Keisis privatus pensijų kaupimas: 4+2 vietoje 2+2+2

Publikuota: 2018-04-16
Atnaujinta 2018-04-16 14:21
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Valstybės prisidėjimas prie gyventojų kaupimo privačiuose II pakopos pensijų fonduose nuo 2019 m. mažės, o paties kaupiančiojo dalyvavimas asmeninėmis lėšomis turėtų augti. Taip pat nebeliks „Sodros“ pervedimų į fondus. 

Tokius privataus pensijų kaupimo planus pirmadienį pristatė Vyriausybė. Jiems dar turės pritarti Seimas. Daugiau detalių apie planuojamus pokyčius galite rasti paspaudę ČIA.

Linas Kukuraitis, Socialinės apsaugos ir darbo ministras, bendroje visų ministrų ir premjero spaudos konferencijoje dėstė, kad vadinamąją 2+2+2 sistemą pakeis 4+2.

Anot p. Kukuraičio, pensijų sistemą keisti būtina, nes Lietuva jau leidžiasi į demografinę duobę, didelė dalis pensininkų šiuo metu skursta, be to, esą turime „išbalansuotą, supriešintą ir neteisingą pensijų sistemą“.

„Tam, kad išlaikytume dabartinį pensijų lygį, reikėtų arba įsivežti 600.000 migrantų kartu su jų šeimomis, arba padidinti „Sodros“ įmokų tarifą 12 proc. punktų, arba 8 metais prailginti pensinį amžių. Bet greičiausiai nė vienas iš šių sprendimo būdų nėra patrauklus, dėl to siūlome jau dabar spręsti pensijų klausimus mūsų pasiūlytu būdu“, – kalbėjo p. Kukuraitis.

Kas konkrečiai keisis

Kaip žinia, pagal dabartinį kaupimo principą, gyventojai, dalyvaujantys pensijų kaupimo sistemoje, gali pasirinkti, ar jie nori patys prisidėti prie kaupimo, mokėdami papildomas įmokas į pensijų kaupimo sąskaitą. Jei asmuo apsisprendžia taip daryti, „Sodra“ nuo asmens atlyginimo į fondus perveda 2%, dar tokia pat dalis nuskaičiuojama nuo asmens atlyginimo, o valstybė už tai dar skiria papildomą skatinamąją įmoką iš biudžeto, priklausančią nuo vidutinio darbo užmokesčio. Šis kaupimo būdas dar vadinamas 2+2+2 sistema, arba maksimaliu kaupimu. Arba gyventojai gali kaupti pagal vadinamą minimalaus kaupimo modelį, kai į fondus „Sodra“ tiesiog perveda 2% nuo asmens atlyginimo.

Tačiau tokią kaupimo sistemą numatyta pakeisti pagal principą 4+2 veikiančia sistema.

Pasak Vyriausybės atstovų, 4% į privačius pensijų fondus keliaus nuo paties asmens atlyginimo. Tokia dalis nuo atlyginimo į fondus keliaus ne iš karto, bet palaipsniui per 5 metus bus didinama, kol pasieks 4%. Valstybės biudžeto priedas visiems kaupiantiems bus 2% nuo vidutinio darbo užmokesčio.

Tai reiškia, kad nebeliks „Sodros“ vykdomų pervedimų į pensijų fondus, nes liks tik pervedimai iš valstybės biudžeto.

Teigiama, kad didesniam už 4% asmens kaupimui II pakopos fonduose, jei tokio bus norima, bus taikomos papildomos mokestinės lengvatos, taip pat bus mokestinės lengvatos darbdaviui kaupiant darbuotojo naudai.

Tęsinys po lentele

[infogram id="3bb4d576-0518-4283-9342-9c1d8818b5d5" prefix="tsa" format="interactive" title="Rinkos nauja pensiju sistema"]

Ministro teigimu, konkurencija tarp dirbančiųjų ir pensininkų šiuo metu sukuriama tuo būdu, kad „Sodra“ perveda pinigus į II pakopos pensijų fondus ir taip ribojama galimybė didinti pensijas.

„Be to, daugiau nei pusei II pakopos pensijų fondų dalyvių kaupti pensijai neapsimoka, nes kaupiama per mažai. Kaupimas yra nelygiavertis, atidedant nelygybės problemas ateičiai. Taip pat yra dideli pensijų fondų pelnai, neaiški sąsaja tarp įmokų „Sodrai“ ir būsimos pensijos. Taigi, turime netvarią pensijų sistemą, kuri priklauso tik nuo darbo užmokesčio fondo“, – sako p. Kukuraitis.

Jei pasikeitimai bus patvirtinti, Valstybė atsisakys įstatymu numatyto įsipareigojimo nuo 2020 m. į antrą pakopą dalyviams mokėti 3,5% jų atlyginimo siekiančią įmoką (vadinamasis 3,5+2+2 modelis).

Kitąmet – 2,8% realus kaupimo tarifas

Kaip minėta aukščiau, naujovėms bus taikomas 5 metų pereinamasis laikotarpis ir šiuo laikotarpiu nesikeis tik viena – 2% nuskaičiavimas į pensijų fondą nuo asmens atlyginimo.

Pavyzdžiui, 2019 m. realus kaupimo tarifas sudarys 2,8%, nes 2% sudarys pervedimai nuo asmens atlyginimo, 0,4%% bus papildomas žmogaus prisidėjimas, dar 0,4% – valstybės biudžeto parama nuo vidutinio darbo užmokesčio. 2020 m. realus kaupimo tarifas jau bus 3,6%: 2% asmens įmoka, 0,8% – papildoma jo įmoka dėl reformos, 0,8% – valstybės biudžeto parama nuo vidutinio darbo užmokesčio.

Numatoma, kad tik 2020 m. turėtų realiai jau veikti 4+2 modelis.

Tęsinys po lentele

[infogram id="e5fa41e2-bdef-40f2-9297-86416b284d69" prefix="ZTf" format="interactive" title="Rinkos tarifai"]

Galės nedalyvauti

Vyriausybės atstovai aiškina, kad naujoji pensijų kaupimo sistema, diegiama nuo 2019 m., bus pagrįsta ekonominių paskatų principais.

Teigiama, kad asmenys iki 40 metų (pereinamuoju pokyčių laikotarpiu – visi šiuo metu kaupiantieji) bus automatiškai įtraukiami į naują pensijų kaupimo sistemą, tačiau numatyta asmens teisė išreikšti valią nedalyvauti pensijų kaupime nereikalaujant skubotų sprendimų. Šie asmenys turės galimybę atidėti dalyvavimo pradžią, o vėliau ir atsisakyti dalyvauti kaupime.

Pasiūlymai dalyvauti sistemoje bus automatiškai teikiami 3 kartus kas 3 metus iki 40 m. amžiaus. Net ir pasirinkęs dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje, asmuo turės teisę laikinai 12 mėnesių sustabdyti kaupimą. Visi norintieji, kurie šiuo metu pensijai nekaupia, turės galimybę prisijungti prie pensijų kaupimo sistemos.

Kiti pokyčiai

Pagal šią reformą, privatūs pensijų fondai taip pat bus įpareigoti sumažinti savo įkainius perpus, bus mažinama minimalI suma anuitetui įsigyti, fondai turės taikyti „gyvenimo ciklo“ investavimo strategiją.

Lietuvoje II pakopos pensijų fonduose praeitų metų pabaigoje kaupė 1,289 mln. gyventojų. Per paskutinius 5 metus II pakopos pensijų fondai uždirbo vidutiniškai 20,7%.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
50% dydžio pensijos – tik uždirbantiems vidurkį Premium

Viešumas atlieka savo funkciją – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pristatyti pensijų sistemos...

Rinkos
2018.04.19
Pensijų reforma: 4+2 tebuvo kalbos, bus 3+1,5 7

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos plačiai iškomunikuotas naujas 4+2 kaupimo II pakopos pensijų...

Rinkos
2018.04.19
VŽ paaiškina: kiek po pensijų reformos prisidės valstybė ir kiek mokės žmogus 20

Vyriausybei paskelbus apie planus reformuoti II pakopos pensijų fondus, valdžia kalba apie būtinybę prie...

Rinkos
2018.04.17
Kaip pensijų kaupimo reforma gali paveikti II pakopą Premium 2

Vyriausybės nuo kitų metų numatyti pokyčiai II pakopos pensijų kaupimo sistemoje dalį kaupiančiųjų II...

Rinkos
2018.04.17
Pensijų reforma: kaip vertina investuotojai, pensijų valdytojai Premium 4

Vyriausybei pristačius privataus pensijų kaupimo reformą, smulkieji investuotojai teigia neišgirdę atsakymo į...

Rinkos
2018.04.16
Keisis privatus pensijų kaupimas: 4+2 vietoje 2+2+2 32

Valstybės prisidėjimas prie gyventojų kaupimo privačiuose II pakopos pensijų fonduose nuo 2019 m. mažės, o...

Rinkos
2018.04.16
Kaip valdytojai išvairavo būsimą pensiją per rinkų sukrėtimus Premium 2

Pasaulio rinkas vasarį ir kovą sudrebinusios korekcijos neišvengiamai atsiliepė ir II pakopos fonduose...

Rinkos
2018.04.12
„INVL Technology“: apie pelną, konsolidaciją ir būsimus pirkinius Premium 3

Investicijų į informacinių technologijų verslus bendrovė „INVL Technology“ išbrido iš nuostolių ir uždirbo...

Technologijos
2018.04.10
Didžiausias fondas investuos į 100 bendrovių, vėliau dalį sujungs

Didžiausias rizikos kapitalo fondas „Vision Fund“ savo portfelyje planuoja turėti 100 bendrovių. Vėliau dalis...

Technologijos
2018.03.29

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau