Ką agrochemijos ir sėklų milžinių susijungimai reiškia ūkininkams

Pasaulio ūkininkai baiminasi, kad galimas sėklų ir agrochemijos pramonės milžinių Monsanto ir Bayer susijungimas sektoriui atneš neigiamų pasekmių.
Vokiečių chemijos ir farmacijos kompanija Bayer neseniai padidino pirkimo pasiūlymą ir už JAV sėklų gamintoją Monsanto sutinka pakloti 65 mlrd. USD, po 127,5 USD už akciją.
Ankstesnį 125 USD už akciją pasiūlymą atmetusi Monsanto dabartines derybas vadina konstruktyviomis, tad visiškai pagrįstai laukiama susikuriant didžiausios pasaulyje sėklų ir pesticidų gamybos bendrovės.
Sandoris gali iš esmės pakeisti situaciją rinkoje. Pernai susijungė JAV chemijos grupės DuPont ir Dow Chemical, anksčiau šiais metais kinų ChemChina už 43 mlrd. USD sutarė pirkti Šveicarijos Syngentą.
Konkuruojančių įmonių sektoriuje mažėja, kartu mažiau pasirinkimo variantų ir ūkininkams, rašo Financial Times.
Konkurentų mažėja
71% pasaulio sėklų gamybos rinkos kontroliuoja 7 įmonės, likusią dalį sudaro nedidelės daugybėje šalių veikios bendrovės.
DuPont ir Dow Chemical suvienijus jėgas, abi jos dabar valdo apie ketvirtadalį visos rinkos, o bendroms Monsanto ir Bayer pajėgoms atitektų trečdalis rinkos.
infogr.am::466d01e2-2faa-46bc-9431-2325f69de8eb
Labai panaši situacija ir pesticidų sektoriuje, kur 6 įmonėms priklauso net 75% visos rinkos. Tarp šių įmonių, žinoma, ir DuPont su Dow Chemical, Monsanto su Bayer.
infogr.am::56a1f9fe-ad99-40e8-a4ce-43952a3f3136
Įtaka ūkininkams
Besijungiančioms įmonėms konsolidacija leidžia sumažinti išlaidas, konkurenciją, atpiginti valdymą ir daugybę kitų dalykų, tačiau jų klientams pasirinkimo mažėja.
Kuo didesnę rinkos dalį jie valdo, tuo sunkiau juos bus kontroliuoti, - sako Susanne Schmidt, mokslininkė, iki šiol investavusi į Bayer akcijas, tačiau jų atsisakiusi vos išgirdo apie galimą įmonių susijungimą.
Ūkininkų bendruomenė baiminasi, kad vos kelios didelės įmonės, dirbančios šiame sektoriuje, iš esmės jau dabar gali visiškai nulemti, ką ūkininkai augina, ką valgo visos planetos gyventojai. Ūkininkai, kaip teigiama, praktiškai nebeturi pasirinkimo - augina tai, kas gaminama. Alternatyvios įmonės yra tiesiog per mažos turėti didesnės įtakos sektoriui.
2016-aisiais pasaulyje veikė 600 nepriklausomų sėklų gamybos kompanijų. Šiandien daugelis jų yra nupirktos išlikusių milžinų
Susirūpinimą kelia tai, kad įmonių konsolidacija veda mus prie situacijos, kai ūkininkų prašoma susimokėti daugiau nei tuo atveju, jei konkurencijos būtų daugiau. Ar dabar lieka pakankamai konkurencijos? Iš kur galite žinoti, - retoriškai klausia Bobas Youngas, JAV ūkininkų federacijos prezidentas.
Tiesa, šių įmonių susijungimai neįvyks vos per vienerius metus ir ūkininkai didesnius pokyčius gali pajusti po kelių metų ar net dešimtmečio.
Vis dėlto pastebima, kad kai kurie procesai juda net greičiau nei buvo laukta. Štai Kinijos valstybinė grupė ChemChina iš JAV komiteto, nagrinėjančio nacionalinio saugumo klausimus, jau gavo leidimą įsigyti Šveicarijos agroverslo kompaniją Syngenta. Iki šio sprendimo nuo paskelbimo apie planuojamą sandorį praėjo vos pusmetis.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti