Kuo svarbus 900/1800 MHz dažnių aukcionas

Sausį prasidėjo aukcionas, kurio metu bus išdalinti leidimai naudoti 900/1800 MHz dažnius. VŽ aiškinasi, kodėl šis aukcionas yra toks svarbus mobilaus ryšio rinkos žaidėjams.
900/1800 Mhz dažniai tai pagrindiniai mobilaus ryšio operatorių naudojami dažniai tiek balso skambučiams, tiek mobiliajam internetui perduoti. Tad be šių dažnių operatoriui būtų praktiškai neįmanoma teikti įprastų paslaugų.
Šiais dažniais veikia ir LTE (angl. Long Term Evolution) tai reiškia, kad yra perduodamas 4G spartos internetas. 4G internetą galima perduoti ir kitais dažniais, pavyzdžiui 2600 MHz, tačiau 1800 MHz dažnis patrauklesnis tuo, kad užtikrina nuo 2 iki 5 kartų didesnę ryšio zoną.
Aukcionas vyksta pirmą kartą
Šiuo metu išduoti leidimai galioja iki 2017 m. ir jie yra išduoti trims žaidėjams: Omnitel, Tele2 bei Bitė Lietuva.
Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) nusprendė, kad 900/1800 MHz dažniai ir toliau bus padalinti trims rinkos žaidėjams, nes tokio dydžio blokai užtikrina geriausią paslaugų kokybę vartotojams. Kitose šalyse taip pat vyrauja praktika dalinti šiuos dažnius į tris blokus.
Šiemet pirmą kartą trys dažnių blokai yra dalinami ne sumokant Ryšių reguliavimo tarnybai (RRT) nustatytą kainą, bet aukciono būdu. Tai yra, geriausius dažnių blokus gaus didžiausią kainą pasiūlęs aukciono dalyvis.
Pradinė kaina 10 mln. Eur
Pradinė kaina už teisę naudoti vieną radijo dažnių blokų paketą 10 mln. Eur. Minimalus kainos didinimo žingsnis 100.000 Eur.
Viršutinė kaina už dažnių bloką 80 mln. Eur tai reiškia, kad pasiekus šią sumą bus stabdomas aukcionas.
Aukciono metu išdalinti leidimai galios 15 metų iki 2032-ųjų spalio 31 d.
Varžosi trys žaidėjai
Aukcione gali dalyvauti tie rinkos viekėjai, kurie mobilaus ryšio paslaugas teikia ne mažiau nei 5 metus bei turi bent jau 20.000 vartotojų.
Taip pat leidimų naudoti dažnius turėtojai privalės užtikrinti, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. spartusis belaidis plačiajuostis ryšys (30 Mb/s ir daugiau) aprėptų teritoriją, kurioje gyventų ne mažiau kaip 85% Lietuvos gyventojų.
Sausio 6 d. prasidėjusiame aukcione norą dalyvauti pranešė tos pačios trys pagrindinės rinkos dalyvės, kurios ir šiuo metu naudoja minėtus dažnius. Tai - Omnitel, Tele2 bei Bitė Lietuva.
Telecentras nusprendė nedalyvauti
Nuo pernai metų vasaros buvo spėliojama, ar aukcione dalyvaus valstybės valdoma AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras).
Anksčiau Telecentras tiekė Mezon mobilųjį internetą per WiMax technologiją, kuri naudoja kitus dažnius nei LTE.
Tačiau praėjusių metų gale Telecentras pradėjo naudoti LTE technologiją, kuri naudoja ir 1800 MHz dažnius, dėl kurių varžomasi šiame aukcione.
Gali trukti mėnesius
Kiek laiko truks sausio pradžioje prasidėjęs aukcionas neaišku. Prasidėjus pirmajam etapui aukciono dalyviai siūlo kainas vienam radijo dažnių blokų paketui.
Tada aukciono komisija nustato didžiausią pasiūlytą kainą bei pirmaujantį kainos siūlymą bei apie tai informuoja visus dalyvius. Tada skelbiamas kitas etapas.
Toks procesas gali užtrukti net porą mėnesių, Feliksas Dobrovolskis, RRT vadovas yra sakęs BNS.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti