuolių veiklą Taivane

Lietuva norėtų tapti Taivano vartais į Europą bei plėsti šalies startuolių veiklą šioje Pietryčių Azijos...

Verslo aplinka
2022.05.27
Lietuviškas verslas Afrikoje: milijonai klientų, karčios pamokos ir praktiniai patarimai Premium

Per pastaruosius 5-erius metus bendra eksporto iš Lietuvos į Afriką vertė paaugo dvigubai ir siekia 737 mln.

Pramonė
2022.05.27
„Nordcurrent“ šiemet planuoja augti iki 75%

Lietuvos žaidimų kūrimo bendrovė „Nordcurrent“ praėjusiais metais pajamas augino 20% iki 62,75 mln. Eur.

Inovacijos
2022.05.27
„SoliTek“ skelbia baterijų gamybos pradžią Lietuvoje 2

Saulės modulių gamintoja „SoliTek“ sukūrė ir pradėjo priimti užsakymus autonominės išmaniosios elektros...

Pramonė
2022.05.27
„Wolt“ vadovė Baltijos šalims: Lietuva šiuo metu turi daugiau talentų nei Latvija ar Estija Premium

„Atsiprašau už trukdžius“, – sako Liis Ristal, „Wolt Baltic“ generalinė direktorė, glausdama prie savęs vieną...

Vadyba
2022.05.27
Riboto leidimo „Bentley Bentayga EWB First Edition“ parodys, kas lauks naujųjų flagmano vairuotojų Verslo tribūna

„Visai neseniai Bentley pristatė savo naująjį flagmaną – „Bentayga EWB“ su ilgesne ratų baze. Gamintojas...

„Alibaba“ pranešė apie 60% mažesnį pelną 2021 m.

Kinijos elektroninės prekybos milžinė „Alibaba“ ketvirtadienį pranešė apie 59% susitraukusį pelną praėjusiais...

Inovacijos
2022.05.26
Taivano ekonomikos viceministras: su Lietuva mus suartino Kinijos politika

Lietuvoje viešintis Taivano ekonomikos viceministras sako, kad jo šalies ekonominę partnerystę su Lietuva...

Verslo aplinka
2022.05.26
„Broadcom“ už 61 mlrd. USD perka „VMware“

JAV lustų gamintoja „Broadcom“ ketvirtadienį paskelbė ketinanti už 61 mlrd. USD įsigyti debesijos paslaugų...

Inovacijos
2022.05.26
Žvilgsnis už Nigerijos „princų“: kaip „TeleSoftas“ atsidūrė Abudžoje Premium

Ryšį su Nigerija „TeleSoftas“ užmezgė dar prieš pandemiją, 2019 m. Bendrovė tuomet dalyvavo organizacijos...

Inovacijos
2022.05.26
Išrinkti geidžiamiausi Lietuvos darbdaviai 4

Šiemet geidžiamiausiu darbdaviu paskelbta lietuvių įkurta JAV programavimo paslaugų įmonė „DevBridge LT“.

Vadyba
2022.05.26
Nauji fabrikai: tarp žaliavų stygiaus ir pašokusios paklausos Premium

Jeigu visi šiemet planuojami investiciniai projektai bus įgyvendinti, Lietuvoje atsiras ir daugiau tradicinės...

Pramonė
2022.05.26
„Nvidia“ pranoko lūkesčius, bet perspėjo apie išlaidų karpymą

Grafikos procesorių gamintoja „Nvidia“ pirmąjį ketvirtį pranoko analitikų lūkesčius pagal pelno ir pajamų...

Inovacijos
2022.05.26
Tvarios sunkiosios transporto priemonės: pasiūlos yra, bet infrastruktūra buksuoja Premium

Europai vis drąsiau žygiuojant Žaliuoju kursu, tvarius sprendimus siūlo ir sunkiojo transporto gamintojai.

Logistika
2022.05.26
„SpaceX“ prieš „Boeing“: kaip E. Musko įmonė aplenkė aviacijos milžinę Premium 1

Praėjusį savaitgalį „Boeing“ bepilotis erdvėlaivis „Starliner“ po daugiau nei dvejus metus trukusių bandymų...

Inovacijos
2022.05.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku