Iranas naftos susitikime pasirodyti neketina

Sparčiai naftos gavybą auginantis Iranas neplanuoja sekmadienį pasirodyti Kataro sostinėje Dohoje, kur OPEC ir kitos naftą išgaunančios šalys bandys susitarti dėl gavybos nedidinimo.
Irano naftos ministras susitikime dalyvauti ir neketino, tačiau šalis turėjo atsiųsti savo atstovus Naftą eksportuojančių šalių organizacijoje (OPEC). Vis dėlto ir šie nepasirodys, teigia Reuters šaltiniai.
Kaip rašo Bloomberg, Irano pareigūnai nemato jokios prasmės dalyvauti susitikime, kuriame bus siekiama įšaldyti sausio mėnesį buvusį gavybos lygį. Valstybė, kuriai nuo 2011 m. buvo taikomos Vakarų sankcijos, po jų panaikinimo siekia bet kokia kaina didinti produkciją ir atsikovoti buvusią rinkos dalį.
Jei sankcijų metu Iranas per dieną išgaudavo apie 2,8 mln. barelių naftos, šeštadienį paskelbta, jog dabar gavyba pasiekė 3,5 mln. barelių. Eksportas, palyginti su sankcijų laikotarpiu, išaugo dvigubai iki 2 mln. barelių.
Dabartinis gavybos lygis jau beveik siekia iki sankcijų buvusius 3,6 mln. barelių per dieną. Kita vertus, Iranas norėtų padidinti gavybą iki 5,7 mln. barelių.
Didžiausia Irano priešininkė Saudo Arabija akcentuoja, kad įšaldymas galimas tik su visų naftos eksportuotojų pritarimu. Kita vertus, tai, kad Iranas kiek įmanoma priešinsis siūlymams riboti gavybą, nebuvo jokia paslaptis. Todėl manoma, kad rytoj susirinkę valstybių atstovai ne tik OPEC narių, bet ir Rusijos gali pritarti kolektyviniam įsišaldymui, mat Dohos susitikime net ir be Irano ar kelių kitų šalių bus sprendžiamas dviejų trečdalių pasaulio naftos gavybos apimties likimas.
Kita vertus, pastebima, kad sausio mėnesį bene visos eksportuotojos fiksavo savo asmeninius rekordus, todėl bendrai susitarimo efektyvumas gali būti ribotas.
WTI naftos kaina penktadienį siekė 40,4 USD už barelį, Brent 43,1 USD. Tai gerokai daugiau, nei šių metų pradžioje, kai abi kainos svyravo apie 30 USD, kita vertus, iki 100 USD, buvusių 2014 m. viduryje, dar labai toli.
Dalis naftą eksportuojančių valstybių, pavyzdžiui Venezuela, kurių biudžetai tampriai surišti su pajamomis iš žaliavos, siekia apriboti gamybą ir pakelti naftos kainas. Kitos, turinčios žemesnę gavybos savikainą, siekia pasinaudoti momentu ir pasididinti rinkos dalį.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti