Siūlo skatinti vietinę elektros gamybą, bet ne branduolinę

Energetikos ministerijoje antradienį Rokas Masiulis pristatė pasiūlymus Lietuvos Energetikos strategijai, į kuriuos, tikimasi, ją priimdama atsižvelgs būsimoji Vyriausybė.
Išsiuntėme šį dokumentą Vyriausybei, tačiau nesame tikri, ar šį dokumentą ji spės priimti, tikino ministras, tad jį vertinti jau turės ateinančioji. Tikimės, kad į tai bus atsižvelgiama priimant Energetikos strategiją.
Pagrindiniai gairėse numatomi ateities darbai Lietuvos elektros perdavimo tinklų sinchronizacija su Vakarų Europa, Astravo AE grėsmės įvertinimas ir valstybės interesų apsaugojimas. Siūloma išlaikyti patikimą vietinę gamybą, išpirkti ir maksimaliai išnaudoti SkGD terminalą, bei kitą dujų infrastruktūrą.
Kurti vietinės gamybos pajėgumus
Šiuo metu Lietuvoje elektros poreikis siekia 1920 MW ir jį vietinė gamyba (2200 MW) ir tarptautinės jungtys (4000 MW) užtikrina. Tačiau iki 2030 m. elektros poreikis augs iki 2450 MW, gamyba mažės iki 1235 MW, o netinkamai susiklosčius tarptautinėms aplinkybėms panaudojama liks tik šiuo metu esanti 700 MW jungtis su Švedija.
Dėl to, teigia ministras, turime turėti galimybę pasigaminti 100% savo elektros energijos. Gerai, kad šis spaudimas šis yra ne šiandien. Bet po 2023 m. jau turime būti stipresni.
Atsinaujinantys ištekliai
Atsakymas, pasak p. Masiulio, slypi mažos apimties lanksčioje dujinėje generacijoje įrenginiai turi būti pasiruošę gaminti elektrą lanksčiai, kam, pavyzdžiui, Elektrėnuose esanti elektrinė nėra pritaikyta.
Tai sklandžiai derėtų ir su gairėse keliamu tikslu nuo 2050 m. 70% viso galutinio energetikos vartojimo užsitikrinti iš atsinaujinančių išteklių. Dujiniai įrenginiai tarnautų apie 30 metų, tai leistų sklandžiai juos uždaryti ir pereiti prie atsinaujinančių išteklių.
Čia reveransas atsinaujinantiems ištekliams su avansu, prideda ministras. Kol kas nėra sprendimų, kaip atsinaujinančią energiją saugoti, tačiau tikimasi, kad iki 2050 m. tie techniniai sprendimai atsiras.
Pasebima, kad iki 2020 m., nedidinant elektros kainų vartotojams, galima (ir rekomenduojama) papildomai 250 MW padidinti vėjo elektrinių, prijungtų prie elektros tinklų, įrengtąją suminę galią. Iki tų pačių metų, tikimasi, bus atlikti visi būtini tyrimai Baltijos jūroje ir bus pradėtas jūrinės vėjo energetikos vystymas.
Gairėse įvardijama ir rekomendacija Visagino AE projektą, vystomą su Hitachi, užšaldyti iki tada, kai, atsižvelgiant į rinkos sąlygas, jis taps ekonomiškai naudingas arba, atsižvelgiant į energijos tiekimo saugumo aplinkybes, jis taps būtinas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti