Kaip gauti geriausią elektros kainą? 5 patarimai

Šalies verslas per pastaruosius keletą metų jau įprato elektros energiją pirkti iš nepriklausomų elektros tiekėjų. Tačiau įmonės, kasmet sudarydamos naujas ar pratęsdamos senas sutartis, ne visada gauna geriausią galimą pasiūlymą. Nepriklausomas elektros energijos tiekėjas Enefit pateikia penkis patarimus, kaip gauti geriausią pasiūlymą dėl elektros įsigijimo rinkoje.
1. Gaukite bent 3 alternatyvius pasiūlymus
Viena pagrindinių klaidų, kurias daro įmonės, įsigydamos elektros energiją iš nepriklausomų elektros tiekėjų tai aklas sutarties su esamu tiekėju pratęsimas. Kadangi elektros kainų tendencijos biržoje keičiasi gana greitai, klientas, kuris reguliariai jomis nesidomi, niekada negali būti tikras, kad jam konkretus elektros tiekėjas yra pasiūlęs geriausią įmanomą variantą.
Prieš pasirašant sutartį rekomenduojama gauti bent 3 alternatyvius pasiūlymus iš skirtingų nepriklausomų elektros tiekėjų. Svarbu tai, kad užklausos dėl pasiūlymų tiekėjams būtų pateiktos tuo pačiu metu ir tam pačiam laikotarpiui, nes tik taip juos galima palyginti, sako Enefit generalinis direktorius Janis Bethers.
Minėta klaida dažniausiai būdinga smulkesnėms įmonėms, kurių veiklos sąnaudose elektra nesudaro didelės išlaidų dalies. Tačiau net ir tokiu atveju egzistuoja galimybė gauti 2-5 proc. palankesnę kainą ir per metus sutaupyti nuo keliasdešimties iki kelių šimtų eurų. Geriausia, kai už sprendimą įsigyti elektrą yra atsakingas įmonės vadovas ar finansų direktorius, galintis geriau įvertinti sutaupymo poveikį įmonės finansams.
2. Vertinkite ne praeitį, o prognozę dėl ateities
Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad iš nepriklausomų elektros tiekėjų gautuose pasiūlymuose ateities laikotarpiams siūloma fiksuota elektros kaina nėra palyginama su istorinėmis elektros kainomis biržoje. Be išlygų palygindami šias skirtingo tipo kainas klientai dažnai suklysta. Visų pirma, tokiu atveju palyginami du skirtingi dalykai ateities ir praeities kainos. Antra, žvelgiant tik į vieno ar dviejų mėnesių biržos kainas galima susidaryti netikslų vaizdą, nes jos linkusios nemažai svyruoti.
Pavyzdžiui, per 2015 m. skirtumas tarp mažiausios elektros kainos biržoje, užfiksuotos kovo mėnesį, ir didžiausios kainos, stebėtos spalio mėnesį, sudarė net 57 proc. (žr. diagramą). Todėl 45 eurų už megavatvalandę fiksuotos kainos pasiūlymas gali atrodyti labai brangus, palyginti su kovo mėnesį vyravusia kaina, ir labai pigus, palyginti su spalio mėnesio kainomis elektros biržoje.
infogr.am::infogram_0_4b51f99d-5292-4bb9-92dd-7bc20d7bc0d1
Sprendžiant dėl fiksuotos kainos ir siekiant susidaryti objektyvesnį vaizdą, reikia įvertinti ateities kainų prognozę. Jei stebėti pokyčius elektros rinkoje pačiam klientui nepatogu, visada galima kreiptis į nepriklausomų elektros tiekėjų atstovus ar palyginti kainas pagal kelis skirtingus pasiūlymus, teigia Enefit atstovas.
Pasibaigus fiksuotos kainos sutarčiai, įmonė gali palyginti, kiek tiksliai nepriklausomas elektros tiekėjas nuspėjo ateities tendencijas ir ar mokėta kaina atitiko realybę. Istorinius biržos kainų duomenis galima rasti čia.
3. Atsižvelkite į sutarties laikotarpį
Gauti pasiūlymą iš kelių nepriklausomų elektros tiekėjų yra tik dalis darbo. Ne ką mažesnę svarbą turi ir sąlygų gautuose pasiūlymuose palyginimas. Šiuo atveju elektros pirkėjai turėtų atkreipti dėmesį į sutarties laikotarpį. Nors įprastai siūloma sudaryti 1 metų trukmės sutartį, tačiau pasitaiko atvejų, kai siūlomos trumpesnio arba ilgesnio laikotarpio sutartys į jas įtraukiant mažesnėms elektros kainoms palankų pavasario laikotarpį, pastebi J. Bethers.
Todėl jei dviejų alternatyvių pasiūlymų sutarties laikotarpis skiriasi, juose nurodoma elektros energijos kilovatvalandės kaina taip pat turėtų skirtis. Pavyzdžiui, pusantrų metų trukmės sutartyje, kuri prasideda vienų metų pradžioje ir baigiasi kitų metų pavasarį, elektros kaina turėtų būti mažesnė negu metų trukmės sutartyje. Kelių pastarųjų metų elektros kainų tendencijos biržoje rodo, kad pirmą metų pusmetį elektra yra vidutiniškai pigesnė negu antroje metų dalyje.
Rekomenduojama įvertinti ir elektros energijos pirkimą rinkos kainomis. Šis Skandinavijos šalyse itin paplitęs elektros energijos įsigijimo būdas kasmet tampa vis populiaresniu ir Lietuvoje. Pirkdami elektrą tikrąja rinkos kaina, klientai gali išlaidas už elektros energiją sumažinti nuo 10 iki 20 procentų.
4. Nepamirškite ir detalių
Kartais klientas taip siekia gauti mažiausios kainos pasiūlymą, kad pamiršta atkreipti dėmesį į kitas sutarties detales. Kaip jau minėta, viena jų yra sutarties laikotarpis. Bet yra ir keli kiti niuansai, kurie gali tapti nemaloniu siurprizu.
Pasitaiko atvejų, kai į sutartis elektros tiekėjai įtraukia punktą, kad dėl kokių nors priežasčių jie gali vienašališkai pakeisti elektros kainą, kol sutartis galioja. Sutartyje turėtų būti įrašyta garantuota elektros energijos kaina, kuri neturėtų keistis visą jos galiojimo laikotarpį, teigia Enefit atstovas.
Dar viena detalė, kuri gali būti nenaudinga pirkėjui automatinis sutarties pratęsimas. Rinkoje yra pasitaikę atvejų, kai klientui pateikiamas pranešimas apie sutarties pabaigą, o atsakymo nebuvimas laikomas sutikimu pratęsti sutartį tomis pačiomis ar net pakeistomis sąlygomis. Todėl prieš pasirašant sutartį visuomet rekomenduojama atkreipti dėmesį ne tik į žemiausią tarifą, bet ir į kitas sąlygas.
5. Išsakykite savo poreikius
Ne visi elektros pirkėjai yra vienodi ir kartais jiems svarbūs skirtingi dalykai. Todėl įmonės turėtų žinoti, kad visada turi galimybę iš nepriklausomų elektros tiekėjų prašyti joms aktualių dalykų, tokių, kaip individualizuotos atsiskaitymo ar sutarties pratęsimo sąlygos, alternatyvūs produktai ar elektros įsigijimas tik iš atsinaujinančių šaltinių.
Užsisakyti pasiūlymą dėl elektros įsigijimo ateinantiems metams galite užsukę į Enefit svetainę: www.enefit.lt/lt/pirmasis-puslapis.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Vadyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti