„Apple“ atvejis: ar EK bando reguliuoti valstybių narių mokesčius?

Publikuota: 2016-09-27
Robertas Degesys, advokatų kontoros „Tark Grunte Sutkiene“ partneris, mokesčių praktikos grupės vadovas. Bendrovės nuotr.
svg svg
Robertas Degesys, advokatų kontoros „Tark Grunte Sutkiene“ partneris, mokesčių praktikos grupės vadovas. Bendrovės nuotr.
Advokatų kontoros „Tark Grunte Sutkiene“ partneris, mokesčių praktikos grupės vadovas

Europos Komisijos (EK) sprendimas dėl „Apple“ jau susilaukė daugelio vertinimų – nuo aukščiausio rango politikų iki visuomenininkų. Kad būtų galima susidaryti visapusiškesnį vaizdą, verta aptarti ir tam tikrus teisinius aspektus.

Visų pirma, EK, neturėdama teisinių galių nustatyti ir administruoti valstybių narių mokesčių, pasinaudojo konkurencijos teisės įrankiu, spręsdama apmokestinimo klausimą. Konstatuota, kad Airijos mokesčių administratoriaus sprendimu (angl. tax ruling) patvirtinta „Apple“veiklos schema (o tiksliau – grupės įmonių sandorių kainodara)sudarė valstybės pagalbą, o tai yra draudžiama pagal ES teisę. Tai ne pirmas kartas, kai valstybių narių taikomos mokesčių priemonės yra pripažįstamos neteisėta valstybės pagalba. Nuo 1991 metų iš viso buvo iškeltos65 bylos dėl tokios veiklos, susijusios su mokesčių administratorių sprendimais ir panašiomis mokesčiųpriemonėmis.

EK sukūrė tam tikrą precedentą taikydama valstybės pagalbos taisykles „Apple“ atveju (tiesa, tai dar turės būti patvirtintas ES teismuose, kadangi tiek „Apple“, tiek Airijos vyriausybė pareiškė skųsiantys EK sprendimą). Iki šiol, remiantis ES teismų suformuota praktika, valstybės pagalbą sudarė tokia nacionalinė priemonė, kuri yra finansuojama valstybės, suteikia subjektui pranašumą, yra atranki, paveikia prekybą tarp valstybių narių ir iškraipo konkurenciją. Be to, pranašumas turėjo būti suteiktastik atrinktiems subjektams, subjektų kategorijoms ar tam tikriems ekonomikos sektoriams.

„Apple“ atveju, EK pripažino, kad mokesčių administratoriaus sprendimas dėl sandorių kainodaros yra skirtas konkrečiam mokesčių mokėtojui, todėl suteikia atrankųjį pranašumą, net jeigu tokį sprendimą galėjo gauti ir kiti mokesčių mokėtojai. Toks aiškinimas yra naujas ir, kaip teigia EK sprendimo oponentai, yra nesuderinamas su galiojančiomis ES valstybės pagalbos taisyklėmis ir ES teismų praktika.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pažymėtina, kad pagal ES teisę, valstybės narės išsaugojo suverenias galias mokesčių politikos srityje, t. y., mokestinės priemonės reikalauja vienbalsio visų valstybių narių pritarimo. Todėl nukrypimas nuo šio principo gali būti pagrįstai laikomas kišimusi į valstybės narės vidaus (mokesčių) politiką. „Apple“ byloje EK iš esmės ėmėsi spręsti teisingo mokesčio bazės Airijoje nustatymo klausimą. Jeigu tokios galios iš tiesų būtų suteiktos EK ir jos sprendimą patvirtins teismas, tai reikš judėjimą link mokesčių harmonizavimo ES mastu,o valstybių narių (tame tarpe Lietuvos) mokesčių politikos svorio centras dar labiau pasistūmės Briuselio link. Tam, visgi ,reikalingas valstybių narių pritarimas.

Pasigirdo „Brexit“ šalininkų balsų, teigiančių, kad tokia „valstybių narių kompetenciją pasisavinanti“ EK politika tik paskatins ES byrėjimą. Be to, buvopaminėta galimybė Jungtinei Karalystei pritraukti papildomų užsienio investicijų, nes įgyvendinus „Brexit“ valstybė nebebus pavaldi EK.

Vertinant susiklosčiusias aplinkybes galima sakyti, kad reikalas tiesiog „pribrendo“. „Apple“ veiklos schema buvo taikoma dar nuo 1991-ų metų, kada pirmą kartą ji buvo palaiminta Airijos mokesčių administratoriaus, tačiau EK veiksmų ėmėsi ir tyrimą pradėjo tik 2014-ais metais. Tais pačiais metaistyrimai buvo pradėti prieš „Starbucks“, „Fiat“, „Amazon“, o 2015-aisiais – prieš „McDonalds“.

Įdomu tai, kad remiantis „Reuters“ 2013-ais metais atliktu tyrimu, bent 74 proc. iš 50 didžiausių JAV technologijų kompanijų, įskaitant „Google“ ir „Facebook“, taikė panašią mokesčių planavimo praktiką, kaip „Apple“.

Kyla klausimas – dėl ko pasikeitė požiūris, juk taisyklės liko tos pačios? Reaguodama į viešus žiniasklaidos ir politikų teiginius apie tai, kad kai kurios įmonės naudojasi itin palankiomis apmokestinimo sąlygomis, 2013-ais metais EK pradėjo tirti valstybių narių mokesčių administratorių sprendimus. Iš viso jų buvo peržiūrėta daugiau nei tūkstantis. Atliktų peržiūrų pagrindu, buvo pradėti minėti tyrimai.

Pastaraisiais metais tarptautinio apmokestinimo sistemos trūkumai kovojant su mokesčių vengimu tapo prioritetu aukščiausiuose tarptautinės politikos sluoksniuose. Kulminacija buvoEkonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) iniciatyva, skirta kovai su mokesčių bazės erozija ir pelno perkėlimu (BEPS), kurios galutinės ataskaitos buvo paskelbtos 2015 m. spalio 5 d. EK pasveikino šią iniciatyvą ir savo ruožtu parengė kovos su mokesčių vengimu priemonių paketą. Viena iš jo priemonių – Direktyva, kuria nustatomos kovos su mokesčių vengimo praktika taisyklės, buvo priimta šių metų liepos 12 d. Tačiau ji dar nėra įgyvendinta, todėl „Apple“ atveju (o ir kituose minėtuose tyrimuose) EK , kvestionuodama mokestinių schemų teisėtumą, turi remtis „senosiomis“ taisyklėmis dėl neteisėtos valstybės pagalbos.

EK, remdamasi nauju valstybės pagalbos aiškinimu, pareikalavo iš „Apple“gražinti neteisėtą pagalbą už 10 praėjusių metų. Tuo tarpu EK pranešimas dėl papildomų valstybės pagalbos sąvokos paaiškinimų buvo paskelbtas tik 2016 m. liepos 19 d.Retroaktyvus (atgalinis) naujo valstybės pagalbos aiškinimo taikymas sukelia netikrumą dėl to, kas leistina, o kas - ne. Pažymėtina, kad anksčiau yra buvę atvejų, kai EK pripažino mokesčių priemones neteisėta valstybės pagalba, tačiau nereikalavo retroaktyviai grąžinti finansinę naudą, motyvuodama mokesčių mokėtojų teisėtais lūkesčiais.

Vertinant EK sprendimo pasekmes Lietuvai, tikėtina, kad nepriklausomai nuo „Apple“ bylos baigties, Lietuvos mokesčių administratorius,spręsdamas panašius klausimus, laikysis „saugesnės pozicijos“. Kitaip tariant, mokesčių mokėtojams bus sudėtingiau gauti administratoriaus išankstinį sprendimą dėl mokesčių teisės aktų nuostatų taikymo. Tai gali reikšti didesnę riziką verslui. Nors EK „Apple“ sprendimusiekia išlyginti konkurencijos sąlygas tarp valstybių narių, Lietuvos mokesčių sistemos konkurencingumui pagerinti to nepakaks. Investuotojai paprastai akcentuoja ne tik lengvatines apmokestinimo sąlygas, bet ir mokesčių įstatymųaiškumą, stabilumą bei skaidrų ir nuspėjamą mokesčių administravimą.

Robertas Degesys yra advokatų kontoros „Tark Grunte Sutkiene“ partneris, mokesčių praktikos grupės vadovas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

A. Zujevas. Valstybinės sistemos gali tapti perkamiausia Lietuvos eksporto preke

Šiuo metu Lietuvos Finansų ir Ekonomikos ir inovacijos ministerijų dėka vyksta puiki iniciatyva – viešojo...

Nuomonės
16:04
Rekordinė „Bitės“ sutartis: tinklą atnaujins „Ericsson“ įranga

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė“ pasirašė tinklų įrangos sutartį su Švedijos bendrove „Ericsson“. Anot...

Inovacijos
12:40
Norint eksporto, reikia inovacijų Verslo tribūna

Kitąmet trisdešimties metų jubiliejų minėsianti UAB „Henris“ iš Šiaulių jau daugelį metų garsėja kaip solidus...

Inovacijos
06:20
„Women Go Tech“ įkūrėja: technologijų sektoriuje svarbiausias yra gebėjimas mokytis Verslo tribūna

Žydrūnė Vitaitė yra pardavimų vadovė technologijų įmonėje „Eldes“ ir iniciatyvos „Women Go Tech“...

Beveik dešimtadalį „Vodafone“ akcijų perėmė JAE investuotoja „e&“

Jungtinės Karalystės (JK) telekomunikacijų milžinė „Vodafone“ pirmadienį patvirtino, kad Jungtinių Arabų...

Inovacijos
2022.05.16
Paskola virtuvei ir niekam kitam – kaip finansus keis blokų grandinė Premium

Finansinių technologijų („fintech“) kompanijos per pastarąjį dešimtmetį iš esmės pakeitė žaidimo taisykles...

Inovacijos
2022.05.16
Startuolių komandų formavimas: kaip tinkamai pasirinkti ir nepamiršti nusamdytų talentų Premium

Gegužės 26 d. VŽ organizuojamoje Personalo konferencijoje bus apdovanoti TOP 3 darbdaviai bei antrus metus iš...

Vadyba
2022.05.16
JAV ir ES ketina glaudžiau koordinuoti puslaidininkių tiekimą bei kovą su Rusijos dezinformacija

Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga pirmadienį planuoja paskelbti apie bendras pastangas laiku nustatyti...

Verslo aplinka
2022.05.16
LB įkurtas Finansų rinkos plėtros centras 2

Lietuvos bankas (LB) įkūrė Finansų rinkos plėtros centrą. Naujas padalinys ieškos būdų, kaip stiprinti...

Inovacijos
2022.05.16
KAM: didėjo neigiamą poveikį darančių kibernetinių atakų skaičius

Kibernetinių atakų skaičius pernai išliko panašus kaip ir 2020 metais, bet jos buvo sudėtingesnės ir turėjo...

Verslo aplinka
2022.05.16
Tvarumo kodavimas NT versle – daug neatsakytų klausimų ir įtaka pelno eilutėms Premium

Nekilnojamojo turto (NT) sektoriaus bendrovės jau aktyviau į savo strategijas įtraukia kompleksinio tvarumo...

Statyba ir NT
2022.05.16
„Fintech“ centrą vadina iliuzija: Lietuva – dar tik kelio pradžioje Premium

Ozanas Ozerkas, Lietuvoje veikiančio specializuoto banko „European Merchant Bank“ („EMBank“) savininkas,...

Inovacijos
2022.05.16
Ko galima pasimokyti iš „Vinted“ duomenų apsaugos istorijos Premium

Lietuviško kapitalo naudotų drabužių mainų ir prekybos platformai „Vinted“ Lenkijos konkurencijos ir...

Prekyba
2022.05.16
Išbandyti patarimai, kaip įmonei pritraukti užsienio talentų

Aukštos kvalifikacijos specialistų stygius Lietuvoje pastebimas įvairiuose sektoriuose, tad įmonės vis...

Vadyba
2022.05.15
Prognozė: Šveicarijos rinkėjai pritarė „Netflix“ įstatymui, „Frontex“ plėtrai 7

Šveicarijos rinkėjai sekmadienį pritarė pasiūlymams priversti srautinio transliavimo paslaugų teikėjus skirti...

Verslo aplinka
2022.05.15
Kinijos lustų gamintoja: išmaniųjų telefonų paklausa „krito kaip akmuo“

Didžiausia Kinijos lustų gamintoja „Semiconductor Manufacturing International Corp“ (SMIC) teigia, kad dėl...

Inovacijos
2022.05.15
E. Muskas „laikinai“ stabdo „Twitter“ įsigijimo sandorį 1

Elonas Muskas penktadienį paskelbė „laikinai“ stabdantis 44 mlrd. USD vertės socialinio tinklo „Twitter“...

Inovacijos
2022.05.13
Tiekimo krizę išgyvenančios elektrotechnikos gamintojos būdai išeiti iš „pasaulinio chaoso“ Premium

Norėdamas pasiekti 2019 m. pardavimo rezultatus, Panevėžyje veikiantis Estijos „Harju Elekter“ padalinys...

Pramonė
2022.05.13
Kriptovaliutų griūtis skatina JAV Iždo departamentą imtis papildomo reguliavimo

JAV Iždo sekretorė Janet Yellen, reaguodama į pastaruoju metu smarkiai kritusią kriptovaliutų kapitalizaciją,...

Rinkos
2022.05.13
„Microsoft“ ir „Baltic Amadeus“ atstovai pristatys, kaip užtikrinti sėkmingą IT sistemų perkėlimą į debesį Verslo tribūna 1

Siekiančios konkurencinių pranašumų, vykdydamos sparčią plėtrą bei gerindamos savo klientų patirtį įmonės vis...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku