Didžiausi 2016-ųjų M&A sandoriai: „Palink“ užims garbingą vietą

Prieš šventes sudarytas daugiau nei 200 mln. Eur vertės sandoris, kuriuo prekybos tinklas Rimi perka prekybos tinklą Iki, neabejotinai atsidurs didžiausių šiemet įvykusių įmonių įsigijimų ir susijungimų sąraše.
Sandoryje pirkėjo pusei atstovavę teisininkai sako, kad šis sandoris reikšmingas ne tik dėl savo dydžio, bet ir dėl to, kad rodo struktūrinius pokyčius mažmeninės prekybos rinkoje.
Ši Švedijos bendrovės ICA Gruppen investicija yra puikus signalas Lietuvai. Jis liudija tarptautinio verslo pasitikėjimą Lietuvos mažmeninės prekybos rinka ir jos perspektyvomis, o tuo pačiu visa mūsų šalies ekonomika. Suprantama, formaliai sandoris bus užbaigtas tik kitų metų ketvirtąjį ketvirtį, nes jungiantis dviem konkurentams, reguliuojančios institucijos turi atidžiai įvertinti poveikį rinkai. Koncentracijos leidimai paprastai užtrunka ilgiau, nes atliekamas išsamus tyrimas, komentuoja Dovilė Burgienė, Valiunas Ellex partnerė.
Pasak jos, sandoris vainikuoja mažmeninės rinkos struktūros pokyčius, kurie prasidėjo šiemet į Lietuvą atėjus Lidl ir baigiasi stiprėjančia Rimi Lietuva pozicija.
Vartotojams tai reiškia didėjantį pasirinkimą, nes stiprėjanti konkurencija verčia pasitempti visus rinkos žaidėjus. Tikėtina, kad kiti mažmeninės prekybos rinkos dalyviai atidžiai peržiūrės savo strategijas įsigijimo ar alternatyvios pasiūlos klientams prasme, sako p. Burgienė.
Didžiausi šių metų sandoriai Baltijos šalyse:
TEO LT įvykdytas Omnitel įsigijimas ir besitęsiantis jungimasis (viešai atskleista įsigijimo kaina 220 mln. Eur)
Didžiausia Lietuvoje informacinių ir ryšių technologijų bendrovė TEO LT įsigijo Lietuvos mobilių telekomunikacijų lyderę Omnitel iš Telia Company. 220 mln. Eurų vertės įsigijimo sandoris užbaigtas 2016 m. pradžioje. Teisinis ir organizacinis bendrovių susiliejimas vykdomas iki šiol užbaigus jį abi įmonės turi susijungti į vieną, vardu Telia Lietuva. Nors abi bendrovės ir anksčiau priklausė vienai Telia įmonių grupei, šis įvykis tapo tikru lūžiu Lietuvos telekomunikacijų rinkos istorijoje. Jis pradėjo naują integracijos etapą, kurio metu susilieja televizijos, interneto, fiksuoto ir mobiliojo ryšio tiekėjai. Siekdamos sinergijos tokios bendrovės sieks naudoti bendrą infrastruktūrą įvairių paslaugų teikimui, integruoti klientų aptarnavimą, tiekti kompleksines informacinių technologijų ir ryšio paslaugas.
Starman pardavimas
Švedijos investicijų bendrovė East Capital Explorer 63% Estijos telekomunikacijų bendrovės Starman akcijų parduoda Estijos įmonei Polaris Invest, kuri iki šio sandorio Starman mažumos akcininkė.
Starman sandoryje buvo įvertinta 208 mln. Eur, East Capital Explorer grynaisiais gaus 83,6 mln. Eur, o iš Starman įsigijimo East Capital Explorer uždirbo 37,5 mln. Eur.
Be to, Suomijos telekomunikacijų bendrovė Elisa iš Starman savininkų bendrovių Polaris Invest ir Com Holding už 151 mln. Eur perka 100% Starman akcijų. Tiesa, Elisa perka tik Starman verslą Estijoje, o Lietuvos bendrovė Cgates toliau lieka estų rankose.
Parduotas beveik trečdalis Latvijos dujų bendrovės Latvijas Gaze akcijų (sandorio vertė 114 mln. Eur)
2016 m. sausio mėnesį Prancūzijos investicinis fondas Marguerite Fund įsigijo 28,97% Latvijos dujų bendrovės Latvijas Gaze akcijų. Tai vienas didžiausių tokio pobūdžio sandorių Latvijoje per pastaruosius penkerius metus. Šis akcijų sandoris buvo reikšmingas ne tik dėl dydžio ir reguliacinių klausimų, bet ir dėl įmonės strateginės reikšmės ir geopolitinių aspektų. Latvijoje dujų rinkos operatorių veiklos vis dar nėra atskirtos pagal Europos Sąjungos Trečiojo energetikos paketo reikalavimus. Be to, Rusijos dujų milžinas Gazprom vis dar valdo daugiau kaip trečdalį įmonės akcijų.
Swedbank įsigijo dalį Danske banko verslo (perleidžiamo paskolų portfelio dydis Lietuvoje 525 mln. Eur, Latvijoje apie 116 mln. Eur)
Švedijos bankas Swedbank, teikiantis paslaugas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Švedijoje, 2016 m. vasarą įsigijo dalį Danske banko teikiamų paslaugų Lietuvoje ir Latvijoje. Vėliau abiejų bankų grupės pasirašė sutartį ir dėl pensijų fondų valdymo įmonės Danske Capital investicijų valdymas 100% akcijų perleidimo. Taip Danske bankas siekia koncentruotis į verslo ir privačią bankininkystę, o Swedbank į masto ekonomiją, leidžiančią efektyviai užsiimti mažmenine bankininkyste. Šis sandoris atspindi tiek regionines, tiek pasaulines bankų sektoriaus tendencijas. Bankai konsoliduojasi, specializuojasi ir siekia mažinti kaštus. Tai daryti juos skatina išaugę reguliaciniai kaštai paskolų dalijimas tapo labiau suvaržytas naujų įstatyminių normų, padidėjo bankų nuosavo kapitalo reikalavimai, bankų veikla tapo dar griežčiau reguliuojama. Sunkiau sekasi uždirbti ir dėl besitęsiančio žemų palūkanų normų laikotarpio. Kitas ryškus šių procesų pavyzdys DNB ir Nordea bankų susijungimas Baltijos šalyse, kurio rezultatų laukiama kitų metų pavasarį.
Laurus Properties įsigijo Geneba regioninį nekilnojamojo turto portfelį (perleisto turto vertė apie 86 mln. Eur)
Investicinė bendrovė Laurus Properties įsigijo įmonių grupę, valdančią didžiulį nekilnojamojo turto portfelį Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, iš Geneba. Sandoris apėmė 42 pastatus trijose šalyse, kurių bendra nuomojama erdvė siekia apie 84.000 kv. m. Daugumą pastatų nuomojasi SEB banko grupės įmonės.
Tai tapo didžiausiu tokio pobūdžio sandoriu Baltijos šalyse per pastaruosius keletą metų.
Laurus Properties yra bendra Northern Horizon jau spėjusių įsitvirtinti regione nekilnojamojo turto investuotojų ir Partners Group įmonė.
Partners Group yra viena didžiausių investicijų valdytojų pasaulyje ir šiuo sandoriu jie pirmą kartą žengė į Baltijos šalis.
Trilini Energy OU įsigijo didžiąją dalį Estijos dujų bendrovės EestiGaas AS akcijų (Sandorio vertė 25 mln. Eur)
Vienas didžiausių šių metų sandorių Estijos M&A rinkoje ir vienas nedaugelio per pastaruosius metus perėmimų komunalinių paslaugų sektoriuje Estijoje. Iš dalies panašus į 2014 m. sandorį mūsų rinkoje, kai UAB Lietuvos energija perėmė AB Lietuvos dujos kontrolę iš vokiečių E.ON ir rusų Gazprom. Tik estų atveju įsigijimą įvykdė privatus žaidėjas Trilini Energy OÜ, o ne valstybės valdoma įmonė.
Senukai išsiplėtė į Baltijos šalis
Didžiausia statybinių medžiagų, remonto, buities ir kitų prekių didmenininkė Lietuvoje Senukų prekybos centras 2016 m. kovą įsigijo Latvijos ir Estijos panašaus prekių segmento tinklo K Rauta LV ir K Rauta EE kontrolę. Po sandorio, Senukai perėmė 16 parduotuvių tinklo Latvijoje ir Estijoje valdymą. Tokiu būdu susiformavo dar viena stambi tarptautinė įmonių grupė, kurios verslo tradicijos kilusios iš Lietuvos. Ji papildė kol kas neilgą panašių verslų sąrašą, tarp kurių yra bendrovės Maxima, Vičiūnai, Avia Solutions Group ir kitos. Tai rodo augantį pasitikėjimą lietuvių vadybiniais gebėjimais, jų profesionalumu ir atveria kur kas platesnes karjeros galimybes Lietuvos įmonių vadovams.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą