„Juodasis“ kavinių ir restoranų sąrašas: verslininkai skuba pasitaisyti

Publikuota: 2015-12-02
Kiekviena viešojo maitinimo įmonė yra atsakinga už maisto atliekų utilizavimą. Algimanto Kalvaičio (VŽ) nuotr.
Kiekviena viešojo maitinimo įmonė yra atsakinga už maisto atliekų utilizavimą. Algimanto Kalvaičio (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Maisto inspektoriams sudarius „juodąjį“ kavinių ir restoranų sąrašą, verslas suskubo teikti ataskaitas apie atliekų utilizavimą. Be to, inspektorius užklausomis apipylė ir sąraše neatsidūrusios įmonės.

Ažiotažas dėl kai kurių šalies kavinių ir restoranų vykdomos veiklos be atliekų kilo beveik prieš mėnesį, kai Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) paskelbė vadinamąjį „juodąjį“ tokių įmonių sąrašą. VŽ publikuotame inspektorių sudarytame sąraše buvo įvardyta 21 šalies įmonė, kuri nepateikė ataskaitų apie atliekų utilizavimą. Daugiausia – 17 – yra Vilniuje veiklą vykdančių kavinių ir restoranų.

„Viešumas paskatino verslininkus atlikti savo prievoles – informuoti mūsų tarnybą apie šalinamas atliekas. Sulaukėme milžiniško susidomėjimo - ne tik iš įmonių, kurios įtrauktos į sąrašą, bet ir iš tų, kurios bendrai domėjosi reikalavimais, keliamais atliekų šalinimui, – VŽ sako Vita Šturmienė, VMVT Maisto skyriaus vyr. specialistė, valstybinė maisto produktų inspektorė. – Iš to sąrašo jau beveik visos įmonės yra pasirašiusios sutartis su įmonėmis, kurios užsiima atliekų utilizavimu, bet dar ne visos yra pateikusios atliekų šalinimo ataskaitas. Tą jos turi padaryti iki gruodžio 5 d.“

VMVT kol kas konkrečiai nenurodo, kokios „juodajame“ sąraše esančios kavinės ir restoranai jau sudarė sutartis su atliekų išvežimo įmonėmis, taip pat, kurios jau pateikė atliekų išvežimo ataskaitas. Kaip pasikeitė šis sąrašas, numatoma informuoti ateinančią savaitę.

Turėjo patikrinimų dokumentus

Į lapkričio 10 d. paskelbtą „juodąjį“ sąrašą, kaip nurodo p. Šturmienė, pateko tos šįmet patikrintos kavinės ir restoranai, kuriuose inspektoriai rado produktų su pasibaigusiu tinkamumo vartoti terminu, tačiau minėtos įmonės VMVT per tris ketvirčius taip ir nepateikė ataskaitų, kaip sutvarkė tas atliekas.

„Mes turėjome konkrečius įrodymus, dokumentus apie tose įmonėse šįmet įvykdytus patikrinimus ir rastus produktus su pasibaigusiu vartojimo terminu. Restorane, kavinėje darbo pabaigoje susidaro tokių valgių, produktų – tai įprasta, tačiau įmonės turi pasirūpinti, kad toks netinkamas vartoti maistas būtų išvežtas atitinkamų įmonių. Tačiau 21 patikrinta bendrovė mūsų neinformavo, kaip tą padarė, VMVT ataskaitų apie išvežimą nepateikė ir buvo įtraukta į sąrašą, o įmonės priskirtos aukštesnės rizikos įmonių grupei. Tai reiškia, kad tokios įmonės dažniau tikrinamos inspektorių“, - kalba p. Šturmienė, valstybinė maisto produktų inspektorė.

Pripažino neapdairumą

Viešai paskelbus „juodąjį“ sąrašą, kai kurie verslininkai puolė audringai gintis, o reiklūs klientai atskleidė patirtus nepatogumus dėl kai kuriose iš sąraše nurodytų įmonių gauto esą nekokybiško maisto. „Klientai dabar labai reiklūs ir iškart viešina negeroves dėl netinkamo maisto, informuoja ir atitinkamas tarnybas apie galimus pažeidimus, dalis tokių vartotojų skambučių pasiteisina, bet ne visi“, - pažymi p. Šturmienė, VMVT atstovė.

Į „juodąjį“ sąrašo įtraukto Vilniaus senamiestyje esančio restorano „Studio9“, kurį valdo UAB „GL9“, atstovai tuomet savo „Facebook“ paskyroje viešai pripažino, jog ne visuomet laiku teikė informaciją apie atliekų utilizavimą ir taip pažeidė VMTV direktoriaus įsaymą „Dėl šalutinių gyvūninių produktų, surinktų iš viešojo maitinimo įstaigų, tvarkymo“.

„Atsakomybė dėl to, visų pirma, tenka mums ir tikrai apmaudu, jog mūsų pačių neapdairumas privertė suabejoti maisto kokybe. Sutinkame su VMVT, jog visuomenė turi būti informuota, tačiau esame susirūpinę, kad po skambia antrašte pateikta informacija mūsų įvaizdžiui padarė išties didelę žalą“, – paskyroje po VŽ straipsnio rašė „Studio9“.

Po audros - tyla

Susidariusios situacijos, pokyčių nekomentavo ir į „juodąjį“ sąrašą įtraukto Vilniaus restorano „Di Vino“, kurį valdo UAB „Sanmarko“, – telefonu atsiliepusi šios įmonės atstovė nurodė, jog šiuo metu čia atliekamas auditas ir ji negalinti pateikti komentaro.

Paskambinus į sąrašą įtraukto restorano „Panama“, kuris priklauso UAB „Raudonas šuo“, direktoriui Šarūnui Akelaičiui, jis pažadėjo raštu atsakyti į pateiktus klausimus, tačiau VŽ komentaro iki trečiadienio negavo.

Paskambinus į sąrašą įtrauktai UAB „Oba“, Vilniaus senamiestyje valdančiai restoraną „Galo do Porto“, paaiškėjo, kad jie buvusioje „Absento fėjų“ vietoje įsikūrė nuo rugsėjo (įmonės akcijas perpirko birželį).

Kaip VŽ teigia Arvydas Valeika, „Oba“ per UAB „Kartena“ valdančios įmonės savininkas, pažeidimai „Oba“ buvo užfiksuoti dar prieš akcijų perpirkimą.

„Inspektorių patikrinimai čia buvo dar prieš mums čia atidarant restoraną. Kalbant apie atliekų šalinimą, mes turime sutartį su šią veiklą vykdančia įmone ir susidariusios atliekos yra išvežamos“, – sako p. Valeika. Paklaustas, ar naujam restoranui nekrito šešėlis dėl pirmtakų padarytų pažeidimų, p. Valeika pažymi, kad tai buvo ne jų klaidos, tačiau atgarsio ir jie sulaukė, bet dėl to klientų neprarado.

„Esame nauji akcininkai, o viešumas suteikia visiems galimybę pasitempti“, – pastebi verslininkas.

Moka abonentinį mokestį

Į šį sąrašą patekusi kelias aludes Vilniuje valdanti MB „Jūsų šnekutis“, jos atstovų teigimu, kilusius nesklandumus jau išsprendė. Kaip VŽ teigia Aurimas Vaškevičius, įmonės vadovas, bendrovė ne visada laiku pateikdavo VMVT atliekų išvežimo aktus, todėl ir buvo įtraukta į tokį sąrašą.

Tiesa, p. Vaškevičius nurodo, jog patikrinimus į „juodąjį“ sąrašą įtrauktoje „Šnekučio“ aludėje Vilniuje, Šv. Mikalojaus g. 15, inspektoriai vykdė pernai, o šįmet jie čia nesilankė. Tuo metu, VMVT nurodo, jog sąrašą sudarė pagal šių metų duomenis. „Jie (VMVT – red.) duomenis paėmė iš pernai, šįmet nebuvo. Po patikrinimo pateikėme jiems utilizavimo aktus“, - paaiškina p. Vaškevičius.

Pasak vadovo, prie aludžių stovi specialūs konteineriai, skirti panaudotam aliejui ir šalutiniams gyvūniniams produktams. „Kai susidaro šių atliekų pakankamas kiekis, mes pranešame įmonėms, su kuriomis esame sudarę sutartis, ir jos tada pakeičia konteinerius“, – komentuoja direktorius.

Anot p. Vaškevičiaus, konteineriai keičiami nereguliariai, nes ir atliekų kiekiai nėra vienodi. „Toms įmonėms mes mokame abonentinį mokestį už atliekų išvežimą. Už išvežtas atliekas jos išrašo dokumentus, kuriuos mes pateikiame VMVT“, – sako p. Vaškevičius.

Turi teikti duomenis

Lietuvoje yra įregistruota apie 3.700 kavinių ir restoranų. Kiekviena viešojo maitinimo įmonė yra atsakinga už maisto atliekų utilizavimą. Pasak VMVT atstovės p. Šturmienės, viešojo maitinimo įmonės tarnybai iki kiekvieno mėnesio 5 d. turi pateikti duomenis apie šalinamų atliekų kiekius.

„Tačiau, galbūt kažkurį mėnesį tų atliekų yra nedaug, tada tą kiekį jos gali pridėti prie kito mėnesio ataskaitos. Bet kokiu atveju atliekų susidaro, ir ataskaitas VMVT teritoriniams padaliniams įmonės turi teikti. Ta ataskaita apie atliekas sudaro vieną puslapį – tą dokumentą e. paštu įmonės siunčia VMVT ir jį įsega į atliekų tvarkymo žurnalą. Žinoma, kavinės, restoranai turi pildyti nemažai ataskaitų, tačiau tokie yra reikalavimai, tokia jų prievolė ir kad, jų žodžiais, tai esą yra didelis popierizmas, negalima laikyti pasiteisinimu nevykdyti prievolės“, - komentuoja p. Šturmienė.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„KG Group“ atsisako paukštyno statybos planų

Teismuose tebesitęsiant Vilniaus rajono savivaldybės ir aplinkosaugininkų ginčui dėl „Kauno grūdų“ („KG...

Pramonė
2020.01.24
Neramumų Honkonge pasekmė – kritę konjako pardavimai

Prancūzų prabangių gėrimų gamintojos „Remy Cointreau“ akcijos patiria didžiausią griūtį per dešimt metų po...

Rinkos
2020.01.24
Latvijos aludariai: stipraus alkoholio akcizų įšaldymas sukeltų „karą“ su Lietuva

Latvija, įšaldydama akcizus stipriajam alkoholiui, rizikuoja įsivelti į „karą“ su Lietuva, perspėja dvi...

Pramonė
2020.01.24
Teisme sprendžia ginčą dėl „Arimex“ prekių ženklo „Studentų maistas“ Premium 3

Riešutais ir džiovintais vaisiais prekiaujanti UAB „Arimex“ kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą dėl...

Rinkodara
2020.01.21
VMI: alkoholio akcizų pajamos pernai augo 5%

Alkoholio akcizų pajamos pernai išaugo 5%. Tai didžiąja dalimi lėmė vasario mėnuo, kai prieš stipraus...

Pramonė
2020.01.20
Maitinimo paslaugų bendrovė „Pontem“ keičia pavadinimą Premium 2

UAB „Pontem“ valdybos sprendimu nuo 2020 m. sausio 29 d. keičia bendrovės pavadinimą į UAB „Handelshus“.

Prekyba
2020.01.17
Patvirtinta beveik 1 mln. Eur bauda „Kauno grūdams“ 1

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) atmetė bendrovės „Kauno grūdai“ skundą ir patvirtino,...

Pramonė
2020.01.17
Kinija nepateisina Lietuvos eksportuotojų lūkesčių

Lietuvos įmonės kasmet sulaukia naujų leidimų eksportuoti produkciją į trečiąsias šalis, o pernai plačiau...

Pramonė
2020.01.17
„Groward Group“ siekia įsigyti „Baltic Egg Production“ ir „Europe eggs“

Su Kauno mero Visvaldo Matijošaičio valdoma „Vičiūnų grupe“ susijusi žemės ūkio bendrovių grupė „Groward...

Pramonė
2020.01.16
„Krekenavos agrofirma“ išsiuntė pirmąją jautienos siuntą į Kiniją

Darbo partijos įkūrėjo ir pirmininko Viktoro Uspaskicho šeimos valdoma mėsos perdirbimo įmonė „Krekenavos...

Pramonė
2020.01.13
Vilkyškių pieninės pardavimai pernai augo 10%

Vilkyškių pieninės konsoliduoti pardavimai 2019 m. siekė 114,61 mln. Eur – 10% daugiau nei 2018 m. 

Pramonė
2020.01.10
Klaipėdos žuvininkystės aukcioną už 0,7 mln. Eur įsigijo Lietuvos įmonė

Bankrutavusios žuvies perdirbimo bendrovės Klaipėdos žuvininkystės produktų aukciono pastatai parduoti už...

Pramonė
2020.01.08
Estų bendrovė iš Helsinkio kalėdinės eglės pagamins 1.000 l toniko

Estijos Saremos saloje veikianti džino gamybos bendrovė „Lahhentagge“ atsigabeno kalėdinės eglės, kuri puošė...

Verslo aplinka
2020.01.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau