Mėnesio sandoris: Japonijos „SoftBank“ priverstas įsigyti „WeWork“

Japonijos finansų ir technologijų konglomeratas SoftBank Group šią savaitę perėmė neseniai vieną labiausiai laukiamų šiemet IPO sustabdžiusią ir itin sunkioje finansinėje duobėje atsidūrusią JAV bendradarbystės paslaugų tiekėją We Group, rinkoje veikiančią su WeWork prekės ženklu.
SoftBank už 3 mlrd. USD įsigys WeWork akcijų iš esamų akcininkų, dar 1,5 mlrd. USD sumokės vykdydama ankstesnius įsipareigojimus įsigyti akcijų ir dar paskolins 5 mlrd. USD.
Po sandorio SoftBank valdys daugiau nei 80% WeWork akcijų, tačiau, kaip pažymima pranešime, neturės kontrolinio balsų skaičiaus.
Nuo iki
Dar rugsėjo pradžioje WeWork planavo maždaug 3 mlrd. USD dydžio viešąją akcijų emisiją (IPO), po kurios įmonės vertė turėjo siekti maždaug 47 mlrd. USD. Tačiau jau tuomet WeWork iš vidaus krėtė investuotojų tarpusavio nepasitikėjimo ir abejonių dėl bendrovės įkūrėjo Adamo Neumanno veikimo būdų bei sąžiningumo drebulys.
SoftBank jau maždaug metus buvo didžiausias investuotojas, turintis du savo atstovus valdyboje ir didžiausios būsimosios naujos emisijos dalies pirkėjas.
Rugsėjo viduryje bendrovės valdyba apribojo A. Neumanno teises praktiškai vienasmeniškai priimti sprendimus ir sumažino jo valdomų balsų skaičių perpus nuo 20 iki 10 balsų valdomai akcijai. Taip pat patvirtintas vadovo atleidimo mechanizmas.
Prieš tai A. Neumannas buvo priverstas grąžinti beveik 6 mln. USD vertės akcijas, kuriomis WeWork su juo atsiskaitė už We prekės ženklų liniją.
Rugsėjo 24 d. paskelbta, kad A. Neumannas traukiasi iš bendrovės vadovo posto. Jo vietą pasidalino du direktoriai Artie Minsonas ir Sebastianas Gunninghamas. Pastarieji pradėjo karštligišką išlaidų karpymo ir sąnaudų mažinimo kampaniją atleido apie 20 aukščiausių vadovų, susijusių su A.N eumannu, pranešė, kad trys bendrovės, kurias WeWork buvo įsigijusi už daugiau nei 500 mln. USD, bus parduodamos, o įmonės įsteigta WeGrow pradinė mokykla uždaryta, pasibaigus mokslo metams. 60 mln. USD vertės privatų lėktuvą Gulfstream taip pat žadėta parduoti.
Vėliau paskelbta, kad WeWork IPO atšaukiamas.
Duokit pinigų
Daugiau nei 500 biurų, skirtų bendradarbystei, visame pasaulyje valdanti WeWork pirmąjį šių metų pusmetį patyrė 904 mln. USD nuostolių, tačiau madingų startuolių pasaulyje nuostoliai nieko, įskaitant investuotojus, nestebina.
Ir čia nutiko kai kas netikėto besirengiant IPO išlindo sisteminės WeWork bėdos nepamatuotos išlaidos, keisti investiciniai projektai, didžiulės premijos vadovams, chaotiška buhalterija ir mokėjimai kitoms A. Neumanno įmonėms.
Manyta, kad IPO išspręs pinigų stygiaus problemas, tačiau paaiškėjo, kad, sustabdžius emisiją, WeWork tiesiog neišgyvens iki šių metų pabaigos. SoftBank su savo beveik neišsemiamais resursais tapo savotišku jaunikiu iš reikalo.
Tačiau nereikia manyti, kad WeWork istorija baigsis nelabai linksmomis vedybomis verslo bendruomenės kritikos strėlės šiuo metu sminga tiek į WeWork, tiek į SoftBank, kurio atstovai daugiau nei metus dirbo bendrovės valdyboje ir nieko blogo nematė.
Investuotojai ir analitikai pagrįstai kritikuoja susiformavusią madingų startuolių ir artimų jų santykių su rizikos kapitalo fondais praktiką, startuolių vertės ir rizikos nustatymo metodikas bei informacijos atskleidimo procedūras. Taip pat svarstoma, kokiais būdais galima būtų pažaboti įkūrėjų, tokių kaip A. Neumannas, beveik absoliučią valdžią jų įmonėse, siekiant apsaugoti darbuotojų ir investuotojų interesus.
Aišku tiek, kad WeWork skandalas skaudžiai kirto labai populiariam bendradarbystės erdvių verslo reputacijai, todėl lėšoms imliam verslui bus gerokai sunkiau susitarti su investuotojais bei bankais.
Reikšmė Lietuvai
Reikšmė Lietuvai galėtų būti dvejopa: siauresne konkretaus verslo prasme ir vertinant suteiktas nemokamas, tačiau sandorio dalyviams brangiai kainavusias, pamokas.
Tiesioginės įtakos WeWork skandalas Lietuvai neturi, nes Lietuvoje WeWork paslaugų neteikia.
Kita vertus, bendradarbystės erdvės Lietuvoje labai sparčiai populiarėja ir tokie bendradarbystės erdvių nuomotojai, kaip Workland, WorkInn, UMA Workspace ar RISE, išgyvena pakilimą.
Tikėtina, kad WeWork drama gali kiek atvėsinti potencialių investuotojų entuziazmą, o bendradarbystės erdvių bendrovėms teks įrodyti, kad jų verslo modelis yra tvarus ir turintis perspektyvų plėtotis.
Pamokos Lietuvai
Pirma, startuolis yra toks pat rimtas verslas, kaip ir visi kiti, kuriame turi būti tinkamai sutvarkyta apskaita, rizikų valdymas, informacijos atskleidimo procedūros ir kiti neatsiejami verslo kontrolės mechanizmai.
Priešingai daugelio jaunų talentų nuomonei, užauginti vienaragį neužtenka vien tik geros idėjos ir pritrauktų fondo lėšų tolesnei sėkmingai verslo sėkmei užtikrinti. Reikalingas nuolatinis atsakingumas ir atskaitingumas, nes reputacija kuriama metais, o sugadinama per kartą.
Antra, geležinė senolių taisyklė galioja ir šiandien: Neperšokęs griovio, nesakyk op!.
Tai reiškia, kad kol nėra visiško aiškumo (auditorių ataskaitų, kitų konsultantų išvadų), nederėtų viešai komunikuoti planų, ypač tokio jautraus dalyko, kaip viešasis akcijų platinimas atveju.
Taip pat, prieš priimant strateginius sprendimus, turi būti tikras, kad pavyks suvaldyti riziką ir pasekmes.
Tai svarbu suvokti, nes net ir įpareigojančios sutartys neapsaugo nuo klaidų ir nuostolių. Auga Group turėjo sumokėti baudą dėl netesybų, atsisakius pirkti Arginta Engineering, o Grigeo dėl netesybų atsisakius planų kartu su INVL Asset Management valdomo privataus kapitalo fondo įmone BSGF Salvus investuoti į kartono gamybos projektą.
Straipsnio autorius Dr. Artūras Gegužis yra Lietuvos finansų patarėjų įmonės Summa Advisers partneris
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti