„Mezon“ žingsnis į mobilų tinklą: vartotojams palankus, bet neįprastas

Publikuota: 2015-08-26
Atnaujinta 2015-08-31 14:17
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Valstybės valdomos AB Lietuvos televizijos ir radijo centro (Telecentro) sprendimas „Mezon“ perkelti į mobilųjį tinklą būtų naudingas vartotojams, o keturi mobilieji operatoriai – neretas reiškinys Europoje, teigia specialistai. Kita vertus, Europos operatoriai, siekdami mažinti mobilaus tinklo palaikymo kaštus, vis dažniau konsoliduojasi. Tad abejojama, ar prieš tendenciją einančio Telecentro sprendimas atsipirks.

Telecentras praėjusį mėnesį pranešė, kad ketina perkelti bevielio interneto paslaugą „Mezon“ iš atgyvenusios „WiMax“ technologijos į LTE, kurią naudoja privatūs Lietuvos operatoriai. Nors Telecentras teigia, kad ketina LTE technologiją naudoti tik duomenų perdavimui, o ne kitoms mobilaus ryšio paslaugoms, privatūs operatoriai vis vien nerimsta dėl naujo konkurento.

Konkurencija – viena didesnių ES

Privatūs operatoriai teigia, kad dabartiniai žaidėjai sugeba patenkinti esamą paklausą, o konkurencija telekomunikacijų rinkoje ir taip lemia žemiausias mobiliųjų paslaugų kainas ES.

„Natūralu, kad esami operatoriai yra nepatenkinti tokiais planais. Jiems ir taip nelengva konkuruoti šioje rinkoje, o atėjus kevirtam žaidėjui, situacija taps dar sudėtingesnė. Papildoma komplikacija – ketvirtas žaidėjas yra valstybinė įmonė“, – VŽ sako Rokas Šalaševičius, konsultacijų paslaugų įmonės „Civitta“ partneris.

Anot telekomunikacijų verslo specialisto, yra abejonių dėl vienodų žaidimo sąlygų. Bijoma, kad naujas žaidėjas gaus radijo dažnius geresnėmis sąlygomis arba valstybės paramą paskolai, o gal ir ES fondų subsidiją investicijoms.

„Antra, keliamas dar svarbesnis klausimas: kodėl valstybė nusprendė eiti į šią rinką? Toks žingsnis galbūt būtų pateisinamas, jeigu Lietuvoje turėtume prastą paslaugų kokybę, aukštas kainas ir didelius operatorių pelnus. Tačiau taip nėra“, – teigia p. Šalaševičius.

Eurostato duomenimis, Lietuva pernai už komunikacijos paslaugas bei prekes mokėjo mažiausiai ES – mokėta suma siekė 51% ES vidurkio. Be to, 4G spartos interneto ryšys dengia 90% Lietuvos teritorijos, o ES vidurkis yra 80%.

„Teoriškai vartotojams tai būtų gera žinia: ateina naujas operatorius, galimai stiprės konkurecija, gerės paslaugos, mažės kainos. Iš kitos pusės, mobilių paslaugų rinka yra ta vieta, kur Lietuvos vartotojai yra daug geresnėje situacijoje lyginant su kitomis šalimis“, – konstatuoja p. Šalaševičius.

Operatoriai konsoliduojasi

Pagrindiniai radijo dažniai Lietuvoje yra skirstomi trims operatoriams, tačiau gretimose šalyse vietos užtenka ir keturiems ir net daugiau žaidėjų, kurie turi nuosavas ryšio tiekimo infrastruktūras. Taip yra Lenkijoje, Čekijoje, Suomijoje, Slovakijoje.

„Operatorių skaičius rinkoje priklauso nuo balanso, kurį kiekviena valstybė pasiekia. O balansą lemia tai, kiek reikės investuoti į tinklus, esamas konkurencijos lygis ir techniniai pajėgumai“, – teigia Tomas Lamanauskas, Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) korporatyvinės strategijos skyriaus vadovas.

Ar Lietuvoje reiktų ketvirto operatoriaus, jis vertinti nesiryžta, tačiau Lietuvos privačių operatorių nusiskundimai specialisto nestebina.

„Visi operatoriai visose pasaulio šalyse sako, kad konkurencija yra didelė, o vartotojai – kad nepakankama, – sako p. Lamanauskas. – Paprastai, jeigu ateina operatorius, kurio verslo modelis yra pagrįstas tikru atsipirkimu, investuojami pinigai tų žmonių, kurie juos norės atsiimti, perspektyva yra.“

Kita vertus, p. Lamanauskas pastebi, kad daugiau nei tris operatorius turinčiose Europos valstybėse mobilaus ryšio bendrovės jungiasi. Tai pastebima Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Danijoje, Vokietijoje.

„Problema yra ta, kad investicijų ciklai vis trumpėja. Ką tik paleistas 4G ryšys, o jau šiandien kalbame apie 5G, – sako p. Lamanauskas. – Telekomunikacijose reikia bent kas dešimt metų padaryti pilną tinklo keitimą. O tuo pačiu metu vartotojai už naują technologiją daugiau nemoka.“

infogr.am::infogram_0_es_mobilaus_rysio_rinka

Dešimtys milijonų investicijų

Kol kas neaišku, kiek Telecentrui reikės investuoti į LTE tinklą. Informacijos ir komunikacijos technologijų asociacija „Infobalt“ teigia, suma siektų apie 100 mln. Eur. Pono Šalaševičiaus skaičiavimais, gali užtekti ir mažesnės 50-60 mln. Eur investicijos.

„Reikia pastatyti apie 600 stočių, kuriu kiekvienos kaina yra apie 80.000 Eur. Plius licencijos (radijo dažnių leidimo - VŽ) pradinė kaina yra 5 mln Eur. Taip pat gali reikėti papildomai investuoti į pagrindinį tinklą, statyti naujus bokštus“, – skaičiuoja p. Šalaševičius.

Anot specialisto, atsižvelgiant į reikalingų investicijų dydį, ekonominis projekto pagrįstumas yra kvestionuotinas.

„Užsienio operatorių patirtis rodo, kad ir trečiam žaidėjui yra sunku pasiekti teigiamus rezultatus: pirmus 5–7 veiklos metus finansiniai rezultatai dažniausiai būna neigiami, – teigia p. Šalaševičius. – Iš kitos pusės „Mezon“ yra atsidūręs pato situacijoje. Jie turi „WiMax“ technologiją, kuri pasauliniu mastu nepasiteisino ir turi būti keičiama, o taip pat – klientų bazę, kuriems turi būti teikiamos paslaugos.“

Finansavimui – konkursas

Šią savaitę Telecentras išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad valstybės paramos „Mezon“ perėjimui į LTE negaus.

Projektui finansuoti bus naudojomos bendrovės ir skolintas lėšas. „Projekto finansavimui yra paskelbtas konkursas, kuriame kviečiami dalyvauti Lietuvos ir užsienio bankai“, – VŽ atsiųstame atsakyme teigė Vaida Burvienė, Telecentro komunikacijos vadovė.

Anot jos, valstybės valdomos įmonės gali būti efektyviai valdomos ir konkuruoti rinkoje. Pavyzdys – „Omnitel“ bei „Teo“ savininkė „Telia Sonera“, kurios didžiausią paketą akcijų valdo Švedijos valstybė. Tiesa, „Telia Sonera“ valdyboje nėra vyriausybės atstovų, priešingai nei Telecentre.

„Norime pabrėžti, kad Telecentras rinkoje veikia tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir kiti rinkos dalyviai, o konkurencijos skaidrumą užtikrina nepriklausoma ir savarankiškai veikianti LR ryšių reguliavimo tarnyba, – teigia p. Burvienė – Didžiausią naudą iš konkurencijos gauna vartotojas, todėl konkurencija yra sveikintinas ir pageidautinas dalykas.“

Kol kas bendrovė nenusprendė, ar dalyvaus šiemet vykstančiame aukcione, kurio metu bus išdalinti 15 m. trukmės leidimai pagrindiniams mobiliųjų operatorių 900/1800 MHz dažniams. Tačiau bendrovė turi leidimus naudoti 2,3 ir 2,5 MHz dažnius, kurie taip pat tinkami LTE technologijai.

Telecentro pelnas pastarąjį pusmetį siekė 150.500 Eur prieš apmokestinimą. Pernai tuo pačiu laikotarpiu bendrovė patyrė 61.900 Eur ikimokestinio nuostolio.

2014 m. bendrovės pelnas prieš apmokestinimą siekė 14.597 Eur, o 2013 m. bendrovė patyrė 1,915 mln. Eur ikimokestinių nuostolių. Telecentro pajamos 2014 m. buvo 18,9 mln. Eur – 2,9% daugiau nei 2013 m.

Telecentro pajamos iš duomenų perdavimo pernai siekė apie 5 mln. Eur.

infogr.am::infogram_0_es_komunikacijos_kainos

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Biuro robotai gali sutaupyti iki 20% darbuotojų laiko Premium 1

Verslo procesų robotizavimas pasaulyje įgauna pagreitį. Vidurio ir Rytų Europos rinkos šiek tiek atsilieka...

Dirbtinis intelektas – jeigu neįdarbinsime mes, įdarbins prieš mus 2

Atrodo, kad nuolat pasikartojančios milžiniškų kiekių duomenų vagystės įsilieja į kasdienį gyvenimą ir...

„Telia“ pasirinko naują socialinių tinklų agentūrą 6

Telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su žiniasklaidos planavimo...

Rinkodara
2018.08.17
„Telia“ atnaujina „Ežį“, jau investavo apie milijoną 16

Nepaisant jau kelerius metus trunkančios ir gana stabilios išankstinio mokėjimo klientų migracijos į...

Ruošiasi plėtrai JAV: pasitelkė prestižinį Kalifornijos universitetą Premium

Keturios Lietuvoje veikiančios bendrovės pateko į Kalifornijos universiteto Los Andžele programą verslui. Su...

„Tesonet“ vadovai investavo į „Hostinger“ Premium 3

Eimantas Sabaliauskas ir Tomas Okmanas, informacinių technologijų bendrovės „Tesonet“ įkūrėjai ir vadovai,...

Santaros klinikos prašo sukurti geresnį apšvietimą operacinėms Premium

Mokslininkai ir verslininkai kviečiami operacinėms sukurti geresnį apšvietimą, kuris leistų pasodrinti ir...

Vietos vaizdo žaidimų rinka stiebiasi į viršų Premium

Lietuvos žaidimų industrija, nors vis dar nedidelė, toliau auga ir bręsta stambių kompanijų atėjimui. Kartu...

KTU siūlo išmanų Vilniaus šiukšlių krizės sprendimą 14

Kauno technologijos universitetas (KTU) sostinės bėdas su šiukšlėmis siūlo spręsti diegiant išmanią...

Progreso varomas „Ford“ pertvarko savo organizaciją

JAV automobilių gamintojas „Ford Motor Company“ visus su savavaldžių automobilių kūrimu susijusius padalinius...

Technologijos
2018.08.15
Advokatai dirbtinį intelektą išmokė lietuvių kalbos Premium 6

Dirbdami prie įmonės įsigijimo projekto dirbtinio intelekto programą šią vasarą pirmą kartą panaudoję...

Į profesines mokyklas priimta daugiau stojančiųjų

Šiemet į profesinio ugdymo mokyklas per pagrindinį priėmimą priimta daugiau stojančiųjų nei pernai – šiemet...

Mokslas
2018.08.14
Glodas į Lietuvą iš JAV atveda „Zedge“ Premium 7

Verslininkas ir rizikos kapitalo bendrovės „Nextury Ventures“ vadovas Mindaugas Glodas įregistravo bendrovę...

JT globojamame konkurse Lietuvai atstovaus ir „Laisvės TV“ 1

Išrinkti šių metų skaitmeninio turinio sprendimų konkurso „Naujasis knygnešys 2018“ laureatai. Aštuoni...

Darželinukams ir moksleiviams nuo rugsėjo stiklinė pieno bus privaloma 28

Nuo rugsėjo darželių ir mokyklų valgiaraščiai vaikams turės keistis.

Mokslas
2018.08.13
Patvirtinta Nacionalinė kibernetinio saugumo strategija 1

Lietuva žada stiprinti kibernetinį atsparumą ir gynybos pajėgumus, efektyviau kovoti su nusikaltimais...

Verslo aplinka
2018.08.13
MTTC Vilniuje atidarė pirmą naujos koncepcijos saloną 5

Telefonų priežiūros ir remonto paslaugų bendrovė „Mobiliųjų telefonų techninis centras“ (MTTC) Vilniaus...

„Microsoft“ vadovas pardavė didelę dalį įmonės akcijų 5

JAV technologijų milžinės „Microsoft“ vadovas Satya Nadella įvykdė didžiausią iki šiol savo vadovaujamos...

Rinkos
2018.08.13
Lietuvoje kuriami ekologiški produktai pratina įmones vartoti atsakingai Rėmėjo turinys

Elektrėnuose įsikūrusi vokiečių valdoma bendrovė „Bio Circle Balticum“ kuria ir gamina inovatyvius paviršių...

„Bitė“ sukirto rankomis su „Apple“, siūlys naują paslaugą verslui 9

„Bitė Lietuva“ susitarė su „Apple“ dėl JAV milžinės paslaugų verslui tiekimo Lietuvoje. „Bitė“ rugpjūčio 10...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau