Telecentras operatorius įtaria karteliu

Publikuota: 2015-09-07
Atnaujinta 2015-09-07 16:13
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Valstybės valdoma AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) Konkurencijos tarybai įteikė prašymą pradėti tyrimą dėl galimų mobiliojo ryšio operatorių kartelinių susitarimų.

Telecentro išplatintame pranešime teigiama, kad neteisėti susitarimai galimai sudaryti derinant veiksmus dėl dalyvavimo radijo dažnių aukcione.

„Bendrovė mano, kad operatorių susitarimai ir bendradarbiavimas, siekiant suderinti veiksmus, bei situacija, kai operatoriai su Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) neviešai derina būsimo aukciono sąlygas, galimai pažeidžia konkurencijos teisės reikalavimus ir kitų potencialių aukciono dalyvių, tarp jų ir Telecentro, teises ir teisėtus interesus“, – rašoma pranešime.

Telecentro įtarimus sukėlė trijų mobiliojo ryšio operatorių šių metų liepos 2 d. išsiųstas kreipimasis į prezidentę, Vyriausybę, Susisiekimo ir Finansų ministerijas, Seimo informacinės visuomenės plėtros komitetą ir RRT, kuriame operatoriai sutartinai teigia palaikantys RRT parengtą aukciono projektą ir sutartinai nurodo, kokios sąlygos turi būti įtrauktos į aukciono sąlygų aprašą.

„Viešajai konsultacijai paskelbtas aukciono sąlygų aprašo projektas parodė, kad operatorių sutartinai pateikti nurodymai galimai buvo paveikūs. Dauguma operatorių rašte nurodytų nuostatų į projektą buvo perkeltos beveik pažodžiui, nustatant potencialiems rinkos dalyviams neproporcingai aukštus ir sunkiai įgyvendinamus reikalavimus. Todėl, atsižvelgdami į įtariamus operatorių pažeidimus bei galimų neigiamų pasekmių konkurencijai ir vartotojams mastą, paprašėme Konkurencijos tarybą visas su šiuo klausimu susijusias aplinkybes ištirti“, – cituojamas Remigijus Šeris, Telecentro generalinis direktorius.

VŽ rašė, kad mobiliojo ryšio operatoriai išreiškė nepasitenkinimą dėl organizuojamo radijo dažnių aukciono. Verslui kilo įtarimų, kad jo taisyklių paskelbimas gali būti vilkinamas esą norint sudaryti išskirtines sąlygas Telecentrui, jog šis galėtų tapti ketvirtuoju mobiliojo ryšio opratoriumi Lietuvoje.

Tuo metu pati Konkurencijos taryba neigiamai vertina Telecentro sprendimą paviešinti kreipimasi. „Viešas informacijos atskleidimas apie Konkurencijos tarybai pateiktus prašymus ištirti galimus kartelius kenkia įrodymų surinkimui, jau vykstančių ir būsimų tyrimų eigai.Konkurencijos taryba nuolat atidžiai stebi daugelį rinkų. Mūsų tyrimai ir ypač bendrovėms reiškiami kaltinimai yra grindžiami tik labai konkrečiais draudžiamų susitarimų, piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi įrodymais“, – rašoma išplatintame pranešime.

„Tele2“: tai – nesąmonė

Telekomunikacijų AB „Tele2“ VŽ sako atmetanti bet kokius Telecentro kaltinimus.

„Tai, kas ten surašyta, yra nesąmonė. Mobiliojo ryšio sektorius yra pats konkurencingiausias Lietuvoje. Tą įrodo ir tai, kad šalyje mobiliojo ryšio kaina yra žemiausia Europoje“, – aiškina Andrius Baranauskas, „Tele2“ viešųjų ryšių vadovas.

Jo teigimu, Telecentras turi tokį palaikymą, kokio neturi nei vienas operatorius.

„Telecentras turi tokį valstybės palaikymą, kurio negali turėti nei vienas mobiliojo ryšio operatorius. Pavyzdžiui, Telecentro valdybos pirmininkas yra susisiekimo viceministras (Arijandas Šliupas – VŽ). Jis kalba, kada turėtų būti organizuojamas aukcionas dažniams įsigyti, o tos kalbos atspindi tik Telecentro interesus. O kitais metais vyks RRT vadovo konkursas, todėl mes viceministo kalbas suprantame kaip politinį spaudimą. Be to, Telecentras turi valstybės turto, kurį gali panaudoti plėtrai. Tokių sąlygų „Tele2“ neturi“, – aiškina p. Baranauskas.

Pasak jo, vienintelis dalykas, ko nori operatoriai, kalbant apie dažnių aukcioną, tai, kad jis vyktų kuo greičiau ir būtų skaidrus.

Tuo metu UAB „Bitė Lietuva“ tokį Telecentro žingsnį sieja su viešomis konsultacijomis dėl aukciono sąlygų rengimo.

„RRT pasikvietė operatorius pateikti savo nuostatas, o jos šiuo atveju sutapo. Po to buvo išplatintas mūsų visų viešas kreipimasis dėl aukciono sąlygų projekto (jį galite pamatyti ČIA – VŽ).  Panašu, kad (Telecentras kreipėsi į Konkurencijos tarybą – VŽ) būtent dėl šito“, – sako Žana Jakevičienė, „Bitės Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir ryšių su visuomene vadovė.

Trečias operatorius – „Omnitel“ skundą Konkurencijos tarybai vertina kaip viešųjų ryšių akciją.

„Faktas, kad buvo kreiptasi į Konkurencijos tarybą, mums yra žinomas. Prieš savaitę mus apie tai informavo pats Telecentras, atsiųsdamas skundo kopiją ir taip mus supažindindamas su skundo turiniu. Apie tai mes savo ruožtu nedelsdami informavome Konkurencijos tarybą. Toks elgesys leidžia daryti vienareikšmišką išvadą, kad tai yra tiesiog viešųjų ryšių akcija, kuria Telecentras siekia ne inicijuoti tikrą tyrimą, bet pritildyti savo poziciją reiškiančius operatorius“, – VŽ atsiųstame atsakyme tvirtina Mindaugas Snicorius, bendrovės atstovas spaudai.

Pasak jo, bet kuriuo atveju skunde pateikiami kaltinimai neturi jokio realaus pagrindo: „Operatoriai turi teisę reikšti savo nuomonę valstybės institucijoms svarstant jiems svarbius klausimus. Traktuoti nuomonės pateikimą kaip konkurenciją ribojantį susitarimą yra mažų mažiausiai keista. Be to, primename, kad šiuo metu vyksta vieša konsultacija, inicijuota RRT, kurios metu savo nuomonę gali pateikti visi suinteresuoti asmenys.“

Telecentras atsinaujinimui skolintųsi ir panaudotų turtą

VŽ liepos pabaigoje rašė, kad Telecentras keičia šiuo metu interneto paslaugos „Mezon“ naudojamą „WiMax“ technologiją į LTE duomenų perdavimo technologiją. LTE (Long-Term evolution) technologija yra pritaikyta mobiliųjų telefonų, o „WiMax“ – bevielių duomenų perdavimo tinklams, ne mobiliesiems telefonams. LTE mobiliojo ryšio technologiją šiuo metu naudoja privatūs mobilaus ryšio operatoriai.

Pastarieji mano, kad valstybės valdomos įmonės žengimas į telekomunikacijų rinką yra nesąžiningas. Informacijos ir komunikacijos technologijų asociacijos „Infobalt“ teigimu, „valstybės planai steigti ketvirtąjį mobilio ryšio operatorių nėra ekonomiškai pagrįsti“. Esą toks žingsnis nesukurs pridėtinės vertės vartotojams, lems ilgalaikius nuostolius, pastovų finansavimo poreikį, žalą konkurencingoje rinkoje veikiančiam privačiam verslui.

„Infobalt“ teigimu, reikalingos investicijos 5 LTE siekia 100 mln. Eur, o Telecentras tokių resursų neturi. Tad „Infobalt“ daro prielaidą, kad dėl finansų trūkumo Telecentrui turės padėti valstybė. Tuo tarpu Telecentras tokius teiginius neigia ir aiškina, kad į LTE technologiją investuos nuosavomis bei skolintomis lėšomis. „Mezon“ atnaujinimo finansavimui jau yra paskelbtas konkursas.

Telecentro valdybos narys Arūnas Šikšta BNS yra sakęs, kad plėtrai gali būti panaudotas ir fiksuotas turtas.

„Šiandien žiūrint į Telecentro rezultatus, jie per paskutinius porą metų spėriai gerėjo, pinigų srautas yra pakankamai stabilus. Finansinis investuotojas, skolintojas, matydamas tai ir įvertinant, kad fiksuoto turto yra pakankamai nemažai, tai nematau, kad bus problema pasiskolinti investicijoms iš finansinių institucijų“, - BNS kalbėjo p. Šikšta.

„Creditinfo“ analitikų atlikta analizė parodė, kad Telecentrui nepavyks atnaujinti bevielio interneto „Mezon“ tinklo vien savo ir privačiai skolintomis lėšomis.

„Bankai tokio pobūdžio investicinius projektus paprastai linkę finansuoti 50-60% intensyvumu. Todėl skaičiuojant minimalią įnešamą nuosavų lėšų dalį į projektą, nuo 100 mln. Eur ši dalis turėtų siekti apie 40 mln. Eur. Tuo tarpu remiantis 2014 m. finansinėmis ataskaitomis, grynieji pinigai įmonės balanse sudarė 3,1 mln. Eur“, - VŽ atsiųstoje analizėje teigia Rasa Maskeliūnienė, „Crediinfo“ vyriausioji kredito rizikos analitikė.

Telecentro pelnas pastarąjį pusmetį siekė 150.500 Eur prieš apmokestinimą. Pernai tuo pačiu laikotarpiu bendrovė patyrė 61.900 Eur ikimokestinio nuostolio.

2014 m. bendrovės pelnas prieš apmokestinimą siekė 14.597 Eur, o 2013 m. bendrovė patyrė 1,915 mln. Eur ikimokestinių nuostolių. Telecentro pajamos 2014 m. buvo 18,9 mln. Eur – 2,9% daugiau nei 2013 m.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Robotizacijos banga atsirita ir į biurus: kaip iš to laimėti

Lietuvoje daugiau nei 60% darbo vietų gali tapti nereikalingos, kai robotizacijos ir automatizacijos...

Technologijos
2018.06.23
„Lietuvos geležinkeliai“ už 22 mln. Eur diegs valdymą dirbtiniu intelektu  6

AB „Lietuvos geležinkeliai“ savo technologijų valdymą ketina sujungti į vieningą sistemą, kurios valdymas...

Transportas
2018.06.22
IT specialistas Tadas – ne kompiuterio meistras Rėmėjo turinys 4

Verslui susiduriant su IT darbuotojų trūkumu, įmonėse plinta nauja tendencija – iškelti kompiuterių...

Technologijos
2018.06.22
„Elintos“ grupė išskaidyta, įmonės traukia investuotojus Premium

Pramoninės elektronikos ir automatikos, elektromobilių galios valdymo sistemų ir įkrovimo stotelių srityse...

Pramonė
2018.06.22
„Women Go Tech“: paskelbtos Lietuvos technologijų lyderės 5

Ketvirtadienio vakarą vyko jau antrus metus organizuojamos iniciatyvos „Women Go Tech“ sezono uždarymo...

Technologijos
2018.06.21
„Intel“ CEO traukiasi, išaiškėjus jo santykiams su darbuotoja 2

Brianas Krzanichas, aukštųjų technologijų kompanijos „Intel“ generalinis direktorius, neteko posto, nes...

Vadyba
2018.06.21
Ar galime išmokyti Lietuvą „pitch’inti“? 2

Vienas iš mano profesiniame kelyje pasitaikančių užsiėmimų yra startuolių mokymas „pitch’inti“ – savo...

Technologijos
2018.06.21
ES finansavimo bangos stumdo aukštąjį mokslą Premium

Lietuvos universitetų tinklas, kaip žinoma, išgyvena ne pačius geriausius laikus: studentų mažėja,...

Technologijos
2018.06.21
Fondų valdytojai: pasiruošti reformai reiktų mažiausiai metų 1

Lietuvos pensijų fondų valdytojai atkreipia dėmesį, kad Seimui ruošiantis pensijų reformai pritarti dar...

Rinkos
2018.06.21
Parduota Kaune biurą turinti „Callcredit“ Premium

JAV kredito rizikos vertinimo ir informacinių sprendimų kompanija „TransUnion“  užbaigė Jungtinės Karalystės...

Technologijos
2018.06.21
Muskas įvardijo valstybę, pirmaujančią kovoje dėl „Gigafactory“ 18

JAV verslininko Elono Musko vadovaujama elektra varomų automobilių gamintoja „Tesla“ planuoja Europoje...

Technologijos
2018.06.21
„Instagram“ pristatė ilgų vaizdo klipų platformą, konkuruos su „Youtube“

„Facebook“ priklausantis socialinis tinklas „Instagram“ trečiadienį pristatė programėlę išmaniesiems, skirtą...

Technologijos
2018.06.21
Vyriausybė šalies IT ūkį patikėjo Ūkio ministerijai 9

Trečiadienį Vyriausybė pritarė siūlymui skirti Ūkio ministeriją šalies skaitmeninės politikos formuotoja. Iki...

Technologijos
2018.06.20
Pietų Korėjoje – 30 mln. USD vertės kriptovaliutų vagystė

Pietų Korėjos kriptovaliutų birža „Bithump“ paskelbė, kad buvo apvogta – iš jos dingo 30 mln. USD vertės...

Rinkos
2018.06.20
Požiūris niekada nepasiduoti kainavo nuostolių, bet užaugino iki 9 šalių Premium 1

Vienas baldų prekybos internetu UAB „Baldai1“ verslo modelis devyniose rinkose, kone pusantro šimto...

Mano verslas
2018.06.20
„Facebook“ darbo jėgos planuotojas: kaip žinoti, kokių žmonių reikės ateityje Premium

Planuodamos, kiek ir kokių darbuotojų reikės, bendrovės vis dar dažnai remiasi savo nuojauta ir nuomone, o ne...

Vadyba
2018.06.19
„Volkswagen“ bendradarbiaus su Lietuvos startuoliu „carVertical“ 3

Lietuvių projektas „carVertical“ laimėjo „Volkswagen“ organizuotą jaunų įmonių konkursą ir pateko į...

Transportas
2018.06.19
Startuolio išsirinkimas investavimui: kaip nesudeginti pinigų  Premium 5

Akcijos, obligacijos ar nekilnojamasis turtas yra įprasta investicinio portfelio dedamoji, tačiau lygiai taip...

Rinkos
2018.06.19
„Mosta“: valstybės lėšos mokslo ir studijų finansavimui mažėjo 6

Mokslo ir studijų finansavimas iš valstybės biudžeto kasmet menksta. Moksliniams tyrimams ir eksperimentinei...

Technologijos
2018.06.19
Baterijų era eina į pabaigą, ir tai daiktų interneto nuopelnas 6

Baterijos ilgą laiką buvo ir vis dar tebėra vienas iš svarbiausių nešiojamų išmaniųjų įrenginių komponentų.

Technologijos
2018.06.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau