Lukas investuoja: „Sodros“ laiškas pakvietė kelionėn

Publikuota: 2018-12-31
Investuotojas Lukas.  Vilmo Narečionio (VŽ) nuotr.
Investuotojas Lukas. Vilmo Narečionio (VŽ) nuotr.

Mačiau, kad manęs šaukėtės komentaruose po straipsniais apie blogiausias istorijoje Kūčias JAV akcijų rinkoje ir didžiausią istorijoje po to sekusį JAV akcijų atšokimą.

Bet turiu nuvilti – nepamatysite nei mano ašarų, kad į investavimą bridau pačiu nepalankiausiu tam metu, nei mano paaiškinimų, kas gi čia iš tiesų įvyko. Hipotezių prisiskaičiau daug, racionalių paaiškinimų mažai, todėl man labiausiai patiko vieno „Verslo žinių“ kalbinto fondų valdytojo komentaras, kad ir jūra banguoja nevienodai: 90% bangų būna mažesnės, o 10% – didesnės, todėl nėra prasmės panikuoti.

Mane užkabino kitas dalykas – į pašto dėžutę neseniai įkrito laiškas iš „Sodros“ biurokratiškai skambančiu pavadinimu „Pranešimas apie pensijų kaupimo naujoves“. Girdėjau, kad su pensijų fondais vyksta daug reikalų, tik pasidomėjimą tuo vis nukeldavau ateičiai. Bet jau laikas kažką daryti, todėl nusprendžiau „pakeliauti“ po „Sodros“ paaiškinimus.

Visų pirma, pasakysiu, kad toliau laikausi dar pirmame savo įraše išsakytos minties, kad sotesnę senatvę noriu susikurti pats ir nesitikiu, kad pinigai nukris iš dangaus ar valstybės (gal tuo mano karta ir skiriasi nuo tėvų ar senelių?). Visgi jei bent centą senatvėje galėsiu prisidurti dar ir iš to, ką sukaupiau pensijų fonduose, tai nėra blogai. Iki pensijos man liko dar bent 30 metų, todėl šansų yra. Juolab gyventi ruošiuosi ilgai, o dirbančiųjų ir mokančių mokesčius mažėja, o prognozės šiai sričiai visai ne naujametinės.

Todėl iš karto nurašau opciją nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime, kai pensijų sąskaitoje sukauptos lėšos pervedamos į „Sodrą“, o dėl privataus kaupimo prarasta pensijos dalis atstatoma. Ir neieškokite čia jokių strategijų, mano požiūris valstietiškai ūkiškas:  kuo daugiau tarpusavyje nepriklausomų pajamų šaltinių senatvėje („Sodra“, pensijų fondo išmokos, investicinio portfelio lėšos), tuo geriau.

Antroji „Sodros“ pasiūlyta galimybė stabdyti pensijų įmokų pervedimą, sukauptas lėšas paliekant „pūti“ pensijos kaupimo fondo sąskaitoje, manęs irgi nevilioja. Dėl paprastos priežasties – per ilgą laiką pinigus sugrauš pensijų valdytojų nuskaitomi mokesčiai, prarasta „Sodros“ pensijos dalis nebus atstatyta, o tie pora sąskaitoje esančių tūkstančių po dešimtmečių prilygs centams.

Teisingai, atspėjote, renkuosi tolimesnį kaupimą privačiame pensijų fonde ir atsisakau galimybės vien dėl sustabdyto kaupimo atlyginimą 2019 m. pasididinti keliais procentukais. Žinau, vėl sulauksiu dalies jūsų piktų komentarų, kad tai prilygsta loterijai, nes pensijų kaupimo sistema Lietuvoje jau buvo keista bene 10 kartų, o kai kurie veikėjai Seime tikrai simpatizuoja lenkiškam ar vengriškam pensijų fonduose sukauptų lėšų nacionalizavimo scenarijui. Kaip žinia, kišti nagus prie mūsų pinigų valdžiai ypač norisi per sunkmečius, bet jei netikėčiau sveiku protu ir vis labiau viešajame gyvenime pastebima mano bendraamžių karta, nevarginčiau savęs ir jūsų savo pasvarstymais ir seniai būčiau papildęs pašalpinių gretas...

Taigi, aš surizikuosiu, o vienintelis dalykas, dėl kurio turėčiau dabar apsispręsti, tai ar iš karto kaupti pagal 3%+1,5% schemą, ar likti prie palaipsnio perėjimo prie šios schemos iki 2023 m. Nes iki šiol kaupiau pagal schemą 2%+0+0. Išsiaiškinau, kad apie viską už mane vis pagalvojantys tetos ir dėdės Seime nusprendė, kad galiu pritrūkti ryžto (ar proto?) nuspręsti, tad įstatymu įtvirtino nuostatą, jog ir neapsisprendęs būsiu automatiškai įtrauktas į palaipsnį kaupimo didinimą. Tad galėčiau ramiai švęsti naujuosius ir bent iki 2019 m. liepos 31 d. svarstyti, ar šokti į 3%+1,5% schemą. Bet mano pragmatiškais vidinis balsas kužda, kad atidėlioti sprendimo neverta.

Kodėl man reikia to kaupimo? Pirma, kaip minėjau, senatvėje noriu turėti kuo daugiau pajamų šaltinių. Antra, kodėl nepaimti valstybės duodamo 1,5% skatinamojo priedo, jei jį siūlo? Trečia, darbdavys jau informavo, kad kitais metais mano, kaip ir daugelio dirbančiųjų, atlyginimas kils. Ketvirta, jei, neduok Dieve, netyčia pasimirsiu iki pensijos, pensijų fonde iki tol sukauptas lėšas paveldės mano artimieji. Vuolia – galiu taupyti ir ant gyvybės draudimo!

Bet supraskite aiškiai – šitas privatus kaupimas bus tik nedidelė dalis mano projektuojamų pajamų senatvėje ir jokiais būdais nereiškia, kad kitais būdais kaupti ir investuoti nebereikės. Tai bus kaip margarinas ar net sviestukas ant juodos duonos („Sodros“ pensijos), kurią valgydamas žadu užsigerti šampanu (investicijų portfelyje sukauptomis lėšomis). Tik nepulkite komentaruose ironizuoti apie burbuliukų kokybę – šiandien tai nėra svarbu, tad apie tai pasikalbėsime netolimoje ateityje.

Man liko dar vienas klaustukas. Žinau, kad dar yra III pakopos pensijų fondai, kuriuose valstybė per lengvatas irgi skatina kaupimą, tačiau ekspertai yra suskaičiavę, kad jie patrauklūs tik tuo atveju, jei mėnesio atlyginimas viršija 2.100 Eur prieš mokesčius. Reiks pasidomėti giliau.

Šiandien neapžvelgiau daugiau dalykų, susijusių su pasikeitimais privačiame pensijų kaupime. Naujovių tikrai daug – pradedant gyvenimo ciklo investavimo filosofijos įdiegimu pensijų fonduose, baigiant pokyčiais anuitetų srityje. Bet tam dar bus laiko. O tuomkart dedu tašką ir noriu palinkėti 2019-aisiais nustoti gręžiotis atgal, pradėti daugiau galvoti apie ateitį ir patiems siekti, kad ji būtų šviesesnė (ir sotesnė!).

Kokie argumentai nulėmė sprendimą kaupti:

  • Noriu kuo daugiau pajamų šaltinių senatvėje
  • Valstybė duoda skatinamąjį priedą (tikiuosi, neatims)
  • Atlyginimas 2019 m. pakils – kaupti bus lengviau
  • Sutaupau gyvybės draudimui

Dar pridedu, kaip sekasi mano pirmajai investicijai į pigiųjų ETF fondų portfelį. Gruodis buvo sukrečiantis visose rinkose, tad pokytis nestebina.

[infogram id="ac3247da-0488-4a43-a9a7-cbb953e00060" prefix="ww2" format="interactive" title="Luko etf gruodis"]

Turite klausimų investavimo temomis?

Užduokite čia, o Lukas, pasitaręs su konsultantais, atsakys į įdomiausius ir dažniausiai pasikartojančius

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą
Tipas Kodas Pavadinimas Kiekis Kaina € Suma € Pokytis %

Rašyti komentarą

Lukas investuoja: labai geras ketvirtis Premium 14

Oi, praėjusią savaitę buvau taip susirūpinęs dėl tos stichinės sausros, kad pamiršau įsivertinti, koks mano...

Lukas investuoja
2019.07.15
Lukas investuoja: pakalbėkime apie orus ir grūdus Premium 6

Gal kiek keista, kad merkiant lietui, rašau apie sausrą, bet įrašo būtinybę padiktavo žiniasklaidoje ir...

Lukas investuoja
2019.07.08
Lukas investuoja: a tai ką su pensija? Premium

Ar pasigedote manęs? Neišsigąskite, niekur nedingau ir neemigravau, tik atostogavau ir daviau jums savaitėlę...

Lukas investuoja
2019.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau