IT įmonės: VRK sistemos klaidoms atskleisti neprireikė netikėtumų

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pernai už 5 mln. Eur įsigyta kompiuterinė rinkimų sistema neišlaikė svarbiausio egzamino. Tai sukėlė partijų nepasitenkinimą ir audrą Zenonui Vaigauskui, VRK pirmininkui, virš galvos. Ponas Vaigauskas ir stringanti rinkimų sistema Seimo rinkimų naktį partijų štabuose buvo bene pagrindinė diskusijų tema ir pašaipų bei keiksmų objektas.
Sekmadienį per pirmąjį Seimo rinkimų turą fiksuoti bent trys rimti VRK sistemos sutrikimai. Apie vidurdienį, kai prie balsadėžių susirinko didžiausias skaičius žmonių, informacinė sistema, leidžianti atpažinti rinkėją be pažymėjimo, neatlaikė apkrovos ir buvo laikinai išjungti realiuoju laiku internete (angl. online) veikiantys jos elementai.
12 val. buvo atėjusių balsuoti pikas ir tuo pat metu buvo ruošiama ataskaita apie rinkėjų aktyvumą. Dėl per didelės apkrovos sistema persijungė į offline režimą, komentuoja Darius Lazauskas, UAB iTree Group, kūrusios rinkimų e. sistemas, generalinis direktorius.
Kiek vėliau pranešta apie rinkėjų duomenų nutekėjimą iš rinkėjo puslapio. Vartotojai, bandę atsispausdinti rinkėjo bilietą internete, interneto naršyklėje paspaudę klavišą atnaujinti galėjo susipažinti su anksčiau prie sistemos prisijungusiais kolegomis balsuotojais. Socialiniame tinkle Facebook žmonės dalijosi išsaugotomis (ir retušuotomis) kitų asmenų rinkėjo kortelėmis.
Ponas Lazauskas pripažįsta, kad nesklandumų neišvengta, bet tikina, kad duomenų nutekėjimo tiesiogine to žodžio reikšme nebuvo.
Yra apie 540 žmonių, kurie galėjo matyti prieš tai buvusio prisijungusio žmogaus duomenis vardą, pavardę, gimimo datą ir adresą. Asmens kodo ne. Tai yra asmenys, kurie jungėsi per valdžios vartus. Visi tie jungimaisi fiksuojami. Viską atseksime, vakar vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo iTree Group vadovas.
Reikalauja Vaigausko galvos
Pasibaigus pirmajam rinkimų turui, VRK beveik iki vidurnakčio neskelbė jokių rinkimų rezultatų. Anot p. Vaigausko, nors dalis balsų jau buvo suskaičiuota, dėl e. sistemos trukdžių jų iki maždaug 23.30 val. nebuvo galima paskelbti.
Mūsų paslaugos teikėjas iTree nekorektiškai pateikė duomenis, todėl mes negalime jų skelbti. (...) Jie suskaičiavo nekorektiškai, LRT eteryje nuskambėjo, švelniai tariant, nerišlus p. Vaigausko paaiškinimas.
Tai sukėlė nemenką pasipiktinimo bangą rinkimų štabuose. Partijų nariai naršė ir keiksnojo VRK programėlę bei interneto svetainę, iš kurių esą sunku buvo suprasti, kur yra vienmandačių, o kur daugiamandatės apygardų rezultatai. Visą vakarą skambėjo raginimai p. Vaigauskui prisiimti atsakomybę ir atsistatydinti.
Ponas Vaigauskas anksčiau minėjo, kad, reikalui esant, jis prisiimtų atsakomybę, tad, manau, mes jam rytoj tai priminsime, sekmadienio vakarą ryžtingą nusiteikimą demonstravo Gabrielius Landsbergis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis.
Ponas Vaigauskas pirmadienį pripažino, kad per rinkimus fiksuoti sutrikimai nedovanotini. Apie atsistatydinimą jis neužsiminė, bet pareiškė, kad jo kadencija baigiasi ir kad į naują jis nepretenduos.
Bandė, bet vis tiek sutriko
iTree Group vadovas teisinosi, jog įmonė padarė viską, kas jos galiose, kad rinkimų sistema veiktų sklandžiai. Tačiau jis pabrėžia, kad sistema yra unikali ir labai sudėtinga, esą todėl nebuvo galimybių pasiruošti visiems atvejams.
Norėčiau pabrėžti, kad VRK informacinė sistema buvo kurta nuo nulio, tai yra mes pirmą kartą ją bandėme gamybinėje erdvėje. Ką mes padarėme? Norėjome sulaukti nemažai rezultatų iš nemažo skaičiaus apylinkių, kad galėtume išbandyti duomenis ir jais pasitikėti. Nors žinote, ne kartą prieš tai, kai yra paleidžiama, sistema būna testuojama, tačiau vienas dalykas yra testavimai, kitas dalykas reali veikla. Kai gavome tuos rezultatus ir juos paruošėme, apie 22 val., publikavome pirmą variantą. Tačiau pirmajame variante nebuvo klausimų dėl pačių rezultatų atvaizdavimo, o būtent klausimas dėl kai kurių parametrų, tokių kaip rinkėjų aktyvumo atvaizdavimas. Tada mes tuos pakeitimus padarėme ir maždaug apie 23 val. pateikėme naują versiją ir ji buvo publikuota. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad vėl viskas buvo testuojama, komentuoja p. Lazauskas.
Paklaustas, ar nebuvo galima atlikti sistemos bandymo darbų prieš rinkimus, jis atsakė, kad buvo dvi generalinės repeticijos.
Esame kūrę daugybę sistemų, bet ši sudėtingiausia. Sistema veikia vieną dieną. Mes turime iš karto eiti į gyvą aplinką ir viską žiūrėti vietoje. Buvome surengę dvi generalines repeticijas. Kiti rinkimai, netgi kitas rinkimų turas atrodys visiškai kitaip. Per šį turą norėjome užsitikrinti ir geriau rizikavome užtempti laiką nei turėti netinkamus rezultatus, sako įmonės vadovas.
Konkurentų pastabos
Elena Vengrienė, VRK sistemos pirkimo viešajame konkurse pernai dalyvavusios ir jo nelaimėjusios bendrovės Algoritmų sistemos generalinė direktorė, sako, kad sistemą tikrai buvo galima išbandyti iki rinkimų ir taip išvengti bent dalies klaidų.
Visų kompiuterinių sistemų kūrimas susideda iš kelių etapų. Ir testavimas yra vienas svarbiausių. Šnekėti apie tai, kad neįmanoma ko nors ištestuoti ar patikrinti, tai beveik tas pats, kas sakyti, kad apskritai neįmanoma sukurti sistemos. Detaliai komentuoti negalime, nes ne mes tą sistemą kūrėme. Bet mes beveik 10 metų palaikėme (ankstesnes VŽ) rinkimų informacines sistemas ir žinome, kad rinkimų organizavimas yra sudėtingas dalykas ir tam turi būti atitinkamai pasiruošta. Testavimas yra privalomas, juoba kad iTree gavo labai didelį finansavimą šiai sistemai atnaujinti. Be to, juk nenutiko nieko netikėto, rinkėjų skaičius buvo panašus kaip per praėjusius rinkimus, buvo žinoma iš anksto ir kiek bus apylinkių, ir kiek naudotojų, teigia p. Vengrienė.
Jai pritaria ir Tomas Vitkus, bendrovės Tieto Lietuva direktorius.
Faktas, kad sistemą ištestuoti iki rinkimų buvo galima. Ir jei šį darbą kas nors užsakė ir sumokėjo, jis turėjo būti padarytas. Bet jei to darbo niekas neužsakė, jis ir nebuvo atliktas. Turiu pasakyti, kad Lietuvos viešajame sektoriuje suvokimas apie testavimą apskritai dar yra labai menkas. Tam iš esmės skiriama per mažai dėmesio. Ir kalbu ne tik apie techninių sprendimų išbandymą. Deja, pas mus testavimas vis dar suprantamas kaip patikrinimas, ar mygtukas veikia. Bet beveik niekas netikrina, ar žmogus lengvai randą tą mygtuką, nors sistemos ir yra kuriamos būtent žmonėms, o ne IT specialistams, sako p. Vitkus.
Pernai liepą paskelbtame VRK sistemų pirkimo konkurse dalyvavo dvi Lietuvos IT bendrovės iTree ir Algoritmų sistemos. VRK nugalėtoja paskelbė iTree, kurios pasiūlymas siekė 5 mln. Eur. Bendrovė Algoritmų sistemos, kuri siūlė naują rinkimų sistemą sukurti už 2,6 mln. Eur, liko antroje vietoje. Tai sukėlė įtarimų konkurentams ir prievaizdams. Bet VRK pirmininkas tąkart aiškino, kad iTree pasiūlė gerokai patikimesnį ir saugesnį sprendimą.
Ponia Vengrienė VRK sprendimą žadėjo skųsti, nes konkurso sąlygas Lietuvoje atitiko tik iTree.
Tačiau vakar Algoritmų sistemų direktorė Verslo žinioms sakė, kad į teismą ji visgi nesikreipė, nes procesas būtų kainavęs daugiau nei atnešęs naudos.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti