Mobilieji operatoriai pyksta ant „Facebook“

Socialinis tinklas Facebook, kuriam priklauso žinučių programėlė WhatsApp, tiki, kad mobilieji operatoriai jų sąjungininkai. Tačiau kai kurie operatoriai yra kitos nuomonės.
Prieš porą metų Markas Zuckerbergas, Facebook vadovas, tikino mobiliuosius operatorius, kad jiems reikia laikytis išvien. Esą tiek Facebook, tiek WhatsApp susirašinėjimo ir skambučių internetu funkcijos atneš operatoriams daugiau pelno bei pritrauks daugiau vartotojų.
Tačiau WhatsApp funkcijos mažina, o ne augina mobiliųjų operatorių pajamas besivystančiose rinkose, rašo Bloomberg. Čia, priešingai nei išsivysčiusiose valstybėse, didžiąją dalį operatorių pajamų sudaro įprasti balso skambučiai bei SMS žinutės.
Pasigirsta kaltinimų, kad Facebook ir kiti panašūs veikėjai zuikiu naudojasi mobiliųjų operatorių infrastruktūra neišleidžia nė cento jos palaikymui.
Mobilieji operatoriai besivystančiose šalyse tokie pasipiktinę, kad pernai gruodį Brazilijoje, po telekomunikacijų lobistų grupės veiksmų, teismas trumpam liepė užblokuoti WhatsApp programėlę.
Brazilijoje WhatsApp neįprastai populiari - ji yra instaliuota 92,5% Android operacinę sistemą turinčių įrenginių, rašo Reuters. Ją žmonės naudoja ne tik asmeniniams pokalbiams, bet ir konsultacijoms su gydytojais ar verslo operacijoms.
Ne veltui Brazilijos mobilieji operatoriai sunerimę ir bando sumažinti WhatsApp įtaką. Vienas iš jų motyvų WhatsApp paslaugos yra nereguliuojamos ir nelegalios. Esą tokios programėlės yra dažnai naudojamos nusikalstamai veiklai vykdyti.
Kitose besivystančiose rinkose irgi imamasi veiksmų prieš analogiškas programėles. Pavyzdžiui, nuo spalio Egipte išjungtos kelios skambinimo internetu programos.
O Indijos pareigūnai šį mėnesį uždraudė teikti nuolaidas priėjimui prie tam tikrų tinklalapių. Toks sprendimas užbaigė Facebook bendradarbiavimą su Reliance Communications. Pastaroji bendrovė leisdavo vartotojams nemokamai prieiti prie Facebook platformos Internet.org ir kitų 30 tinklalapių.
Pietų Afrikos respublikos mobilieji operatoriai MTN ir Vodacom tikina, kad WhatsApp, Skype, Goolge Hangouts, Viber ir kitos nemokamos programos atima iš šalies milijardus mokesčių. Be to, jos padeda nusikaltėliams išvengti valstybinės žvalgybos.
WhatsApp sako turintys 1 mlrd. vartotojų visame pasaulyje, o Skype skaičiuoja, kad per dieną programėle prakalbama 2 mlrd. minučių.
Rytų Europoje augantis šių programėlių populiarumas per pastaruosius penkis metus sumažino pajamas trečdaliu. Šio nuosmukio pilnai nepadengia pajamos iš augančio interneto duomenų suvartojimo, teigia Bloomberg Intelligence analitikas Ehranas Gursesas.
Tiesa, ne visos bendrovės piktinasi Facebook paslaugomis. Pavyzdžiui, Millicom International Cellular, turinti 63 mln. vartotojų Afrikoje ir Pietų Amerikoje, siūlo vartotojams nemokamą prieigą prie Facebook bei Internet.org. Anot bendrovės, net 33% vartotojų išbandę nemokamą paslaugą vėliau užsisako mokamus mobiliojo interneto planus.
Analitikai teigia, kad mobilieji operatoriai turėtų džiaugtis tuo, kad balso, o ypač vaizdo skambučiai sunaudoja daug mobiliųjų duomenų.
Jei operatoriai teisingai įkainoja siūlomus duomenis, jų pajamos gali išaugti. Ko operatoriai nemėgsta tai daug investuoti ir po to žiūrėti, kaip kiti nemokamai naudojasi šiomis investicijomis, - teigia Johnas Delaney, rinkos tyrimų bendrovės IDC, analitikas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti