Trumpas „paderino“ naftos kainas su Saudo Arabijos karaliumi

Nafta pirmadienį pinga rinkai vertinant pranešimus apie JAV prezidento Donaldo Trumpo savaitgalį su Saudo Arabija esą sudarytą susitarimą dėl naftos gavybos padidinimo.
Pirmadienį 16.33 val. Lietuvos laiku Brent nafta buvo atpigusi 0,86%, iki 78,55 USD, o WTI 0,19%, iki 74,01 USD.
Ką tik kalbėjau telefonu su Saudo Arabijos karaliumi Salmanu ir paaiškinau jam, kad dėl sutrikimų ir kitų aplinkybių mažėja naftos tiekimas iš Irano ir Venesuelos, todėl aš prašau Saudo Arabijos padidinti naftos gavybą maždaug 2 mln. barelių per dieną. Tiesiog tam, kad būtų atsvertas tas netekimas. Dabar kainos (naftos produktų VŽ) yra tiesiog per didelės! Jis sutiko!, toks įrašas šeštadienį atsirado p. Trumpo socialinio tinklo Twitter paskyroje.
Saudo Arabijos valdžios atstovai patvirtino, kad p. Trumpo ir karaliaus Salmano bin Abdulazizo Al Saudo pokalbis iš tiesų vyko, tačiau nieko neužsiminė apie tai, kad buvo susitarimų dėl konkretaus gavybos lygio padidinimo.
CNBC kalbinti analitikai sako, kad p. Trumpo pareiškimas dėl susitarimo su Saudo Arabija tėra politinis triukšmas, nes esą neįmanoma naftos gavybos lygio padidinimo pasaulyje užsiprašyti taip pat, kaip kavos kavinėje.
VŽ rašė, kad naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) narės ir jų partnerės vos prieš dvi savaites vykusiame susitikime susitarė padidinti naftos gavybą. Buvo skelbiama, kad Saudo Arabijos, Rusijos ir kitų šalių sutarimu gavyba bus padidinta maždaug 1 mln. barelių per dieną.
Saudo Arabija ne kartą yra pasisakiusi už politiką, kad reikia pumpuoti tiek naftos, kiek pasauliui reikia, kad tik būtų išlaikyta užimama rinkos dalis ir pasaulis nepersiorientuotų prie alternatyvių energijos šaltinių ar alternatyvių naftos tiekėjų.
Trumpas prašė ir anksčiau
Gandų, kad JAV prezidento Trumpo administracija kreipėsi į Saudo Arabiją ir kitas OPEC šalis prašydama padidinti naftos išgavimą, nes esą dabartinės naftos produktų kainos JAV vartotojams jau yra per didelės, buvo ir anksčiau. Visgi pati OPEC vėliau paneigė, kad tokių prašymų būta.
Didžiausiu gavybos didinimo idėjos priešininku OPEC kartelyje laikomas Iranas, jo poziciją palaiko ir Irakas, Alžyras, Venesuela. Apie tai, kokios vidinės kovos verda kartelyje, VŽ neseniai rašė ČIA.
VŽ primena, kad JAV prezidentas, dar gegužę paskelbė, kad JAV pasitraukia iš 2015-aisiais sudaryto susitarimo dėl Irano branduolinio nusiginklavimo mainais už dalies sankcijų panaikinimą.
Pasak p. Trumpo, gėdingas susitarimas, kuris neva turėjo apsaugoti JAV ir kitas šalies sąjungininkes nuo Irano, iš tiesų veikia priešingai, nes Iranas tęsia atominio ginklavimosi programą.
JAV pareikalavo pasaulio šalių jau iki lapkričio 4 d. visiškai sustabdyti naftos importą iš Irano arba joms teks susidurti su atnaujintomis Amerikos ekonominėmis sankcijomis. Apie tai, kokioje situacijoje po sankcijų atsidūrė Iranas, VŽ rašė ČIA.
Savo ruožtu Venesuela išgyvena vieną giliausių istorijoje finansinių krizių.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą