Agroverslo sektorius: lyderių apžvalga
FOTOGALERIJA Projektas "Agroverslo lyderiai" (17 nuotr.)
Agroverslo sektoriaus įmonės dvejus pastaruosius metus gyvena itin žemų produkcijos kainų sąlygomis, tačiau daugeliui tai netrukdo didinti apyvartą ir dirbti pelningai.
Nors visos produkcijos, kurią šios įmonės gamina, perka ar parduoda, kainos šį laikotarpį pasiekė kelių metų žemumas, didžiosios įmonės investuoja, ieško plėtros galimybių.
Palyginti agroverslo lyderių finansinius rodiklius ir balsuoti už geriausią galite čia.
Eksporto lyderės
Sėkmingiausi metai buvo grūdų prekybos įmonėms. Ūkininkai kelis pastaruosius metus vis didino derliaus apimtis, o supirkėjai ir eksportuotojai smarkiai išplėtė eksporto geografiją.
Šiemet lietuviški grūdai keliavo į Latviją, Lenkiją, Vokietiją, Prancūziją, Olandiją, Belgiją, Jungtinę Karalystę, Afrikos bei Azijos šalis Alžyrą, Mozambiką ir Jungtinius Arabų Emyratus.
Per dešimt šių metų mėnesių Lietuva eksportavo 2,7 mln. tonų kviečių. Pagal eksportuojamą kviečių kiekį Lietuva Europos Sąjungoje užima penktą vietą, rikiuodamasi po Rumunijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos. Per šių metų sausiorugsėjo mėnesius eksportuotų grūdų vertė siekia 444,7 mln. Eur, skaičiuoja Žemės ūkio ministerija.
Kita vertus, šiemet grūdų derlius buvo ganėtinai prastas, tad eksportas metų pabaigoje sulėtėjo. Tai kaip mat atsiliepė ir prekybos įmonėms. Jos 2016 m. spalio mėnesį eksportavo 359.726 t grūdų 35,10% mažiau negu rugsėjo mėnesį ir 49,54% mažiau, palyginti su 2015 m. analogišku laikotarpiu, rodo Statistikos departamento turimi duomenys.
Šiemet situacija įdomi dėl to, kad rinkos, kurios tradiciškai būdavo mūsų dėl geros kokybės grūdų, šiais metais jau yra Rusijos, nes jos ir kiekiai, ir kokybė, palyginti su mūsų, yra labai geri, sako Gediminas Rimkus, UAB Vakarų krova generalinis direktorius.
Sėkmingi metai
Itin sėkmingi šie metai ir agrotechnikos pardavėjams. Dėl ES paramos ūkininkai traktorius perka itin aktyviai, daugelis bendrovių per pusmetį pagerino visų praėjusių metų rezultatus. Nieko keisto, kad ir tarp sektoriaus lyderių įsitvirtino ir šios srities įmonės UAB Dojus agro, UAB Lytagra, UAB Konekesko Lietuva.
Nepasakyčiau, kad viskas perkama vien iš ES paramos lėšų. Ūkiai Lietuvoje stiprėja, didelės žemės ūkio bendrovės turi pinigų ir už juos perka naują techniką, VŽ kiek anksčiau sakė Andrėjus Jakas, Lietuvos žemės ūkio technikos asociacijos vadovas.
Pieno gamintojams ir perdirbėjams praėję ir šie metai itin sunkūs. Nepaisant to, tarp geriausių agroverslo sektoriaus įmonių pateko ŽŪK Pienas LT. Įmonei net ir su sumažėjusia apyvarta pavyko uždirbti solidų pelną.
Tarp agroverslo sektoriaus lyderių ir trąšų, pesticidų, sėklų įmonės.
Atrankos kriterijai
Šiandien prasidedančiuose agroverslo sektoriaus lyderių rinkimuose dalyvauja tos sektoriaus bendrovės, kurios savo finansines ataskaitas Registrų centrui yra pateikusios laiku. Į šį sąrašą neįtrauktos pramonės įmonės, kurios tik perdirba žemės ūkio žaliavas.
I rinkimų etape buvo atrinktos įmonės remiantis 5 esminiais kriterijais:
pardavimo pajamos 2015 m.;
pardavimo pajamų pokytis 2015 m., palyginti su 2014 m.;
ikimokestinis pelnas 2015 m.;
ikimokestinio pelno pokytis 2015 m., palyginti su 2014 m.;
pelningumas 2015 m.
Tai reiškia, kad į sąrašą pateko po 5 įmones, agroverslo sektoriuje pirmaujančias pagal kiekvieną aukščiau išvardytą kriterijų: TOP 5 sektoriaus bendrovės pagal 2015 m. pardavimo pajamas, TOP 5 įmonės pagal pajamų augimą, TOP 5 bendrovės pagal ikimokestinį pelną, atitinkamai jo pokytį ir pelningumą. Be to, atrinktos tik pelningai 2015 m. dirbusios bendrovės.
Didžiausiųjų trejetas
Didžiausius pardavimus iš agroverslo lyderių, kaip rodo VŽ turimi duomenys, pernai pasiekė AB Linas Agro. Bendrovės apyvarta praėjusiais metais siekė 427,384 mln. Eur ir buvo 5,3% mažesnė nei 2014-aisiais. Linas Agro uždirbo ir daugiausiai pelno - 5,322 mln. Eur.
Po jos pagal pajamas toliau rikiuojasi UAB Agrorodeo, pernai generavusi 306,374 mln. apyvartą. Palyginti su 2014 m., šios įmonės apyvarta augo 0,8%.
Trečioje vietoje pagal 2015 m. pajamas UAB Agrokoncerno grūdai. Šios bendrovės apyvarta 2015 m. sumažėjo 1,8% ir siekė 193,503 mln. Eur.
Po sektoriaus pajamų lyderių trejetuko toliau eilės tvarka išsidėsčiusios UAB Baltic Agro ir UAB Agrochema.
Didžiausios pajamas sugeneravusios bendrovės nebūtinai daugiausiai uždirbo. Pagal pelno rodiklį 2015 m. antrojoje vietoje sektoriuje randame ŽŪK Pienas LT, uždirbusią 4,964 mln. Eur, nors stebėjusią 27% apyvartos smukimą.
Tarp uždirbto pelno lyderių yra ir AB Lytagra, UAB Agrochema, UAB Agrokoncernas.
Auga kartais
Nepaisant permainingų metų, kai kurios įmonės pardavimus didino kartais. Štai UAB Belor 2015 m., palyginti su 2014 m., pajamos augo 764%. 50,434 mln. Eur apyvartą įmonė pasiėkė vos su 9 darbuotojais.
UAB VG Agroholding skaičiavo 182% pajamų augimą, UAB Fertera 65%.
Ikimokestinis pelnas 2015 m., palyginti su 2014 m., labiausiai augo UAB Konekesko Lietuva (47.000%), UAB Belor (6491%), ŽŪK Pienas LT (376%).
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti