„Litagra“ – jau ketvirtį amžiaus petys į petį su ūkininkais

Publikuota: 2016-06-06

Litagros grupė, šiandien vertinama kaip viena didžiausių ir profesionaliausių žemės ūkio sektoriaus įmonių grupių Baltijos šalyse, keitėsi ir augo kartu su atgimstančiu žemės ūkiu nuo pat 1991 m. Su jos vadovais kalbamės apie tai, kas padėjo išsikovoti ne tik vienos sėkmingiausių verslo kompanijų, bet ir patikimo ūkininko partnerio, bendražygio ir kasdienio patarėjo vardą.

Kartu su Lietuvos Nepriklausomybe augusi žemės ūkio bendrovė šiemet švenčia savo 25 m. veiklos sukaktį būdama viena didžiausių šalyje. Kol susiformavo šiandieninė struktūra, veiklos laukas keitėsi ne kartą: nuo prekybos augalų apsaugos produktais iki farmacijos, linų perdirbimo, statybinių medžiagų prekybos, kiaulių auginimo verslų. Šiandien, pasak bendrovės valdybos pirmininko Gintaro Kateivos, Litagros grupę ant žemės tvirtai laiko trys kolonos: ūkininkų aptarnavimo bei grūdų prekybos verslas, pašarų bei ėdalų gamyba ir pirminės žemės ūkio produkcijos gamybos veikla. Grupės įmonės teikia paslaugas žemės ūkio sektoriui Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

„Litagra“ prieš du dešimtmečius gimė iš jaunatviškos energijos, pasiryžimo atgaivinti nustekentą žemės ūkį ir įnešti į jį vakarietiškos kokybės. Pradėjome nuo prekybos kokybiškais pesticidais, kurių anuomet rinkoje nė su žiburiu nebūtum radęs. Vėliau veiklų daugėjo, nuolat ieškojome galimybių būti kuo arčiau savo pagrindinio kliento – ūkininko. Visą šį laikotarpį siekėme užsitarnauti patikimo ir profesionalaus partnerio vardą,“ – pasakoja p. Kateiva.

Patikimas patarėjas

„Litagra“ garsėja savo visaverčių pašarų gamybos linija: aukštai vertinami UAB „Joniškio grūdai“ gaminami ėdalai šunims „Kėgrus“, bene kokybiškiausiais mūsų šalyje vartotojų laikomi pašarai paukščiams. Septynios grupės žemės ūkio bendrovės dirba pienininkystės bei augalininkystės sferoje. Daugiau nei 50 AB „Litagros prekyba“ profesionalių agronomų bei klientų aptarnavimo vadybininkų pasiruošę suteikti ūkininkams profesionalią pagalbą ir patarti visais su pasėliais susijusiais klausimais.

„Pirmiausia savo klientams esame patarėjas visuose gamybinio ciklo etapuose. Žemės ūkis – itin specifinis verslas, kuriame svarbūs ilgalaikiai santykiai, todėl visada siekėme būti ne tiesiog pardavėju ar pirkėju, bet patikimu pagalbininku pradedant nuo patarimų, ką tikslingiausia sėti, vėliau konsultantu prižiūrint pasėlius ir galiausiai partneriu realizuojant derlių, “ – sako Adomas Grigaitis, AB „Litagros prekyba“ generalinis direktorius.

Siekis būti patikimu partneriu, kurio žodžiu pasikliaujama ne tik sėkmėje, bet ir bėdoje – ne vien skambus šūkis, nugulęs bendrovės veiklos dokumentuose. Daugiau nei 8000 klientų turinti AB „Litagros prekyba“ kartu su daugeliu jų perėjo įvairiausių išbandymų laikotarpius, kai reikėjo ieškoti netradicinių sprendimų, kurie sunkioje situacijoje atsidūrusiems ūkininkams tapo tikrais gelbėjimosi ratais.

„Pavyzdžių daugybė: žiemą iššalo javai, pavasarį atsėti – neišdygo arba išdygusius sunaikino kruša ar šalna, per javapjūtę pylusios liūtys sutrukdė laiku nuimti derlių ir taip toliau. Tokiais atvejais ieškome ne lengviausių, bet abipusiai naudingų išeičių iš sudėtingų situacijų, ir mums tai pavyksta,“ – sako p. Grigaitis.

Žinoma, bendradarbiavimo su „Litagra“ vertę jaučia ne tik bėdos skonį pajutę ūkininkai. Mažmeninės prekybos taškai, esantys visose pagrindinėse šalies augalininkystės zonose, leidžia bendrovei išties būti arčiausiai savo kliento ir pasiūlyti reikiamų produktų ūkiui per keletą valandų. Nuėmus derlių ir atėjus produkcijos tvarkymo metui, grūdus priima 7 „Litagros“ elevatoriai svarbiuose Lietuvos grūdų auginimo regionuose – Marijampolėje, Vilkaviškyje, Kėdainiuose, Tauragėje, Viduklėje, Joniškyje, Biržuose bei sandėliai Klaipėdos uoste.

„Elevatorių tinklas su didesne nei 230 tūkstančių tonų bendra talpa mums padeda suakumuliuoti labai didelius grūdų srautus, o tai derliaus nuėmimo metu yra itin aktualu, ypač smulkiesiems ūkininkams. Elevatorius nuolat automatizuojame, tobuliname, kad galėtume ūkininkų atvežamus grūdus aptarnauti greičiau ir su mažesniais kaštais,“ – pasakoja „Litagros prekybos“ vadovas. Paklaustas, ar ketina plėsti elevatorių tinklą, pašnekovas ir vėl mini jau ne kartą nuskambėjusį žodį „partnerystė“: „Mūsų elevatorių tinklas yra vienas didžiausių Baltijos šalyse. Planuojame plėtrą, bet ne per naujų grūdų supirkimo taškų statybą, o sujungdami pajėgas tiek su kitomis grūdus superkančiomis bendrovėmis, tiek vėlgi su savo partneriais – ūkininkais, turinčiais grūdų sandėlius. Tai kelias, leidžiantis laimėti kartu.“

Atviri įvairiausiems pageidavimams

Efektyviai veikianti bendrovės struktūra, per ilgą veiklos laiką sukaupta patirtis bei profesionalios žinios atsispindi ir bendrovės veiklos rezultatuose: pajamos, prieš ketvertą metų perkopusios 100 mln. Eur, nuolat ir stabiliai auga. Kokybiniai rezultatai taip pat aukšti: „Esame ne tik prekybininkas – ir patys gaminame žemės ūkio produkciją. Mūsų žemės ūkio bendrovių grūdų derlingumas bei pieno primilžio rodikliai – vieni aukščiausių šalyje. Tokiu būdu pasitikriname, ar sukaupta patirtis veikia praktikoje, ir tik tada savo patarimais dalinamės su ūkininkais. Padedame jiems spręsti ir tiesiogiai su pasėliais nesusijusius klausimus: susiklosčius aplinkybėms, kai ūkininkas nebegali rūpintis savo ūkiu, galime perimti ūkio valdymą, jį išsinuomoti arba patys atlikti visus darbus ir dalintis rezultatu. Turimi pajėgumai – „Litagros“ grupės sudėtyje esančios žemės ūkio bendrovės – bei patirtis, žinios ir įgūdžiai mums leidžia rasti palankius sprendimus įvairiems pageidavimams, kuriuos išgirstame iš savo klientų,“ – tikina Aidas Mackevičius, „Litagros“ generalinis direktorius.

Tai, kad įmonė veikia ir gamybos, ir prekybos srityje, anot jo, yra tik privalumas: „Galime pasiūlyti kompleksinius sprendimus nuo-iki: tiek konsultacijas, tiek produktą. O grupės viduje dirbtinių santykių tarp įmonių vengiame: visos veiklos sustyguotos taip, kad gebėtų efektyviai veikti savarankiškai ir būtų konkurencingos bendroje rinkoje. Matome daug pavyzdžių, kad turint savą realizacijos rinką, gaminių kokybė ilgainiui suprastėja. Tai, kad esame viena konkurencingiausių pašarų gamintojų Baltijos šalyse, tik patvirtina, kad gamyboje orientuojamės ne į nuosavų ūkių, bet pirmiausia kliento poreikius.“

Optimistiškai žvelgia į ateitį

Per ilgą veiklos laikotarpį kompanija išgyveno ne vieną sudėtingą periodą, kuomet reikėjo sutelkti visas pastangas ir bendras darbuotojų, vadovų bei akcininkų jėgas ieškant išlikimo kelių. Nenuostabu, kad skaudžiausiai smogė visą šalies verslą nuo kojų parbloškusi 2008 –ųjų krizė. Kaip ir dauguma prekybininkų, bendrovė pasijuto patekusi į užburtą ratą: iš vienos pusės spaudžiama finansinių įsipareigojimų, stokodama apyvartinių lėšų, „Litagra“ nebeturėjo į ką remtis – dauguma klientų, paveikti krizės, atsiskaityti negalėjo, skolos nuolat augo.

Vis dėlto 2012 m. grupės įmonių pardavimai šoktelėjo į iki tol neregėtas aukštumas, kone pusantro karto viršydami buvusį metinį rezultatą. p. Kateiva įsitikinęs, kad pereiti į naują kokybinį veiklos etapą jiems padėjo savalaikiai sprendimai įmonės viduje, kurių poveikį dar labiau sustiprino palankiai susiklosčiusios aplinkybės.

„Pirmiausia peržiūrėjome savo veiklos portfelį ir išgryninome pagrindines veiklos kryptis, kuriose esame stipriausi. Taip susiformavo šiandieninės grupės struktūros pagrindas. Pertvarkėme ir valdymo struktūrą, pritraukėme stiprų finansinį investuotoją, iš esmės pakeitėme bendradarbiavimo su bankais schemas. Visa tai leido mums įžengti į 2012-uosius turint galimybes finansuoti savo veiklą visiškai naujomis sąlygomis ir apimtimi,“ – pasakoja p. Kateiva ir priduria, kad tais metais fiksuotas visų laikų grūdų derliaus rekordas Baltijos šalyse ir aukštos pardavimo kainos irgi prisidėjo prie rekordinių pajamų. Beje, finansine išraiška jos vėliau buvo viršytos – ir ne vieną kartą.

Paklausti, kaip įsivaizduoja „Litagrą“ po penkerių metų, visi pašnekovai šypsosi ir tikina, kad energijos ir ambicijų kartu su ūkininkais petys į petį dirbti užteks ir dar 25-eriems metams. „Litagra“ – gyvybinga, atvira bendrovė, žengianti koja kojon su laikmečiu. Ir struktūriškai, ir finansiškai esame pasiruošę pokyčiams. Jau šiandien matome, kaip žemės ūkį keičia sparčiai į jį besiveržiančios išmaniosios technologijos. Džiaugiamės pozityviomis tendencijomis: ateina nauja ūkininkų karta, kurios ekonominis išprusimas, verslumas, vadybinės kompetencijos leidžia tikėtis dar geresnių Lietuvos žemės ūkio rezultatų ateityje. Aiškiai matome, kad ūkininkas iš „laukų darbininko“ tampa verslo administratoriumi, planuojančiu investicijas, veiklai pasitelkiančiu moderniausias technologijas, kurio produkcija sėkmingai konkuruoja visame pasaulyje. Todėl mes nusiteikę optimistiškai ir pasiryžę toliau žengti kartu su mūsų klientais ir būti pagrindiniu pagalbininku kiekviename šios kelionės etape,“ – optimistiškai pokalbį baigia Gintaras Kateiva.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Žemės ūkis Lietuvoje: kas blogesnio? Premium

Jei važiuodami keliu tolumoje išvysite boluojantį žalią kryžių, žinokite – tai mūsų žemdirbiai praneša apie...

Verslo klasė
2019.12.28
Kiek gali būti įvertinta „Krekenavos agrofirma“ Premium 1

Naujasis privataus kapitalo investicijų valdytojo „BaltCap“ fondas „BaltCap Private Equity Fund III“ (BPEF...

Rinkos
2019.12.23
Naujas „BaltCap“ fondas siekia įsigyti  „Krekenavos agrofirmą“ 2

Privataus kapitalo investicijų valdytojo „BaltCap“ naujas fondas „BaltCap Private Equity Fund III“ (BPEF III)...

Rinkos
2019.12.23
Išaiškintas 1 mln. Eur apyvartos nuslėpęs šešėlinis mėsos verslas

Teisėsauga skelbia išaiškinusi šešėlinį mėsos produktų verslą, kaip įtariama, galėjusį nuslėpti 1 mln. Eur...

Pramonė
2019.12.19
„Augos Group“ obligacijų platinime įžvelgia neteisybę Premium 3

Vienos didžiausių obligacijų emisijų Baltijos „Nasdaq“ biržoje išplatinimo rezultatai sukėlė dalies rinkos...

Rinkos
2019.12.16
Darkart supaprastinti reikalavimai maisto gamybai namų virtuvėje 1

Gruodžio viduryje įsigaliojo supaprastinti reikalavimai gaminti maistą namuose. Pagal juos, maisto tvarkymo...

Gazelė
2019.12.16
Europa bites gelbės mažindama pesticidų naudojimą 2

Bičių populiacijos išsaugojimu susirūpinęs Europos Parlamentas pesticidų naudojimą bendrijos žemės ūkyje...

Verslo aplinka
2019.12.14
JAV vegetariško maisto gamintojos siekia leidimo vadinti savo gaminius „mėsainiais“

JAV teismas sustabdė įstatymą, draudžiantį vegetariškų pakaitinių patiekalų gamintojams vartoti žodį „mėsa“...

Paslaugos
2019.12.13
„Volfas Engelman“ pajamos šiemet padidėjo 12% iki 37,7 mln. Eur 1

Suomijos bendrovės „Olvi“ grupei priklausančios Kauno alaus gamybos įmonės „Volfas Engelman“ apyvarta per šių...

Pramonė
2019.12.11
„Linas Agro Group“ paukštynas – didžiausias Latvijoje

„Linas Agro Group“ valdomas paukštynas Latvijoje „Putnu Fabrika Kekava“ – didžiausia pagal apyvartą...

Pramonė
2019.12.10
V. Kantauskas grįžo vadovauti „Biovelos“ valdytojai  3

Verslininkas Virginijus Kantauskas grįžo vadovauti mėsos perdirbimo įmonės „Biovela“ valdytojai „Biovela...

Pramonė
2019.12.10
Urėdijų reforma patvirtinta pagal Konstitucinio Teismo reikalavimus 

Antradienį Seimas pakartotinai priėmė Miškų įstatymą, kaip tai padaryti įpareigojo Konstitucinis Teismas...

Verslo aplinka
2019.12.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau