„Mezon“ žingsnis į mobilų tinklą: vartotojams palankus, bet neįprastas

Publikuota: 2015-08-26
Atnaujinta 2015-08-31 14:17
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Valstybės valdomos AB Lietuvos televizijos ir radijo centro (Telecentro) sprendimas „Mezon“ perkelti į mobilųjį tinklą būtų naudingas vartotojams, o keturi mobilieji operatoriai – neretas reiškinys Europoje, teigia specialistai. Kita vertus, Europos operatoriai, siekdami mažinti mobilaus tinklo palaikymo kaštus, vis dažniau konsoliduojasi. Tad abejojama, ar prieš tendenciją einančio Telecentro sprendimas atsipirks.

Telecentras praėjusį mėnesį pranešė, kad ketina perkelti bevielio interneto paslaugą „Mezon“ iš atgyvenusios „WiMax“ technologijos į LTE, kurią naudoja privatūs Lietuvos operatoriai. Nors Telecentras teigia, kad ketina LTE technologiją naudoti tik duomenų perdavimui, o ne kitoms mobilaus ryšio paslaugoms, privatūs operatoriai vis vien nerimsta dėl naujo konkurento.

Konkurencija – viena didesnių ES

Privatūs operatoriai teigia, kad dabartiniai žaidėjai sugeba patenkinti esamą paklausą, o konkurencija telekomunikacijų rinkoje ir taip lemia žemiausias mobiliųjų paslaugų kainas ES.

„Natūralu, kad esami operatoriai yra nepatenkinti tokiais planais. Jiems ir taip nelengva konkuruoti šioje rinkoje, o atėjus kevirtam žaidėjui, situacija taps dar sudėtingesnė. Papildoma komplikacija – ketvirtas žaidėjas yra valstybinė įmonė“, – VŽ sako Rokas Šalaševičius, konsultacijų paslaugų įmonės „Civitta“ partneris.

Anot telekomunikacijų verslo specialisto, yra abejonių dėl vienodų žaidimo sąlygų. Bijoma, kad naujas žaidėjas gaus radijo dažnius geresnėmis sąlygomis arba valstybės paramą paskolai, o gal ir ES fondų subsidiją investicijoms.

„Antra, keliamas dar svarbesnis klausimas: kodėl valstybė nusprendė eiti į šią rinką? Toks žingsnis galbūt būtų pateisinamas, jeigu Lietuvoje turėtume prastą paslaugų kokybę, aukštas kainas ir didelius operatorių pelnus. Tačiau taip nėra“, – teigia p. Šalaševičius.

Eurostato duomenimis, Lietuva pernai už komunikacijos paslaugas bei prekes mokėjo mažiausiai ES – mokėta suma siekė 51% ES vidurkio. Be to, 4G spartos interneto ryšys dengia 90% Lietuvos teritorijos, o ES vidurkis yra 80%.

„Teoriškai vartotojams tai būtų gera žinia: ateina naujas operatorius, galimai stiprės konkurecija, gerės paslaugos, mažės kainos. Iš kitos pusės, mobilių paslaugų rinka yra ta vieta, kur Lietuvos vartotojai yra daug geresnėje situacijoje lyginant su kitomis šalimis“, – konstatuoja p. Šalaševičius.

Operatoriai konsoliduojasi

Pagrindiniai radijo dažniai Lietuvoje yra skirstomi trims operatoriams, tačiau gretimose šalyse vietos užtenka ir keturiems ir net daugiau žaidėjų, kurie turi nuosavas ryšio tiekimo infrastruktūras. Taip yra Lenkijoje, Čekijoje, Suomijoje, Slovakijoje.

„Operatorių skaičius rinkoje priklauso nuo balanso, kurį kiekviena valstybė pasiekia. O balansą lemia tai, kiek reikės investuoti į tinklus, esamas konkurencijos lygis ir techniniai pajėgumai“, – teigia Tomas Lamanauskas, Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) korporatyvinės strategijos skyriaus vadovas.

Ar Lietuvoje reiktų ketvirto operatoriaus, jis vertinti nesiryžta, tačiau Lietuvos privačių operatorių nusiskundimai specialisto nestebina.

„Visi operatoriai visose pasaulio šalyse sako, kad konkurencija yra didelė, o vartotojai – kad nepakankama, – sako p. Lamanauskas. – Paprastai, jeigu ateina operatorius, kurio verslo modelis yra pagrįstas tikru atsipirkimu, investuojami pinigai tų žmonių, kurie juos norės atsiimti, perspektyva yra.“

Kita vertus, p. Lamanauskas pastebi, kad daugiau nei tris operatorius turinčiose Europos valstybėse mobilaus ryšio bendrovės jungiasi. Tai pastebima Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Danijoje, Vokietijoje.

„Problema yra ta, kad investicijų ciklai vis trumpėja. Ką tik paleistas 4G ryšys, o jau šiandien kalbame apie 5G, – sako p. Lamanauskas. – Telekomunikacijose reikia bent kas dešimt metų padaryti pilną tinklo keitimą. O tuo pačiu metu vartotojai už naują technologiją daugiau nemoka.“

infogr.am::infogram_0_es_mobilaus_rysio_rinka

Dešimtys milijonų investicijų

Kol kas neaišku, kiek Telecentrui reikės investuoti į LTE tinklą. Informacijos ir komunikacijos technologijų asociacija „Infobalt“ teigia, suma siektų apie 100 mln. Eur. Pono Šalaševičiaus skaičiavimais, gali užtekti ir mažesnės 50-60 mln. Eur investicijos.

„Reikia pastatyti apie 600 stočių, kuriu kiekvienos kaina yra apie 80.000 Eur. Plius licencijos (radijo dažnių leidimo - VŽ) pradinė kaina yra 5 mln Eur. Taip pat gali reikėti papildomai investuoti į pagrindinį tinklą, statyti naujus bokštus“, – skaičiuoja p. Šalaševičius.

Anot specialisto, atsižvelgiant į reikalingų investicijų dydį, ekonominis projekto pagrįstumas yra kvestionuotinas.

„Užsienio operatorių patirtis rodo, kad ir trečiam žaidėjui yra sunku pasiekti teigiamus rezultatus: pirmus 5–7 veiklos metus finansiniai rezultatai dažniausiai būna neigiami, – teigia p. Šalaševičius. – Iš kitos pusės „Mezon“ yra atsidūręs pato situacijoje. Jie turi „WiMax“ technologiją, kuri pasauliniu mastu nepasiteisino ir turi būti keičiama, o taip pat – klientų bazę, kuriems turi būti teikiamos paslaugos.“

Finansavimui – konkursas

Šią savaitę Telecentras išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad valstybės paramos „Mezon“ perėjimui į LTE negaus.

Projektui finansuoti bus naudojomos bendrovės ir skolintas lėšas. „Projekto finansavimui yra paskelbtas konkursas, kuriame kviečiami dalyvauti Lietuvos ir užsienio bankai“, – VŽ atsiųstame atsakyme teigė Vaida Burvienė, Telecentro komunikacijos vadovė.

Anot jos, valstybės valdomos įmonės gali būti efektyviai valdomos ir konkuruoti rinkoje. Pavyzdys – „Omnitel“ bei „Teo“ savininkė „Telia Sonera“, kurios didžiausią paketą akcijų valdo Švedijos valstybė. Tiesa, „Telia Sonera“ valdyboje nėra vyriausybės atstovų, priešingai nei Telecentre.

„Norime pabrėžti, kad Telecentras rinkoje veikia tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir kiti rinkos dalyviai, o konkurencijos skaidrumą užtikrina nepriklausoma ir savarankiškai veikianti LR ryšių reguliavimo tarnyba, – teigia p. Burvienė – Didžiausią naudą iš konkurencijos gauna vartotojas, todėl konkurencija yra sveikintinas ir pageidautinas dalykas.“

Kol kas bendrovė nenusprendė, ar dalyvaus šiemet vykstančiame aukcione, kurio metu bus išdalinti 15 m. trukmės leidimai pagrindiniams mobiliųjų operatorių 900/1800 MHz dažniams. Tačiau bendrovė turi leidimus naudoti 2,3 ir 2,5 MHz dažnius, kurie taip pat tinkami LTE technologijai.

Telecentro pelnas pastarąjį pusmetį siekė 150.500 Eur prieš apmokestinimą. Pernai tuo pačiu laikotarpiu bendrovė patyrė 61.900 Eur ikimokestinio nuostolio.

2014 m. bendrovės pelnas prieš apmokestinimą siekė 14.597 Eur, o 2013 m. bendrovė patyrė 1,915 mln. Eur ikimokestinių nuostolių. Telecentro pajamos 2014 m. buvo 18,9 mln. Eur – 2,9% daugiau nei 2013 m.

Telecentro pajamos iš duomenų perdavimo pernai siekė apie 5 mln. Eur.

infogr.am::infogram_0_es_komunikacijos_kainos

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kaip sudominti verslo angelus ir gauti finansavimą 7

Puiki verslo idėja ir verslo planas yra gera pradžia. Bet dar reikia įtikinti investuotojus, kad jūsų...

Technologijos
2018.10.23
„Tesonet“ ieško 14.000 kv. m biuro: 3 metų laukti nebegalime Premium 7

Kibernetinio saugumo ir didžiųjų duomenų sprendimų įmonių grupė, veikianti su „Tesonet“ ženklu, planuoja...

Statyba ir NT
2018.10.23
Draudimo kainai Lietuvoje numušti pasitelks ryšius su Buffetto kompanija Premium 8

Pirmoji Baltijos šalyse „insurtech“ kompanija parengė sprendimą, kuriuo žada trečdaliu sumažinti gyvybės...

Rinkos
2018.10.23
„Tele2“ reklaminei kampanijai – „Golden Drum“ apdovanojimai

Telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ Slovėnijoje „Golden Drum“ reklamos festivalyje pelnė prestižinę „Grand...

Rinkodara
2018.10.22
Siurblių ekspertams IT technologijos – būtinos kaip vanduo Rėmėjo turinys

Saugus duomenų perdavimas ir verslo valdymas būnant bet kurioje pasaulio vietoje aktualus ne tik informacinių...

Vadyba
2018.10.22
ESET įspėja: nauja grupuotė taikosi į kritinę infrastruktūrą

Slovakijos kibernetinio saugumo bendrovė ESET praneša atskleidusi nusikaltėlių grupuotės „BlackEnergy APT“...

Technologijos
2018.10.21
Keliautojams oro uostuose teks bendrauti su pasieniečių „avatarais“ 2

Jau netrukus keliautojams oro uostuose teks bendrauti ne su pasų kontrolės pareigūnais, o su pasieniečių...

Technologijos
2018.10.21
„Dokobit“ susitarė su „Microsoft“ – „Word“ programoje veiks e. parašas 9

Nuo šiol dokumentus e. parašu galima pasirašyti tiesiai „Microsoft Word“ programoje. E. parašo ir...

Technologijos
2018.10.20
„Bitė“ plečiasi Šiauliuose: atidarė dukart didesnį biurą 5

„Bitė Lietuva“ Šiauliuose atidarė naują biurą, kuriame sutelkti klientų aptarnavimo ir pardavimo...

Technologijos
2018.10.20
„Telia Lietuva“ pelnas augo 14,8% 6

Telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ trijų šių metų ketvirčių pelnas augo 14,8%, pajamos – 3,6%.

Technologijos
2018.10.19
Nišą verslui atvėrė nauji ES reikalavimai statyboms Premium

Prieš porą metų įsigaliojęs ES reglamentas, nurodantis, kad visi naujai projektuojami pastatai privalo...

Technologijos
2018.10.18
„Lietuvos energija“ ieško 500 inovacijų idėjų

UAB „Lietuvos energija“ inovacijų pritraukimo praktikas iš įmonių grupės bendrovių buria po viena vėliava ir...

Energetika
2018.10.18
„Tele2“ pajamos augo 13,6% 

Bendrovės pajamos trečiąjį 2018 m. ketvirtį, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padidėjo 13,6%...

Technologijos
2018.10.18
„Primo Interactive“ steigia biurą Vilniuje 2

„Workland“ verslo centre Vilniuje rugsėjo 19 d. atidarytas pirmasis Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios...

Technologijos
2018.10.18
„Zedge“ Lietuvoje ieško savarankiškų inovatorių Premium

„Zedge“, Norvegijoje įkurta bendrovė, kurios akcijomis prekiaujama Niujorko biržoje ir kuri valdo vieną...

Technologijos
2018.10.18
Dalis „Facebook“ akcininkų sieks Zuckerbergo atstatydinimo 1

Dalis to paties pavadinimo socialinį tinklą valdančios „Facebook Inc.“ akcininkų trečiadienį pareiškė norą...

Technologijos
2018.10.18
SAP konferencijoje - apie pokyčius, kurie laukia Lietuvos verslo Rėmėjo turinys 4

SAP išmaniojo verslo dienoje  bus  kalbama apie tai, kodėl sėkmingai veikiančios bendrovės tampa vis labiau...

Technologijos
2018.10.17
Lietuvio ir švedo vos prieš metus įkurtas startuolis „Mavenoid“ gavo 2 mln. USD investiciją Premium 4

Lietuvio Gintauto Miliausko ir švedo Shahano Liljos vos prieš metus įkurtas techninės įrangos diagnostikos...

Technologijos
2018.10.17
„Netflix“ rezultatai pranoko Volstrito lūkesčius

JAV interneto televizijos paslaugų bendrovės „Netflix“ akcijų kaina trečiadienį šoktelėjo 4% po to, kai...

Rinkos
2018.10.17
Londone pristatytas naujasis „Huawei Mate 20“ 4

„Huawei“ Londone antradienį pristatė naujausią savo flagmaną „Huawei Mate 20“. 

Technologijos
2018.10.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau