Telecentras operatorius įtaria karteliu

Publikuota: 2015-09-07
Atnaujinta 2015-09-07 16:13
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Valstybės valdoma AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) Konkurencijos tarybai įteikė prašymą pradėti tyrimą dėl galimų mobiliojo ryšio operatorių kartelinių susitarimų.

Telecentro išplatintame pranešime teigiama, kad neteisėti susitarimai galimai sudaryti derinant veiksmus dėl dalyvavimo radijo dažnių aukcione.

„Bendrovė mano, kad operatorių susitarimai ir bendradarbiavimas, siekiant suderinti veiksmus, bei situacija, kai operatoriai su Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) neviešai derina būsimo aukciono sąlygas, galimai pažeidžia konkurencijos teisės reikalavimus ir kitų potencialių aukciono dalyvių, tarp jų ir Telecentro, teises ir teisėtus interesus“, – rašoma pranešime.

Telecentro įtarimus sukėlė trijų mobiliojo ryšio operatorių šių metų liepos 2 d. išsiųstas kreipimasis į prezidentę, Vyriausybę, Susisiekimo ir Finansų ministerijas, Seimo informacinės visuomenės plėtros komitetą ir RRT, kuriame operatoriai sutartinai teigia palaikantys RRT parengtą aukciono projektą ir sutartinai nurodo, kokios sąlygos turi būti įtrauktos į aukciono sąlygų aprašą.

„Viešajai konsultacijai paskelbtas aukciono sąlygų aprašo projektas parodė, kad operatorių sutartinai pateikti nurodymai galimai buvo paveikūs. Dauguma operatorių rašte nurodytų nuostatų į projektą buvo perkeltos beveik pažodžiui, nustatant potencialiems rinkos dalyviams neproporcingai aukštus ir sunkiai įgyvendinamus reikalavimus. Todėl, atsižvelgdami į įtariamus operatorių pažeidimus bei galimų neigiamų pasekmių konkurencijai ir vartotojams mastą, paprašėme Konkurencijos tarybą visas su šiuo klausimu susijusias aplinkybes ištirti“, – cituojamas Remigijus Šeris, Telecentro generalinis direktorius.

VŽ rašė, kad mobiliojo ryšio operatoriai išreiškė nepasitenkinimą dėl organizuojamo radijo dažnių aukciono. Verslui kilo įtarimų, kad jo taisyklių paskelbimas gali būti vilkinamas esą norint sudaryti išskirtines sąlygas Telecentrui, jog šis galėtų tapti ketvirtuoju mobiliojo ryšio opratoriumi Lietuvoje.

Tuo metu pati Konkurencijos taryba neigiamai vertina Telecentro sprendimą paviešinti kreipimasi. „Viešas informacijos atskleidimas apie Konkurencijos tarybai pateiktus prašymus ištirti galimus kartelius kenkia įrodymų surinkimui, jau vykstančių ir būsimų tyrimų eigai.Konkurencijos taryba nuolat atidžiai stebi daugelį rinkų. Mūsų tyrimai ir ypač bendrovėms reiškiami kaltinimai yra grindžiami tik labai konkrečiais draudžiamų susitarimų, piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi įrodymais“, – rašoma išplatintame pranešime.

„Tele2“: tai – nesąmonė

Telekomunikacijų AB „Tele2“ VŽ sako atmetanti bet kokius Telecentro kaltinimus.

„Tai, kas ten surašyta, yra nesąmonė. Mobiliojo ryšio sektorius yra pats konkurencingiausias Lietuvoje. Tą įrodo ir tai, kad šalyje mobiliojo ryšio kaina yra žemiausia Europoje“, – aiškina Andrius Baranauskas, „Tele2“ viešųjų ryšių vadovas.

Jo teigimu, Telecentras turi tokį palaikymą, kokio neturi nei vienas operatorius.

„Telecentras turi tokį valstybės palaikymą, kurio negali turėti nei vienas mobiliojo ryšio operatorius. Pavyzdžiui, Telecentro valdybos pirmininkas yra susisiekimo viceministras (Arijandas Šliupas – VŽ). Jis kalba, kada turėtų būti organizuojamas aukcionas dažniams įsigyti, o tos kalbos atspindi tik Telecentro interesus. O kitais metais vyks RRT vadovo konkursas, todėl mes viceministo kalbas suprantame kaip politinį spaudimą. Be to, Telecentras turi valstybės turto, kurį gali panaudoti plėtrai. Tokių sąlygų „Tele2“ neturi“, – aiškina p. Baranauskas.

Pasak jo, vienintelis dalykas, ko nori operatoriai, kalbant apie dažnių aukcioną, tai, kad jis vyktų kuo greičiau ir būtų skaidrus.

Tuo metu UAB „Bitė Lietuva“ tokį Telecentro žingsnį sieja su viešomis konsultacijomis dėl aukciono sąlygų rengimo.

„RRT pasikvietė operatorius pateikti savo nuostatas, o jos šiuo atveju sutapo. Po to buvo išplatintas mūsų visų viešas kreipimasis dėl aukciono sąlygų projekto (jį galite pamatyti ČIA – VŽ).  Panašu, kad (Telecentras kreipėsi į Konkurencijos tarybą – VŽ) būtent dėl šito“, – sako Žana Jakevičienė, „Bitės Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir ryšių su visuomene vadovė.

Trečias operatorius – „Omnitel“ skundą Konkurencijos tarybai vertina kaip viešųjų ryšių akciją.

„Faktas, kad buvo kreiptasi į Konkurencijos tarybą, mums yra žinomas. Prieš savaitę mus apie tai informavo pats Telecentras, atsiųsdamas skundo kopiją ir taip mus supažindindamas su skundo turiniu. Apie tai mes savo ruožtu nedelsdami informavome Konkurencijos tarybą. Toks elgesys leidžia daryti vienareikšmišką išvadą, kad tai yra tiesiog viešųjų ryšių akcija, kuria Telecentras siekia ne inicijuoti tikrą tyrimą, bet pritildyti savo poziciją reiškiančius operatorius“, – VŽ atsiųstame atsakyme tvirtina Mindaugas Snicorius, bendrovės atstovas spaudai.

Pasak jo, bet kuriuo atveju skunde pateikiami kaltinimai neturi jokio realaus pagrindo: „Operatoriai turi teisę reikšti savo nuomonę valstybės institucijoms svarstant jiems svarbius klausimus. Traktuoti nuomonės pateikimą kaip konkurenciją ribojantį susitarimą yra mažų mažiausiai keista. Be to, primename, kad šiuo metu vyksta vieša konsultacija, inicijuota RRT, kurios metu savo nuomonę gali pateikti visi suinteresuoti asmenys.“

Telecentras atsinaujinimui skolintųsi ir panaudotų turtą

VŽ liepos pabaigoje rašė, kad Telecentras keičia šiuo metu interneto paslaugos „Mezon“ naudojamą „WiMax“ technologiją į LTE duomenų perdavimo technologiją. LTE (Long-Term evolution) technologija yra pritaikyta mobiliųjų telefonų, o „WiMax“ – bevielių duomenų perdavimo tinklams, ne mobiliesiems telefonams. LTE mobiliojo ryšio technologiją šiuo metu naudoja privatūs mobilaus ryšio operatoriai.

Pastarieji mano, kad valstybės valdomos įmonės žengimas į telekomunikacijų rinką yra nesąžiningas. Informacijos ir komunikacijos technologijų asociacijos „Infobalt“ teigimu, „valstybės planai steigti ketvirtąjį mobilio ryšio operatorių nėra ekonomiškai pagrįsti“. Esą toks žingsnis nesukurs pridėtinės vertės vartotojams, lems ilgalaikius nuostolius, pastovų finansavimo poreikį, žalą konkurencingoje rinkoje veikiančiam privačiam verslui.

„Infobalt“ teigimu, reikalingos investicijos 5 LTE siekia 100 mln. Eur, o Telecentras tokių resursų neturi. Tad „Infobalt“ daro prielaidą, kad dėl finansų trūkumo Telecentrui turės padėti valstybė. Tuo tarpu Telecentras tokius teiginius neigia ir aiškina, kad į LTE technologiją investuos nuosavomis bei skolintomis lėšomis. „Mezon“ atnaujinimo finansavimui jau yra paskelbtas konkursas.

Telecentro valdybos narys Arūnas Šikšta BNS yra sakęs, kad plėtrai gali būti panaudotas ir fiksuotas turtas.

„Šiandien žiūrint į Telecentro rezultatus, jie per paskutinius porą metų spėriai gerėjo, pinigų srautas yra pakankamai stabilus. Finansinis investuotojas, skolintojas, matydamas tai ir įvertinant, kad fiksuoto turto yra pakankamai nemažai, tai nematau, kad bus problema pasiskolinti investicijoms iš finansinių institucijų“, - BNS kalbėjo p. Šikšta.

„Creditinfo“ analitikų atlikta analizė parodė, kad Telecentrui nepavyks atnaujinti bevielio interneto „Mezon“ tinklo vien savo ir privačiai skolintomis lėšomis.

„Bankai tokio pobūdžio investicinius projektus paprastai linkę finansuoti 50-60% intensyvumu. Todėl skaičiuojant minimalią įnešamą nuosavų lėšų dalį į projektą, nuo 100 mln. Eur ši dalis turėtų siekti apie 40 mln. Eur. Tuo tarpu remiantis 2014 m. finansinėmis ataskaitomis, grynieji pinigai įmonės balanse sudarė 3,1 mln. Eur“, - VŽ atsiųstoje analizėje teigia Rasa Maskeliūnienė, „Crediinfo“ vyriausioji kredito rizikos analitikė.

Telecentro pelnas pastarąjį pusmetį siekė 150.500 Eur prieš apmokestinimą. Pernai tuo pačiu laikotarpiu bendrovė patyrė 61.900 Eur ikimokestinio nuostolio.

2014 m. bendrovės pelnas prieš apmokestinimą siekė 14.597 Eur, o 2013 m. bendrovė patyrė 1,915 mln. Eur ikimokestinių nuostolių. Telecentro pajamos 2014 m. buvo 18,9 mln. Eur – 2,9% daugiau nei 2013 m.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Interactio“ atsisako pelno dėl plėtros ir derasi dėl naujos investicijos Premium

Startuolis „Interactio“, siūlantis konferencijų organizatoriams didžiąją dalį specialios vertimo įrangos...

Naujasis Europos e. ryšių kodeksas: „gigabitinis“ ryšys visiems

Pirmadienį paskelbtas naujasis Europos elektroninių ryšių kodeksas, kuris įsigalioja nuo gruodžio 20 d. Juo...

„Verslo angelų fondas II“ investuos su lenkais Premium

Veiklą pradeda „Verslo angelų fondas II“. Arvydas Strumskis, jo vadovas ir partneris, VŽ sako, kad jau...

Dirbtinis protas, kuris pats išmoko būti agresyvus ir kūrybiškas 3

Kūrybiškas ir agresyvus. Galbūt tai nėra apibūdinimai, kuriuos norėtumėte išgirsti kalbant apie dirbtinį...

Technologijos
2018.12.16
Regiono žaidimų kūrėjai kartu sieks JAV investuotojų dėmesio

Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacija kartu su kolegomis iš 9 Rytų ir Vidurio Europos valstybių pasirašė...

Technologijos
2018.12.16
6 įtartinų e. parduotuvių požymiai

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) įspėja, kad prieš šventes ir šventiniu laikotarpiu,...

Technologijos
2018.12.15
Startuolis „Fidens“ ima bendradarbiauti su italų farmacijos milžine „Zambon“

Verslo akceleravimo programą „Open Accelerator“ Milane (Italijoje) baigęs Kauno medicinos technologijų...

Technologijos
2018.12.14
„Virgin Galactic“ dar žingsniu priartėjo prie kosminio turizmo

Verslininko Richardo Bransono įkurta bendrovė „Virgin Galactic“ šią savaitę sėkmingai atliko ilgiausią savo...

Technologijos
2018.12.14
„TransferGo“ pritraukė 17,5 mln. USD 6

Lietuvių piniginių perlaidų startuolis „TransferGo“ užbaigė B serijos investicijų pritraukimo etapą ir...

Rinkos
2018.12.14
EP pritarė siūlymui apmokestinti JAV technologijų milžines

Europos Parlamentas (EP) nubalsavo už tai, kad „Facebook“, „Google“, „Netflix“ ir panašioms įmonėms ES mastu...

Technologijos
2018.12.14
Lietuvių kuriamas sprendimas sutrumpins PVM susigrąžinimą iki kelių minučių Premium

Iš JAV ar Azijos į ES valstybes atvykę turistai čia išleidžia vis daugiau pinigų, tačiau kad galėtų...

Šalies startuoliai šiemet pritraukė 70 mln. Eur investicijų 3

2018 m. Lietuvos startuolių bendruomenė išaugo 58% ir pritraukė 70 mln. Eur investicijų iš užsienio ir...

Technologijos
2018.12.14
I.Laursas: didelės grąžos turėtų būti prieinamos visiems Premium 13

Žmonių gebėjimas kurti vertę, pasak investuotojo Iljos Laurso, rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“...

Finansai
2018.12.14
Kompiuterinė rega: kaip slaptieji Izraelio daliniai kuria naujas technologijas Premium

Kai Ofiras Schlamas, vienas Izraelio žemės ūkio startuolio „Taranis“ įkūrėjų, augo ūkyje, jis reguliariai...

Technologijos
2018.12.13
Protingų namų potencialas Lietuvoje: neišnaudota 95 proc. rinkos Rėmėjo turinys 18

Pastatų automatikos sektoriui prognozuojama ateitis lyginama su automobilių ar telefonų rinkų sprogimu – iš...

Technologijos
2018.12.13
Iki 2020 m. pabaigos į dirbtinį intelektą ES nori investuoti bent 20 mlrd. Eur Premium

Europos Komisija (EK) pateikė jau su valstybėmis narėmis suderintą planą, kaip Europoje skatinti dirbtinio...

Technologijos
2018.12.13
Pareigas palieka „Telia Lietuvos“ finansų vadovas 7

Telekomunikacijų AB „Telia Lietuva“ finansų vadovas Laimonas Devyžis nusprendė išeiti iš bendrovės.  

Vadyba
2018.12.12
Palygino, kas pigiau – IPO ar sutelktinio finansavimo kampanija Premium 2

Nedidelei Lietuvos įmonei pritraukti kapitalą per sutelktinio finansavimo platformą yra pigiau, nei vykdant...

Rinkos
2018.12.12
Australijos priežiūros tarnybos siekia labiau reguliuoti „Google“ ir „Facebook“

Australijos konkurencijos tarnyba rekomendavo griežčiau tikrinti ir steigti naują reguliavimo instituciją,...

Rinkodara
2018.12.12
Buvęs VMI vadovas: 2019-ieji gali tapti STO metais 11

2018 metai nebuvo tie, kai vertybinių popierių požymių turinčių kriptovaliutų leidimas (angl. security token...

Rinkos
2018.12.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau