Lukas investuoja: investicija, kurios mano portfelyje kol kas nebus

Publikuota: 2019-01-14
Vilmo Narečionio (VŽ) pieš.
Vilmo Narečionio (VŽ) pieš.

Kai pradėjau rašyti šį investavimo dienoraštį, sulaukiau gausybės jūsų laiškų su klausimais, ką manau apie vieną ar kitą investiciją. Viena neabejotinai populiariausių jus dominančių temų – tarpusavio skolinimo platformos. Tokios, kaip „Savy“, „Finbee“ ar „Paskolų klubas“. Natūralu – jos visiems prieinamos, minimali investavimo suma yra maža, be to, pats veikimo principas yra lengvai suvokiamas.

Iki šiol sąmoningai nieko apie jas nerašiau, nes nelabai ką žinojau, bet dabar jau jaučiuosi „pasikaustęs“ (teko pabendrauti su šiose platformose investuojančiais žmonėmis) bei galiu ir jums papasakoti.

Pirmas klausimas, ar tarpusavio paskolos bus mano portfelyje?

Ateityje gal ir bus, bet ne dabar. Nieko neturiu prieš skolas, kaip turto klasę, bet turbūt sutiksite, kad būtų mažų mažiausiai keista, jei savo investicijų portfelį pradėčiau formuoti nuo alternatyvios turto klasės, savotiškos „egzotikos“. Investavimo specai tokiai egzotikai nepataria skirti daugiau nei 5-10% viso portfelio vertės. Todėl tikėtina, kad į tarpusavio paskolas atsigręšiu kiek vėliau. Ok, pažadu bent tiek, kad anksčiau, nei pradėsiu pirkti paveikslus ir kolekcinį vyną :).

„Kvailelis, praranda progą be didesnių vargų „užvirinti“ nuo 14% iki 20% per metus“, – garantuoju, taip dabar galvoja bent dalis iš jūsų. Atsakau – didžiausios sėkmės jums, pasiimant tuos platformų žadamus 20%, o aš papasakosiu, ką man pasakojo jose investuojantys žmonės.

Pirmas dalykas, į ką jie atkreipia dėmesį, tai blogų paskolų rizikos suvaldymas. Net ir investuodami į žemiausios rizikos paskolas, vėluojamų grąžinti paskolų neišvengsite. Gerai, jei jos tik šiek tiek vėluos, nes dar gausite papildomų palūkanų, bet kai tik pamatysite užrašą „perduota antstoliams“, nusiteikite laukimui ir bent dalies paskolų nurašymui. Iš karto galite koreguoti planuojamą gauti grąžą.

Taip, kai kurios platformos siūlo drausti paskolų vėlavimo riziką. Bet ne už dyką, todėl pirkdami šią paslaugą grąžą dar gerokai susimažinsite. Be to, galite patys pasižiūrėti, koks yra tokiuose draudimo fonduose sukauptų lėšų ir bendro skolų portfelio santykis...

Nežinau, ar tikrai tiesa, bet girdėjau atsiliepimų, kad kai kurie paskolas šiose platformose imantys žmonės sąmoningai nurodo turintys nuosavą NT ar automobilį, kad atrodytų patikimesni. Platforma to nepatikrina (žiūri į pajamas ir įsipareigojimus), o kai prasideda reikalai su antstoliais, paaiškėja, kad jokių areštuotinų turtų nėra.

Gerai bent tiek, kad nuo praėjusių metų palūkanoms už suteiktas vartojimo paskolas jau galioja 500 Eur lengvata, nes iki tol reikėdavo mokėti nuo pirmo uždirbto euro, neatsižvelgiant, ar paskola vėliau „palūždavo“.

Dar vienas svarbus niuansas. Tokios turto klasės, kaip akcijos, jau egzistuoja šimtmečius (taip, Lietuvoje mažiau), kai, palyginimui, tarpusavio skolinimo platformos Lietuvoje atsirado jau po praėjusios finansų krizės, ir sunkmečio sąlygomis nebuvo išbandytos. Kaip bus tvarkomasi su paskolų vėlavimo antplūdžiu? Kas būtų platformos operatorės bankroto atveju? Geriau nepamatyti. Bet jei pamatysime, bent jau žinosime, ko tikėtis ir drąsiau priimsime sprendimus jose ne(investuoti).

Argumentai, kodėl kol kas nelįsiu prie paskolų finansavimo:

  • Alternatyvi turto klasė (reiktų skirti daugiausiai 5-10% portfelio), todėl grįšiu vėliau
  • Dviženklė grąža – tik reklama, o esmė – blogų paskolų suvaldymas (kol kas neturiu recepto, kaip tą sėkmingai suvaldyti)
  • Dvejonės dėl besiskolinančiųjų pateiktų duomenų patikimumo
  • Neišbandyta krizės sąlygomis

Turite klausimų investavimo temomis?

Užduokite čia, o Lukas, pasitaręs su konsultantais, atsakys į įdomiausius ir dažniausiai pasikartojančius

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą
Tipas Kodas Pavadinimas Kiekis Kaina € Suma € Pokytis %

Rašyti komentarą

Lukas investuoja: labai geras ketvirtis Premium 14

Oi, praėjusią savaitę buvau taip susirūpinęs dėl tos stichinės sausros, kad pamiršau įsivertinti, koks mano...

Lukas investuoja
2019.07.15
Lukas investuoja: pakalbėkime apie orus ir grūdus Premium 6

Gal kiek keista, kad merkiant lietui, rašau apie sausrą, bet įrašo būtinybę padiktavo žiniasklaidoje ir...

Lukas investuoja
2019.07.08
Lukas investuoja: a tai ką su pensija? Premium

Ar pasigedote manęs? Neišsigąskite, niekur nedingau ir neemigravau, tik atostogavau ir daviau jums savaitėlę...

Lukas investuoja
2019.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau