Nafta pabrango nepaisydama neigiamų prognozių

Kinijoje ir Europoje vyriausybėms grąžinant kelionių apribojimus, Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) mažina naftos paklausos prognozę 2021 m. To nepaisydama naftos kaina, su silpnesnio JAV dolerio parama, kiek ūgtelėjo.
Atnaujinta: naftos kainos šiandien pasistiebė į viršų.
Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) prognozuoja, kad pasaulinė naftos paklausa šiemet bus 5,5 mln. bbl/d didesnė nei pernai ir sieks 96,6 mln. bbl/d. Tai yra 0,3 mln. bbl/d mažiau, nei agentūra prognozavo anksčiau.
Pirmąjį šių metų ketvirtį tikimasi 6 mln. bbl/d mažesnio naftos poreikio, likusius devynis mėnesius ji nuo pernykščio rezultato turėtų atsilikti vidutiniškai 3 mln. bbl/d.
Tokį prognozės sumažinimą nulėmė į Kiniją ir Europą grįžtantys griežti gyventojų judėjimo apribojimai. Juos įvedė nuo senosios ir naujųjų viruso atmainų apsisaugoti siekiančios Vyriausybės. Savo ruožtu šios priemonės apramino ir metų pradžioje prasidėjusių vakcinacijos programų sukeltą entuziazmą naftos rinkoje.
Tuomet naftos kainoms atsigauti padėjo ir Saudo Arabijos sprendimas mažinti naftos gavybą 1 mln. bbl/d.
Ypatingą nerimą kelia atsinaujinęs viruso plitimas Kinijoje ir pernai metus primenantys šalies Komunistų partijos raginimai nekeliauti per Kinų naujųjų metų šventes. Įprastai tai yra didžiausia žmonių migracija pasaulyje.
Pernai sausio pabaigoje, siekdamas suvaldyti tuomet oficialiai 540 asmenų šalyje užkrėtusio koronaviruso plitimą, Pekinas šias šventes tiesiog atšaukė. Šį kartą piliečiai raginami likti savo mieste, kai kur piniginėmis premijomis arba maisto talonais.
Taivanas, savo ruožtu, siekdamas išvengti viruso protrūkio, atšaukė Pingsi žibintų festivalį, vieną iš naujųjų metų švenčių.
Kainų augimo stabtelėjimas
Dabartinės naftos paklausos prognozės taip pat reiškia, kad šiemet nesitikima, kad ji grįš į ikipandeminį lygį 2020 m. jos poreikis vidutiniškai traukėsi 8,8 mln. bbl/d.
Visgi, nepaisydamos IEA skepsio, naftos kainos šiandien padedamos pigesnio JAV dolerio pasistiebė į viršų.
Šiaurės jūros Brent rūšies naftos augimas stabtelėjo pasiekęs 56,78 USD/bbl ribą, žaliava per savaitę kiek atpigo. Tačiau antradienį kreivė vėl kryptelėjo aukštyn, nafta pabrango 1,12% iki 55,87 USD/bbl. Amerikietiškoji WTI nafta NYMEX biržoje elgėsi panašiai ir anksčiau pasiekusi 53,72 USD/bbl piko atpigo, tačiau antradienį pasilypėjo 1,15% iki 52,96 USD/bbl.
Nepaisant susvyravusio kainų ralio, daugiau nei 50 USD kainuojančios WTI ir virš 55 USD pakilusio Brent barelio rinkos nematė nuo pernai kovą įvykusios kainų griūties.
Naftos kartelis OPEC prognozuoja dar silpnesnį žaliavos poreikio atsigavimą. Kaip rašė VŽ, organizacija prognozuoja, kad šiemet paklausa augs 5,9 mln. bbl/d, palyginti su praėjusiais metais ir vidutiniškai sieks 95,9 mln. bbl/d. Tiesa, ir ši prognozė artimiausiu metu gali būti peržiūrėta.
Išsklaidyti prieštaringų indikacijų nepadėjo ir OPEC generalinis sekretorius Mohammedas Barkindo, antradienį viešai išreikšdamas atsargią viltį, kad naftos paklausa šiemet atsigaus.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti