Telecentras operatorius įtaria karteliu

Publikuota: 2015-09-07
Atnaujinta 2015-09-07 16:13
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Valstybės valdoma AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) Konkurencijos tarybai įteikė prašymą pradėti tyrimą dėl galimų mobiliojo ryšio operatorių kartelinių susitarimų.

Telecentro išplatintame pranešime teigiama, kad neteisėti susitarimai galimai sudaryti derinant veiksmus dėl dalyvavimo radijo dažnių aukcione.

„Bendrovė mano, kad operatorių susitarimai ir bendradarbiavimas, siekiant suderinti veiksmus, bei situacija, kai operatoriai su Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) neviešai derina būsimo aukciono sąlygas, galimai pažeidžia konkurencijos teisės reikalavimus ir kitų potencialių aukciono dalyvių, tarp jų ir Telecentro, teises ir teisėtus interesus“, – rašoma pranešime.

Telecentro įtarimus sukėlė trijų mobiliojo ryšio operatorių šių metų liepos 2 d. išsiųstas kreipimasis į prezidentę, Vyriausybę, Susisiekimo ir Finansų ministerijas, Seimo informacinės visuomenės plėtros komitetą ir RRT, kuriame operatoriai sutartinai teigia palaikantys RRT parengtą aukciono projektą ir sutartinai nurodo, kokios sąlygos turi būti įtrauktos į aukciono sąlygų aprašą.

„Viešajai konsultacijai paskelbtas aukciono sąlygų aprašo projektas parodė, kad operatorių sutartinai pateikti nurodymai galimai buvo paveikūs. Dauguma operatorių rašte nurodytų nuostatų į projektą buvo perkeltos beveik pažodžiui, nustatant potencialiems rinkos dalyviams neproporcingai aukštus ir sunkiai įgyvendinamus reikalavimus. Todėl, atsižvelgdami į įtariamus operatorių pažeidimus bei galimų neigiamų pasekmių konkurencijai ir vartotojams mastą, paprašėme Konkurencijos tarybą visas su šiuo klausimu susijusias aplinkybes ištirti“, – cituojamas Remigijus Šeris, Telecentro generalinis direktorius.

VŽ rašė, kad mobiliojo ryšio operatoriai išreiškė nepasitenkinimą dėl organizuojamo radijo dažnių aukciono. Verslui kilo įtarimų, kad jo taisyklių paskelbimas gali būti vilkinamas esą norint sudaryti išskirtines sąlygas Telecentrui, jog šis galėtų tapti ketvirtuoju mobiliojo ryšio opratoriumi Lietuvoje.

Tuo metu pati Konkurencijos taryba neigiamai vertina Telecentro sprendimą paviešinti kreipimasi. „Viešas informacijos atskleidimas apie Konkurencijos tarybai pateiktus prašymus ištirti galimus kartelius kenkia įrodymų surinkimui, jau vykstančių ir būsimų tyrimų eigai.Konkurencijos taryba nuolat atidžiai stebi daugelį rinkų. Mūsų tyrimai ir ypač bendrovėms reiškiami kaltinimai yra grindžiami tik labai konkrečiais draudžiamų susitarimų, piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi įrodymais“, – rašoma išplatintame pranešime.

„Tele2“: tai – nesąmonė

Telekomunikacijų AB „Tele2“ VŽ sako atmetanti bet kokius Telecentro kaltinimus.

„Tai, kas ten surašyta, yra nesąmonė. Mobiliojo ryšio sektorius yra pats konkurencingiausias Lietuvoje. Tą įrodo ir tai, kad šalyje mobiliojo ryšio kaina yra žemiausia Europoje“, – aiškina Andrius Baranauskas, „Tele2“ viešųjų ryšių vadovas.

Jo teigimu, Telecentras turi tokį palaikymą, kokio neturi nei vienas operatorius.

„Telecentras turi tokį valstybės palaikymą, kurio negali turėti nei vienas mobiliojo ryšio operatorius. Pavyzdžiui, Telecentro valdybos pirmininkas yra susisiekimo viceministras (Arijandas Šliupas – VŽ). Jis kalba, kada turėtų būti organizuojamas aukcionas dažniams įsigyti, o tos kalbos atspindi tik Telecentro interesus. O kitais metais vyks RRT vadovo konkursas, todėl mes viceministo kalbas suprantame kaip politinį spaudimą. Be to, Telecentras turi valstybės turto, kurį gali panaudoti plėtrai. Tokių sąlygų „Tele2“ neturi“, – aiškina p. Baranauskas.

Pasak jo, vienintelis dalykas, ko nori operatoriai, kalbant apie dažnių aukcioną, tai, kad jis vyktų kuo greičiau ir būtų skaidrus.

Tuo metu UAB „Bitė Lietuva“ tokį Telecentro žingsnį sieja su viešomis konsultacijomis dėl aukciono sąlygų rengimo.

„RRT pasikvietė operatorius pateikti savo nuostatas, o jos šiuo atveju sutapo. Po to buvo išplatintas mūsų visų viešas kreipimasis dėl aukciono sąlygų projekto (jį galite pamatyti ČIA – VŽ).  Panašu, kad (Telecentras kreipėsi į Konkurencijos tarybą – VŽ) būtent dėl šito“, – sako Žana Jakevičienė, „Bitės Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir ryšių su visuomene vadovė.

Trečias operatorius – „Omnitel“ skundą Konkurencijos tarybai vertina kaip viešųjų ryšių akciją.

„Faktas, kad buvo kreiptasi į Konkurencijos tarybą, mums yra žinomas. Prieš savaitę mus apie tai informavo pats Telecentras, atsiųsdamas skundo kopiją ir taip mus supažindindamas su skundo turiniu. Apie tai mes savo ruožtu nedelsdami informavome Konkurencijos tarybą. Toks elgesys leidžia daryti vienareikšmišką išvadą, kad tai yra tiesiog viešųjų ryšių akcija, kuria Telecentras siekia ne inicijuoti tikrą tyrimą, bet pritildyti savo poziciją reiškiančius operatorius“, – VŽ atsiųstame atsakyme tvirtina Mindaugas Snicorius, bendrovės atstovas spaudai.

Pasak jo, bet kuriuo atveju skunde pateikiami kaltinimai neturi jokio realaus pagrindo: „Operatoriai turi teisę reikšti savo nuomonę valstybės institucijoms svarstant jiems svarbius klausimus. Traktuoti nuomonės pateikimą kaip konkurenciją ribojantį susitarimą yra mažų mažiausiai keista. Be to, primename, kad šiuo metu vyksta vieša konsultacija, inicijuota RRT, kurios metu savo nuomonę gali pateikti visi suinteresuoti asmenys.“

Telecentras atsinaujinimui skolintųsi ir panaudotų turtą

VŽ liepos pabaigoje rašė, kad Telecentras keičia šiuo metu interneto paslaugos „Mezon“ naudojamą „WiMax“ technologiją į LTE duomenų perdavimo technologiją. LTE (Long-Term evolution) technologija yra pritaikyta mobiliųjų telefonų, o „WiMax“ – bevielių duomenų perdavimo tinklams, ne mobiliesiems telefonams. LTE mobiliojo ryšio technologiją šiuo metu naudoja privatūs mobilaus ryšio operatoriai.

Pastarieji mano, kad valstybės valdomos įmonės žengimas į telekomunikacijų rinką yra nesąžiningas. Informacijos ir komunikacijos technologijų asociacijos „Infobalt“ teigimu, „valstybės planai steigti ketvirtąjį mobilio ryšio operatorių nėra ekonomiškai pagrįsti“. Esą toks žingsnis nesukurs pridėtinės vertės vartotojams, lems ilgalaikius nuostolius, pastovų finansavimo poreikį, žalą konkurencingoje rinkoje veikiančiam privačiam verslui.

„Infobalt“ teigimu, reikalingos investicijos 5 LTE siekia 100 mln. Eur, o Telecentras tokių resursų neturi. Tad „Infobalt“ daro prielaidą, kad dėl finansų trūkumo Telecentrui turės padėti valstybė. Tuo tarpu Telecentras tokius teiginius neigia ir aiškina, kad į LTE technologiją investuos nuosavomis bei skolintomis lėšomis. „Mezon“ atnaujinimo finansavimui jau yra paskelbtas konkursas.

Telecentro valdybos narys Arūnas Šikšta BNS yra sakęs, kad plėtrai gali būti panaudotas ir fiksuotas turtas.

„Šiandien žiūrint į Telecentro rezultatus, jie per paskutinius porą metų spėriai gerėjo, pinigų srautas yra pakankamai stabilus. Finansinis investuotojas, skolintojas, matydamas tai ir įvertinant, kad fiksuoto turto yra pakankamai nemažai, tai nematau, kad bus problema pasiskolinti investicijoms iš finansinių institucijų“, - BNS kalbėjo p. Šikšta.

„Creditinfo“ analitikų atlikta analizė parodė, kad Telecentrui nepavyks atnaujinti bevielio interneto „Mezon“ tinklo vien savo ir privačiai skolintomis lėšomis.

„Bankai tokio pobūdžio investicinius projektus paprastai linkę finansuoti 50-60% intensyvumu. Todėl skaičiuojant minimalią įnešamą nuosavų lėšų dalį į projektą, nuo 100 mln. Eur ši dalis turėtų siekti apie 40 mln. Eur. Tuo tarpu remiantis 2014 m. finansinėmis ataskaitomis, grynieji pinigai įmonės balanse sudarė 3,1 mln. Eur“, - VŽ atsiųstoje analizėje teigia Rasa Maskeliūnienė, „Crediinfo“ vyriausioji kredito rizikos analitikė.

Telecentro pelnas pastarąjį pusmetį siekė 150.500 Eur prieš apmokestinimą. Pernai tuo pačiu laikotarpiu bendrovė patyrė 61.900 Eur ikimokestinio nuostolio.

2014 m. bendrovės pelnas prieš apmokestinimą siekė 14.597 Eur, o 2013 m. bendrovė patyrė 1,915 mln. Eur ikimokestinių nuostolių. Telecentro pajamos 2014 m. buvo 18,9 mln. Eur – 2,9% daugiau nei 2013 m.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Amazon“ įrenginiais bando užkariauti naujas nišas

„Amazon“ ketvirtadienį pristatė apie dešimtį naujų ir atnaujintų „Echo“ garsiakalbių ir susijusių įrenginių.

Technologijos
2018.09.21
„Google“ toliau renka informaciją iš privačių paskyrų 1

Dėl privačių laiškų skenavimo ir duomenų teikimo trečiosioms šalims priekaištų ir piktų reakcijų dar pernai...

Technologijos
2018.09.21
Kriptovaliutų kainos penktadienį „žaliuoja“ 3

Kriptovaliutų rinkoje penktadienį buvo juntamas pagyvėjimas.

Rinkos
2018.09.21
„iPhone Xs Max“ Lietuvoje kainuoja 1.679 Eur 10

Operatoriai nuo šiandien (rugsėjo 21 d.) priima naujųjų „Apple“ flagmanų „iPhone Xs“ ir „iPhone Xs Max“...

Technologijos
2018.09.21
„Teamgate“ pritraukė 400.000 Eur investiciją 5

„Blue Bridge“ (BB) grupei priklausanti jauna ryšių su klientais valdymo (CRM) sprendimų bendovė „Teamgate“...

Technologijos
2018.09.21
„Bitė Lietuva“ ir „Tele2“ baigė ginčą dėl reklamos

Telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ ir „Bitė Lietuva“ ginčą dėl pastarosios prekės ženklo „Labas“ reklamos...

Rinkodara
2018.09.20
Interviu su „Bitė Lietuva“ vadovu P. Kuisiu: operatorių ateitis – papildomos paslaugos Premium 10

Šių metų informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriaus lydere išrinkta UAB „Bitė Lietuva“. Pranas...

Technologijos
2018.09.20
„Apple“ Airijai sumokėjo per 13 mlrd. Eur mokesčių 9

Airija šią savaitę atgavo iš „Apple“ visus 13,1 mlrd. Eur neva nesumokėtų, bet ginčijamų mokesčių ir 1,2...

Technologijos
2018.09.19
„Scania“ vandenilio technologijas išbando Lietuvoje 1

Švedijos komercinio transporto gamintoja „Scania“ kartu su savo antrine bendrove „Scania Lietuva“ ir koncerno...

Technologijos
2018.09.19
RRT: Mobiliojo interneto vartojimas auga šuoliais

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) skelbia, kad bendrosios elektroninių ryšių sektoriaus pajamos 2018 m. II...

Technologijos
2018.09.18
„ACC Distribution“ perka „ACME Europe“

Konkurencijos taryba (KT) praneša leidusi vykdyti koncentraciją „ACME Grupei“, Orūnui Albertui Urbonui ir...

Technologijos
2018.09.18
Lietuvos banko „filtras“ suveikė: neįleido teisto prancūzo įmonės

Lietuvos bankas atmetė šalyje registruotos įmonės „Hush LT“ prašymą išduoti elektroninių pinigų įstaigos...

Rinkos
2018.09.18
„MoQ” reakcija į „Swedbank“ bekontakčių mokėjimų telefonu startą 34

Praėjus maždaug porai valandų po „Swedbank“ spaudos konferencijos, kurioje bankas pranešė apie naują...

Technologijos
2018.09.18
Trijų jūrų infrastruktūros sąraše – sinchronizacija, „Via Baltica“, „Rail Baltica“, GIPL

Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime Rumunijoje Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūrų regiono lyderiai...

Verslo aplinka
2018.09.18
VŽ bando: „Swedbank“ paleidus mokėjimus telefonu, „MoQ“ reikės labai pasistengti Premium 25

„Swedbank“ šiandien, praėjus vos mėnesiui nuo „MoQ“ starto, pristato NFC principu veikiančius bekontakčius...

Technologijos
2018.09.18
Užsieniečiai ES pinigų prašo ekstraktų išgavimo ir celiuliozės pluošto technologijoms Premium 2

Užsienyje registruotos kompanijos Lietuvoje varžysis dėl ES investicijų į mokslinius tyrimus: akcininkų iš...

Pramonė
2018.09.18
„Swedbank“ paleido bekontakčius mokėjimus telefonu 28

Antradienį, rugsėjo 18 d., „Swedbank“ pristato bekontakčius atsiskaitymus telefonu. Ši naujovė yra viena iš...

Technologijos
2018.09.18
Pramonės sektoriaus apžvalga: lyderių receptai, pamokos, tendencijos Premium

Šiemet į dešimties „Verslo žinių“ pramonės lyderių reitingo dešimtuką patekusių įmonių bendras vardiklis –...

Pramonė
2018.09.18
El Ninjo reiškinys: poveikis Pietų rinkoms atsilieps labiau nei mūsų klimatui Premium

Pasaulio meteorologijos organizacija (PMO) skelbia 70% tikimybę, kad paskutinį šių metų ketvirtį Ramiajame...

Verslo aplinka
2018.09.17
Baigta byla dėl duomenų vagystės iš „Grožio chirurgijos“ klinikos 7

Generalinė prokuratūra ir policija baigė tirti bylą dėl duomenų vagystės iš „Grožio chirurgijos“ klinikos.

Technologijos
2018.09.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau