Lukas investuoja: paskaičiuokime viščiukus, nors už lango ir pavasaris

Publikuota: 2019-04-08
Investuotojas Lukas.  Vilmo Narečionio (VŽ) pieš.
Investuotojas Lukas. Vilmo Narečionio (VŽ) pieš.

Esu ilgalaikis investuotojas, kuriam svarbu, kas bus pensijoje, — jaučiu, kad tokiu sakiniu turėčiau pradėti bemaž kiekvieną savo įrašą, nes turiu grupelę gerbėjų-komentatorių, kurie vis bando savo „ant užgauliojimų ribos“ balansuojančiais komentarais pastūmėti aktyvaus spekuliavimo link, nors tam nesijaučiu nei subrendęs, nei turintis noro.  

Tam, kad įgyčiau daugiau žinių ir kompetencijų man naujoje srityje, turiu laikyti ranką ant pulso. Todėl, kam įdomu, pažiūrėkime, koks buvo pirmasis mano investicijų ketvirtis, ir ko iš jo galima pasimokyti.

Praėjusių metų pabaigoje startavau su sukauptu 10.000 Eur portfeliu ir nuo šių metų pradžios jį reguliariai papildydavau po 100 Eur kiekvieno mėnesio pradžioje nuo gaunamos algos. Taigi, iki šios dienos mano į portfelį įneštos lėšos yra 10.400 Eur, o penktadienio popietę portfelio rezultatas su investicijų prieaugiu buvo 10.492 Eur. Išsamią portfelio sudėtį ir kiekvieno investicijos pokyti nuo jos pradžios galite matyti rubrikoje pavaizduotame grafike.

Nors viščiukus skaičiuoti lyg ir ankstoka, bet tenkindamas savo (o ir jūsų) smalsumą žiūriu: pasiteisino investicijos į „ETF matic“ portfelį per pačią paniką rinkose praėjusį gruodį. Pirmajam šių metų ketvirčiui rinkose vykus stipriam atšokimui, į „ETF matic“ portfelį įmesti 100 Eur atnešė papildomus beveik 10 Eur. Įsivaizduokite, jeigu būčiau už 100 Eur pirkęs kokį nors užsienietišką ETF fondą per vietinį maklerį – tas prieaugis dar iki šiol nebūtų atpirkęs komiso. O su „ETF matic“ minimaliomis sąnaudomis jau dabar skaičiuoju savo, o ne maklerių grąžą.

Beje, girdėjau, kad „Revolut“ ruošia prekybą akcijomis ir ETF vienetais be komisinių arba už itin mažus komisinius, jei tik koks politikos hiperaktyvistas jų neuždusins savo svetingame glėgyje. Jie, girdėjau, lyg startuoti turėtų šių metų pradžioje. Pasižiūrėsiu, kaip pavyks. Gal apsimokės geriau pereiti pas juos ir pradėti reguliariai mažesnėmis sumomis investuoti pasaulio rinkose.

Šiaulių bankas

Laikosi neblogai. Nuo vasario antros pusės, kai įsigijau Šiaulių banko akcijų, esu, dovanokit už išsireiškimą, 8,25% „pliuse“, arba beveik 72 Eur. Sakau „esu pliuse“, o ne uždirbau, nes pelnas arba nuostolis atsiranda tik tada, kai investiciją išsigryninu. Gali atrodytų smulkmena, bet klaidingas dalykų įvardinimas gali nuvesti ir prie klaidingo įsivaizdavimo apie investavimą. Tada tik žingsnis iki kreivų veidrodžių karalystės kurioje, taip lengva paskandinti ir savo budrumą, ir pinigus.

Taigi, sėdžiu su pliusu ir laukiu Šiaulių banko dividendų bei pirmojo ketvirčio rezultatų, kurie bus gegužės 6 d. Bet apie tai parašysiu, atšventęs tarptautinę darbo šventę. Nors jau dabar jausmas geras, kad gal gerai padariau — patvirtina ir investicijų valdytojai: štai, praėjusią savaitę Šiaulių banko akcijų nemenkai užpirko „INVL Asset Management“ pensijų fondai.

Bet pro mano akis neprasprūdo kitas kiek neraminantis signalas. Praėjusią savaitę po kelis šimtus tūkstančių vienetų Šiaulių banko akcijų vienu metu pardavė Šiaulių banko vadovybė. Suprantu, kad truputėlį išsigrynina vienas kitas – norisi gal „Bentley“ nusipirkti, vaikui mokslus užsienyje apmokėti. Bet kai būrelis vienu metu pasigrynina investicijas, tai kelia įvairių minčių. Galbūt tai gali signalizuoti ir apie sumažėjusį tikėjimą rezultatų gerėjimo perspektyvomis.

Na, o visos kitos prielaidos atliekant šią investiciją, toliau išlieka ir pagrindžia akcijos turėjimą portfelyje.

ESO

Su šios nukainotos energetikės akcijomis esu beveik „ant nulio“. Deja, viena iš prielaidų, bet ne pagrindinė, perkant akciją, buvo lūkestis, kad bendrovė galėtų išmokėti akcininkams lėšas, gautas už visuomeninio elektros tiekimo veiklos pardavimą. Būtų net kokie 0,03 Eur gavęsi, o dabar pasiūlytas apvalus nulis. Ne visi vadovai galvoja, kaip pradžiuginti bendrovės savininkus.

Bet iš kitos pusės, ieškant pozityvo — buvau teisus, sakydamas, kad net ir nepasiteisinus šiai prielaidai, downside‘as yra ribotas, nes akcija jau ir taip buvo daug atpigusi. Tad, rinkos dar labiau nuliūdinti nebepavyko. Visos kitos prielaidos perkant akciją, toliau išlieka. Investicija lieka portfelyje.

„Tallink Grupp“ įsigijau dar tik praėjusią savaitę, tai per anksti skubėti su vertinimais.

Pasakysit, bet tai, palauk, portfelis 10.492 Eur, ir priaugo tik 92 Eur, aj, lochas tu, Lukai.

Kaip sako investicijų valdytojai, „cash drag“ kamuoja, mat suinvestuota dar tik kiek daugiau kaip ketvirtadalis portfelio. Taip, suprantu, norisi, kad daugiau visokių pirkinių atlikčiau, man irgi entuziazmas kirba, bet pačioje ekonominio ciklo pabaigoje skubėti suinvestuoti visas lėšas, nemanau, kad būtų geras sprendimas. O aš linkęs galvoti savo galva, kaip sako vienas neprasčiausias rinkoje leidinukas.

Ramiai ir atsargiai toliau dairausi kitų investicijų.

Turite klausimų investavimo temomis?

Užduokite čia, o Lukas, pasitaręs su konsultantais, atsakys į įdomiausius ir dažniausiai pasikartojančius

Rašyti komentarą

 

 

Tipas Kodas Pavadinimas Kiekis Kaina € Suma € Pokytis %

Rašyti komentarą

Lukas investuoja: renkuosi viziją, ne faktą Premium 7

Kol ekonomika akivaizdžiai yra ekonomikos ciklo viršūnėje, laisvos portfelio dalies, t.y. 7.046 Eur,...

Lukas investuoja
2019.05.20
Lukas investuoja: pabandysiu iškišti Šiaulių banko akcijas darbuotojams Premium 6

Niekas pas mane nepasikeitė, ir toliau ilgalaikiais būdais kaupiu pensijai ir stebiu, kas vyksta aplinkui.

Lukas investuoja
2019.05.13
Štai kiek dabar turėtumėte, jei 2009 m. būtumėte investavę 1.000 Eur į ... Premium 16

Visada. Visada, visada, visada kainų pokyčius, grąžą, praradimus ir džiaugsmus savo gyvenime reikia vertinti...

Lukas investuoja
2019.05.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau