Stančikas: reikia bent 80 mln. Eur, prašysime pagalbos iš valstybės

Publikuota: 2015-09-15
Andriejus Stančikas, Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas sako, kad derėsis su Vyriausybe, jog parama būtų skirta ir iš nacionalinio biudžeto, nes Europos Komisijos lėšų per mažai.  Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.
Andriejus Stančikas, Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas sako, kad derėsis su Vyriausybe, jog parama būtų skirta ir iš nacionalinio biudžeto, nes Europos Komisijos lėšų per mažai. Indrės Sesartės (VŽ) nuotr.
 

Andriejus Stančikas, Žemės ūkio rūmų pirmininkas, sako, kad Europos Komisijos (EK) skirta 12,63 mln. Eur parama nuvylė ir dabar derėsis su Vyriausybe, kad žemdirbiams būtų pagelbėta išmokomis iš nacionalinio biudžeto.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas sako, kad Žemės ūkio ministerija prašė 32 mln. Eur, ir ūkininkai vylėsi, kad paramai bus skirta bent 25 mln. Eur. Tai jau ne pirma pagalba pienininkams. Pernai, rugpjūtį kritus supirkimo kainoms, žemdirbiams palaikyti ES skyrė virš 14 mln. Eur antra tiek prisidėjo Vyriausybė ir nacionalinio biudžeto. Šiemet iš nacionalinio biudžeto ūkininkams jau išmokėta 18,2 mln. Eur.

„Prašysime, kad dalį lėšų, bent tiek pat, kiek skyrė EK, ir šiemet mums skirtų iš nacionalinio biudžeto. Už visus metus mažiausias parama turėtų būti bent 50 mln. Eur, realiai reikėtų 80 mln. Eur“, – aiškina p. Stančikas.

Specializuoti neišgyvens

Žemdirbių vadovas sako, kad ši parama negarantuotų pelno, bet leistų sektoriui šiemet dirbti nenuostolingai.

„Nors pernai kainos buvo aukštesnės, gavome daugiau paramos nei dabar“, – aiškina p. Stančikas.

Žemės ūkio rūmų vadovas sako, kad šiandien žemdirbiai beviltiškoje situacijoje. Juos guodžia tik tai, kad pieno miltų aukcionuose kainos pradėjo didėti ir žiemos pradžioje pienas brangs.

„Jei to nebus, pieno sektoriaus laukia pražūtis. Specializuoti ūkiai jau nebeišgyvena. Laikosi tik tie, kurie turi pajamas iš grūdų, mėsinių galvijų“, – dėlioja p. Stančikas.

Nežino, kaip remti

Kita aspektas, kiršinantis ūkininkus, kaip bus paskirstyti pinigai. 18,2 mln. Eur buvo paskirstyti pagal valdomą pieno kvotą. Tie, kurie pardavinėjo pieną ir neturėjo kvotos, paramos negavo.

„Šiemet siūlome daugiau nei didžiuosius remti vidutiniokus ir smulkiuosius. Didžiųjų fermų savininkai gauna aukštesnę kainą nei mažieji“, – kovą dėl pinigų aiškina p. Stančikas.

Asociacijos vadovas sako, kad galbūt skirstant pinigus bus pakeista ir iki šiol buvusi praktika, kai parama skirstoma parduoto pieno kilogramui. EK skirta suma palyginti maža ir skirstant pagal parduotos žaliavos kiekį mažieji jos tiesiog nepajus.

Kartais mažiau

EK  iš 500 mln. Eur paramos programos Lietuvos pienininkams antradienį skyrė 12,63 mln. Eur. Lietuva, derėdamasi su EK, prašė skirti 32 mln. Eur, o patys pienininkai reiškė viltį dėl 50 mln. Eur paramos. Tad paskirta parama – 3,96 karto mažesnė, nei tikėjosi ūkininkai.

Kita vertus, ši suma – didžiausia iš Baltijos šalims skirtos paramos. Latvijos pieno gamintojai gauna 8,45 mln. Eur, Estijos – 7,56 mln. Eur, praneša Žemės ūkio ministerija.

2009 m. EK pieno rinkai stabilizuoti buvo skyrusi 300 mln. Eur, tada Lietuva gavo tik 3 mln. Eur. Tuomet parama buvo skirstoma pagal valstybių narių gamybos apimtis. Dabar parama skirstoma tokiu pat principu, tačiau po Baltijos šalių žemės ūkio ministrų ir premjerų derybų, Baltijos šalys gavo didesnę paramą, ją sumažinus tokioms valstybėms kaip Prancūzija, Vokietija, Italija. 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau