Jakeliūnas: ar manote, kad neturtingųjų sąskaita turėtų būti remiami visi

Publikuota: 2016-12-22
Po Seimo rinkimų Valstiečių ir žaliųjų sąjunga susitinka su konservatoriais konsultacijoms. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Po Seimo rinkimų Valstiečių ir žaliųjų sąjunga susitinka su konservatoriais konsultacijoms. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Šiandien Seimas skubos tvarka turėtų nuspręsti dėl gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatos ribojimo kaupiantiems papildomai. Kaip jau skelbė VŽ, Stasio Jakeliūno vadovaujamo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) siūlymui apsidraudusiems gyvybės draudimu ir kaupiantiems pensiją III pakopos (papildomo savanoriško kaupimo) pensijų fonduose nuo Naujųjų metų taikyti GPM lengvatos lubas – 1.000 Eur įmokų per metus. Naujovės galiotų ir iki pakeitimų pasirašytoms sutartims.

Ponas Jakeliūnas interviu VŽ tvirtina, kad siūlomas GMP lengvatos ribojimas yra nuosaikus, mat lengvata toliau galės naudotis 90% kaupiančiųjų, o turtingesni žmonės turi pakankamai kitų taupymo galimybių.

Po svarstymo Seimas pritarė GPM lengvatos ribojimui. Daugeliui kilo klausimas, ar nebus pažeisti apsidraudusiųjų teisėti lūkesčiai, nes minėta pataisa atgaline data galiotų ir jau pasirašytoms sutartims?

Kaip žinote GMP tarifas yra keitęsis – mažėjęs nuo 33% iki 15%. Tad gyventojai, kurie sudarė sutartis iki šio pakeitimo, taip pat nukentėjo. Kita vertus, tai yra GPM lengvata, o lengvatai vienareikšmiškai negalioja kažkokie tai įsipareigojimai. Konstitucinis teismas yra išaiškinęs, jog lengvatas valstybė taiko savo galimybių ribose. Dėl šios lengvatos GPM grąžinimai sudaro 60% visų grąžinamų GPM, o deficitas pas mus yra nuolatinis, finansinių galimybių taikyti lengvatą visiems pilnu mastu nėra galimybių. Ši lengvata nėra socialiai teisinga, nes visi mokesčių mokėtojai finansuoja biudžeto deficitą ir GPM grąžinimą. Be to gyvybės draudimas šiuo atveju yra ne tik draudimas, iš tiesų tai yra kaupimas ir investavimas. Mūsų toks vertinimas ir todėl pataisą teikiame Seimui. Prieš Seimo posėdį analizuosime Seimo teisės departamento išvadas.

Teisės departamentas siūlo atidėti lengvatos ribojimą 6 mėnesiams ir siūlo naujovę įgyvendinti nuo kitų metų liepos 1 d.

Mes siūlome lengvatą naikinti nuo sausio 1 d. Tokiu būdu išvengtume naujų sutarčių sudarymo bumo. Ir pats Lietuvos bankas prognozuoja, kad jei įsigaliojimas būtų nukeltas 6 mėnesiams, būtų pasirašoma daugybė naujų sutarčių.

Mokesčių administravimo įstatymas reikalauja šešių mėnesių laikotarpio, tačiau priimant pataisą su biudžetu, įstatymas gali įsigalioti nuo sausio 1 d. Kita vertus, komitetas renkasi prieš Seimo posėdį, analizuosime Tesės departamento išvadą.

Lengvatą naikinate skubos tvarka, tai susiję su biudžetu ir siekiu kartu su juo priimti GPM įstatymo pataisą. Ar valdantieji nusiteikę pademonstruoti, kad jie ryžtingai imasi reformų?

Kitais metais didėja valstybės išlaidos: neapmokestinamas pajamų dydis, gynyba, pensijos... Būtina rasti tai, kas mažintų išlaidas. Tiesa, lengvatos naikinimas mažins tik 2018 m. išlaidas. Bet tai turėtų duoti keliolika milijonų eurų naudą valstybės biudžetui.

Viena vertus, reikia tokių sprendimų, nes kitaip viešųjų finansų problemą turėsime amžinai. Kita vertus, būtent su gyvybės draudimu turiu asmeninį santykį, nes 10 m. dirbau draudimo sektoriuje. 10 m. stebiu ir analizuoju viešuosius finansus. Buvusios Vyriausybės sudarytoje Mokesčių darbo grupėje, kuomet dirbau premjero Algirdo Butkevičiaus patarėju, šie klausimai buvo analizuoti, formuluojami tam tikri siūlymai. Tad dabartinis GPM lengvatos ribojimas yra tęstinis veiksmas.

Dar vienas dalykas – Tarptautinis valiutos fondas (TVF) dar 2010 m. siūlė tą lengvatą naikinti. Paskutinis lašas buvo Lietuvos banko medžiaga. Centrinis bankas nustatė, kad per keliolika metų investicinio draudimo įmokų sumokėta apie 1 mlrd. Eur, gyvybės draudimo kompanijos nuskaičiavo 16% įvairių administravimo, komisinių mokesčių. Akivaizdu, kad gyvybės draudimo kompanijų kainodara ydinga, jų teikiamo produkto administravimo kaina yra neproporcingai didelė.

Atidžiai įsiklausykite, cituoju vieną iš LB išvadų iš atminties, bet, manau, kad neklystu: tikimybė, kad per pirmuosius penkerius metus investicinio gyvybės draudimo investicinė grąža bus teigiama, esant netgi 6% vidutiniam pajamingumui finansų rinkose, yra nulis. GPM lengvata naudoja kaip paskata ir net kaip jaukas sudaryti tą sutartį, net tada žmogus, jei įdėmiai stebėtų rezultatus, matytų minusą arba nulį pirmuosius penkerius metus. Vėlesniais metais grąža gali būti ir teigiama, bet žmogus yra priverstas pratęsti tą sutartį arba būti kuo ilgiau su ta draudimo kompanija, kad pradėtų kažką uždirbti.

Kodėl statistika ir visi skaičiai pateikiami tik apie gyvybės draudimo lengvatą, nors nauja tvarka galios ir III pensijų kaupimo pakopai?

Įtraukti ir III pakopą pasiūlė draudimo įmonės. Draudimo asociacijos atstovai sako, kad jų siūlomas produktas, kuris sietinas su kaupimu pensijai (nors yra visokių išlygų ir plonybių) neturėtų būti diskriminuojamos. Dalis draudimo įmonių, kuriuos yra filialai arba bankų antrinės įmonės, galėtų iš karto siūlyti klientams III pakopos sutartis, o kitų įmonių galimybės ir teisės užsiimti verslu būtų apsunkintos, joms reikėtų naujos licencijos.

Klausant Jūsų, galima įtarti, kad lengvata piktnaudžiaujama. Kokio masto tas piktnaudžiavimas buvo, kad prireikė griežto ribojimo?

Negaliu kalbėti apie piktnaudžiavimą, jeigu gyvybės draudimo įmonės ir klientai elgiasi nepažeisdami įstatymų. Tai yra teisėta veikla. Kitas klausimas, ar viskas tinkamai reglamentuota, kad nebūtų galimybių pasinaudoti sutarčių pratęsimais, naudos gavėjų keitimais ir panašiais dalykais. Tai galima vadinti įvairiai, bet, mano supratimu, regalmentavimas turi būti pakankamai aiškus ir, jei reikia, griežtas.

Pasirinkome 1.000 Eur ribą, nes tai apima 85% gyvybės draudimo (arba kaupimo) galiojančių sutarčių, tiek žmonių moka iki 1.000 Eur dydžio įmokas, III pakopos atveju – 92% klientų moka iki 1.000 Eur įmokas. Tad, jei kalbame apie abu sektorius, po tokia riba patenka apie 90% žmonių. Kita vertus, tokie žmonės uždirba 1,5–2 vidutinius atlyginimus, o jų taupymo norma sudaro 8–10% jų pajamų. Tokius žmones mes galime skatinti, nors tai darome visų mokesčių mokėtojų sąskaita tarp jų ir tų , kurie net neturi finansinių galimybių tokias sutartis sudaryti.

O labiau pasiturintys, didesnes pajamas gaunantys žmonės, kurie uždirba daugiau nei 1,5–2 vidutinius atlyginimus, taupymui gali skirti 15-20%. Turime suprasti, kad tie, kurie daug uždirba, daug gali ir susigrąžinti. Tai yra socialiai neteisinga. Tokios pat nuomonės TVF buvo dar 2010 m. Pasikartosiu, TVF siūlė šią lengvatą apskritai naikinti, tai mes dabar ją tik ribojame. Iš tiesų tai yra labai nuosaikus siūlymas. Ir tikiuos, kad Seimas jam pritars.

Tačiau šis ribojimas palies ir tuos, kurie nėra itin turtingi, bet nusiteikę kaupti, taupyti. Kodėl reikėtų juos bausti, mažinti jų pasitikėjimą valstybe?

Ką jūs turite omenyje „ne itin turtingi“? Iš tiesų ta lengvata naudojasi visi, tik atsiranda įmokų riba. Ar jūs matote, kad neturtingųjų sąskaita turėtų būti remiami visi, tarp jų ir tie, kurie turi galimybių savarankiškai papildomai kaupti be jokių apribojimų? Nereikia pamiršti, kad yra dar viena lengvata, kurios mes nestabdome. Tai yra neapmokamas investicinis prieaugis. Jeigu Jūs investuotumėte į investicinį fondą ar laikytumėte indėlį banke, ar nusipirktumėte akcijų – Jūsų investicinis prieaugis (išskyrus tam tikrą ribą, kur neapmokestinamas pajamų dydis galioja) bus apmokestinamas 15% GPM tarifu.

Tačiau tie, kurie turi kaupiamąjį gyvybės draudimą (kur gyvybes draudimui skiriamas vienas euras, o visa kita yra investavimas arba kaupimas), tas investicinis prieaugis nėra apmokestinamas, tai yra irgi lengvata. Kito verslo atstovai labai aštriai kelia klausimus, kodėl jie yra diskriminuojami, jiems sunkiau pritraukti klientų, jeigu gyvybės draudimas ar III pakopa gali pasiūlyti alternatyvas. O gyvybės draudimas savo sutarčių pratęsimais ir naudos gavėjų keitimais gali pasiūlyti labai lanksčias sąlygas, ir ten gali būti kaupimas pensijai, bet gali ir visai jo nebūti.

Iš tiesų gyvybės draudimas savo esme nėra pensijinis kaupimas: tu gali išsiimti pinigus, gali kažkam kitam palikti ir nesi įsipareigojęs pinigus skirti pensijai. Sulaukus priešpensijinio amžiaus, gaunant išmoką, nereikia grąžinti mokesčių lengvatos. Tačiau, griežtai tariant, tai nėra pensijinis kaupimas.

Netgi tai, ką dabar siūlome, vis tiek diskrimuoja kitą verslą, kuris suteikia galimybes kaupti. Darbdaviai toliau gali mokėti įmokas pagal gyvybės draudimo sutartis, ten yra visokių galimybių tuos pinigus išsiimti anksčiau. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) seka, žiūri, kas ten darosi. Iš tikrųjų kai kurios gyvybės draudimo sutartys naudojamos kaip bankomatai. Darbdavys ten perveda pinigus, o darbuotojas kitą mėnesį pasiima tas įmokas. Jei VMI pastebi, tai priverčia sumokėti visus mokesčius tarp jų ir „Sodros“.

Tad, tai ką mes siūlome, yra tik dalis, ką turėtume padaryti ir ką rekomenduoja TVF. Tačiau nenorėdami sukelti didelių neapibrėžtumų pačiam verslui ir žmonėms, siekdami, kad gyvybės draudimo kompanijos kartu Lietuvos banku išgrynintų problemas ir jas spręstų pasiūlėme labai nuosaikų variantą.

Kiek konkrečiai pinigų bus sutaupoma dėl šios lengvatos apribojimo?

Finansų ministerija dar skaičiuoja. 2015 m. GPM susigrąžinimai siekė 24 mln. Eur, manau, kad šios valstybės išlaidos mažėtų maždaug 50%.

Gal galėtume kiek plačiau pakomentuoti, kokią valstybės plėtros kryptį renkasi naujoji valdžia. Kartais susidaro įspūdis, kad visuomenė dirbti ir užsidirbti daugiau nei 1.000 Eur neskatinama. Politikai jau prigalvoja būdų, kur ką nukirpti, uždrausti, o mainais siūlo nemokamus vaikų vizitus į teatrą ar tautinį kostiumą.

Įdomus ir svarbus klausimas, bet tai kito pokalbio tema. Viena vertus, aš negaliu atstovauti visai valdančiajai daugumai ir visai frakcijai. Nesu partijos narys, nesu Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, nesu ir Vyriausybėje. Turiu savo nuomonę, todėl ir gimsta kai kurie siūlymai komitete ar mano asmeniškai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Istorinio „Revolut“ sandorio belaukiant: savo žodį turės tarti ir Lietuvos bankas 14

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuoliui „Revolut“, kuris siekia tapti banku Lietuvoje,...

Rinkos
2018.04.20
Reorganizuos „Citadele“ banką

Latvijos finansų grupė „Citadele“ reorganizuos „Citadele“ banką Lietuvoje prijungdama prie Latvijos „Citadele...

Rinkos
2018.04.20
Naujas Draudimo įstatymas numato naujus reikalavimus brokeriams

Įgyvendinant draudimo rinką reglamentuojančią Europos Sąjungos direktyvą Lietuvoje po pusmečio įsigalios...

Verslo aplinka
2018.04.19
50% uždarbio siekiančios pensijos Vyriausybė tikisi iš didesnio gyventojų kaupimo 18

Trečiadienį Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras, išsamiau pristatė pensijų reformos...

Rinkos
2018.04.18
Šeimos konstitucija – kaip šeimos akcininkų sutartis

Daugelis versle besisukančių žmonių žino, kas yra įmonės akcininkų sutartis, tačiau nėra girdėję ar beveik...

Rinkos
2018.04.14
Penktadienį stringa „Swedbank“ internetinės bankininkystės sistema 8

Didžiausio Lietuvoje komercinio banko „Swedbank“ elektroninės bankininkystės sistema penktadienį susidūrė su...

Finansai
2018.04.13
Konkurencijos taryba įvertino VIG įsipareigojimų įgyvendinimą

Konkurencijos taryba įvertino, kad bendrovė „Vienna Insurance Group“ (VIG) tinkamai įgyvendino prisiimtus...

Finansai
2018.04.13
Žiniasklaida: į „Revolut“ investuoja rusų milijardieriaus įmonė 16

Jungtinės Karalystės technologijų startuolis „Revolut“, siekiantis tapti banku Lietuvoje, netrukus turėtų...

Rinkos
2018.04.13
Tarp Europos „fintech“ įtakingiausių – penki lietuviai 3

Tarp 200 įtakingiausių Europos finansinių technologijų („fintech“) sektoriaus žmonių yra penki lietuviai:...

Rinkos
2018.04.13
Rusijoje sulaikytas bankrutavusio „Snoro“  pagrindinis akcininkas Antonovas 17

Rusijos Sankt Peterburgo mieste teisėsauga sulaikė bankrutavusio „Snoro“ banko pagrindinį akcininką Vladimirą...

Finansai
2018.04.12
„Revolut“ vadovas: apie būsimą plėtrą, dinozaurus rinkoje, finansų sektoriaus ateitį Premium 2

Tradiciniai bankai yra dinozaurai ir jie pasmerkti mirti, interviu VŽ sako Jungtinės Karalystės technologijų...

Rinkos
2018.04.10
Lietuvos banko „blockchain“ smėlio dėžei – 0,762 mln. Eur europinių pinigų 10

Į Lietuvos banko inicijuojamą „blockchain“ technologija grįstų sprendimų bandymų platformą „LBChain“ bus...

Finansai
2018.04.10
„Citigroup“: akcijų laukia duobėtas ketvirtis, bet vis tiek išnaudokite korekcijas

Pasaulio akcijų rinkoms pirmasis šių metų ketvirtis buvo itin duobėtas ir tai tęsis ir antrąjį metų ketvirtį,...

Rinkos
2018.04.09
Bankai tikisi Duomenų apsaugos inspekcijos geranoriškumo 3

Po pusantro mėnesio įsigaliojantis naujasis Europos Sąjungos reglamentas dėl asmens duomenų teisinės...

Finansai
2018.04.09
„Deutsche Bank“ turės naują vadovą

Vokietijos bankininkystės milžino „Deutsche Bank“ vadovu taps Christianas Sewingas, iki šiol vadovavęs banko...

Rinkos
2018.04.09
Pagal investuotojų kuriamas darbo vietas Lietuva – ketvirta ES 5

2017 m. Lietuva pakilo į 4 vietą ES pagal tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektų suplanuotas kurti...

Pramonė
2018.04.09
Latvija dar kartą bando išsižadėti pinigų plovimo tradicijų

Latvija po šalį sukrėtusios bankinės krizės dar kartą bando išsižadėti nešvarių pinigų plovyklos etiketės.

Rinkos
2018.04.05
Medicinos bankas pelną didino 3 kartus 11

Verslininko Sauliaus Karoso valdomas Medicinos bankas 2017 m. uždirbo 1,65 mln. Eur grynojo pelno - 3 kartus...

Rinkos
2018.04.05
„Revolut“ Lietuvoje pasididino įstatinį kapitalą 2

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų bendrovė „Revolut“ padidino savo antrinės įmonės Lietuvoje...

Technologijos
2018.04.04
Dėl draudimo paslaugų – rekordinis skundų skaičius 2

Vartotojai 2017 m. dažniau kreipėsi į Lietuvos banką, neradę sutarimo su draudikais, bankais ar kitais...

Finansai
2018.04.04

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau