„iPhone“ surenkantiems fabrikams – nauji kaltinimai

Taivano gamybos įmonė Pegatron, kuri surenka Apple išmaniuosius įrenginius, kaltinama darbo teisės pažeidimais ir nesaugia bei neteisėta veikla Kinijoje valdomose gamyklose. Tokius kaltinimus metė Kinijos darbuotojų teisių gynimo organizacija China Labor Watch (CLW) po to, kai vienas iš jos specialistų, apsimetęs įprastu darbininku, dvi savaites praleido prie iPhone surinkimo konvejerio.
CLW ataskaitoje teigiama, kad minėtas specialistas iš viso užfiksavo net 86 darbo teisės pažeidimus. Esą minėtame fabrike darbuotojai prie konvejerio statomi vos po 6 valandas trunkančių apmokymų, nors Kinijos darbo teisė reikalauja, kad darbuotojai turi praeiti bent 24 valandų trukmės mokymus, kiurie būtų išdėstyti per kelias dienas.
Ne gana to, teigiama, kad fabriko vadybininkai siekė apgauti Apple instruktuodami darbuotojus, kaip sukčiauti darbo saugos egzaminuose, kurių tikslas yra įvertinti, ar darbuotojas išties žino ir supranta visas taisykles.
Tarp kitų pažeidimų vardijamas avarinių išėjimų trūkumas ir privalomi viršvalandžiai praktika, kurią Apple dievagojosi išgyvendinsianti.
Japonijos finansų bendrovė Nomura skaičiuoja, kad Pegatron surenka apie trečdalį visų iPhone, rašo Financial Times.
Užsakomoji gamyba (angl. outsourcing) Kinijos fabrikuose gerokai didina Apple pelno maržas, bet kompanija vis sulaukia kritikos dėl to, kad nesugeba užtikrinti tinkamų sąlygų darbuotojams visoje tiekimo grandinėje.
Nuo 2007 m. Apple kasmet publikuoja savo tiekėjų audito ataskaitas. Praėjusių metų ataskaitoje rašoma, kad 92% darbuotojų visuose 633-uose fabrikuose, dirbančių pagal bendrovės užsakymą, nėra verčiami dirbti daugiau, nei leidžia įstatymai. Tačiau ten taip pat pabrėžiama, kad 58% gamyklų neatitinka sveikatos apsaugos ir saugumo reikalavimų. JAV milžinė taip pat pripažįsta atradusi 16 atvejų, kai prie konvejerių dirbo nepilnamečiai.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą