„Mezon“ žingsnis į mobilų tinklą: vartotojams palankus, bet neįprastas

Publikuota: 2015-08-26
Atnaujinta 2015-08-31 14:17
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Valstybės valdomos AB Lietuvos televizijos ir radijo centro (Telecentro) sprendimas „Mezon“ perkelti į mobilųjį tinklą būtų naudingas vartotojams, o keturi mobilieji operatoriai – neretas reiškinys Europoje, teigia specialistai. Kita vertus, Europos operatoriai, siekdami mažinti mobilaus tinklo palaikymo kaštus, vis dažniau konsoliduojasi. Tad abejojama, ar prieš tendenciją einančio Telecentro sprendimas atsipirks.

Telecentras praėjusį mėnesį pranešė, kad ketina perkelti bevielio interneto paslaugą „Mezon“ iš atgyvenusios „WiMax“ technologijos į LTE, kurią naudoja privatūs Lietuvos operatoriai. Nors Telecentras teigia, kad ketina LTE technologiją naudoti tik duomenų perdavimui, o ne kitoms mobilaus ryšio paslaugoms, privatūs operatoriai vis vien nerimsta dėl naujo konkurento.

Konkurencija – viena didesnių ES

Privatūs operatoriai teigia, kad dabartiniai žaidėjai sugeba patenkinti esamą paklausą, o konkurencija telekomunikacijų rinkoje ir taip lemia žemiausias mobiliųjų paslaugų kainas ES.

„Natūralu, kad esami operatoriai yra nepatenkinti tokiais planais. Jiems ir taip nelengva konkuruoti šioje rinkoje, o atėjus kevirtam žaidėjui, situacija taps dar sudėtingesnė. Papildoma komplikacija – ketvirtas žaidėjas yra valstybinė įmonė“, – VŽ sako Rokas Šalaševičius, konsultacijų paslaugų įmonės „Civitta“ partneris.

Anot telekomunikacijų verslo specialisto, yra abejonių dėl vienodų žaidimo sąlygų. Bijoma, kad naujas žaidėjas gaus radijo dažnius geresnėmis sąlygomis arba valstybės paramą paskolai, o gal ir ES fondų subsidiją investicijoms.

„Antra, keliamas dar svarbesnis klausimas: kodėl valstybė nusprendė eiti į šią rinką? Toks žingsnis galbūt būtų pateisinamas, jeigu Lietuvoje turėtume prastą paslaugų kokybę, aukštas kainas ir didelius operatorių pelnus. Tačiau taip nėra“, – teigia p. Šalaševičius.

Eurostato duomenimis, Lietuva pernai už komunikacijos paslaugas bei prekes mokėjo mažiausiai ES – mokėta suma siekė 51% ES vidurkio. Be to, 4G spartos interneto ryšys dengia 90% Lietuvos teritorijos, o ES vidurkis yra 80%.

„Teoriškai vartotojams tai būtų gera žinia: ateina naujas operatorius, galimai stiprės konkurecija, gerės paslaugos, mažės kainos. Iš kitos pusės, mobilių paslaugų rinka yra ta vieta, kur Lietuvos vartotojai yra daug geresnėje situacijoje lyginant su kitomis šalimis“, – konstatuoja p. Šalaševičius.

Operatoriai konsoliduojasi

Pagrindiniai radijo dažniai Lietuvoje yra skirstomi trims operatoriams, tačiau gretimose šalyse vietos užtenka ir keturiems ir net daugiau žaidėjų, kurie turi nuosavas ryšio tiekimo infrastruktūras. Taip yra Lenkijoje, Čekijoje, Suomijoje, Slovakijoje.

„Operatorių skaičius rinkoje priklauso nuo balanso, kurį kiekviena valstybė pasiekia. O balansą lemia tai, kiek reikės investuoti į tinklus, esamas konkurencijos lygis ir techniniai pajėgumai“, – teigia Tomas Lamanauskas, Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) korporatyvinės strategijos skyriaus vadovas.

Ar Lietuvoje reiktų ketvirto operatoriaus, jis vertinti nesiryžta, tačiau Lietuvos privačių operatorių nusiskundimai specialisto nestebina.

„Visi operatoriai visose pasaulio šalyse sako, kad konkurencija yra didelė, o vartotojai – kad nepakankama, – sako p. Lamanauskas. – Paprastai, jeigu ateina operatorius, kurio verslo modelis yra pagrįstas tikru atsipirkimu, investuojami pinigai tų žmonių, kurie juos norės atsiimti, perspektyva yra.“

Kita vertus, p. Lamanauskas pastebi, kad daugiau nei tris operatorius turinčiose Europos valstybėse mobilaus ryšio bendrovės jungiasi. Tai pastebima Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Danijoje, Vokietijoje.

„Problema yra ta, kad investicijų ciklai vis trumpėja. Ką tik paleistas 4G ryšys, o jau šiandien kalbame apie 5G, – sako p. Lamanauskas. – Telekomunikacijose reikia bent kas dešimt metų padaryti pilną tinklo keitimą. O tuo pačiu metu vartotojai už naują technologiją daugiau nemoka.“

infogr.am::infogram_0_es_mobilaus_rysio_rinka

Dešimtys milijonų investicijų

Kol kas neaišku, kiek Telecentrui reikės investuoti į LTE tinklą. Informacijos ir komunikacijos technologijų asociacija „Infobalt“ teigia, suma siektų apie 100 mln. Eur. Pono Šalaševičiaus skaičiavimais, gali užtekti ir mažesnės 50-60 mln. Eur investicijos.

„Reikia pastatyti apie 600 stočių, kuriu kiekvienos kaina yra apie 80.000 Eur. Plius licencijos (radijo dažnių leidimo - VŽ) pradinė kaina yra 5 mln Eur. Taip pat gali reikėti papildomai investuoti į pagrindinį tinklą, statyti naujus bokštus“, – skaičiuoja p. Šalaševičius.

Anot specialisto, atsižvelgiant į reikalingų investicijų dydį, ekonominis projekto pagrįstumas yra kvestionuotinas.

„Užsienio operatorių patirtis rodo, kad ir trečiam žaidėjui yra sunku pasiekti teigiamus rezultatus: pirmus 5–7 veiklos metus finansiniai rezultatai dažniausiai būna neigiami, – teigia p. Šalaševičius. – Iš kitos pusės „Mezon“ yra atsidūręs pato situacijoje. Jie turi „WiMax“ technologiją, kuri pasauliniu mastu nepasiteisino ir turi būti keičiama, o taip pat – klientų bazę, kuriems turi būti teikiamos paslaugos.“

Finansavimui – konkursas

Šią savaitę Telecentras išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad valstybės paramos „Mezon“ perėjimui į LTE negaus.

Projektui finansuoti bus naudojomos bendrovės ir skolintas lėšas. „Projekto finansavimui yra paskelbtas konkursas, kuriame kviečiami dalyvauti Lietuvos ir užsienio bankai“, – VŽ atsiųstame atsakyme teigė Vaida Burvienė, Telecentro komunikacijos vadovė.

Anot jos, valstybės valdomos įmonės gali būti efektyviai valdomos ir konkuruoti rinkoje. Pavyzdys – „Omnitel“ bei „Teo“ savininkė „Telia Sonera“, kurios didžiausią paketą akcijų valdo Švedijos valstybė. Tiesa, „Telia Sonera“ valdyboje nėra vyriausybės atstovų, priešingai nei Telecentre.

„Norime pabrėžti, kad Telecentras rinkoje veikia tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir kiti rinkos dalyviai, o konkurencijos skaidrumą užtikrina nepriklausoma ir savarankiškai veikianti LR ryšių reguliavimo tarnyba, – teigia p. Burvienė – Didžiausią naudą iš konkurencijos gauna vartotojas, todėl konkurencija yra sveikintinas ir pageidautinas dalykas.“

Kol kas bendrovė nenusprendė, ar dalyvaus šiemet vykstančiame aukcione, kurio metu bus išdalinti 15 m. trukmės leidimai pagrindiniams mobiliųjų operatorių 900/1800 MHz dažniams. Tačiau bendrovė turi leidimus naudoti 2,3 ir 2,5 MHz dažnius, kurie taip pat tinkami LTE technologijai.

Telecentro pelnas pastarąjį pusmetį siekė 150.500 Eur prieš apmokestinimą. Pernai tuo pačiu laikotarpiu bendrovė patyrė 61.900 Eur ikimokestinio nuostolio.

2014 m. bendrovės pelnas prieš apmokestinimą siekė 14.597 Eur, o 2013 m. bendrovė patyrė 1,915 mln. Eur ikimokestinių nuostolių. Telecentro pajamos 2014 m. buvo 18,9 mln. Eur – 2,9% daugiau nei 2013 m.

Telecentro pajamos iš duomenų perdavimo pernai siekė apie 5 mln. Eur.

infogr.am::infogram_0_es_komunikacijos_kainos

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Robotizacijos banga atsirita ir į biurus: kaip iš to laimėti

Lietuvoje daugiau nei 60% darbo vietų gali tapti nereikalingos, kai robotizacijos ir automatizacijos...

„Lietuvos geležinkeliai“ už 22 mln. Eur diegs valdymą dirbtiniu intelektu  5

AB „Lietuvos geležinkeliai“ savo technologijų valdymą ketina sujungti į vieningą sistemą, kurios valdymas...

Transportas
2018.06.22
IT specialistas Tadas – ne kompiuterio meistras Rėmėjo turinys 4

Verslui susiduriant su IT darbuotojų trūkumu, įmonėse plinta nauja tendencija – iškelti kompiuterių...

Technologijos
2018.06.22
„Elintos“ grupė išskaidyta, įmonės traukia investuotojus Premium

Pramoninės elektronikos ir automatikos, elektromobilių galios valdymo sistemų ir įkrovimo stotelių srityse...

Pramonė
2018.06.22
„Women Go Tech“: paskelbtos Lietuvos technologijų lyderės 5

Ketvirtadienio vakarą vyko jau antrus metus organizuojamos iniciatyvos „Women Go Tech“ sezono uždarymo...

Technologijos
2018.06.21
„Intel“ CEO traukiasi, išaiškėjus jo santykiams su darbuotoja 2

Brianas Krzanichas, aukštųjų technologijų kompanijos „Intel“ generalinis direktorius, neteko posto, nes...

Vadyba
2018.06.21
Ar galime išmokyti Lietuvą „pitch’inti“? 2

Vienas iš mano profesiniame kelyje pasitaikančių užsiėmimų yra startuolių mokymas „pitch’inti“ – savo...

Technologijos
2018.06.21
ES finansavimo bangos stumdo aukštąjį mokslą Premium

Lietuvos universitetų tinklas, kaip žinoma, išgyvena ne pačius geriausius laikus: studentų mažėja,...

Technologijos
2018.06.21
Fondų valdytojai: pasiruošti reformai reiktų mažiausiai metų 1

Lietuvos pensijų fondų valdytojai atkreipia dėmesį, kad Seimui ruošiantis pensijų reformai pritarti dar...

Rinkos
2018.06.21
Parduota Kaune biurą turinti „Callcredit“ Premium

JAV kredito rizikos vertinimo ir informacinių sprendimų kompanija „TransUnion“  užbaigė Jungtinės Karalystės...

Technologijos
2018.06.21
Muskas įvardijo valstybę, pirmaujančią kovoje dėl „Gigafactory“ 18

JAV verslininko Elono Musko vadovaujama elektra varomų automobilių gamintoja „Tesla“ planuoja Europoje...

Technologijos
2018.06.21
„Instagram“ pristatė ilgų vaizdo klipų platformą, konkuruos su „Youtube“

„Facebook“ priklausantis socialinis tinklas „Instagram“ trečiadienį pristatė programėlę išmaniesiems, skirtą...

Technologijos
2018.06.21
Vyriausybė šalies IT ūkį patikėjo Ūkio ministerijai 9

Trečiadienį Vyriausybė pritarė siūlymui skirti Ūkio ministeriją šalies skaitmeninės politikos formuotoja. Iki...

Technologijos
2018.06.20
Pietų Korėjoje – 30 mln. USD vertės kriptovaliutų vagystė

Pietų Korėjos kriptovaliutų birža „Bithump“ paskelbė, kad buvo apvogta – iš jos dingo 30 mln. USD vertės...

Rinkos
2018.06.20
Požiūris niekada nepasiduoti kainavo nuostolių, bet užaugino iki 9 šalių Premium 1

Vienas baldų prekybos internetu UAB „Baldai1“ verslo modelis devyniose rinkose, kone pusantro šimto...

Mano verslas
2018.06.20
„Facebook“ darbo jėgos planuotojas: kaip žinoti, kokių žmonių reikės ateityje Premium

Planuodamos, kiek ir kokių darbuotojų reikės, bendrovės vis dar dažnai remiasi savo nuojauta ir nuomone, o ne...

Vadyba
2018.06.19
„Volkswagen“ bendradarbiaus su Lietuvos startuoliu „carVertical“ 3

Lietuvių projektas „carVertical“ laimėjo „Volkswagen“ organizuotą jaunų įmonių konkursą ir pateko į...

Transportas
2018.06.19
Startuolio išsirinkimas investavimui: kaip nesudeginti pinigų  Premium 5

Akcijos, obligacijos ar nekilnojamasis turtas yra įprasta investicinio portfelio dedamoji, tačiau lygiai taip...

Rinkos
2018.06.19
„Mosta“: valstybės lėšos mokslo ir studijų finansavimui mažėjo 6

Mokslo ir studijų finansavimas iš valstybės biudžeto kasmet menksta. Moksliniams tyrimams ir eksperimentinei...

Technologijos
2018.06.19
Baterijų era eina į pabaigą, ir tai daiktų interneto nuopelnas 6

Baterijos ilgą laiką buvo ir vis dar tebėra vienas iš svarbiausių nešiojamų išmaniųjų įrenginių komponentų.

Technologijos
2018.06.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau