Jakeliūnas: ar manote, kad neturtingųjų sąskaita turėtų būti remiami visi

Publikuota: 2016-12-22
Po Seimo rinkimų Valstiečių ir žaliųjų sąjunga susitinka su konservatoriais konsultacijoms. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Po Seimo rinkimų Valstiečių ir žaliųjų sąjunga susitinka su konservatoriais konsultacijoms. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Šiandien Seimas skubos tvarka turėtų nuspręsti dėl gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatos ribojimo kaupiantiems papildomai. Kaip jau skelbė VŽ, Stasio Jakeliūno vadovaujamo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) siūlymui apsidraudusiems gyvybės draudimu ir kaupiantiems pensiją III pakopos (papildomo savanoriško kaupimo) pensijų fonduose nuo Naujųjų metų taikyti GPM lengvatos lubas – 1.000 Eur įmokų per metus. Naujovės galiotų ir iki pakeitimų pasirašytoms sutartims.

Ponas Jakeliūnas interviu VŽ tvirtina, kad siūlomas GMP lengvatos ribojimas yra nuosaikus, mat lengvata toliau galės naudotis 90% kaupiančiųjų, o turtingesni žmonės turi pakankamai kitų taupymo galimybių.

Po svarstymo Seimas pritarė GPM lengvatos ribojimui. Daugeliui kilo klausimas, ar nebus pažeisti apsidraudusiųjų teisėti lūkesčiai, nes minėta pataisa atgaline data galiotų ir jau pasirašytoms sutartims?

Kaip žinote GMP tarifas yra keitęsis – mažėjęs nuo 33% iki 15%. Tad gyventojai, kurie sudarė sutartis iki šio pakeitimo, taip pat nukentėjo. Kita vertus, tai yra GPM lengvata, o lengvatai vienareikšmiškai negalioja kažkokie tai įsipareigojimai. Konstitucinis teismas yra išaiškinęs, jog lengvatas valstybė taiko savo galimybių ribose. Dėl šios lengvatos GPM grąžinimai sudaro 60% visų grąžinamų GPM, o deficitas pas mus yra nuolatinis, finansinių galimybių taikyti lengvatą visiems pilnu mastu nėra galimybių. Ši lengvata nėra socialiai teisinga, nes visi mokesčių mokėtojai finansuoja biudžeto deficitą ir GPM grąžinimą. Be to gyvybės draudimas šiuo atveju yra ne tik draudimas, iš tiesų tai yra kaupimas ir investavimas. Mūsų toks vertinimas ir todėl pataisą teikiame Seimui. Prieš Seimo posėdį analizuosime Seimo teisės departamento išvadas.

Teisės departamentas siūlo atidėti lengvatos ribojimą 6 mėnesiams ir siūlo naujovę įgyvendinti nuo kitų metų liepos 1 d.

Mes siūlome lengvatą naikinti nuo sausio 1 d. Tokiu būdu išvengtume naujų sutarčių sudarymo bumo. Ir pats Lietuvos bankas prognozuoja, kad jei įsigaliojimas būtų nukeltas 6 mėnesiams, būtų pasirašoma daugybė naujų sutarčių.

Mokesčių administravimo įstatymas reikalauja šešių mėnesių laikotarpio, tačiau priimant pataisą su biudžetu, įstatymas gali įsigalioti nuo sausio 1 d. Kita vertus, komitetas renkasi prieš Seimo posėdį, analizuosime Tesės departamento išvadą.

Lengvatą naikinate skubos tvarka, tai susiję su biudžetu ir siekiu kartu su juo priimti GPM įstatymo pataisą. Ar valdantieji nusiteikę pademonstruoti, kad jie ryžtingai imasi reformų?

Kitais metais didėja valstybės išlaidos: neapmokestinamas pajamų dydis, gynyba, pensijos... Būtina rasti tai, kas mažintų išlaidas. Tiesa, lengvatos naikinimas mažins tik 2018 m. išlaidas. Bet tai turėtų duoti keliolika milijonų eurų naudą valstybės biudžetui.

Viena vertus, reikia tokių sprendimų, nes kitaip viešųjų finansų problemą turėsime amžinai. Kita vertus, būtent su gyvybės draudimu turiu asmeninį santykį, nes 10 m. dirbau draudimo sektoriuje. 10 m. stebiu ir analizuoju viešuosius finansus. Buvusios Vyriausybės sudarytoje Mokesčių darbo grupėje, kuomet dirbau premjero Algirdo Butkevičiaus patarėju, šie klausimai buvo analizuoti, formuluojami tam tikri siūlymai. Tad dabartinis GPM lengvatos ribojimas yra tęstinis veiksmas.

Dar vienas dalykas – Tarptautinis valiutos fondas (TVF) dar 2010 m. siūlė tą lengvatą naikinti. Paskutinis lašas buvo Lietuvos banko medžiaga. Centrinis bankas nustatė, kad per keliolika metų investicinio draudimo įmokų sumokėta apie 1 mlrd. Eur, gyvybės draudimo kompanijos nuskaičiavo 16% įvairių administravimo, komisinių mokesčių. Akivaizdu, kad gyvybės draudimo kompanijų kainodara ydinga, jų teikiamo produkto administravimo kaina yra neproporcingai didelė.

Atidžiai įsiklausykite, cituoju vieną iš LB išvadų iš atminties, bet, manau, kad neklystu: tikimybė, kad per pirmuosius penkerius metus investicinio gyvybės draudimo investicinė grąža bus teigiama, esant netgi 6% vidutiniam pajamingumui finansų rinkose, yra nulis. GPM lengvata naudoja kaip paskata ir net kaip jaukas sudaryti tą sutartį, net tada žmogus, jei įdėmiai stebėtų rezultatus, matytų minusą arba nulį pirmuosius penkerius metus. Vėlesniais metais grąža gali būti ir teigiama, bet žmogus yra priverstas pratęsti tą sutartį arba būti kuo ilgiau su ta draudimo kompanija, kad pradėtų kažką uždirbti.

Kodėl statistika ir visi skaičiai pateikiami tik apie gyvybės draudimo lengvatą, nors nauja tvarka galios ir III pensijų kaupimo pakopai?

Įtraukti ir III pakopą pasiūlė draudimo įmonės. Draudimo asociacijos atstovai sako, kad jų siūlomas produktas, kuris sietinas su kaupimu pensijai (nors yra visokių išlygų ir plonybių) neturėtų būti diskriminuojamos. Dalis draudimo įmonių, kuriuos yra filialai arba bankų antrinės įmonės, galėtų iš karto siūlyti klientams III pakopos sutartis, o kitų įmonių galimybės ir teisės užsiimti verslu būtų apsunkintos, joms reikėtų naujos licencijos.

Klausant Jūsų, galima įtarti, kad lengvata piktnaudžiaujama. Kokio masto tas piktnaudžiavimas buvo, kad prireikė griežto ribojimo?

Negaliu kalbėti apie piktnaudžiavimą, jeigu gyvybės draudimo įmonės ir klientai elgiasi nepažeisdami įstatymų. Tai yra teisėta veikla. Kitas klausimas, ar viskas tinkamai reglamentuota, kad nebūtų galimybių pasinaudoti sutarčių pratęsimais, naudos gavėjų keitimais ir panašiais dalykais. Tai galima vadinti įvairiai, bet, mano supratimu, regalmentavimas turi būti pakankamai aiškus ir, jei reikia, griežtas.

Pasirinkome 1.000 Eur ribą, nes tai apima 85% gyvybės draudimo (arba kaupimo) galiojančių sutarčių, tiek žmonių moka iki 1.000 Eur dydžio įmokas, III pakopos atveju – 92% klientų moka iki 1.000 Eur įmokas. Tad, jei kalbame apie abu sektorius, po tokia riba patenka apie 90% žmonių. Kita vertus, tokie žmonės uždirba 1,5–2 vidutinius atlyginimus, o jų taupymo norma sudaro 8–10% jų pajamų. Tokius žmones mes galime skatinti, nors tai darome visų mokesčių mokėtojų sąskaita tarp jų ir tų , kurie net neturi finansinių galimybių tokias sutartis sudaryti.

O labiau pasiturintys, didesnes pajamas gaunantys žmonės, kurie uždirba daugiau nei 1,5–2 vidutinius atlyginimus, taupymui gali skirti 15-20%. Turime suprasti, kad tie, kurie daug uždirba, daug gali ir susigrąžinti. Tai yra socialiai neteisinga. Tokios pat nuomonės TVF buvo dar 2010 m. Pasikartosiu, TVF siūlė šią lengvatą apskritai naikinti, tai mes dabar ją tik ribojame. Iš tiesų tai yra labai nuosaikus siūlymas. Ir tikiuos, kad Seimas jam pritars.

Tačiau šis ribojimas palies ir tuos, kurie nėra itin turtingi, bet nusiteikę kaupti, taupyti. Kodėl reikėtų juos bausti, mažinti jų pasitikėjimą valstybe?

Ką jūs turite omenyje „ne itin turtingi“? Iš tiesų ta lengvata naudojasi visi, tik atsiranda įmokų riba. Ar jūs matote, kad neturtingųjų sąskaita turėtų būti remiami visi, tarp jų ir tie, kurie turi galimybių savarankiškai papildomai kaupti be jokių apribojimų? Nereikia pamiršti, kad yra dar viena lengvata, kurios mes nestabdome. Tai yra neapmokamas investicinis prieaugis. Jeigu Jūs investuotumėte į investicinį fondą ar laikytumėte indėlį banke, ar nusipirktumėte akcijų – Jūsų investicinis prieaugis (išskyrus tam tikrą ribą, kur neapmokestinamas pajamų dydis galioja) bus apmokestinamas 15% GPM tarifu.

Tačiau tie, kurie turi kaupiamąjį gyvybės draudimą (kur gyvybes draudimui skiriamas vienas euras, o visa kita yra investavimas arba kaupimas), tas investicinis prieaugis nėra apmokestinamas, tai yra irgi lengvata. Kito verslo atstovai labai aštriai kelia klausimus, kodėl jie yra diskriminuojami, jiems sunkiau pritraukti klientų, jeigu gyvybės draudimas ar III pakopa gali pasiūlyti alternatyvas. O gyvybės draudimas savo sutarčių pratęsimais ir naudos gavėjų keitimais gali pasiūlyti labai lanksčias sąlygas, ir ten gali būti kaupimas pensijai, bet gali ir visai jo nebūti.

Iš tiesų gyvybės draudimas savo esme nėra pensijinis kaupimas: tu gali išsiimti pinigus, gali kažkam kitam palikti ir nesi įsipareigojęs pinigus skirti pensijai. Sulaukus priešpensijinio amžiaus, gaunant išmoką, nereikia grąžinti mokesčių lengvatos. Tačiau, griežtai tariant, tai nėra pensijinis kaupimas.

Netgi tai, ką dabar siūlome, vis tiek diskrimuoja kitą verslą, kuris suteikia galimybes kaupti. Darbdaviai toliau gali mokėti įmokas pagal gyvybės draudimo sutartis, ten yra visokių galimybių tuos pinigus išsiimti anksčiau. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) seka, žiūri, kas ten darosi. Iš tikrųjų kai kurios gyvybės draudimo sutartys naudojamos kaip bankomatai. Darbdavys ten perveda pinigus, o darbuotojas kitą mėnesį pasiima tas įmokas. Jei VMI pastebi, tai priverčia sumokėti visus mokesčius tarp jų ir „Sodros“.

Tad, tai ką mes siūlome, yra tik dalis, ką turėtume padaryti ir ką rekomenduoja TVF. Tačiau nenorėdami sukelti didelių neapibrėžtumų pačiam verslui ir žmonėms, siekdami, kad gyvybės draudimo kompanijos kartu Lietuvos banku išgrynintų problemas ir jas spręstų pasiūlėme labai nuosaikų variantą.

Kiek konkrečiai pinigų bus sutaupoma dėl šios lengvatos apribojimo?

Finansų ministerija dar skaičiuoja. 2015 m. GPM susigrąžinimai siekė 24 mln. Eur, manau, kad šios valstybės išlaidos mažėtų maždaug 50%.

Gal galėtume kiek plačiau pakomentuoti, kokią valstybės plėtros kryptį renkasi naujoji valdžia. Kartais susidaro įspūdis, kad visuomenė dirbti ir užsidirbti daugiau nei 1.000 Eur neskatinama. Politikai jau prigalvoja būdų, kur ką nukirpti, uždrausti, o mainais siūlo nemokamus vaikų vizitus į teatrą ar tautinį kostiumą.

Įdomus ir svarbus klausimas, bet tai kito pokalbio tema. Viena vertus, aš negaliu atstovauti visai valdančiajai daugumai ir visai frakcijai. Nesu partijos narys, nesu Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, nesu ir Vyriausybėje. Turiu savo nuomonę, todėl ir gimsta kai kurie siūlymai komitete ar mano asmeniškai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lietuvos banko vadovas Vasiliauskas: uždraudę viską, liktume prie suskilusios geldos

Pinigų plovimo istorijos, kuriose minimi ir Baltijos šalyse veikiantys bankai, turi neigiamos įtakos viso...

Finansai
2018.10.16
Vasiliauskas: ECB keis palūkanas ne anksčiau 2019-ųjų rudens 3

Europos Centrinis Bankas (ECB) šiemet, kaip ir planuota, turėtų užbaigti euro sistemos kiekybinio skatinimo,...

Verslo aplinka
2018.10.15
FED tikrai neišprotėjo, sako analitikai 2

Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, trečiadienį sukritikavus JAV Federalinį rezervų banką (FED) dėl pernelyg...

Rinkos
2018.10.11
Šiaulių banko pagrindiniai akcininkai nutraukė tarpusavio sutartį 1

Šiaulių banko pagrindiniai akcininkai nebeveiks kaip viena akcininkų grupė.

Rinkos
2018.10.08
Pirmu Lietuvoje specializuotu banku taps „Mano unija“

Vilniuje veikiančiai kredito unijai „Mano unija“ suteikta specializuoto banko licencija.

Rinkos
2018.10.08
Europos bankai murkdosi pinigų plovimo skandaluose 8

Lietuvoje garsiausiai pastaruoju metu nuskambėjo galimo pinigų plovimo per „Danske Bank“ skandalas, tačiau...

Rinkos
2018.10.06
Lietuvos rinkoje tvirtintis bando švedų interneto bankas 1

„TF Bank“, Švedijos interneto bankas, imasi veiksmų plėstis Lietuvos vartojimo finansavimo ir elektroninės...

Rinkos
2018.10.05
„Danske Bank“ – JAV Teisingumo departamento taikiklyje, nutraukiama akcijų supirkimo programa 7

Didžiausias Danijos bankas „Danske Bank“ dėl galimo pinigų plovimo per Estijos padalinį susilaukė JAV...

Rinkos
2018.10.04
„Creditinfo“ kreditingumo ataskaitas šiandien teikia nemokamai 5

Ketvirtadienį kredito biuras „Creditinfo“ įmonėms ir gyventojams teikia nemokamas kreditingumo ataskaitas.

Verslo aplinka
2018.10.04
„TransferGo“ tikisi pritraukti iki 5 mln. Eur – išbandys „Seedrs“ platformą 5

Lietuvių įkurtas piniginių perlaidų startuolis „TransferGo“ pradės sutelktinio finansavimo kampaniją per...

Rinkos
2018.10.03
Prokurorai: tyrimas dėl pinigų plovimo per Ūkio banką nėra baigtas

BNS

Lietuvos teisėsaugos prieš 6 metus pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo lėšų, apgaule įgytų...

Finansai
2018.10.03
Lietuvos bankas sušvelnino reikalavimus Medicinos bankui 2

Lietuvos banko (LB) valdyba, įvertinusi visus neigiamus veiksnius, galinčius paveikti UAB Medicinos banko...

Finansai
2018.10.03
Nuo spalio 1 d. – skaidresnės gyvybės draudimo sutartys 1

Spalio pradžioje įsigalioja Draudimo įstatymo pakeitimai, kurie gyvybės draudimo bendroves įpareigos aiškiai...

Finansai
2018.10.02
„Citadele“ žengia į būsto paskolų rinką 8

Latvių bankininkystės grupė „Citadele“ bandys pasinaudoti augančiu būsto kreditavimu ir pradės teikti būsto...

Rinkos
2018.10.02
Kremliaus kritiko Browderio interviu VŽ: koks Lietuvos vaidmuo plaunant rusų pinigus Premium 8

Lietuvos ir kitų Baltijos šalių bankai yra patrauklūs pinigų plovimui dėl švelnesnių pinigų plovimo...

Rinkos
2018.10.02
DNB bankui – B. Browderio kaltinimai, kalba ir apie Lietuvą 15

Didžiausias Norvegijos bankas DNB, kuriam priklauso dalis Baltijos šalių banko „Luminor“ akcijų, dalyvavo...

Rinkos
2018.10.01
„Danske Bank“ neapsikentė – atleido vadovą anksčiau nei planavo

Nors buvo planuota, kad pinigų plovimo skandale skęstančio banko „Danske Bank“ vadovas Thomas Borgenas liks...

Vadyba
2018.10.01
Būsto paskolas jaunoms šeimoms teiks SEB ir „Swedbank“

Valstybės subsidijuojamas paskolas pirmajam būstui regionuose jaunoms šeimoms pradžioje teiks du bankai – SEB...

Finansai
2018.10.01
Būsto paskolų palūkanų kilimas – lėtu žingsneliu 26

Vidutinės būsto paskolų palūkanos Lietuvoje toliau lipa aukščiau 2% ribos, tačiau, kaip pažymi centrinis...

Rinkos
2018.10.01
„Nordea“ švedišką vėliavą keičia į suomišką

Švedijos bankas „Nordea“, kuris yra didžiausias Baltijos šalių banko „Luminor“ akcininkas, nuo šiandien...

Rinkos
2018.10.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau