Branduolinis kuras pajudėjo iš IAE į saugyklą

Penktadienį oficialiai pradėti laikinosios branduolinio kuro saugyklos karštieji (su panaudotu branduoliniu kuru) bandymai jų metu bus pakrauti ir į saugyklą transportuoti 10 naujų konteinerių.
Karštųjų bandymų metu bus patikrinti visi veiksmai, kurie bus atliekami talpinant panaudotą branduolinį kurą į konteinerius ir gabenant juos iš elektrinės blokų į naująją saugyklą. Taip bus patikrinta, ar visa įranga atitinka projektui keliamus branduolinės saugos reikalavimus.
Valstybės atominės energetikos saugos inspekcijai (VATESI) teigiamai įvertinus karštųjų bandymų atlikimo ataskaitą ir galutinę saugos analizės ataskaitą, 2017 m. spalį planuojama gauti leidimą saugyklos pramoninei eksploatacijai ir toliau vykdyti panaudoto branduolinio kuro iškrovimą iš IAE 1-jo ir 2-jo blokų. Visą panaudotą branduolinį kurą planuojama išvežti į saugyklą iki 2022 m. pabaigos, ten jis bus saugomas 50 metų.
Laikinąją branduolinio kuro saugyklą IAE pastatė konsorciumas Nukem Technologies / GNS. VATESI leidimą eksploatuoti pastatytą laikinojo branduolinio kuro saugyklą suteikė rugsėjo 20 d. VŠĮ IAE džiaugiasi pasiekę naują etapą, tačiau darbų eiga toli gražu ne be trukdžių.
Pasak Dariaus Janulevičiaus, IAE vadovo, nuo oficialaus grafiko atsiliekama apie 6 metus.
Buvo daug nesusipratimų tarp kontrakto šalių, tai vyko 2010-2013 m., kuriuos reikėtų išbraukti iš produktyvaus laikotarpio. Šiek tiek vėluojame, tačiau džiaugiamės, kad bandymus pradedame šiandien, sako p. Janulevičius.
Ignalinos projektas nuo numatyto grafiko atsilieka ir biudžetą viršija labiausiai iš visų sovietinės statybos branduolinių jėgainių išmontavimo projektų ES. Tą pačią rugsėjo 20 d. Europos audito rūmai išplatino ataskaitą, kurioje nurodoma, kad Ignalinos atominės elektrinės uždarymui dėl projekto atidėjimų Lietuvai prireiks papildomų 1,56 mlrd. Eur. Energetikos ministerijos skaičiavimu, trūkstama suma yra mažesnė ir siekia 1 mlrd. Eur.
Kol kas finansavimas iš ES lėšų yra skiriamas tik iki 2020 m. Auditoriai rekomenduoja šių papildomų lėšų skirti iš specialiai branduolinėms jėgainėms uždaryti skirto fondo, iš kurio projektai Lietuvoje, Slovakijoje ir Bulgarijoje yra finansuojami šiuo metu. Siūloma šias lėšas skirti iš griežčiau prižiūrimų Europos struktūrinės paramos fondų.
(Saugyklos projekto užbaigimas VŽ) vienareikšmiškai padės įrodant, kad procesai suvaldomi, - VŽ sako Rokas Baliukovas, Energetikos viceministras. - Derybos dėl ES lėšų prasidėjo jau praėjusiais metais ir šiuo metu toliau vyksta. Šiuo metu ministerijoje planas dėliojamas taip, kad 2017-2018 m. būtų aišku, kokių veiksmų reikia imtis, kad parama po 2020 m. būtų užtikrinta.
FOTOGALERIJA Laikinojo branduolinio kuro saugyklos atidarymas (21 nuotr.)
Rašyti komentarą