IT įmonės: VRK sistemos klaidoms atskleisti neprireikė netikėtumų

Publikuota: 2016-10-11
Zenonas Vaigauskas, VRK pirmininkas, pripažįsta, kad per rinkimus fiksuoti sistemos sutrikimai yra nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsimena, bet sako naujos VRK pirmininko kadencijos nebesieksiantis.
Vladimiro ivanovo (VŽ) nuotr.
Zenonas Vaigauskas, VRK pirmininkas, pripažįsta, kad per rinkimus fiksuoti sistemos sutrikimai yra nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsimena, bet sako naujos VRK pirmininko kadencijos nebesieksiantis. Vladimiro ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pernai už 5 mln. Eur įsigyta kompiuterinė rinkimų sistema neišlaikė svarbiausio egzamino. Tai sukėlė partijų nepasitenkinimą ir audrą Zenonui Vaigauskui, VRK pirmininkui, virš galvos. Ponas Vaigauskas ir stringanti rinkimų sistema Seimo rinkimų naktį partijų štabuose buvo bene pagrindinė diskusijų tema ir pašaipų bei keiksmų objektas.

Sekmadienį per pirmąjį Seimo rinkimų turą fiksuoti bent trys rimti VRK sistemos sutrikimai. Apie vidurdienį, kai prie balsadėžių susirinko didžiausias skaičius žmonių, informacinė sistema, leidžianti atpažinti rinkėją be pažymėjimo, neatlaikė apkrovos ir buvo laikinai išjungti realiuoju laiku internete (angl. online) veikiantys jos elementai.

„12 val. buvo atėjusių balsuoti pikas ir tuo pat metu buvo ruošiama ataskaita apie rinkėjų aktyvumą. Dėl per didelės apkrovos sistema persijungė į „offline“ režimą“, – komentuoja Darius Lazauskas, UAB „iTree Group“, kūrusios rinkimų e. sistemas, generalinis direktorius.

Kiek vėliau pranešta apie rinkėjų duomenų nutekėjimą iš rinkėjo puslapio. Vartotojai, bandę atsispausdinti rinkėjo bilietą internete, interneto naršyklėje paspaudę klavišą „atnaujinti“ galėjo susipažinti su anksčiau prie sistemos prisijungusiais kolegomis balsuotojais. Socialiniame tinkle „Facebook“ žmonės dalijosi išsaugotomis (ir retušuotomis) kitų asmenų rinkėjo kortelėmis.

Ponas Lazauskas pripažįsta, kad nesklandumų neišvengta, bet tikina, kad duomenų nutekėjimo tiesiogine to žodžio reikšme nebuvo.

„Yra apie 540 žmonių, kurie galėjo matyti prieš tai buvusio prisijungusio žmogaus duomenis – vardą, pavardę, gimimo datą ir adresą. Asmens kodo ne. Tai yra asmenys, kurie jungėsi per valdžios vartus. Visi tie jungimaisi fiksuojami. Viską atseksime“, – vakar vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo „iTree Group“ vadovas.

Reikalauja Vaigausko galvos

Pasibaigus pirmajam rinkimų turui, VRK beveik iki vidurnakčio neskelbė jokių rinkimų rezultatų. Anot p. Vaigausko, nors dalis balsų jau buvo suskaičiuota, dėl e. sistemos trukdžių jų iki maždaug 23.30 val. nebuvo galima paskelbti.

„Mūsų paslaugos teikėjas „iTree“ nekorektiškai pateikė duomenis, todėl mes negalime jų skelbti. (...) Jie suskaičiavo nekorektiškai“, – LRT eteryje nuskambėjo, švelniai tariant, nerišlus p. Vaigausko paaiškinimas.

Tai sukėlė nemenką pasipiktinimo bangą rinkimų štabuose. Partijų nariai naršė ir keiksnojo VRK programėlę bei interneto svetainę, iš kurių esą sunku buvo suprasti, kur yra vienmandačių, o kur daugiamandatės apygardų rezultatai. Visą vakarą skambėjo raginimai p. Vaigauskui prisiimti atsakomybę ir atsistatydinti.

„Ponas Vaigauskas anksčiau minėjo, kad, reikalui esant, jis prisiimtų atsakomybę, tad, manau, mes jam rytoj tai priminsime“, – sekmadienio vakarą ryžtingą nusiteikimą demonstravo Gabrielius Landsbergis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis.

Ponas Vaigauskas pirmadienį pripažino, kad per rinkimus fiksuoti sutrikimai nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsiminė, bet pareiškė, kad jo kadencija baigiasi ir kad į naują jis nepretenduos.

Bandė, bet vis tiek sutriko

„iTree Group“ vadovas teisinosi, jog įmonė padarė viską, kas jos galiose, kad rinkimų sistema veiktų sklandžiai. Tačiau jis pabrėžia, kad sistema yra unikali ir labai sudėtinga, esą todėl nebuvo galimybių pasiruošti visiems atvejams.

„Norėčiau pabrėžti, kad VRK informacinė sistema buvo kurta nuo nulio, tai yra mes pirmą kartą ją bandėme gamybinėje erdvėje. Ką mes padarėme? Norėjome sulaukti nemažai rezultatų iš nemažo skaičiaus apylinkių, kad galėtume išbandyti duomenis ir jais pasitikėti. Nors žinote, ne kartą prieš tai, kai yra paleidžiama, sistema būna testuojama, tačiau vienas dalykas yra testavimai, kitas dalykas – reali veikla. Kai gavome tuos rezultatus ir juos paruošėme, apie 22 val., publikavome pirmą variantą. Tačiau pirmajame variante nebuvo klausimų dėl pačių rezultatų atvaizdavimo, o būtent klausimas dėl kai kurių parametrų, tokių kaip rinkėjų aktyvumo atvaizdavimas. Tada mes tuos pakeitimus padarėme ir maždaug apie 23 val. pateikėme naują versiją ir ji buvo publikuota. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad vėl viskas buvo testuojama“, – komentuoja p. Lazauskas.

Paklaustas, ar nebuvo galima atlikti sistemos bandymo darbų prieš rinkimus, jis atsakė, kad buvo dvi generalinės repeticijos.

„Esame kūrę daugybę sistemų, bet ši sudėtingiausia. Sistema veikia vieną dieną. Mes turime iš karto eiti į gyvą aplinką ir viską žiūrėti vietoje. Buvome surengę dvi generalines repeticijas. Kiti rinkimai, netgi kitas rinkimų turas atrodys visiškai kitaip. Per šį turą norėjome užsitikrinti ir geriau rizikavome užtempti laiką nei turėti netinkamus rezultatus“, – sako įmonės vadovas.

Konkurentų pastabos

Elena Vengrienė, VRK sistemos pirkimo viešajame konkurse pernai dalyvavusios ir jo nelaimėjusios bendrovės „Algoritmų sistemos“ generalinė direktorė, sako, kad sistemą tikrai buvo galima išbandyti iki rinkimų ir taip išvengti bent dalies klaidų.

„Visų kompiuterinių sistemų kūrimas susideda iš kelių etapų. Ir testavimas yra vienas svarbiausių. Šnekėti apie tai, kad neįmanoma ko nors ištestuoti ar patikrinti, tai beveik tas pats, kas sakyti, kad apskritai neįmanoma sukurti sistemos. Detaliai komentuoti negalime, nes ne mes tą sistemą kūrėme. Bet mes beveik 10 metų palaikėme (ankstesnes – VŽ) rinkimų informacines sistemas ir žinome, kad rinkimų organizavimas yra sudėtingas dalykas ir tam turi būti atitinkamai pasiruošta. Testavimas yra privalomas, juoba kad „iTree“ gavo labai didelį finansavimą šiai sistemai atnaujinti. Be to, juk nenutiko nieko netikėto, rinkėjų skaičius buvo panašus kaip per praėjusius rinkimus, buvo žinoma iš anksto ir kiek bus apylinkių, ir kiek naudotojų“, – teigia p. Vengrienė.

Jai pritaria ir Tomas Vitkus, bendrovės „Tieto Lietuva“ direktorius.

„Faktas, kad sistemą ištestuoti iki rinkimų buvo galima. Ir jei šį darbą kas nors užsakė ir sumokėjo, jis turėjo būti padarytas. Bet jei to darbo niekas neužsakė, jis ir nebuvo atliktas. Turiu pasakyti, kad Lietuvos viešajame sektoriuje suvokimas apie testavimą apskritai dar yra labai menkas. Tam iš esmės skiriama per mažai dėmesio. Ir kalbu ne tik apie techninių sprendimų išbandymą. Deja, pas mus testavimas vis dar suprantamas kaip patikrinimas, ar mygtukas veikia. Bet beveik niekas netikrina, ar žmogus lengvai randą tą mygtuką, nors sistemos ir yra kuriamos būtent žmonėms, o ne IT specialistams“, – sako p. Vitkus.

Pernai liepą paskelbtame VRK sistemų pirkimo konkurse dalyvavo dvi Lietuvos IT bendrovės – „iTree“ ir „Algoritmų sistemos“. VRK nugalėtoja paskelbė „iTree“, kurios pasiūlymas siekė 5 mln. Eur. Bendrovė „Algoritmų sistemos“, kuri siūlė naują rinkimų sistemą sukurti už 2,6 mln. Eur, liko antroje vietoje. Tai sukėlė įtarimų konkurentams ir prievaizdams. Bet VRK pirmininkas tąkart aiškino, kad „iTree“ pasiūlė gerokai patikimesnį ir saugesnį sprendimą.

Ponia Vengrienė VRK sprendimą žadėjo skųsti, nes konkurso sąlygas Lietuvoje atitiko tik „iTree“.

Tačiau vakar „Algoritmų sistemų“ direktorė „Verslo žinioms“ sakė, kad į teismą ji visgi nesikreipė, nes procesas būtų kainavęs daugiau nei atnešęs naudos.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Facebook“ vadovai dėl „Libra“ iškviesti į Kongresą 1

„Facebook“ vadovams antradienis ir trečiadienis bus sunkūs. Jie iškviesti į Vašingtoną pasiaiškinti Kongrese...

Paslaugos
14:21
Pirminio investavimo etape „Oxipit“ pritraukė 1,5 mln. eurų 1

Dirbtinio intelekto sprendimus radiologijai kuriantis lietuvių startuolis „Oxipit“ baigė pirminio investavimo...

Paslaugos
11:04
Su programėle „Swedbank“ susidorojo, laukia konkurentų sąskaitų integravimas Premium 14

Šiandien „Swedbank“ pristato atsiskaitymų galimybę dėvimais „Garmin“ ir „Fitbit“ įrenginiais. Bankas pasirašė...

Paslaugos
05:45
„Genus AI“ pusę iš 3 mln. USD investicijos išleis Lietuvoje Premium 6

Lietuvių su partneriais Amerikoje įkurtas ir neseniai dar vieną milijoninę investiciją pritraukęs startuolis...

Paslaugos
2019.07.15
Bitkoinas smuko po D. Trumpo kritikos 7

Bitkoino sugrįžimas į aukštesnį nei 11.000 USD lygį liepos pradžioje jau nugrimzdo į praeitį – kriptovaliutos...

Rinkos
2019.07.15
Teismo žodis e. parašo istorijoje: „EME solution“ turi atlyginti žalą RC Premium

Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad valstybės įmonė Registrų centras (RC) patyrė apie 141.000 Eur žalą...

Paslaugos
2019.07.12
„Lietuvos energijos“ rizikos kapitalo fondas investavo į norvegų startuolį 8

„Contrarian Ventures“ valdomas „Lietuvos energijos“ Išmaniosios energetikos rizikos kapitalo fondas investavo...

Pramonė
2019.07.11
Iš VMI nutekėjo duomenų – uždarytas Mano VMI puslapis Premium 17

Kurį laiką galima buvo prieiti prie Mano VMI duomenų apie mokesčių mokėtoją su senais jau pasibaigusiais...

Finansai
2019.07.11
JAV skelbia švelninanti su „Huawei“ susijusius apribojimus 2

JAV prezidento administracija paskelbė švelninanti apribojimus, draudžiančius šalies kompanijoms parduoti...

Technologijos
2019.07.10
J. Bezosas ir E. Muskas įsitraukė į naujas kosmoso varžybas  Premium

Kai Elonui Muskui priklausanti kompanija „SpaceX“ iš Kanaveralo kyšulio Floridoje gegužę paleido pirmuosius...

Paslaugos
2019.07.09
R. Bransonas planuoja kosmoso turizmo įmonę atvesti į biržą 1

Britų milijardieriaus Richardo Bransono bendrovės „Virgin Galactic“ kosmoso turizmo padalinys planuoja eiti į...

Rinkos
2019.07.09
Bankai neskuba prisijungti prie „Facebook“ kriptovaliutos projekto

Didieji pasaulio bankai kol kas linkę ignoruoti socialinio tinklo „Facebook“ kriptovaliutos projektą „Libra“.

Rinkos
2019.07.09
M. Pareščius: nutariau išgryninti aktyvus ir surizikuoti Premium 30

Marius Pareščius, vienas iš „Draugas.lt“ įkūrėjų, IT ir saugumo ekspertas bei verslininkas, šiemet...

Paslaugos
2019.07.09
Lietuvoje populiariausi išlieka „Samsung“, „Huawei“ ir „Apple“ telefonai 1

Ryšio operatorių pateikti telefonų pardavimo duomenys rodo, kad Lietuvoje birželį populiariausi išliko...

Paslaugos
2019.07.08
D. Žakaitis siūlo Lukiškes perdaryti į erdvę startuoliams 14

Tik atlaisvinus Lukiškių kalėjimo patalpas, įvairios visuomenės grupės, investuotjai ir kiti suinteresuoti...

Paslaugos
2019.07.08
Danijos debesijos bendrovė „Cloudeon“ kuriasi Lietuvoje 6

Danijos bendrovė „Cloudeon“ Vilniuje atidarė mokslinių tyrimų ir technologijų centrą. Įmonė šiais metais...

Paslaugos
2019.07.08
BPC tiekėjams grąžino 112 programėlę kurtiesiems, kad šie pašalintų trūkumus 6

Kurtiesiems skirtos skubiosios pagalbos 112 programėlės kūrimas užsitęsė: liepos pradžioje turėjusi būti...

Technologijos
2019.07.07
Vaistų nuo vėžio ieškanti „Sanobiotec” Vilniaus pramonės parke investuos iki 8 mln. Eur 1

Tik pernai įregistruota biotechnologijų UAB „Sanobiotec”, kartu su Nacionaliniu vėžio institutu įgyvendinanti...

Technologijos
2019.07.05
 „ACC Distribution“ pajamos pernai augo iki 230 mln. Eur  3

Elektronikos bei buitinės technikos prekių platintoja „ACC Distribution“ praėjusiais metais gavo 230,1 mln.

Technologijos
2019.07.05
„Lietuvos energijos“ fondas didina investicijas į dronus Premium 9

Rizikos kapitalo fondų valdymo bendrovės „Contrarian Ventures“ valdomas „Lietuvos energijos“ fondas „Smart...

Paslaugos
2019.07.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau