Vienaragis siunčia žinutę

Publikuota: 2019-11-29
 Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Dar vasario mėnesį investicijų specialistai, svarstydami apie vienaragio atsiradimo Lietuvoje galimybę, nedrįso prognozuoti jo gimimo datos. Vakar toks gamtoje neegzistuojantis, bet versle sutinkamas „gyvūnas“ mūsų šalyje atsirado – juo tapo lietuvių įkurta didžiausia Europos internetinė naudotų drabužių mainų ir prekybos platforma „Vinted“, per paskutinį investicijų raundą pritraukusi 128 mln. Eur ir savo rinkos vertę padidinusi iki daugiau nei 1 mlrd. Eur. Už tokio įvertinimo slypi žinutė viso pasaulio investuotojams – Lietuvoje galima kurti žvėrišku greičiu augantį verslą.

Vienaragiais (angl. unicorn company) vadinamos neseniai susikūrusios įmonės, kurios dėl spartaus augimo ir pritrauktų investicijų išauga į didesnės nei 1 mlrd. USD vertės bendroves. Rinkos analizės bendrovės „CB Insights“ duomenimis, pasaulyje šiuo metu yra 415 startuolių, kurių kiekvieno vertė siekia 1 mlrd. USD ir daugiau. Iki šiol pavydėjome Estijai, kur vienaragių sąrašas nuolat ilgėjo: visose tarptautinėse konferencijose estai vaikšto užkėlę nosis ir pasakoja apie savo „Skype“ ir dar bent trijų vienaragių sėkmės istorijas. Dabar tokių istorijų ciklą pradeda ir Lietuva. Atrodytų, kad milijardinis įmonės įvertinimas – tik sausi skaičiai, o vienaragis – tik skambus žodis. Tačiau už jų slypi žinutė viso pasaulio investuotojams – Lietuvoje galima kurti rekordiniu greičiu augantį verslą, čia gera bazė pasaulinių rinkų užkariavimui. Labai tikėtina, kad po žinios apie „Vinted“ tapimą vienaragiu, nuvilnijusios per didžiausius pasaulio leidinius, daugiau investuotojų susivilios galimybe žengti į „tą naują perspektyvią šalį“.

Spartus įmonės išaugimas iki vienaragio svarbus ne tik kaip signalas investuotojams iš užsienio — sukuriama papildomų darbo vietų, sumokama daugiau mokesčių, vienaragiai atveria galimybių smulkiems investuotojams – investavus dar ankstyvoje fazėje vėliau galima skaičiuoti dešimtimis ar net šimtais kartų išaugusią investicijos vertę. Dar viena nauda šaliai – startuolių kūrėjai dažnai po sėkmingo įmonės pardavimo tampa solidų kapitalą sukaupusiais investuotojais, kurie patys investuoja į kitus startuolius ir taip prisideda prie šalies gerovės kūrimo. VŽ yra aprašiusios istoriją, kai naujausias estų vienaragis „TransferWise“ pagimdė 33 naujus milijonierius Estijoje, o esamų ir buvusių startuolio darbuotojų su penkiaženkle pinigų suma sąskaitoje padaugėjo iki 150. Vienaragiai jau pradeda maitinti ir ateityje maitins įsigijimų ir susijungimų rinką Baltijos šalyse.

Lietuva Silicio slėnio neturi, todėl mums gyvybiškai svarbu turėti sėkmės istorijų, ir kuo daugiau. Tiesa, VŽ nuomone, valdžios atstovams laurų dėl vienaragio gimimo Lietuvoje tikrai nereikėtų prisiimti – čia yra ilgo ir juodo startuoliuose dirbančių žmonių darbo pergalė. O valdžia verčiau pasirūpintų, kad tokių įmonių kūrėjams nereiktų kontroliuojančių įmonių registruoti Jungtinėje Karalystėje ar kitose šalyse, kur teisinė bazė sparčiai augančiam verslui kurti ir investicijoms pritraukti yra kur kas geresnė. Ir rūpintis tuo, kad, pasak Manto Mikucko, „Vinted“ vykdomojo direktoriaus, nereikėtų priešintis į įmonę ateinantiems užsienio investuotojams, kurie tiesiai šviesiai siūlo persikelti į tokius finansinius centrus, kaip Londonas, Paryžius ar Frankfurtas, kur yra kur kas didesnė žmogiškųjų ir finansinių išteklių bazė.

Lietuva Europai ir pasauliui jau įrodė (ką reiškia vien 17.000 daugiausia tarptautiniuose paslaugų centruose dirbančių žmonių), kad esame darbščių, talentingų ir tikslo siekiančių žmonių šalis. Pasaulio investuotojams dabar reikia įrodyti, kad mūsų šalies teisinė, mokestinė ir žmogiškųjų išteklių bazė yra palanki kurti ir plėtoti pažangius startuolius čia, Lietuvoje.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Roquette“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su „Beyond Meat“ Premium

Augalinės kilmės produktų gamybos grupė „Roquette“, kuriai priklauso ir Lietuvoje veikianti krakmolo gamybos...

Pramonė
2020.01.16
I. Survila pardavė beveik visas „Citybirds“ akcijas, „Unicorn Scooters“ – ant prekystalio Premium

Paspirtukus gaminančios „Citybirds“ įkūrėjas Ignas Survila pardavė didžiąją dalį turėtų bendrovės akcijų ir...

Technologijos
2020.01.16
Naujas „Affidea“ pirkinys – medicinos klinika Klaipėdoje Premium

Medicinos paslaugas 16-oje Europos šalių teikianti „Affidea“ įsigijo du filialus Klaipėdoje turinčią privačią...

Paslaugos
2020.01.14
„No Magic Europe“ nebelieka, įmonė perima savininko vardą Premium

Kaune įsikūrusi IT technologijų UAB „No Magic Europe“ tampa UAB „Dassault Systemes“. Naujasis pavadinimas...

Paslaugos
2020.01.10
Pasaulinė M&A sandorių apimtis 2019 m. sumažėjo

Per 2019 m. pasaulyje susijungimų ir įsigijimų (M&A) sandorių apimtis, palyginti su 2018 m., sumažėjo 6,9%,...

Rinkos
2020.01.07
Orlaivių priežiūros bendrovė „Litcargus“ grįžo į įkūrėjo rankas Premium

Antžeminės orlaivių priežiūros ir keleivių aptarnavimo paslaugas Vilniaus ir Kauno oro uostuose teikianti...

Tauragės savivaldybei nesiseka parduoti turimų komunalinės įmonės „Dunokai“ akcijų

Aštuntasis bandymas parduoti Tauragės savivaldybės valdomą komunalinę įmonę „Dunokai“ nepavyko, rašo portalas...

Paslaugos
2019.12.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau