„Vilniaus prekybos“ kronikos (III): elektra pakratė

Publikuota: 2015-08-24
Atnaujinta 2015-08-24 12:23
„Verslo žinių“ archyvas, VŽ montažas
„Verslo žinių“ archyvas, VŽ montažas

Įsismarkavus „Vilniaus prekybos“ (VP) akcininkų per dvidešimtmetį sukurto verslo dalyboms, „Verslo žinios“ siūlo prisiminti istorinius VP raidos etapus. Tiems, kuriems įdomu, kaip kūrėsi viena didžiausių ir įtakingiausių Lietuvos verslo grupių, pateikiame to laikmečio VŽ straipsnius. Trečiojoje ciklo dalyje – skandalinga energetikos istorija, pasibaigusi LEO LT išardymu.

Daugiausia prekybos sektoriuje dirbę verslininkai – vadinamasis VP dešimtukas – nusprendė sudalyvauti skirstomųjų tinklų bendrovės privatizavime. 2003 m. UAB „NDX Energija“, priklausanti „VP grupei“ įsigijo AB Vakarų skirstomieji tinklai, kurios pavadinimas po kelerių metų patapo VST.

Tačiau ne pavadinimai nustebino - privatizavus įmonę, „NDX energija“ iš bankų gautas paskolas perkėlė VST, ir taip esminę akcinės bendrovės VST privatizavimo kainą realiai sumokėjo ne „NDX energija“, o pati akcinė bendrovė VST. Tokiu būdu VST įsigijimas faktiškai buvo finansuotas ne „NDX energija“ lėšomis, o pačios VST lėšomis.

Po kelerių metų, galvojant apie naujos atominės statybą, sugalvota kurti vieną energetikos susivienijimą, į kurį įsilietų „Lietuvos energija“ (LE), Rytų skirstomieji tinklai, iš dalies prisidėtų privati elektros skirstymo bendrovė VST.

Po ilgų derybų, turto vertinimų socialdemokratų Vyriausybė 2008 m. kurdama LEO LT į šią bendrovę įnešė „Lietuvos energijos“ ir „Rytų skirstomųjų tinklų“ (RST) akcijas, „NDX energija“ – VST akcijas, už kurias gavo 38,3% LEO LT akcijų. Skandalinga istorija baigėsi LEO LT išardymu.

Skaičiuojant nuo VST privatizavimo, „Maximos“ savininkų valdoma „NDX energija“ iš LEO LT sandorio išėjo su daugiau nei 0,5 mlrd. Lt pliusu.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Vilniaus prekybos“ kronikos (I): saldžioji istorija

„Vilniaus prekybos“ kronikos (II): 76 mln. Lt „Spindulio“ šešėlis

2003 07 16

Į tinklus taikosi lietuviai

Valstybės turto fondas dar šią savaitę turėtų paskelbti Rytų ir Vakarų skirstomųjų tinklų privatizavimo programas. Potencialūs pirkėjai galės įsigyti dokumentų rinkinius. Lietuviško kapitalo bendrovės „NDX Energija“, priklausanti „VP grupei“, ir „Achemos grupė“ rungsis su keliomis užsienio kompanijomis.

2003 11 21

Pirmasis elektros tinklų laimėtojas

Šiandien turėtų paaiškėti, ar „Rytų skirstomieji tinklai“ bus privatizuojama šiemet, o su „Vakarų skirstomaisiais tinklais“ – konkurso laimėtoju – jau pradėtos derybos.

Į „Rytų skirstomuosius tinklus“ pretenduojančių vokiečių „E.ON Energie“ ir Estijos valstybinės bendrovės „Eesti Energia“ finansiniai pasiūlymai tebeguli vokuose. Nerijus Eidukevičius, Atrankinio konkurso komisijos pirmininkas, sako, kad šiandien komisija turėtų nuspręsti, kokia kryptimi judėti – derėtis su estais ar stabdyti privatizaciją.

2004 08 16

„NDX energijai“ grįžta investicijos

„VP Market“ vadovų įsteigtos bendrovės „NDX energija“ pernai privatizuoti „Vakarų skirstomieji tinklai“ planuoja sumažinti įstatinį kapitalą ir dėl šios procedūros savo akcininkams išmokėti apie 400 mln. Lt.

2005 06 03

VST nusipirko save

Nuomonų ringas: „NDX Energijos“ supratimu, kas mūsų valstybėje yra nedraudžiama, tas yra leidžiama.

2007 02 21

Rytų skirstomieji tinklai krenta iš privatizavimo tinklų

Lietuvai apsisprendus statyti naują atominę elektrinę ir siekiant valdyti daugiau nei trečdalį jos akcijų, valdžios vyrai ieško būdų, kaip pritraukti lėšų daugiau nei 10 mlrd. Lt vertės projektui.

Pasak VŽ šaltinių, Vyriausybė svarsto planus artimiausiu laiku sukurti elektros energetikos susivienijimą, į kurį įsilietų „Lietuvos energija“ (LE), Rytų skirstomieji tinklai, iš dalies prisidėtų privati elektros skirstymo bendrovė „VST“. Šis darinys galėtų tapti nacionaliniu investuotoju, kuris dalyvautų naujos jėgainės statyboje. Sukūrus stambų energetikos susivienijimą, būtų lengviau užtikrinti bankų finansavimą ir pritraukti projektui įgyvendinti reikalingas lėšas.

2007 04 05

Akcijas žada perduoti teisingai, sąžiningai ir protingai

Ketinamą kurti elektros energetikos konsorciumą, kuris investuotų į planuojamą statyti naują atominę elektrinę, energetikai bei Vyriausybės atstovai vadina labai apgalvotu ir naudingu Lietuvai, o ekspertų išsakomos abejonės dėl šio projekto skaidrumo ir pagrįstumo, anot jų, esančios be pagrindo.

2007 04 05

Milžinas bus galingas, bet ar neatsirūgs

Seimas pradeda svarstyti LR atominės elektrinės įstatymo projektą, kuriame numatyta, jog Lietuva šiam brangiausiam jos istorijoje projektui reikalingas milijardines lėšas pritrauks, sukūrusi konsorciumą iš trijų energetikos bendrovių – valstybinių Rytų skirstomųjų tinklų ir „Lietuvos energijos“ bei privačių VST. Tačiau abejonės, ar gausus privataus kapitalo atėjimas į visą šalies elektros energetiką bus naudingas elektros energetikos vartotojams ir Lietuvos ekonomikai, nėra išsklaidytos.

2007 04 18

Elektrinės nė kvapo, o atmosfera jau kaista

Lietuvos pramonininkų konfederacija stoja skersai kelio Seime kelią besiskinančiai nacionalinio investuotojo grupei naujai atominei elektrinei statyti. Konfederacijos narė - Nacionalinė elektros tinklų valdytojų asociacija įsitikinusi, kad privataus kapitalo VST bendrovės dalyvavimas būtų kenksmingas valstybei.

2007 06 05

STT stoja prieš VST

Specialiųjų tyrimų tarnyba sukritikavo ketinimus naujos Ignalinos atominės elektrinės statybai pasitelkti privatų investuotoją - skirstomųjų tinklų bendrovę VST. Vertintojų nuomone, tokiu būdu būtų diskriminuojami kiti investuotojai, o VST stebina tai, kad STT neįžvelgia energetikos sektoriaus konsolidavimo intereso.

2007 06 21

Atominis traukinys įsibėgėjo, ekspertai nelipa

Iki Atominės elektrinės įstatymo priėmimo likus mažiau nei savaitei, ekspertai nesiliauja abejoję, ar akcijų mainai tarp privačios elektros skirstymo bendrovės VST ir valstybės valdomų energetikos įmonių vyks skaidriai ir nebus paminti valstybės interesai.

Priimti perversmą šalies elektros energetikoje žadantį Atominės elektrinės (AE) įstatymą Lietuvai neprireikė nė trijų mėnesių - kitą antradienį jį turėtų palaiminti Seimas, o pirmąjį jo projekto variantą Ūkio ministerija pateikė balandžio pradžioje.

2007 11 06

Kur slibinas, ten ir stebuklai, ir pasakos

VŽ šiandien sunku pasakyti, kieno vardu pasakos XXI amžiuje rašomos Lietuvoje. Jau daugiau nei metus sekama pasaka apie trigalvį slibiną - taip apibūdinamas nacionalinis investuotojas į būsimuosius Lietuvos energetikos projektus ( vieną kūną turėtų sujungti trys galvos - VST, Rytų skirstomieji tinklai ir „Lietuvos energija“).

Pasaka pradėta gražiu sakiniu: tik suvieniję visas pastangas išsiveršime iš Rytų kaimyno energetinės priklausomybės, pastatysime naują atominę elektrinę ir, „gintaro“ kelią pervadinę šiuolaikiškai „energetiniu“ tiltu, rieškučiomis semsime pelną. Jei VŽ vaikytųsi šmaikštumo, pabrėžtų, jog pasakotojai nevykusiai pagrindiniu herojumi pasirinko slibiną, nes tradicinėse pasakose jis itin retai būna teigiamas, ypač trigalvis.

2007 11 26

Pono Marcinkevičiaus neatsakyti klausimai

Paslapties širmą galima būtų šiek tiek kilstelėti.

Būna dienų, kai sekasi, o būna tokių, kai nelabai. Taip nutinka ir verslo banginiams, ir žurnalistikos pelėms. Pavyzdžiui, uždirbi 76 milijonus litų, arba štai randi kokią nors saugumo pažymą pašto dėžutėje. Kaip žurnalistui visuomet pavydu, kai tokia sėkmė aplanko kolegas. Nesėkmes dažniausiai bandoma užmaskuoti, nes jos skaudžios. Pavyzdžiui, pamatai, kaip 4 metus plėtotas projektas, į kurį sudėta ir investicijų, ir širdies, ir energijos - vystosi ne taip, kaip tikėtasi.

2007 12 20

Iš slibino kiaušinio išsirito liūtas - energetikos karalius

Vyriausybė siūlo nacionalinio investuotojo bendrovę kurti pagrindinės (patronuojančios) bendrovės pagrindu. Tokį protokolinį sprendimą trečiadienį priėmė Vyriausybė. Vadinamasis „trigalvis slibinas“ vakar pavirto „liūtuku“ – LEO LT, AB, taip nuspręsta pavadinti pagrindinę bendrovę.

2009 12 07

„NDX energija“ uždirbo, bet ir prarado kelis milijardus litų

Skaičiuojant nuo VST privatizavimo, „Maximos“ savininkų valdoma UAB „NDX energija“ iš LEO LT sandorio išėjo su daugiau nei 0,5 mlrd. Lt pliusu. Tačiau, jeigu bendrovė būtų pardavusi VST ir nesivėlusi į LEO LT kūrimą, jos sąskaitą būtų pastorinę keli milijardai litų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pasirašyta pirmojo sinchronizacijos etapo finansavimo sutartis 7

Briuselyje Baltijos šalių elektros perdavimo sistemos operatorių vadovai ir Inovacijų ir tinklų programų...

Pramonė
2019.03.19
Šiluma šalyje per metus brango 6%

Vidutinė centralizuotos šilumos kaina šalyje per metus – kovą palyginti su 2018 metų kovu – išaugo 6%,...

Pramonė
2019.03.19
„Geotermai“ iškelta bankroto byla  4

Neveikiančiai Klaipėdos šilumos gamybos įmonei „Geoterma“ iškelta bankroto byla. 

Pramonė
2019.03.18
„Achema“ pavasarį turėtų įsigyti bent du SGD krovinius 1

Didžiausia dujų vartotoja Lietuvoje, Jonavos trąšų gamintoja „Achema“ šiemet įsigis bent du laivus su...

Pramonė
2019.03.18
Lietuvoje – institucijų ir gyventojų pratybos dėl galimos avarijos Astravo elektrinėje 6

Rudenį Vilniaus ir Švenčionių rajonuose, galbūt Vilniaus mieste vyks valstybinio lygio pratybos, kur bus...

Pramonė
2019.03.17
Amerikiečiai siūlo pastatyti 300 MW dujinę elektrinę be subsidijų   20

Energetikos ministerija su JAV kompanija „Net Power“ ir energetikos inovacijų kompanija „8 Rivers Capital“...

Pramonė
2019.03.15
„Amber Grid“ už 5,6 mln. Eur modernizavo Panevėžio kompresorių stotį

Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius AB „Amber Grid“ užbaigė Panevėžio kompresorių stoties...

Pramonė
2019.03.15
L. Linkevičius: Lietuvos pozicija dėl Astravo AE nesikeičia 6

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad Lietuvos vyriausybės pozicija dėl Baltarusijoje...

Pramonė
2019.03.14
Ankstyvas pavasaris pranašauja žemas SkGD kainas 1

Žiemos pradžioje trečdaliu brangiau nei prieš metus kainavusios suskystintos gamtinės dujos (SkGD) šiemet...

Pramonė
2019.03.14
Biržoje – 3 TWh daugiau gamtinių dujų

Šių metų pradžioje nelikus prievolės reguliuojamiems energijos gamintojams dujas pirmumo tvarka pirkti iš...

Pramonė
2019.03.14
Paskelbtas IAE trumpaamžių atliekų atliekyno pirkimas

Valstybės įmonė Ignalinos atominė elektrinė (IAE) paskelbė Mažo ir vidutinio aktyvumo trumpaamžių...

Pramonė
2019.03.14
Įteisinta vadinamoji mažoji daugiabučių renovacija 6

Valstybės lėšomis leista paremti vadinamąją mažąją daugiabučių renovaciją, kai atnaujinamas tik pastato...

Verslo aplinka
2019.03.14
IEA šlovina JAV naftos išgavėjus Premium 2

Tarptautinė energetikos asociacija (IEA) naftos rinkai žada istorinius pokyčius. JAV skalūnų naftos gavyba ir...

Pramonė
2019.03.14
Kovai su klimato kaita  – 134 mln. Eur parama

2019 metams patvirtinta rekordinė – 134 mln. Eur – Klimato kaitos programos lėšų sąmata, iš jos net 79 mln.

Verslo aplinka
2019.03.13
„Geton Energy“ pradėjo plėtrą Skandinavijoje

Energetikos įmonių grupės „Lietuvos energija“ bendrovė „Geton Energy“, nuo 2017 m. veikianti Lenkijos...

Pramonė
2019.03.13
OPEC perspėjo, kas būtų JAV paskelbus karą naftos karteliui 6

Naftą eksportuojančių šalių organizacija (OPEC) Volstrito bankams ir stambiems investuotojams pasiuntė aiškų...

Rinkos
2019.03.13
Baltarusių S. Skvernelio „planas-chuliganas“ nesužavėjo 9

Baltarusijos energetikos ministerija nemato prasmės Sauliaus Skvernelio pasiūlyme dalį Astravo AE skirtos...

Pramonė
2019.03.13
 Ž. Vaičiūnas JAV aptars bendradarbiavimą ir SGD importą

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas trečiadienį išvyksta trijų dienų vizito į Jungtines Amerikos...

Pramonė
2019.03.13
„Baltpool“ pajamos pernai augo 22%

Lietuvos energijos išteklių biržos operatorės „Baltpool“ pajamos pernai siekė 0,903 mln. Eur – 22% daugiau...

Pramonė
2019.03.13
Mažins geopolitines rizikas sinchronizacijos proceso metu Premium 1

„LitPol Link“ jungtis iki 2020 m. gruodžio 31 d. bus plečiama nuo 500 MW iki 1.800 MW galios. Pastotės plėtra...

Pramonė
2019.03.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau