Vadovų patirtis: įmonę nupirko – kas toliau

Publikuota: 2015-07-26
Atnaujinta 2015-07-26 20:31
Anatolijus Faktorovičius, vienas „Practica Capital“ įkūrėjų, apie „Viltechmedos“ pardavimą: „Bendrovėje dvejus metus dirbau iš visų jėgų, sudariau veiksmų planą dar dvejiems į priekį. Tačiau baigiantis dvejų metų laikotarpiui mane pasikvietė ir pareiškė, kad aš toliau nebedirbsiu.“ Vladimiro ivanovo (VŽ) nuotr.
Anatolijus Faktorovičius, vienas „Practica Capital“ įkūrėjų, apie „Viltechmedos“ pardavimą: „Bendrovėje dvejus metus dirbau iš visų jėgų, sudariau veiksmų planą dar dvejiems į priekį. Tačiau baigiantis dvejų metų laikotarpiui mane pasikvietė ir pareiškė, kad aš toliau nebedirbsiu.“ Vladimiro ivanovo (VŽ) nuotr.

Daugelis pradedančiųjų verslininkų laukia dienos, kai galės brangiai parduoti savo įmonę didelei bendrovei ar kitiems investuotojams. Tačiau ką veikti po to – likti ir toliau vadovauti korporacijos padaliniu tampančiai įmonei, rizikuoti ir imtis naujų projektų ar žaisti golfą ir mėgautis ramiu gyvenimu?

Rinktis teks, nes rizikos kapitalas savo investicijas anksčiau ar vėliau parduoda. Jei nepavyksta įmonės išauginti tiek, kad ji būtų pajėgi skelbti pirminį viešąjį siūlymą (IPO), tapimas korporacijos dalimi gali būti vienintelė galimybė išgyventi. Kita vertus, jungtuvės su rinkos milžinais ne visada būna sklandžios, o verslumo dvasia ir polėkis dažnai kaktomuša susiduria su korporatyvine realybe. Net tuomet, kai viskas iš pradžių atrodo puikiai, dalis verslininkų ilgainiui neiškenčia suvaržymų, palieka dideles bendroves ir grįžta prie pradedančiųjų duonos, rašo „The Wall Street Journal“.

Ilgai ieškojo pirkėjo

Diane Hessan, interneto rinkodaros bendrovės „Communispace Corp.“ įkūrėja, savo bendrovę sėkmingai išvairavo iš vadinamosios dotkomų krizės (Taip vadinamas laikotarpis, atėjęs po 1997–2000 m. išsipūtusio interneto verslų burbulo. Jam sprogus, 2000–2002 m. JAV akcijų rinkos neteko maždaug 5 trln. USD.). Kai p. Hessan nusprendė, kad laikas įmonę parduoti, ji ilgai ieškojo tinkamų pirkėjų. Moteris norėjo, kad jos pačios rankomis sukurtą ir išaugintą verslą nupirktų padori bendrovė, kuri turėtų tarptautinės patirties, padėtų „Communispace Corp.“ toliau augti ir suteiktų užtektinai autonomijos. Verslininkė patarimo kreipėsi į investicijų bankininkus ir susitiko su 32 potencialiais pirkėjais.

„Vieni jų neslėpė, kad mano įmonė bus asimiliuota. Siūlė iš karto keisti pavadinimą, sujungti su kokiu nors jų bendrovės padaliniu ir kuo greičiau integruoti į bendrą korporacijos struktūrą. Kiti elgėsi globėjiškai, bandė man aiškinti, kokia yra mano verslo esmė, lyg pati apie tai nebūčiau galvojusi pastaruosius 10 metų“, – pasakoja p. Hessan.

Galų gale 2011 m. įmonę perėmė reklamos galiūnė „Omnicom Group“.

„Tai buvo tai, ko reikėjo. Jie buvo dalykiški, buvo matyti, kad palaiko verslumą, ir turėjo galimybių toliau auginti mano įmonę. To ir siekiau“, – tęsia p. Hessan.

Kai įmonė buvo perimta, ji liko vadovauti savo bendrovei ir galėjo disponuoti tokio dydžio lėšomis, apie kokias anksčiau net nesvajojo.

Ilgai neiškentė

Verslininkė neatskleidžia, kiek iš sandorio uždirbo pati, tačiau sako, kad tai buvo daugiau, negu jai reikia.

„Nesu tikra, ar tai labai pakeitė mano gyvenimą. Daugiau dėmesio ir jėgų nukreipiau į labdarą ir verslininkystę. Galimybė įteikti žmogui, turinčiam gerą idėją, čekį, kuris gali pakeisti jo gyvenimą, kur kas labiau jaudina ir motyvuoja nei kištis tuos čekius į kišenes ir pirkti sau rūmus. Žinoma, nusipirkau keletą meno kūrinių, pakeliavau. Bet gyvenu toje pačioje vietoje ir turiu tą patį automobilį“, – pasakoja ji.

Kurį laiką viskas buvo puiku – dideli pinigai, sprendimų laisvė ir augantis verslas. Entuziazmo ir atvirumo jai netrūko. Kiekvieną mėnesį moteris vadovams siuntė bent dviejų puslapių dokumentą, kuriame buvo surašyta viskas, kas vyksta jos valdomoje bendrovėje.

Tačiau 2014 m. p. Hessan suprato, kad nuo pat 1999 m. dirba direktorės darbą ir kad laikas judėti į priekį. Todėl atidavė bendrovės vairą žmogui, iki tol vadovavusiam įmonei, kurią „Communispace Corp“ buvo įsigijusi anksčiau. O pati ėmėsi naujų projektų.

Ji liko „Communispace Corp“ valdybos pirmininkė, bet tapo „Startup Institute“ direktore ir tam dabar skiria didžiąją laiko ir jėgų dalį. „Startup Institute“ – tai organizacija, padedanti jauniems specialistams įsidarbinti greitai augančiose pradedančiosiose įmonėse, o šioms padeda rasti tinkamų darbuotojų.

Tik žaisti golfą – nuobodu

Panaši ir Anatolijaus Faktorovičiaus, vieno „Practica Capital“, bene aktyviausiai Lietuvoje veikiančios rizikos kapitalo bendrovės, įkūrėjų, istorija. Tiesa, jo patirtis su įmonę perėmusiais investuotojais kiek tamsesnė nei p. Hessan.

Ponas Faktorovičius 1993 m. su partneriais įkūrė medicininės įrangos kūrimo ir gamybos bendrovę „Viltechmeda“.

2008 m. p. Faktorovičius nusprendė įmonę parduoti. Ją už daugiau nei 50 mln. Lt įsigijo Niujorko biržoje kotiruojama JAV kapitalo grupė „Moog Inc.“

„Viltechmeda“ pasiekė tokį lygį, kad eksportavo į dešimtis skirtingų šalių, turėjo daug įvairių produktų ir dar daugiau ambicingų planų. Kad vystytųsi toliau, bendrovei reikėjo naujo augimo šaltinio“, – įmonės pardavimo priežastis pateikia p. Faktorovičius.

Pasikeitus savininkams, jis dar dvejus metus vadovavo savo sukurtai įmonei ir atidavė jai visas jėgas. Bet vieną dieną naujieji šeimininkai pranešė, kad jam teks palikti bendrovę.

„Nusipirkę įmonę, jie manęs paklausė, ar noriu toliau joje dirbti. Aš, žinoma, atsakiau, kad noriu, ir sutikau dirbti nors ir visą likusį laiką. Sudarėme dvejų metų darbo sutartį su galimybe ją pratęsti dar porai. Ir toliau bendrovėje dvejus metus dirbau iš visų jėgų, sudariau veiksmų planą dar dvejiems į priekį. Tačiau baigiantis dvejų metų laikotarpiui mane pasikvietė ir pareiškė, kad aš toliau nebedirbsiu. Dabar manau, kad amerikiečiai pasielgė labai sumaniai, – dirbau iki pat paskutinės minutės, sudariau ateities planus ir apie jokį išėjimą iš darbo negalvojau. Netikėtai sužinojus, kad teks palikti bendrovę, visi darbai būna pačiame įkarštyje, visi planai sudaryti ir iki pat paskutinės minutės dirbi iš visų jėgų“, – pamokančią istoriją prisimena investuotojas.

Kai neliko darbo, į kurį galėtų pasinerti, p. Faktorovičius pradėjo nuobodžiauti.

„Pasitraukęs iš bendrovės, po pusės metų pamačiau, kad su manimi galima kalbėti apie golfą arba maistą. Kitomis temomis – jau nelabai. Priklausau „Rotary“ klubui ir, susitikęs su kitų įmonių vadovais, tegalėjau jiems papasakoti, kaip skaniai valgiau ar gerai poilsiavau. Dariausi neįdomus tiek sau, tiek aplinkiniams. Ieškoti ateities verslo banginių įdomiau nei tik žaisti golfą“, – sako p. Faktorovičius.

Kitos rizikos kapitalo bendrovės „Nextury Ventures“ įkūrėjo Iljos Laurso istorija kiek kitokia. Jis pasitraukė nuo aktyvaus savo sukurtos ir išaugintos programėlių platinimo bendrovės „GetJar“ valdymo. Tačiau Kinijos bendrovei „Sungy Mobile Limited“ pernai pardavė tik apie pusę verslo. Ponas Laursas už tai gavo 1.443.074 „Sungy Mobile Limited“ akcijas.

Dabar minėtų verslininkų pėdomis žengia jaunoji karta. Šalyje dar nėra pradedančiųjų, kurie būtų sėkmingai išauginę ir už dešimtis milijonų pardavę savo verslą. Bet keletas jaunų įmonių jau sulaukė milijoninių antro raundo investicijų ir pajuto, ką reiškia tvirta investuotojo ranka. Tarp jų – „Vinted“ ir „CG Trader“.

Spaudė parduoti

„Be abejo, juntamas tam tikras investuotojų įsikišimas ir dėmesys, ypač pirmaisiais mėnesiais, jie teikia rekomendacijų ir patarimų, nes patys yra labai suinteresuoti sėkme. Patarimai padeda. Rizikos kapitalo fondai yra sukūrę gudrių schemų, skirtų pradedantiesiems prižiūrėti, kad šie neišleistų visų pinigų ir nukreiptų juos ten, kur reikia. Pripažinsiu, buvo ir reikalavimų. Tačiau visa tai labai gerai. Daug iš to išmokome, subrendome“, – apie pažintį su didžiaisiais rizikos kapitalo fondais pasakoja Marius Kalytis, 3D modelių prekyvietės internete „CG Trader“ įkūrėjas.

O štai Andy Byrne’o , bendrovių „TimeStock“ ir „Clari“ įkūrėjo, patirtis su investuotojais nemaloni. Vyras pasakoja 2005 m. gavęs skaudžią pamoką – praėjus keleriems metams nuo investicijos į „TimeStock“, rizikos kapitalo fondas rado kam parduoti jauną įmonę. Panorę parduoti investiciją, fondo atstovai kurį laiką spaudė p. Byrne’ą, kad šis sutiktų parduoti „TimeStock“, ir jis sutiko. Pardavimo suma, anot jo, buvo nemaža, vyras galėjo ramiai laukti pensijos. Be to, jam buvo pasiūlyta likti direktoriumi. Ponas Byrne’as įmonėje dirbo keletą metų, bet visą tą laiką jį graužė mintis, kad ne savo valia teko atsisveikinti su svajone pakartoti „Facebook“ sėkmę.

„Mane tiesiog žudo tai, kad įdedi daug darbo, turi aiškią viziją ir galimybių ją įgyvendinti, atrodo, galėtum dirbti toliau savo jėgomis, nes inžinieriai yra apimti azarto, kuria gerą produktą, kurį žmones perka, yra noro užkariauti pasaulį ir tvyro jausmas, kad gali tai padaryti. O tada ateina įsigijimo pasiūlymas, kurio investuotojai negali atsisakyti“, – komentuoja p. Byrne’as.

Ši patirtis verslininką išmokė, kad reikia rinktis kantresnius investuotojus. Todėl 2012 m., kurdamas „Clari“ – mobilųjį įrankį pardavimų vadybininkams, p. Byrne’as potencialius rėmėjus rinkosi kur kas atidžiau. Jis kreipėsi į „Google“ ir į daugelį kitų Silicio slėnio verslų išauginti padėjusią „Sequoia Capital“.

Straipsnis liepos 17 d. publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir „VŽ Premium“.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Lietuviškas indėlis į plastiko industrijos revoliuciją Premium 1

Plastiko pramonė stovi ant didžiulių permainų slenksčio, prie technologinių sprendimų prisideda ir Lietuvos...

„Vinted“ savo programinės įrangos valdymui kuria naują įmonę Premium 3

Lietuviška drabužių mainų ir prekybos UAB „Vinted“ informavo Registrų centrą, kad yra parengtos įmonės...

Paslaugos
05:45
Pradėta „Swedbank“ ir SEB integracija: viename interneto banke jau galima matyti abiejų sąskaitas 33

Lietuvoje šiandien startuoja atviroji bankininkystė, tik gal kiek kitokiu pavidalu nei tikėjosi šios idėjos...

Paslaugos
2019.08.22
Rusijos vaidmuo kuriant ateities mokesčių inspekciją Premium 11

Vos už kelių minučių pėsčiomis nuo Raudonosios aikštės Maskvoje stūkso sovietų laikų ypatingo saugumo...

Finansai
2019.08.22
Vilnius – vienas pigiausių miestų pasaulyje „fintech“ startuolių steigimui 6

Vilnius yra antras pigiausias miestas pasaulyje finansinių technologijų („fintech“) startuolių kūrimui, pagal...

Technologijos
2019.08.22
„Spartos“ fabrikas virs technologijų miesteliu: jau pasirašyta didžiausia nuomos sutartis šiemet Premium 28

1963 m. statytą buvusį „Spartos“ fabriką Vilniuje ketinama paversti technologijų miesteliu, kuriame įsikurtų...

Statyba ir NT
2019.08.22
Po Kinijos manipuliacijų „Twitter“ nebepriims reklamos iš valstybinės žiniasklaidos Premium 3

Socialinis tinklas „Twitter“ pakeitė savo reklamos politiką ir nuo šiol nebepriims mokamų skelbimų iš...

Paslaugos
2019.08.22
„Omnisend“ atidarė biurą JAV

Lietuvių integruotos rinkodaros (naujienlaiškių, SMS ir žinučių populiariausiose platformose siuntimo)...

Paslaugos
2019.08.21
Siuntų pristatymo robotu bendrovė pritraukė 40 mln. USD 4

Estų kompanija „Starship Technologies“, kurios įkūrėjai siejami ir su „Skype“ vardu, pritraukė dar 40 mln.

Prekyba
2019.08.21
Sandoris milžinas baigtas: Lietuvos skelbimų portalai – naujose rankose 20

Populiarias Lietuvoje skelbimų svetaines „Autoplius.lt“, „Aruodas.lt“ ir „Skelbiu.lt“ valdančios įmonės turi...

Rinkos
2019.08.21
„Alibaba“ atidėjo žengimą į Honkongo biržą 2

Kinijos el. prekybos milžinė „Alibaba Group“ atidėjo planus dėl savo akcijų kotiravimo Honkongo biržoje.

Rinkos
2019.08.21
Lietuvoje verslų pirkėjai recesijų nebijo – rinka auga 50% greičiu Premium 1

Pasaulinėje sandorių rinkoje nuotaikoms jau apniukus, Lietuvoje verslų pirkėjai ir pardavėjai nemažina rankų...

Rinkos
2019.08.21
„Yandex“ planuose – tūkstantis savavaldžių automobilių  6

Dabar 90 tokių automobilių bandanti Rusijos bendrovė skelbia apie dešimtį kartų siekiančią eksperimentinio...

Mokslininkai su kariškiais Baltijos jūroje išbando dronus ir naujas ryšio technologijos 1

Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos (KJP) ir Baltijos pažangių technologijų institutas (BPTI) Baltijos...

Paslaugos
2019.08.20
„Revolut Ltd“ Lietuvoje įsteigė filialą 1

JK „fintech“ startuolis „Revolut Ltd“ Lietuvoje įsteigė „Revolut Ltd filialą“.

Rinkos
2019.08.20
JAV ir „Huawei“ konfliktas gilėja 3

„Huawei“ teigia, kad JAV sankcijos prieš ją politiškai motyvuotos ir nesąžiningos.

Paslaugos
2019.08.20
JAV technologijų kompanijos: Prancūzijos mokestis daro žalą pasaulinei mokesčių reformai 9

JAV didžiausios technologijų kompanijos ir technologijų pramonės grupės tvirtina, kad naujasis Prancūzijos...

Technologijos
2019.08.20
Iš NT pasuko į IT: kaip duomenų apsaugos reglamentas pakišo idėją verslui Premium 10

Darius Morkūnas, ilgametis nekilnojamojo turto (NT) brokeris ir poros įmonių savininkas, supratęs, kaip...

Paslaugos
2019.08.20
Draudimą prekiauti su „Huawei“ JAV atidėjo dar 90 dienų 4

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prekybos sekretorius Wilburas Rossas patvirtino, kad draudimas Kinijos...

Technologijos
2019.08.19
Karinių robotų gamintojai iš Estijos įbrido į nuostolius 2

Estų bendrovė „Milrem“, užsiimanti karinės paskirties savavaldžių antžeminių transporto priemonių kūrimu,...

Pramonė
2019.08.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau