Iš „Apple“ Airijai liepta išsireikalauti 13 mlrd. Eur

Po trejus metus trukusio tyrimo Europos Sąjungos (ES) konkurencijos prievaizdas Airijai liepė iš JAV technologijų gigantės Apple išsireikalauti 13 mlrd. Eur mokesčių ir palūkanas.
Europos Komisija (EK) priėjo išvados, kad Airija Apple suteikė neteisėtų mokestinių lengvatų, o tai bendrovei daugybę metų leido mokėti kur kas mažesnius mokesčius nei kitiems verslams, antradienį pranešė Margrethe Vestager, konkurencijos eurokomisarė, kurią cituoja Bloomberg.
Anot komisarės, dėl taikytų lengvatų Apple taikytas pelno mokesčio tarifas 2003-iaisiais siekė 1%, o 2014 m. sumažėjo iki 0,005%.
Pagal ES teisę, narių šalių vyriausybės negali teikti mokesčių lengvatų pasirinktoms bendrovėms. Tokie veiksmai yra vertinami kaip nelegali valstybės parama. Pasak EK, Apple tokiomis lengvatomis naudojosi daugiau nei ketvirtį amžiaus, skelbia Financial Times.
Konkurencijos prievaizdo sprendime teigiama, kad bendrovės struktūra Airijoje neatitinka ekonominės realybės.
Kaip rodo EK surinkti duomenys, JAV bendrovės antrinių įmonių, atsakingų už pardavimus Europoje, pelnas buvo apskaitomas pagrindinei įmonei. Prievaizdo teigimu, ši pagrindinė įmonė buvo popierinė.
Pirminei įmonei priskirti pelnai nebuvo apmokestinami jokioje valstybėje. Tai leido specialios Airijos įstatymų išimtys, kurios šiuo metu nebegalioja, rašoma EK išvadoje.
Milijardinė bauda Apple didžiausia ES kada nors privačiai įmonei paskirta bausmė. JPMorgan analitikai dar iki sprendimo spėjo, kad, blogiausiu atveju, Apple gali tekti susimokėti 17 mlrd. Eur.
Jau anksčiau tiek Airijos vyriausybė, tiek technologijų milžinė teigė ginčysiančios tokį EK sprendimą.
Atsidarius JAV biržoms, Apple akcijų vertė 16.57 val. Lietuvos laiku buvo kritusi 0,62%.
Pernai komisija taip pat liepė Nyderlandams iš Starbucks atsiimti apie 30 mln. Eur, panašią sumą iš Fiat turėjo atsiimti ir Liuksemburgas.
VŽ rašė, kad Briuselio rankai pakibus virš Apple nesumokėtų mokesčių į konfliktą įsijungė JAV Iždo departamentas, kuris ir pats norėtų tuos pinigus susigrąžinti į JAV.
Teisininkas: kalta gali būti ne tik Apple
Mantas Juozaitis, advokatų kontoros Motieka ir Audzevičius mokesčių teisės vadovas, pažymi, kad Apple pagal Airijos teisės aktus elgėsi visiškai teisėtai ir sumokėjo visus priklausančius mokesčius.
Jeigu EK vis dėlto nusprendė, kad Airija pažeidė valstybės pagalbos taisykles ir suteikė nepagrįstų lengvatų Apple kompanijai, tai Airija ir turėtų būti baudžiama. O jei neteisėtai elgėsi ir Apple, ir Airija, tai ir finansinės sankcijos turėtų būti padalintos abiem proporcingai jų kaltei, aiškina teisininkas.
Pasak jo, Apple patraukė į Airiją daugiau nei prieš 30 metų, kai šalis kentėjo dėl aukšto nedarbo lygio, todėl vyriausybė visais būdais viliojo užsienio investuotojus, taip pat ir mokestinėmis lengvatomis.
Dabar išeina, kad Apple ir kitos bendrovės atėjo į Airiją, prisidėjo prie jos nedarbo problemų sprendimo, užtikrino ilgalaikį ekonomikos augimą (tuo pačiu ir didėjančias įmokas į ES biudžetą), o dabar nurodoma už visa tai susimokėti, mano p. Juozaitis.
Jo teigimu, EK sprendimas rodo, kad pati ES nesutaria dėl vienodų apmokestinimo taisyklių visose valstybėse narėse, o tai mažina visos ES patrauklumą ir konkurencingumą.
Jeigu bus galiausiai nustatyta, kad Apple vis dėlto naudojosi tuščiomis įmonėmis, į kurias dirbtinai perkeldavo pelną, tai tik patvirtins seną tiesą, kad verslas turi ypatingai daug dėmesio skirti savo bendrovių struktūros skaidrumui ir pagrįstumui, komentuoja advokatų kontoros Motieka ir Audzevičius mokesčių teisės vadovas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti