Investavimo kelias – vienišiaus maršrutas

Publikuota: 2019-03-11
Vilmo Narečionio (VŽ) pieš.
Vilmo Narečionio (VŽ) pieš.

Man svarbiau pinigai sąskaitoje, o ne teisybės įrodinėjimas.

Prisipažinsiu, buvo pagunda pafiksuoti beveik 10% pelną per kiek daugiau kaip savaitę iš Šiaulių banko šuolio, juoba dabar, matant, kad kaina koreguojasi po pasiūlytų dividendų. Galimai ji pakris dar labiau, dar labiau, o gal, kai šitas metų pradžios ralis galutinai išseks ir visiems prisiminus pablogėjusias pasaulio perspektyvas, kils korekcija ir mano pozicijoje liks minusas. Bet juk ne spekuliaciniais tikslais pasipildžiau portfelį Šiaulių banko akcijomis.

Kaip ten bebūtų, mano akys jau krypsta į kitas akcijas. Bet prieš tai dar norisi aptarti vieną psichologinį dalyką.

Anądien man „Verslo žinių“ redaktoriai persiuntė pora laiškų su pasiūlymais varžytis. Vienas vaikinukas siūlėsi sukurti „Verslo žiniose“ naują jo vardo rubriką „Vytis investuoja“, nes jis tai tikrai geriau pavarys už „Luka su savo „ETF matic“ portfeliu“.

Dar paskui redakcijai rašė pinigus ankstyvai pensijai kaupiantys „Baltic Mustache“. Sako, supranti, padarom lenktynes, nes Lukas ten tą aną, o mes, va, kitaip investuojame, kas ketvirtį pasilyginsime ir panašiai.

Tai, va, šito dalyko aš niekaip nesuprantu. Gi pinigus kaupiame ir investuojame sau, kam dar savomis santaupomis rizikuoti, kad įrodytum kažkam savo teisybę ar pranašumą? Nu, nebent būtum koks investicijų valdytojas, kuriam reikia pademonstruoti gerą rezultatų istoriją ir greitus rezultatus, kad pritrauktum klientus.

Kartais užsuku pasižvalgyti į tokį traders.lt. Ten bendruomenė į šitą matavimąsi, kieno ilgesnis, savo vienintelių tiesų įrodinėjimą, labai nuoširdžiai žiūri. Pilnas forumas, kaip investuotojai ar spekuliantai vienas su kitu iki išsikoliojimo paskutiniais žodžiais deda įrodinėdami, kodėl viena ar kita akcija kils arba kris, kodėl visi kiti yra durniai, kodėl reikėjo kažkada pirkti arba parduoti, ir kaip kas susimovė, kartais reikalai net iki lažybų prieina. Paskaitinėju, kol kantrybė laiko ir visada baigiu ta pačia mintimi: kam to reikia? Kokia nauda iš to mano portfelio rezultatui?

Taip, ten neabejotinai yra nemažai įdomių pasvarstymų apie įmonių rezultatus, pasidalinimo naudingais paskaičiavimais apie santykinius rodiklius, įdomiomis nuorodomis, mažiau patyrusių dalyvių pakonsultavimo sudėtingesniais klausimais. Bet kai vienas kitam kimba įrodinėti, ką reikia ar reikėjo daryti su akcijomis, kodėl kiti yra kvailesni – šito nesuprasiu. Na kokia nauda iš to?

Yra vienintelis svarbus dalykas investuojant – galutinis skaičius sąskaitoje. Kaip aš suprantu — finansų rinkos ne politinių diskusijų būrelis. Jeigu man tik apsimokės finansiškai, pakeisiu nuomonę įvairiais klausimais, pripažinsiu klydęs – fiksuosiu nuostolį, jei nepasiteisino investicinė idėja, atpirksiu per greitai parduotą akciją už brangiau ir panašiai.

Dar svarbus dalykas dėl varžymosi, kas daugiau uždirbs: įsijautęs į savaitės, mėnesio, ketvirčio portfelio prieaugio pasimatavimus, galiausiai galiu pamesti iš akių galutinį tikslą – kuo daugiau sukaupti pensijai. Tad, sutarkime, kad bent artimiausioje perspektyvoje nesiūlykite man tapti greitu ir įsiutusiu, nesivelsiu.

Prieš kelerius metus viename investuotojų renginyje įstrigo investicijų valdytojo pasakyta frazė auditorijai – „geras investuotojas turėtų būti truputį autistas“. Nuo visuomenės žmogų atribojantis, savame pasaulėlyje uždarantis autizmo sindromas gali būti pravartus finansų rinkų pasaulyje, kuriame prarasti pinigus gali pasidavęs bandos jausmui ar protą iš pradžių užvaldančio, o vėliau ir atimančio gobšumo ar baimės.

Man įdomios visos nuomonės, rekomendacijos ir įžvalgos, ypač, jeigu jos skiriasi nuo mano pirminių prielaidų ir įsitikinimų, bet galiausiai mygtuką spaudžiu aš pats, todėl investavimo kelią eiti renkuosi vienas, su niekuo lenktyniauti neplanuoju.  

Ir dar: mano paties rašymai čia nėra savo teisybės ar strategijos reklamavimas, tiesos įrodinėjimas. Rašau, nes manau, kad gilindamasis į savo piniginius reikalus įgaunu patirties, kuri gali būti įdomi tokiems kaip aš atsakingai į gyvenimą žiūrintiems naujokams. Gal iš mano sėkmių ar nesėkmių bus dar kam nors nauda, kaip kad būna naudinga pamoka iš svetimų klaidų. Mainais viliuosi sulaukti konstruktyvių įžvalgų, kurios praturtins ir mano investavimo žinias. Taip žingsnis po žingsnio galiausiai gal tapsme bent šiek tiek turtingesniais pensininkais.

Tipas Kodas Pavadinimas Kiekis Kaina € Suma € Pokytis %

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Lukas investuoja: kaip man sekėsi biržose trečią ketvirtį Premium 14

Ir vėl susivėlinau apžvelgti praėjusio ketvirčio savo investicinio portfelio rezultatus, mat buvau...

Lukas investuoja
2019.10.14
Lukas investuoja: kodėl pardaviau „Grigeo“ Premium 15

Taip, teisingai – pardaviau „Grigeo“ akcijas. Pabandysiu paaiškinti, kodėl.

Lukas investuoja
2019.10.07
Lukas investuoja: investicinio draudimo žavesys ir skurdas Premium 7

Praėjusią savaitę „Verslo žinių“ portale akis užkliuvo už straipsnio apie investicinį gyvybės draudimą.

Lukas investuoja
2019.09.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau