Telecentras operatorius įtaria karteliu

Publikuota: 2015-09-07
Atnaujinta 2015-09-07 16:13
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Valstybės valdoma AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) Konkurencijos tarybai įteikė prašymą pradėti tyrimą dėl galimų mobiliojo ryšio operatorių kartelinių susitarimų.

Telecentro išplatintame pranešime teigiama, kad neteisėti susitarimai galimai sudaryti derinant veiksmus dėl dalyvavimo radijo dažnių aukcione.

„Bendrovė mano, kad operatorių susitarimai ir bendradarbiavimas, siekiant suderinti veiksmus, bei situacija, kai operatoriai su Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) neviešai derina būsimo aukciono sąlygas, galimai pažeidžia konkurencijos teisės reikalavimus ir kitų potencialių aukciono dalyvių, tarp jų ir Telecentro, teises ir teisėtus interesus“, – rašoma pranešime.

Telecentro įtarimus sukėlė trijų mobiliojo ryšio operatorių šių metų liepos 2 d. išsiųstas kreipimasis į prezidentę, Vyriausybę, Susisiekimo ir Finansų ministerijas, Seimo informacinės visuomenės plėtros komitetą ir RRT, kuriame operatoriai sutartinai teigia palaikantys RRT parengtą aukciono projektą ir sutartinai nurodo, kokios sąlygos turi būti įtrauktos į aukciono sąlygų aprašą.

„Viešajai konsultacijai paskelbtas aukciono sąlygų aprašo projektas parodė, kad operatorių sutartinai pateikti nurodymai galimai buvo paveikūs. Dauguma operatorių rašte nurodytų nuostatų į projektą buvo perkeltos beveik pažodžiui, nustatant potencialiems rinkos dalyviams neproporcingai aukštus ir sunkiai įgyvendinamus reikalavimus. Todėl, atsižvelgdami į įtariamus operatorių pažeidimus bei galimų neigiamų pasekmių konkurencijai ir vartotojams mastą, paprašėme Konkurencijos tarybą visas su šiuo klausimu susijusias aplinkybes ištirti“, – cituojamas Remigijus Šeris, Telecentro generalinis direktorius.

VŽ rašė, kad mobiliojo ryšio operatoriai išreiškė nepasitenkinimą dėl organizuojamo radijo dažnių aukciono. Verslui kilo įtarimų, kad jo taisyklių paskelbimas gali būti vilkinamas esą norint sudaryti išskirtines sąlygas Telecentrui, jog šis galėtų tapti ketvirtuoju mobiliojo ryšio opratoriumi Lietuvoje.

Tuo metu pati Konkurencijos taryba neigiamai vertina Telecentro sprendimą paviešinti kreipimasi. „Viešas informacijos atskleidimas apie Konkurencijos tarybai pateiktus prašymus ištirti galimus kartelius kenkia įrodymų surinkimui, jau vykstančių ir būsimų tyrimų eigai.Konkurencijos taryba nuolat atidžiai stebi daugelį rinkų. Mūsų tyrimai ir ypač bendrovėms reiškiami kaltinimai yra grindžiami tik labai konkrečiais draudžiamų susitarimų, piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi įrodymais“, – rašoma išplatintame pranešime.

„Tele2“: tai – nesąmonė

Telekomunikacijų AB „Tele2“ VŽ sako atmetanti bet kokius Telecentro kaltinimus.

„Tai, kas ten surašyta, yra nesąmonė. Mobiliojo ryšio sektorius yra pats konkurencingiausias Lietuvoje. Tą įrodo ir tai, kad šalyje mobiliojo ryšio kaina yra žemiausia Europoje“, – aiškina Andrius Baranauskas, „Tele2“ viešųjų ryšių vadovas.

Jo teigimu, Telecentras turi tokį palaikymą, kokio neturi nei vienas operatorius.

„Telecentras turi tokį valstybės palaikymą, kurio negali turėti nei vienas mobiliojo ryšio operatorius. Pavyzdžiui, Telecentro valdybos pirmininkas yra susisiekimo viceministras (Arijandas Šliupas – VŽ). Jis kalba, kada turėtų būti organizuojamas aukcionas dažniams įsigyti, o tos kalbos atspindi tik Telecentro interesus. O kitais metais vyks RRT vadovo konkursas, todėl mes viceministo kalbas suprantame kaip politinį spaudimą. Be to, Telecentras turi valstybės turto, kurį gali panaudoti plėtrai. Tokių sąlygų „Tele2“ neturi“, – aiškina p. Baranauskas.

Pasak jo, vienintelis dalykas, ko nori operatoriai, kalbant apie dažnių aukcioną, tai, kad jis vyktų kuo greičiau ir būtų skaidrus.

Tuo metu UAB „Bitė Lietuva“ tokį Telecentro žingsnį sieja su viešomis konsultacijomis dėl aukciono sąlygų rengimo.

„RRT pasikvietė operatorius pateikti savo nuostatas, o jos šiuo atveju sutapo. Po to buvo išplatintas mūsų visų viešas kreipimasis dėl aukciono sąlygų projekto (jį galite pamatyti ČIA – VŽ).  Panašu, kad (Telecentras kreipėsi į Konkurencijos tarybą – VŽ) būtent dėl šito“, – sako Žana Jakevičienė, „Bitės Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir ryšių su visuomene vadovė.

Trečias operatorius – „Omnitel“ skundą Konkurencijos tarybai vertina kaip viešųjų ryšių akciją.

„Faktas, kad buvo kreiptasi į Konkurencijos tarybą, mums yra žinomas. Prieš savaitę mus apie tai informavo pats Telecentras, atsiųsdamas skundo kopiją ir taip mus supažindindamas su skundo turiniu. Apie tai mes savo ruožtu nedelsdami informavome Konkurencijos tarybą. Toks elgesys leidžia daryti vienareikšmišką išvadą, kad tai yra tiesiog viešųjų ryšių akcija, kuria Telecentras siekia ne inicijuoti tikrą tyrimą, bet pritildyti savo poziciją reiškiančius operatorius“, – VŽ atsiųstame atsakyme tvirtina Mindaugas Snicorius, bendrovės atstovas spaudai.

Pasak jo, bet kuriuo atveju skunde pateikiami kaltinimai neturi jokio realaus pagrindo: „Operatoriai turi teisę reikšti savo nuomonę valstybės institucijoms svarstant jiems svarbius klausimus. Traktuoti nuomonės pateikimą kaip konkurenciją ribojantį susitarimą yra mažų mažiausiai keista. Be to, primename, kad šiuo metu vyksta vieša konsultacija, inicijuota RRT, kurios metu savo nuomonę gali pateikti visi suinteresuoti asmenys.“

Telecentras atsinaujinimui skolintųsi ir panaudotų turtą

VŽ liepos pabaigoje rašė, kad Telecentras keičia šiuo metu interneto paslaugos „Mezon“ naudojamą „WiMax“ technologiją į LTE duomenų perdavimo technologiją. LTE (Long-Term evolution) technologija yra pritaikyta mobiliųjų telefonų, o „WiMax“ – bevielių duomenų perdavimo tinklams, ne mobiliesiems telefonams. LTE mobiliojo ryšio technologiją šiuo metu naudoja privatūs mobilaus ryšio operatoriai.

Pastarieji mano, kad valstybės valdomos įmonės žengimas į telekomunikacijų rinką yra nesąžiningas. Informacijos ir komunikacijos technologijų asociacijos „Infobalt“ teigimu, „valstybės planai steigti ketvirtąjį mobilio ryšio operatorių nėra ekonomiškai pagrįsti“. Esą toks žingsnis nesukurs pridėtinės vertės vartotojams, lems ilgalaikius nuostolius, pastovų finansavimo poreikį, žalą konkurencingoje rinkoje veikiančiam privačiam verslui.

„Infobalt“ teigimu, reikalingos investicijos 5 LTE siekia 100 mln. Eur, o Telecentras tokių resursų neturi. Tad „Infobalt“ daro prielaidą, kad dėl finansų trūkumo Telecentrui turės padėti valstybė. Tuo tarpu Telecentras tokius teiginius neigia ir aiškina, kad į LTE technologiją investuos nuosavomis bei skolintomis lėšomis. „Mezon“ atnaujinimo finansavimui jau yra paskelbtas konkursas.

Telecentro valdybos narys Arūnas Šikšta BNS yra sakęs, kad plėtrai gali būti panaudotas ir fiksuotas turtas.

„Šiandien žiūrint į Telecentro rezultatus, jie per paskutinius porą metų spėriai gerėjo, pinigų srautas yra pakankamai stabilus. Finansinis investuotojas, skolintojas, matydamas tai ir įvertinant, kad fiksuoto turto yra pakankamai nemažai, tai nematau, kad bus problema pasiskolinti investicijoms iš finansinių institucijų“, - BNS kalbėjo p. Šikšta.

„Creditinfo“ analitikų atlikta analizė parodė, kad Telecentrui nepavyks atnaujinti bevielio interneto „Mezon“ tinklo vien savo ir privačiai skolintomis lėšomis.

„Bankai tokio pobūdžio investicinius projektus paprastai linkę finansuoti 50-60% intensyvumu. Todėl skaičiuojant minimalią įnešamą nuosavų lėšų dalį į projektą, nuo 100 mln. Eur ši dalis turėtų siekti apie 40 mln. Eur. Tuo tarpu remiantis 2014 m. finansinėmis ataskaitomis, grynieji pinigai įmonės balanse sudarė 3,1 mln. Eur“, - VŽ atsiųstoje analizėje teigia Rasa Maskeliūnienė, „Crediinfo“ vyriausioji kredito rizikos analitikė.

Telecentro pelnas pastarąjį pusmetį siekė 150.500 Eur prieš apmokestinimą. Pernai tuo pačiu laikotarpiu bendrovė patyrė 61.900 Eur ikimokestinio nuostolio.

2014 m. bendrovės pelnas prieš apmokestinimą siekė 14.597 Eur, o 2013 m. bendrovė patyrė 1,915 mln. Eur ikimokestinių nuostolių. Telecentro pajamos 2014 m. buvo 18,9 mln. Eur – 2,9% daugiau nei 2013 m.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Estai atrado lietuviškus dūmų detektorius  – „Eldes“ vos spėja juos gaminti Premium 1

Idėją patobulinti produktą gali pasiūlyti ir klientai: estų saugos tarnyba paprašė UAB „Eldes“ nuotolinį dūmų...

Gazelė
09:47
„Facebook“ „netyčia“ pasisavino 1,5 mln. vartotojų kontaktų 1

„Facebook“ pastaraisiais mėnesiais šoka nuo vieno skandalo prie kito. Šiandien paaiškėjo, kad kompanija, be...

Paslaugos
2019.04.18
Rinkoje laukiamas „Samsung Galaxy Fold“ lūžta

Neseniai pristatytas beveik 2.000 USD kainuosiantis „Samsung“ išmanusis telefonas „Galaxy Fold“,...

Technologijos
2019.04.18
Sunkus „Apple“ sprendimas supurtė ryšio lustų rinką Premium

Šią savaitę paskelbtos kelios elektronikos ir puslaidininkių kompanijų naujienos, privertė ne vieną rinkos...

Paslaugos
2019.04.18
Idėja iš Londono: lietuviai sukūrė sporto klubus vienijančią interneto platformą Premium

Aktyvi dviejų vaikų mama Greta Šidlauskienė su broliu Laurynu Gružinsku sukūrė sporto klubus vienijančią...

Paslaugos
2019.04.18
„SpectroCoin“ turi pastabų kriptovaliutų sektoriaus reguliavimui 13

Lietuvos planai dėl naujo kriptovaliutų sektoriaus reguliavimo suvaržys visą šalies finansų technologijų...

Rinkos
2019.04.18
„Telecentras“ ir „LG Electronics“ bendradarbiaus Lietuvoje diegdami hibridinę TV 8

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras („Telecentras“) ir PIetų Korėjos bendrovė „LG Electronics“ sutarė...

Paslaugos
2019.04.18
„Uber“ ateina į biržą: Lietuvos analitikų verdiktas, ar verta investuoti Premium

JAV pavėžėjimo paslaugų pradininkei „Uber“ žengiant į biržą, Lietuvos analitikų nuomonės dėl investavimo į...

Rinkos
2019.04.18
Darbuotojus motyvuoja robotai Algis ir Pūkis Premium

Robotai ir darbų automatizacija dažnai įsivaizduojami kaip žmogiškosios darbo jėgos priešai. Tačiau bent jau...

Vadyba
2019.04.17
Populiariausi socialinės inžinerijos būdai ir kaip nuo jų apsisaugoti? Verslo tribūna 2

Per pastarąjį dešimtmetį kibernetinio saugumo kontekste vis daugiau dėmesio sulaukianti socialinė inžinerija...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Pirmame gynybos hakatone triumfavo kompiuterinės regos sprendimų kūrėjai 1

Rukloje savaitgalį vykusios pirmosios Lietuvoje gynybos technologijų kūrybos stovyklos (hakatono) pagrindinį,...

Paslaugos
2019.04.16
„Bitė Lietuva“ pirmoji Lietuvoje bando įregistruoti garsinį ženklą

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“, neseniai pristačiusi atnaujintą savo pagrindinį prekės ženklą ir...

Rinkodara
2019.04.16
Lietuva neužleidžia lyderio pozicijų lazerių srityje Verslo tribūna

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK) nariai vieningai tvirtina, kad LITEK ypač svarbus ir...

Išmani Lietuva
2019.04.16
ESET: sukčiai vėl ėmėsi pornografijos mėgėjų šantažo 7

Kai šią savaitę jaunas programišius buvo nuteistas šešerių metų ir penkių mėnesių laisvės atėmimo bausme...

Paslaugos
2019.04.15
Psichologiniai triukai arba kodėl Siri ir Aleksa kalba moterų balsais 3

Vadinamojo silpnojo dirbtinio intelekto (DI) pagrindu veikiantiems skaitmeniniams asistentams, tokiems kaip...

Paslaugos
2019.04.15
4 iš 10 mokslo daktarų renkasi karjerą versle, kur atlyginimai didesni 6

Nors doktorantūros studijos dažnai siejamos su akademine karjera, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės...

Paslaugos
2019.04.15
Blokų grandinės logistikoje: kelią skinantys milžinai kviečia mažesnius Premium

Blokų grandinių („blokchain“) technologija žada naujas logistikos galimybes: gerąja „Maersk“ ir IBM praktika...

„Startup Visa“ rezultatai gerėja, panaši programa ruošiama ir darbuotojams 1

Per pirmus tris šių metų mėnesius leidimą Lietuvoje įkurti 18 startuolių gavo 45 užsienio piliečiai,...

Paslaugos
2019.04.13
D. Trumpas pasirengęs nugalėti 5G lenktynėse, ruošiasi ir Lietuva 12

JAV vadovo Donaldo Trumpo administracija paskelbė apie įvairias iniciatyvas, skirtas 5G plėtrai. Anot...

Technologijos
2019.04.13
NASDAQ viceprezidentas B. Petersonas: technologijos apverčia verslą Premium

Pirmosios pasaulyje elektroninės biržos NASDAQ, įkurtos dar 1971 m., viceprezidentas ir technologijų ir...

Verslo klasė
2019.04.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau