Lukas investuoja: pažvelgiau baimei į akis

Publikuota: 2019-01-28
Vilmo Narečionio (VŽ) pieš.
Vilmo Narečionio (VŽ) pieš.

Prisipažįstu nudelbęs į žemę akis, kad praeitų metų pabaigoje matyta akcijų rinkų griūtis mane išgąsdino ir trumpam nėriau į krūmus. Dabar tai vieša paslaptis, bet neketinu rodyti kietuolio investuotojo bravūros ir toliau lauksiu, kol viskas aprims – tik tada grįšiu prie investavimo. Pažadu.

Bet tai nereiškia, kad atsisakau savo pažado kas savaitę dalintis savo patirtimis ir atradimais neramiame, kaip paaiškėjo, investavimo lauke. Šiame dienoraščio įraše nusprendžiau užsiimti savianalize: ko gi aš išsigandau. Tikrai noriu kada nors sulaukti sėkmės, tad šis klausimas man yra egzistencinis. Gal tas didelis rudas gauruotas padaras nėra jau toks baisus, kaip atrodė iš pradžių? Pateiksiu daug skaičių ir statistikos, kurią surinkti padėjo toks investicijų specialistas Artūras Milevskis (dėkui jam už tai!).

Tai va, VŽ ir kitų portalų antraštėse turbūt ne kartą matėme antraštes apie gresiančią ar jau atėjusią meškų rinką. Bet ar kada susimąstėme, ką dar be to, kad „akcijoms jau ne kažką“ reiškia šis pasakymas? Apibrėžimas, tiesą sakant, visai paprastas, kaip paaiškėjo – meškų rinka įprasta vadinti situaciją, kai akcijų kaina biržose nuo pastarojo laikotarpio kainos piko nukrenta daugiau nei 20%. Jei nukrenta 5-10% – atsitraukimas, 10-19% – korekcija, bet jei 20% ir daugiau – viskas, prasideda meškų rinka.

Pasirausiau statistikoje: didžiausioje, investuotojų labiausiai sekamoje ir užduodančioje toną  visam likusiam pasauliui JAV akcijų rinkoje nuo praėjusio amžiaus pradžios buvo 10 tokių meškų invazijų. Didžiausia (kai akcijos atpigo 86%) užfiksuota po 1929 m. rugsėjį pasiekto kainos piko, mažiausia (27%) – po 1980 m. lapkritį pasiekto kainos piko. Per meškų rinką akcijos vidutiniškai atpinga 42%. Grubiai kalbant, per 100 metų turėjome 10 meškų rinkų, arba po vieną per dešimtmetį.

Neabejoju, kad jūsų galvose, kaip ir manojoje įsijungia aliarmo lemputė: juk ką tik spauda skelbė, kad jau netrukus švęsime dešimtuosius akcijų kilimo (bulių rinkos) metus! Bet, dėmesio, įdomioji statistika – nors dabartinė bulių rinka, trunkanti 117 mėnesių, yra kone dvigubai ilgesnė, nei būna vidutiniškai (61 mėnesis), ji toli gražu nėra pati ilgiausia. Pasaulis turėjo ir 150, ir net 152 mėnesius trukusių bulių rinkų. Taigi, ramiai pamąsčius, dar turėtume kilti beveik 3 metus, kad „pamuštume“ ilgiausios bulių rinkos rekordą.

Dar viena malonybė – nors per šią bulių rinką viskas kilo įspūdingus 270%, buvo ir kur kas geresnių vakarėlių, kai kilome 324%, 436% ar 582%. Taigi, lubos, regis, dar nepasiektos? :)

Ir šiaip įdomus faktas – tik 8-ios iš 10-ies meškų rinkų sutapo su recesija ekonomikoje – situacija, kai BVP traukėsi du ketvirčius iš eilės.

Visa tai buvo statistika, vertinanti tik pagrindinio JAV akcijų rinkos indekso pokyčius. Bet juk teigiama, kad investuotojo grąža susideda iš dviejų dedamųjų – akcijų kainos pokyčio ir dividendų. Ir čia radau daugiau širdį nuraminančios statistikos – pasirodo, kad įskaičiuojant dividendus, per pastarąjį šimtmetį turėjome tik 8-ias meškų rinkas, viena trukdavo vidutiniškai apie 1,3 metų, o nuostolių atnešdavo 41%. Įskaičiavus dividendus, bulių rinkos nešdavo vidutiniškai 461% grąžą, trukdavo vidutiniškai 8,8 metų, nors buvo ir tokių, kurios trukdavo 14-15 metų. O meškų rinkos pernelyg neužsitęsia – galima skaičiuoti, kad vidutiniškai po 8 mėnesių akcijų kainos sugrįžta iki pradinio „meškų“ rinkos taško  buvusį lygį, tad ilgalaikiams investuotojams meškos neturėtų kelti panikos.

Jei abiem atvejais atmestume pirmą Didžiosios depresijos atneštą akcijų griūtį (gal pasaulis visgi kiek nuėjo į priekį per tuos 100 metų ir taip blogai nebebus?), vidutiniai rodikliai dar pagražėtų.

Pasiliūliavus viltingais istoriniais skaičiais, grįžkime į dabartinį. Ką gi turime? Viena vertus, praėjusių metų gruodis JAV akcijoms buvo belenkaip blogas – blogiausias nuo 1930 m. Negana to, finansinė spauda skelbė man sunkiai suprantamus burtažodžius apie artėjančią pajamingumų inversiją ar „death cross“ efektą (dar nespėjai pasigilinti, kas tai yra, bet manau dar bus progų grįžti). Bet reikia pripažinti, kad summa summarum JAV akcijų rinkos kol kas dar toli nuo meškų rinkos: nuo aukščiausio piko kainos pasikoregavo 13,7%. Europos akcijos pavažiavo daugiau, apie 18,7%, bet pagal aukščiau minėtus mato vienetus – irgi dar ne meškų rinka.

Tiesa, pasižvalgiau aplinkui ir radau, kad meškų letenėlės jau apglobusios vadinamas besivystančias rinkas, bet mano kalbinti specialistai ramino, kad ten visad svyruoja daugiau. O štai JAV akcijoms šių metų startas, kaip rašė VŽ, buvo geriausias nuo 1987 m.

Tai gal ne viskas taip jau blogai, jei meškos vis dar miške, o ne šalia mano namo durų? Sau atsakymo kol kas neturiu. Taigi, prisimenat vieną susimovusį politikos galiūną, jo sparnuotą frazę perfrazuosiu taip: pažvelgiau baimei į akis, bet aiškaus atsakymo sau taip ir neradau. Gal kitą savaitę bus viskas aiškiau?

P.S. Teksto apačioje rasite visą statistiką, apie kurią kalbėjau (nepykite, anglų k.) – gal bus įdomu pasinagrinėti.

P.P.S. O čia radau gerą tekstuką apie visus pagrindinius finansų rinkos gyvūnus – ne tik meškas ir bulius.

Turite klausimų investavimo temomis?

Užduokite čia, o Lukas, pasitaręs su konsultantais, atsakys į įdomiausius ir dažniausiai pasikartojančius

FOTOGALERIJA JAV akcijų rinkos statistika (4 nuotr.)

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą
Tipas Kodas Pavadinimas Kiekis Kaina € Suma € Pokytis %

Rašyti komentarą

Laukiu pramogauti linkusių suomių turistų Premium 5

Priešingai nei nemaža dalis tautiečių, besąlygiškai mylinčių investavimą į nekilnojamąjį turtą, manau, kad...

Lukas investuoja
2019.08.19
Lukas investuoja: „Revolut“ akcijų platforma – išbandyta! Premium 20

Kas sakė, kad investuotojo dienoraštyje, kokį jums čia ir rašau, turi būti tik pasakojimai apie tai, kokias...

Lukas investuoja
2019.08.12
Lukas investuoja: mano bankelis nenuvylė Premium 7

Viena mano pirmųjų ir kol kas geriausių investicijų Šiaulių bankas paskelbė antro ketvirčio ir pirmo pusmečio...

Lukas investuoja
2019.08.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau