Lukas investuoja: kiek aš bijau ir kiek noriu

Publikuota: 2018-12-10
Investuotojas Lukas.  Vilmo Narečionio (VŽ) nuotr.
Investuotojas Lukas. Vilmo Narečionio (VŽ) nuotr.

Jau susiradau priemonę ir būdą, kaip investuosiu, ir, jau besiruošiant nerti į rinkas, prisiminiau, kad dar liko neaptartas vienas svarbus klausimas.

Šį klausimą jums užduotų sąžiningas konsultantas, prieš pateikdamas investicinį patarimą. Jei šalia nėra konsultanto, reiktų jį užduoti sau pačiam. Kokią riziką toleruoju ir kokios grąžos tikiuosi.

Sulaukiau nemažai klausimų iš jūsų, kokios vidutinės grąžos tikiuosi, kokią riziką pasiryžęs toleruoti esu. Labai gerai, tai, va, tą ir išsiaiškinkim. Pirma, man rizikos tolerancija priklauso nuo savęs pažinimo: ar galiu ramiai miegoti, kai įsigyju kokią finansinę priemonę. Jeigu laikrodžiui rodant 3 nakties, vietoje sapnų plačiai atmerktose akyse sukasi kokios „Tesla“, „Aprangos“ ar Šiaulių banko akcijos, vadinasi, jos ne man.

Antra, rizikos tolerancija taip pat priklauso ir nuo investavimo horizonto, tikslų, kuriems reikalingos lėšos, įsipareigojimų dydžio ir jų vykdymo datos. Pavyzdžiui, turbūt nesumesiu viso savo 10.000 Eur portfelio į kokį JAV technologijų sektoriaus akcijų gausų indeksą „Nasdaq 100“ pačioje ciklo pabaigoje, jeigu man jau po metų, pavyzdžiui, reikia grąžinti kokių 8.000 Eur paskolą ar planuoju kokį didelį pirkinį, kuriam būtų panaudotos šios lėšos.

Tikriausiai geriau laikysiu indėliu ar pinigų rinkos priemonėse. Ir atvirkščiai, jeigu kaupiu pensijai po 30 metų, tai tikriausia nesėdėsiu sukrovęs visko indėlyje visam šiam laikotarpiui.

Tačiau, kaip jau minėjau pačioje pradžioje, esu Lukas ir investuosiu 10.000 Eur, kuriuos kaupsiu sotesnei pensijai. Tai mano horizontas kaip ir aiškus, „bukvaliai“ 30 metų. Su tokiu horizontu galima prisiimti didesnę riziką, nes per šį laikotarpį mano investicijos dar išgyvens ne vieną pakilimą ar nuosmukį.Neieškosiu investavimo Šventojo Gralio ir neišradinėsiu dviračio, todėl nusistatant, kokios grąžos tikėtis ir kokią riziką prisiimti, linkčiau perimti koncepciją, kurią nuo kitų metų privalės taikyti mūsų II pakopos pensijų fondų valdytojai – gyvenimo ciklo investavimo. Ji sako, kad žmogui jaunose dienose galima prisiimti didesnę riziką, kas gal net reikštų portfelį visiškai vien iš akcijų, jau su brandesniu gyvenimo etapu jau paskirti dalį portfelio obligacijoms, o jau kai visai žilė uodegon įsimes, geriau portfelyje būti įsimetus visai mažai akcijų. Taigi, būdamas 35 metų, pagal šią koncepciją galvoju pradėti vien tik nuo akcijų rinkos. Beje, turbūt verta kažkada bus atskiro įrašo, kodėl savarankiškai investuojantiems smulkiesiems yra sudėtinga su obligacijomis, ypač Lietuvoje.

Kaip rodo ilgalaikė JAV akcijų rinkos indekso grąža, tikėtis maždaug iki 8–10% metinės grąžos ilguoju laikotarpiu būtų visai pagrįsta. Žinoma, į savo ETF portfelį galvoju įsitraukti ir kitų rinkų, kurios galbūt bus rizikingesnės, todėl galėčiau tikėtis ir kiek didesnės grąžos. Bet mane tenkinantis dydis būtų panašus į iki 10% ilguoju laikotarpiu. Praturtėti su 10.000 Eur pradiniu portfeliu ir 100 Eur periodinėmis įmokomis tikrai nesitikiu. Dėl rizikos – išskaidyti neteisingo įėjimo riziką ketinu laikydamasis periodinio investavimo. Kaip jau rašiau, fiksuotos pinigų sumos reguliarus investavimas sumažins riziką apsipirkti per brangiai ir neleis praleisti progų įsigyti atpigusių investicijų, taip ilgainiui suvidurkindamas grąžą ir leisdamas įgyvendinti ilgalaikio kaupimo ir pasiekti istoriniam akcijų rinkos vidurkiui artimą uždarbį.

Man svarbu:

rizikos tolerancija priklauso nuo savęs pažinimo ir investavimo tikslų;
prisiimu didesnę riziką, nes investuoju 30 metų;
renkuosi fiksuotos pinigų sumos reguliarų investavimą - sumažins riziką ;
tikiuosi ~8–10% metinės grąžos.

Turite klausimų investavimo temomis?

Užduokite čia, o Lukas, pasitaręs su konsultantais, atsakys į įdomiausius ir dažniausiai pasikartojančius

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą
Tipas Kodas Pavadinimas Kiekis Kaina € Suma € Pokytis %

Rašyti komentarą

Lukas investuoja: labai geras ketvirtis Premium 14

Oi, praėjusią savaitę buvau taip susirūpinęs dėl tos stichinės sausros, kad pamiršau įsivertinti, koks mano...

Lukas investuoja
2019.07.15
Lukas investuoja: pakalbėkime apie orus ir grūdus Premium 6

Gal kiek keista, kad merkiant lietui, rašau apie sausrą, bet įrašo būtinybę padiktavo žiniasklaidoje ir...

Lukas investuoja
2019.07.08
Lukas investuoja: a tai ką su pensija? Premium

Ar pasigedote manęs? Neišsigąskite, niekur nedingau ir neemigravau, tik atostogavau ir daviau jums savaitėlę...

Lukas investuoja
2019.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau