OPEC nariai vėl žaidžia žodžių vyniojimo į vatą žaidimus

Publikuota: 2016-11-28
Saudo Arabijos energetikos ministras Khalidas al-Falihas. Murado Sezero („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Saudo Arabijos energetikos ministras Khalidas al-Falihas. Murado Sezero („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Pasaulio finansų rinkos dalyvių akys šią savaitę kryps į Austriją, kur vyks Naftą eksportuojančių šalių organizacijai (OPEC) priklausančių šalių atstovų susitikimas. Tačiau rinkoje yra tiek apie būsimą susitarimą signalizuojančių, tiek tokią galimybę neigiančių signalų iš OPEC narių.

Trečiadienį Vienoje vyksiančiame susitikime bus deramasi dėl dar rugsėjį neformaliame OPEC susitikime netikėtai pasiekto susitarimo mažinti gavybą, taip siekiant kilstelti pasaulines naftos kainas.

Tai būtų pirmas gavybos sumažinimas per maždaug 8 metus. Prieš kelerius metus tokį kainų mažinimo būdą OPEC aktyviai naudojo, visgi vėliau jo atsisakė, nes tokios įtakingos OPEC narės, kaip Saudo Arabija, siekė išlaikyti užimamą rinkos dalį ir nenorėjo mažinti gavybos.

VŽ rašė, kad neformaliame rugsėjo susitikime OPEC nariai netikėtai sutarė gavybą mažinti iki 32,5–33 mln. barelių per dieną. Palyginimui, OPEC, tiekianti maždaug 40% visos pasaulyje suvartojamos naftos, rugpjūtį per dieną pumpavo 33,24 mln. barelių per dieną.

Nebesipriešins

Anksčiau tokiam susitarimui priešinosi tokios OPEC narės, kaip Iranas ar Irakas, tačiau kai kurie rinkos dalyviai mano, kad šį kartą pagalių į ratus jos nekaišys.

Irano naftos ministras Namdaras Zanganehas neseniai pareiškė, kad „labai tikėtina“, jog OPEC nariai dėl susitarimo pasieks konsensusą.

Savo ruožtu Irako naftos ministras Jabbaras Al-Luaibis viešai teigė, kad Irakas šiame susitikime net pateiks savo pasiūlymus dėl gavybos mažinimo.

Iranas gavybos mažinimui priešinosi, nes jam palyginti neseniai buvo atšauktos Vakarų įvestos sankcijos dėl gavybos eksporto ir šis pirmiausiai norėjo atkovoti prarastą rinkos dalį. Savo ruožtu Irakui gavybos mažinimas buvo nepatrauklus dėl didelio lėšų poreikio kovai su sukilėliais.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prieš kiek daugiau nei savaitę taip pat pareiškė, jog didelė tikimybė, kad susitarimas lapkričio 30 d. bus pasiektas. Jo teigimu, Rusija, nors nepriklauso OPEC, taip pat yra pasiruošusi įšaldyti produkciją ties dabartiniu lygiu.

Įnešė dvejonių

Tačiau Saudo Arabijos, įtakingos OPEC kartelio narės, atstovai šį savaitgalį įnešė dvejonių dėl galimo OPEC narių susitarimo, nes šios šalies atstovai prabilo, kad „nėra neišvengiamos būtinybės mažinti gavybą“. Tokie pareiškimai nuskambėjo kartu su žinia, kad buvo atšaukti iš anksto suplanuoti susitikimai su Rusijos atstovais.

Saudo Arabijos naftos ministras Khalidas Al-Falihas pareiškė, kad paklausa naftai atsigaus jau kitąmet, o tai esą automatiškai stabilizuos kainas.

„OPEC nariams gavybos mažinimas nėra vienas vienintelis kelias, nes galime pasikliauti ir paklausos atsigavimu“, – aptakiai kalba p. Al-Falihas, kurį cituoja naujienų agentūra „Bloomberg“.

Kai kurie rinkos stebėtojai sako, kad kaip tik šiomis dienomis OPEC organizacijoje derinamos pozicijos dėl gavybos mažinimo, kad trečiadienis liktų formaliems sprendimams.

Kol nėra didesnio aiškumo, ar susitarimas tikrai bus, naftos kaina svyruoja. „Brent“ rūšies nafta šiuo metu kainuoja apie 46 USD už barelį.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Nafta brangsta, Saudo Arabijai siūlant tęsti gavybos ribojimus

Pirmadienį naftos kainos pratęsė kilimą Saudo Arabijai pareiškus, kad naftos eksportuotojų kartelis OPEC...

Rinkos
2019.05.20
Finansinė laisvė JAV: sukaupti 1,2 mln. USD, kurių užtektų 30-iai metų 44

Lietuvoje gimusi Tatjana su vyru Jose finansinės laisvės siekė Jungtinėse Valstijose ir 2020 m. į ankstyvą...

Rinkos
2019.05.18
JAV ir Kinijos konfliktas vėl pakirto lūkesčius dėl Vokietijos ekonomikos 6

Pastaruoju metu bandę taisytis lūkesčiai dėl Vokietijos ekonomikos perspektyvų gegužę vėl suprastėjo, rodo...

Rinkos
2019.05.14
Bitkoinas atmatavo ir 8.000 USD 8

Didžiausia pagal kapitalizaciją kriptovaliuta po beveik 14% šuolio per parą pasiekė naujas 9 mėnesių kainos...

Rinkos
2019.05.14
Bitkoino šuolis – į 9 mėnesių aukštumas 1

Didžiausia pagal kapitalizaciją kriptovaliuta šoktelėjo iki 7.500 USD ir išjudino pakilimą tarp kitų...

Rinkos
2019.05.13
Bitkoinas užsiropštė ant 6.000 USD 3

Kadaise populiari kriptovaliuta ketvirtadienį pirmą kartą per beveik 6 mėnesius kirto 6.000 USD kartelę.

Rinkos
2019.05.09
Švedijos krona euro atžvilgiu pigiausia per dešimtmetį

Švedijos nacionalinė valiuta euro atžvilgiu pasiekė pigiausią lygį euro atžvilgiu per 10 metų po nepalankių...

Rinkos
2019.05.07
Noriu pradėti investuoti: nuo ko pradėti 20

Bankams už indėlius nieko nemokant, o infliacijai šalyje artėjant prie 3%, dalis gyventojų susimąsto, kad...

Rinkos
2019.05.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau