Buvęs Rotenbergų bankas Lietuvoje klientus ragina nemokėti JAV doleriais

Publikuota: 2018-11-23
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Latvijos bankas „Meridian Trade Bank“, anksčiau tiesiogiai priklausęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino bičiuliams Rotenbergams, savo verslo klientų Lietuvoje primygtinai reikalauja atsiskaitymus su savo verslo partneriais JAV doleriais pakeisti į mokėjimus eurais ar kitomis valiutomis.

Apie atsiskaitymų JAV doleriais sąlygų pasikeitimus „Meridian Trade Bank“ Lietuvos filialas informavo dar spalį, o pokyčiai dėl mokėjimų JAV doleriais priėmimo įsigaliojo nuo 2018 m. lapkričio 1 d.

Pasak „Meridian Trade Bank” Lietuvos filialo, mokėjimai JAV doleriais nuo lapkričio buvo apriboti, nes Latvijos „Meridian Trade Bank“ nebepriiminėja mokėjimų JAV doleriais į savo korespondentinę sąskaitą Rusijos banke „Sberbank“, išskyrus tokius mokėjimus JAV doleriais, kurie vykdomi „Sberbank“ banko klientų ar bankų – respondentų (t.y., tų bankų, kurie turi tiesiogines korespondentines sąskaitas „Sberbank“ banke).

„Atkreipiame jūsų dėmesį, kad nuo nurodytos datos visi mokėjimai JAV doleriais, kuriems negalioja aukščiau nurodytos išimtys, į AS „Meridian Trade Bank“  korespondentinę sąskaitą banke „Sberbank“ įskaitomi nebus ir bus grąžinami klientui. Be to, už kiekvieno mokėjimo JAV doleriais, gauto į AS „Meridian Trade Bank” korespondentinę sąskaitą banke „Sberbank“, grąžinimą bus imamas banko tarifuose nustatytas komisinis mokestis, kuris bus nurašomas nuo grąžinto mokėjimo sumos“, – tokiais perspėjimais atsisakyti mokėjimų JAV doleriais savo klientus ragino „Meridian Trade Bank” Lietuvos filialas.

JAV Senato iniciatyva

„Meridian Trade Bank” raginimas klientams atsisakyti mokėjimų JAV doleriais iš esmės atkartoja Rusijos vyriausybės kontroliuojamų Rusijos bankų VTB ir „Sberbank“ raginimus klientams dėl mokėjimų JAV doleriais dalies mažinimo.

Rusijos bankai taip elgtis susizgribo, kai JAV Senate pradėjo gimti iniciatyvos dėl griežtesnių sankcijų Rusijai dėl šios kišimosi į JAV prezidento rinkimus. Pagal kai kuriuos siūlymus, siūloma nustatyti, kad Rusijos bankai negalėtų vykdyti mokėjimų JAV doleriais.

Rusijos centrinio banko duomenimis, maždaug penktadalio Rusijos gyventojų ir trečdalio įmonių indėlių Rusijos bankuose yra užsienio valiuta. Visi trys daugiausiai indėlių priėmę Rusijos bankai „Sberbank“, VTB ir „Rosselkhozbank“ yra atsidūrę JAV Senato pateiktuose siūlymuose dėl apribojimų mokėjimams JAV doleriais.

Be to, dar po Krymo aneksijos 2014 m. Vakarai gąsdino Rusiją atjungti ją tarpbankinių mokėjimų sistemos SWIFT, kurioje net 42% visų mokėjimų vyksta JAV doleriais. Apie Rusijos kuriamą alternatyvą SWIFT sistemai VŽ jau rašė čia.

Ankstesni ryšiai su Rusija

„Meridian Trade Bank” anksčiau vadinosi „SMP Bank“, o kontrolę šiame latviškame banke (kartu ir lietuviškame jo filiale) nuo 2008 iki 2014 m. turėjo Rusijos prezidentui Putinui artimi verslininkai broliai Arkadijus ir Borisas Rotenbergai.

„SMP Bank“ buvo tarp pirmųjų verslo subjektų, kuriems JAV įvedė sankcijas po Rusijos 2014 m. įvykdytos Krymo aneksijos. Šio banko klientams galimybę mokėti kortelėmis buvo įvedusios ir JAV mokėjimų organizacijos „Visa“ ir „MasterCard“.

Iš karto, kai buvo įvestos sankcijos, latviškame ir lietuviškame „SMP Bank“ interneto tinklalapiuose atsirado pranešimas, kad pasikeitė Latvijos AS „SMP Bank“ akcininkų sudėtis ir banko kontrolę perėmė Latvijos rezidentai – ilgamečiai „SMP Bank“ vadovai, taip pat kai kurie verslininkai.

Nors „SMP Bank“ pavadinimas ir akcininkai pasikeitė, Latvijos žiniasklaidoje netrūksta svarstymų, kad pokyčiai dėl akcininkų buvo tik fasadiniai.

Nedidelis žaidėjas

Bankrutavus „Snoro“ ir Ūkio bankams, „Meridian Trade Bank” Lietuvos filialas iš esmės liko vienintelis patikimesnis bankas tiems fiziniams ir juridiniams asmenims Lietuvoje, kurie nepasitiki Vakarų bankais. Todėl tarp „Meridian Trade Bank” Lietuvos filialo klientų yra Rusijos ambasada Lietuvoje ar Rusijos valstybines išmokas gaunantys Lietuvos gyventojai.

„Meridian Trade Bank” Lietuvos filialas yra vienas mažiausių bankų rinkos žaidėjų Lietuvoje – jo turtas rugsėjo pabaigoje sudarė 24,3 mln. Eur (prieš metus – 21,8 mln. Eur). Apie šio banko planus Lietuvoje VŽ rašė ČIA.

„Meridian Trade Bank” Lietuvos filialas priima indėlius, išduoda paskolas, mokėjimo korteles, teikia kitams universaliems bankams būdingas paslaugas. Banko centrinė būstinė yra Vilniuje, Žvėryno mikrorajone, o padaliniai – Kaune ir Klaipėdoje.

Pagrindinė banko būstinė yra Rygoje, o atstovybė veikia Maskvoje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Facebook“ pasisamdė bankų lobistą, ruošiasi kriptovaliutos paleidimui

Socialinis tinklas „Facebook“ pasisamdė britų bankų lobistą. Taip bendrovė Europoje ruošiasi politiniams ir...

Vadyba
2019.06.14
Palūkanų karpymo cikle geriausiu statymu įvardija Šveicarijos franką 1

Šveicarijos frankas yra geriausias statymas, kai JAV centrinis bankas (FED) pradeda palūkanų karpymo ciklą,...

Rinkos
2019.06.11
Po ECB sprendimo – euro ralis, atvėsusios akcijos ir obligacijos

Ketvirtadienio popietę euro zonos valiuta pastebimai stiprėja po Europos centrinio banko (ECB) sprendimo...

Rinkos
2019.06.06
Augančios JAV atsargos ir nerimas dėl ekonomikos smukdo naftos kainą

„Brent“ rūšies naftos kaina ir vėl atsidūrė ties šių metų žemumomis, rinkos dalyviams sunerimus dėl augančių...

Rinkos
2019.06.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau