Agroverslo metai: aktualijos, tendencijos ir įdomiausi skaitiniai

Publikuota: 2016-12-30

Šalies žemės ūkio sektoriui besibaigiantys metai buvo ganėtinai ramūs. Nors tiek pieno, tiek grūdų supirkimo kainos nelepino, o ūkininkų pajamos šiek tiek sumenko, daugelis jų investavo, turėjo galimybių atnaujinti technikos parkus.

Lietuvos agroverslo sektorius vis užtikrinčiau tampa pasaulinės rinkos žaidėju: tiek gamintojai, tiek perdirbėjai plečia eksporto geografiją, didina konkurencingumą.

Pateikiame svarbiausius šių metų agroverslo sektoriaus įvykius, tendencijas.

Pieno sektorius užtikrintai ropščiasi iš krizės

Milžiniškus pokyčius 2016-aisiais išgyveno pieno sektorius. Žaliavos kainai vasarą pasiekus dugną iš verslo pasitraukė ne vienas smulkus pieno ūkis, tačiau jau rudenį rinka ėmė stotis ant kojų, ūkiams už pieną mokama kaina padvigubėjo.

Pieno kainos augimas Lietuvoje lapkritį ir toliau buvo vienas sparčiausių visoje ES. Praėjusį mėnesį ūkininkai šalyje už toną pieno vidutiniškai gavo 273,4 Eur, daugiau nei vengrai, čekai, slovakai, slovėnai, latviai ir beveik tiek, kiek kolegos Jungtinėje Karalystėje.

nuotrauka::1left

Nuo vasaros pieno supirkimo kaina Lietuvoje ūgtelėjo jau daugiau nei 100 Eur/t. Mažai atsiliekame ir nuo ES vidurkio - 305,1 Eur/t.

infogr.am::pieno_supirkimo_kainos_es8

Pabrango ir pieno produktai, ūgtelėjo šalies pieno perdirbėjų eksporto rodikliai. Štai vidutinė pagrindinių pieno produktų kaina didžiausioje pasaulio prekybos biržoje „Global Dairy Trade“ (GDT) šį mėnesį pakilo iki aukščiausio lygio per dvejus pastaruosius metus.

Lietuva penketuke, bet naujas derlius nuvylė

Lietuvos agroverslo sektorius labai smarkiai priklausomas ne tik nuo grūdų kainų, bet ir nuo derliaus kiekio bei kokybės. Pastaruosius kelis metus ūkininkai didino derliaus apimtis, tačiau šiais metais dėl prasto oro situacija pasikeitė iš esmės.

Grūdinių augalų derlius šiemet siekia 5,829 mln. t ir yra 10,6% mažesnis negu 2015 m.

Labiausiais sumenko žieminių ir vasarinių kviečių, kvietrugių, rapsų, rugių derlius.

nuotrauka::2left

Tai iš karto atsiliepė ir grūdų eksportui. Lietuvos grūdų supirkimo įmonės 2016 m. spalio mėnesį eksportavo 359.726 t grūdų – 35,10% mažiau negu rugsėjo mėnesį ir 49,54% mažiau, palyginti su 2015 m. analogišku laikotarpiu, rodo Statistikos departamento turimi duomenys.

Kita vertus, per dešimt šių metų mėnesių Lietuva eksportavo 2,7 mln. tonų kviečių. Pagal eksportuojamą kviečių kiekį Lietuva Europos Sąjungoje užima penktą vietą, rikiuodamasi po Rumunijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos. Per šių metų sausio–rugsėjo mėnesius eksportuotų grūdų vertė siekia 444,7 mln. Eur.

Traktorių prekyba ir naujovės

Europos žemės ūkio technikos gamintojus vienijančios asociacijos CEMA skaičiavimu, bendras agrotechnikos prekybos nuosmukis ES turėtų siekti apie 9%, tačiau Lietuvos ūkininkai kitus metus pasitiks su maždaug pusantro tūkstančio visiškai naujų traktorių.

Per devynis šių metų mėnesius ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės registravo 967 naujus traktorius, kai per tą patį laiką pernai perpus mažiau – 423.

Pavyzdžiui, viena didžiausių šalies agrotechnikos bendrovių „Dojus agro“ jau spėjo parduoti 300 traktorių, dukart daugiau nei ankstesniais metais, dar keli pardavėjai nesunkiai viršys 100 vienetų ribą.

nuotrauka::3right

Daugelis ūkių šiemet elgėsi racionaliai ir savo technikos parkus papildė mašinomis, kurios yra universaliausios - 120–150 AG.

Pirkti traktorius šalies ūkininkus šiemet skatino ūkių atnaujinimui ir modernizavimui skirta ES parama.

infogr.am::a68407ba-5b0e-4939-b6d3-1b05ae89cce4

Metų pabaigoje VŽ paskelbė dar vieną neeilinę agrotechnikos sektoriaus žinią - t<URL destination="http://vz.lt/rinkos/2016/11/30/i-birza-atpuskuoja-traktorininkai-augimui-ikvepiasurudijetraktoriai-ir-danija">echnikos prekybininkė „East West Agro“ ketina iš investuotojų prisitraukti 3 mln. Eur ir žengti į vietinę akcijų biržą.

</URL>Šie metai išskirtiniai ir dėl agrotechnikos naujienų gausos. Kelios didžiosios pasaulio kompanijos rinką nustebimo pristačiusios savaeiges mašinas, o Prancūzijoje kitų metų pradžioj vyksiančioje tarptautinėje žemės ūkio parodoje „SIMA“ didžiausia pasaulyje agrotechnikos gamintoja „John Deere“ paskelbė pristatysianti vien elektra varomą traktorių „Sesam“.

Susijungimų ir įsigijimų metai

Vos per vienerius metus praktiškai visos didžiosios pasaulio agrochemijos kompanijos įsisuko į susijungimų ir įsigijimu karuselę.

Susijungimo procesą pradėjo JAV chemijos grupės „DuPont“ ir „Dow Chemical“, anksčiau šiais metais kinų „ChemChina“ už 43 mlrd. USD sutarė pirkti Šveicarijos „Syngentą“.

Šį rudenį Vokietijos chemijos ir farmacijos kompanija „Bayer“ paskelbė pasiekusi susitarimą JAV sėklų gamintoją „Monsanto“ įsigyti mokant po 128 USD už akciją. Bendra sandorio vertė, skaičiuojant su skola, sieks 66 mlrd. USD.

Pranešta ir apie Kanados agrochemijos bendrovių „Agrium“ ir „Potash Corp“ susijungimą.

Dvi Kinijos valstybinės įmonės „ChemChina“ ir „Sinochem Group“ pradėjo derybas dėl susijungimo, po kurio gimtų 100 mlrd. USD metinę apyvartą generuojanti agrochemijos gigantė.

nuotrauka::4right

Tiesa, dėl visų šių procesų pasaulyje auga nepasitenkinimo agrochemijos bendrovėmis banga. Baiminamasi, kad amerikiečių sėklų gamintojai, daug investuojantys į genetiškai modifikuotų organizmų kūrimą, netrukus užims pernelyg didelę rinkos dalį. Štai „Bayer“ ir „Monsanto“ kartu atsirieks apie trečdalį pasaulinės rinkos.

infogr.am::b4ff8d21-8be9-4fa6-acbe-a3e909f5498e

Eksporto geografija plečiasi

Rugpjūčio pabaigoje Lietuvos pieno pramonei pagaliau atsivėrė Kinijos rinka.

Didžiausia pieno produktų importuotoja Kinija per pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su 2015 m. rezultatu, didino visų pieno produktų importą – sviesto 35%, sūrio 24%, nugriebto pieno miltelių 5%, nenugriebto pieno miltelių 25%, išrūgų miltelių 16%.

Leidimus eksportuoti savo gaminius į Kiniją gavo UAB „Hochdorf Baltic Milk“, UAB „Marijampolės pieno konservai“, AB „Rokiškio sūris“, AB „Vilkyškių pieninė“, AB „Kelmės pieninė“, AB „Modest“, AB „Žemaitijos pienas“, UAB „Rokiškio pienas“ filialas „Ukmergės pieninė“, UAB „Rokiškio pieno gamyba“, AB „Pieno žvaigždės“ filialas „Mažeikių pieninė“, AB-F „Šilutės Rambynas“, ŽŪK „Pienas LT“, AB „Pieno žvaigždės“ filialas „Pasvalio sūrinė“, UAB „Uriga“, UAB „Litamilk“ ir UAB „Lukšių pieninė“ Jurbarko skyrius.

Nors į Kiniją kol kas keliauja tik bandomosios bendrovių produkcijos partijos, neabejojama, kad ateityje ši šalis taps viena pagrindinių pienininkų eksporto rinkų.

nuotrauka::5left

Vietoje nestovi ir mėsos perdirbėjai. Viena didžiausių šalies mėsos pramonės įmonių „Biovela“ neseniai paskelbė prasibrovusi į JAV rinką. „Biovela“ į dvylikos JAV valstijų parduotuves pradėjo tiekti įvairius paštetus ir konservus. Anot bendrovės, išvežta jau 50 tonų produkcijos.

Lietuviški grūdai keliavo į Latviją, Lenkiją, Vokietiją, Prancūziją, Olandiją, Belgiją, Jungtinę Karalystę, Afrikos bei Azijos šalis – Alžyrą, Mozambiką ir Jungtinius Arabų Emyratus.

infogr.am::grudu_ir_rapsu_eksportas

Reportažai iš ūkių

Visus metus VŽ lankėsi ūkiuose, bendravo su jų savininkais, gilinosi į sektoriaus aktualijas. Pateikiame kelis įdomiausius reportažus iš įvairia veikla užsiimančių šalies ūkių.

„Paukštininkystės ūkio patirtis: pelną neša 3 aitvarai.“ Apie Sigito Petkevičius, kelių mėsinių viščiukų auginimo fermų Kaišiadorių rajone savininko, verslą.

„Klestinčio ūkio auksinės taisyklės: Vaitelių šeimos sėkmės istorija.“ Kasmet populiarėjančio mėsinių galvijų auginimo verslo kasdienybė.

„Skaitmenizuotas Gradeckų ūkis: nauja agroverslo strategija pasiteisino.“ Stambūs ūkininkas metė kiaulininkystę, išplėtė ūkio plotus, investavo į moderniausią techniką ir pradėjo auginti grūdus.

„Stambaus grūdų augintojo gyvenimas: ir smukus kainoms dirba pelningai“. Svarbiausia javapjūtės diena Dainiaus Šlausto ūkyje.

„Skųstis neturi kuo: sėkmingo Marcinkevičių ekologinio ūkininkavimo patirtis.“ Ekologinio ūkininkavimo iššūkiai ir teikiama nauda.

„Modernus putpelių ūkis ruošiasi atlaikyti konkurencijos bangą“. Netradicinis paukštininkystės verslas.

„Pažangus pieno ūkis svarsto pasitraukimo scenarijų.“ Vieno didžiausių ir moderniausių šalies pieno ūkių gyvenimas krizinėmis sąlygomis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą AGROVERSLO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Valstybinių miškų urėdija kratosi tarnybinių butų

Valstybinių miškų urėdija (VMU) Turto bankui perdavė 13 gyvenamųjų namų, 11 butų bei Palangoje esančius...

Statyba ir NT
2018.07.18
Meilę sendaikčiams ir turizmo verslą maitina pajamos iš žemės ūkio Premium

Netoli Biržų įsikūrusioje Sodeliškių dvaro sodyboje Neringa Linkevičienė su vyru tvarko senovinės technikos...

Agroverslas
2018.07.17
„Agrorodeo“ pardavė grūdų Saudo Arabijai už 29 mln. USD 3

Lietuviško kapitalo žemės ūkio produkcijos prekybos bendrovė „Agrorodeo“ pirmą kartą tiesiogiai pardavė grūdų...

Agroverslas
2018.07.17
Dėl sausros gali kilti grūdų produktų ir daržovių kainos 5

Dėl Lietuvos žemdirbius alinusios sausros šiemet derlius bus mažesnis nei pernai, tačiau ar dėl to kils...

Agroverslas
2018.07.13
Mažesni medienos kiekiai prekyboje išpūtė kainas ir užminė mįslių Premium

Pirmąjį pusmetį parduota bent dešimtadaliu mažiau valstybinės medienos, o jos stygius kelia kainas. Medienos...

Agroverslas
2018.07.13
VMU pirmą pusmetį už parduotą medieną gavo 86 mln. Eur pajamų 3

Valstybinių miškų urėdija (VMU) paskelbė, kad per pirmąjį 2018 m. pusmetį iš viso pardavė 1,75 mln. kub.

Agroverslas
2018.07.11
Mediena jau virsta žaliuoju auksu 7

Vartotojų polinkis vietoj plastiko naudoti popierių, tradicinį dyzeliną pakeisti medienos etanoliu bei...

Pramonė
2018.07.08
Ūkininką bulves auginti išmokė traškučių gamintojai

Petras Vasiliauskas, šeimininkaujantis bulvių ūkyje „Vfarm“, dabar kasmet užaugina 10.000-12.000 t bulvių.

Agroverslas
2018.07.06
Pasėlių deklaravimas: paraiškų mažiau, bet deklaruojami plotai auga

Baigėsi žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas. Kaip praneša Žemės ūkio ministerija (ŽŪM),...

Agroverslas
2018.07.05
Lietuvoje prognozuojamas ketvirtadaliu mažesnis grūdų derlius 2

Prognozuojama, kad Lietuvoje šiemet bus nurinktas ketvirtadaliu mažesnis derlius nei praėjusiais metais.

Agroverslas
2018.07.04
Bulves auginti išmokė „Estrellos“ gamintojai – dabar dirba su „Taffel“ Premium 8

Ūkininką Petrą Vasiliauską sėklinių bulvių auginimo technologijų išmokė švedai – jo ūkis „Vfarm“ ilgus metus...

Agroverslas
2018.07.03
Grūdininkai skaičiuoja nuostolius dėl sausros, bet aukštesnių kainų nesitiki Premium

Sausra niokoja Lietuvos laukus, grūdininkai skaičiuoja, kokią dalį derliaus dėl to praras, bet tai dar...

Agroverslas
2018.06.29
Dėl sausros šalyje siūloma skelbti ekstremalią situaciją 1

Vyriausybės komisija ketvirtadienį pasiūlė dėl sausros skelbti ekstremalią situaciją valstybės mastu.

Agroverslas
2018.06.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau