Lietuvoje – pirmas fondas sutelktiniam finansavimui

Publikuota: 2016-08-31
Lukas Macijauskas, investicijų UAB „Synergy Finance“ fondų valdytojas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Lukas Macijauskas, investicijų UAB „Synergy Finance“ fondų valdytojas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Investicijų UAB „Synergy Finance“ kuria pirmąjį Lietuvoje fondą, iš kurio milijonus eurų paskirstys per sutelktinio ar kito alternatyvaus finansavimo platformas Europoje, o vėliau galbūt ryšis įsigyti ir jų akcijų ar obligacijų. Dalis pinigų gali nugulti ir Lietuvoje – tokio žingsnio jau laukia šalyje jau veikiančios alternatyvaus finansavimo įmonės.

„Synergy Finance“ su „Europos sutelktinio finansavimo fondu“ (ESFF) siūlo investuoti alternatyvaus finansavimo sektoriuje. Minimali investicijų suma – 25.000 Eur, fondas skirtas informuotiesiems investuotojams. Tikėtina metinė grąža – 8-10%.

„Pirmoje stadijoje, kuri baigsis pasiekus 3–5 mln. Eur, ESFF, pasitelkdamas tikslinę įmonę, per įvairias sutelktinio finansavimo platformas investuos į įvairių tipų finansavimo nišas visoje Europoje. Vėliau, augant valdomam turtui, fonde gali atsirasti ir tiesioginių investicijų į pačių sutelktinio finansavimo platformų ar kitų alternatyvaus finansavimo sektoriuje veikiančių įmonių akcijas bei obligacijas“, – VŽ pasakoja Lukas Macijauskas, „Synergy Finance“ fondų valdytojas.

Investicijoms pasirinktos bent 9 Europos valstybės: Baltijos šalys, Suomija, Lenkija, Slovėnija, Čekija, Gruzija, Ispanija. Tačiau kryptys iki galo neapibrėžtos – dairomasi į tas rinkas, kuriose smulkus ir vidutinis verslas susiduria su sunkumais ieškant finansavimo. Taip pat šalis, kuriose finansavimo procesas yra smarkiai biurokratizuotas ir jam trūksta skaidrumo.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

ESFF turės tikslinę bendrovę, kuri ir investuos, o šios portfelis bus „itin didelės diversifikacijos“. Jame planuojama turėti apie 10.000–20.000 skirtingų investicijų, didžiausiai iš jų skiriant ne daugiau kaip 5% bendro portfelio vertės. Pono Macijausko teigimu, tokiu būdu mažinama nesisteminė rizika bei galimų klaidų parenkant investicijas skaičius.

Neišnaudota niša

Pasak p. Macijausko, finansavimo rinka išgyvena evoliuciją, o alternatyvių produktų vystymui postūmio suteikė palankus teisinis reguliavimas tiek Europoje, tiek JAV. Be to, bankai daugeliu atveju jau yra per lėti ir dideli, kad sugebėtų operatyviai adaptuotis prie technologinių inovacijų, sako pašnekovas.

„Sutelktinio finansavimo rinka yra viena tokių nišų, kurioje transformacijos procesas jau prasidėjo, tačiau sprendimo, kaip informuotiesiems investuotojams į ją nesudėtingai patekti, Baltijos šalyse dar nėra. Taigi nusprendėme pasinaudoti palankia situacija ir tokią galimybę rinkos dalyviams pasiūlyti“, – ESFF atsiradimo priežastį įvardija „Synergy Finance“ fondų valdytojas.

Kitą priežastį tokio fondo atsiradimui padiktavo jau kurį laiką užsitęsusi žemų palūkanų aplinka, kuri investuotojus verčia ieškoti didesnių uždarbių.

„Vis dėlto aukštesnį pajamingumą dažniausiai galima rasti tik į nekilnojamąjį turtą (NT) orientuotuose fonduose, kuriuose dažniausiai yra labai žemas likvidumas. Arba itin rizikingų ir žemo reitingo obligacijų rinkose, kurios pagal savo judėjimą dažnai primena akcijų rinkas. O ESFF bus ne tik gerokai likvidesnis nei į NT orientuoti investiciniai fondai, tačiau suteiks ir diversifikacinę naudą, mat planuojama fondo koreliacija su tradicinėmis turto klasėmis bus palyginti maža“, – aiškina p. Macijauskas.

Paklaustas, kaip vertina pačių sutelktinio skolinimo platformų perspektyvas bei galimas ESFF kilsiančias rizikas, pašnekovas tikina, kad investuotojai pinigų prarastų, pavyzdžiui, kilus dar vienai didelei krizei.

„Kadangi į konkrečias alternatyvaus finansavimo sektoriaus įmonių akcijas ir obligacijas fondas potencialiai investuoti pradės tik vėlesniuose etapuose, maksimalaus kritimo rizika turėtų būti panaši kaip ir aukšto pajamingumo obligacijose (angl. junk bonds). Tačiau, priešingai nei jose, didesni neigiami fondo vieneto vertės svyravimai labiausiai tikėtini tik sisteminio lūžio (pvz., 2008 m.) atveju, kai prasidėjus rimtam ekonomikos nuosmukiui bankrotų procentas išauga iki 20–30%“, – aiškina fondų valdytojas.

Pinigų nuguls ir Lietuvoje

„Synergy Finance“ teigiamai vertina Lietuvoje bepradėjusią kurtis tarpusavio skolinimo rinką bei, kaip ir jos dalyviai, laukia dar palankesnio teisinio reguliavimo. Seimas jau rudens sesijoje turėtų įteisinti sutelktinį finansavimą – tuomet per tokias platformas bus galima skolinti ir verslui, ne tik finansuoti fizinių asmenų vartojimo paskolas.

„Tarpusavio skolinimo atsiradimą Lietuvoje vertiname tikrai teigiamai. Vis dėlto ši rinka, palyginti su kitomis Baltijos šalimis, dar labai negili. Tačiau tai dar tik pradžia, yra daug vietos augti“, – teigia p. Macijauskas.

Jo teigimu, investicijų bendrovė jau yra pradėjusi diskusijas su potencialiais partneriais Lietuvoje.

„Nekantriai laukiame pataisų, kurios fondui leis investuoti į verslo paskolas mūsų šalyje. Aišku, siekiant kuo didesnės diversifikacijos, didžioji dalis investicijų bus realizuojamos ne Baltijos šalyse, tačiau tikrai turėsime pozicijų ir mūsų krašte“, – paaiškina „Synergy Finance“ atstovas.

Lietuviškos platformos sveikina

Šalyje veikiančios tarpusavio skolinimo platformos, kurios, priėmus reguliavimą, tikėtina, pradės skolinti ir verslui, džiaugiasi tokio fondo atsiradimu. Be to, pabrėžia jo naudą smulkiajam verslui.

„Pats faktas, kad atsiranda tokio tipo instituciniai investuotojai, kurie žada investuoti į tokias turto klases, nuteikia optimistiškai. Tai – tarpusavio skolinimo rinkos, kaip augančios dalijimosi ekonomikos rūšies Lietuvoje, pripažinimas, – komentuoja Evaldas Remeikis, UAB „NEO Finance“, valdančios tarpusavio skolinimo platformą „Paskolų klubas“, valdybos pirmininkas. – Vertiname itin palankiai ir labai tikimės, kad fondas investuos tiek į mūsų platformoje pateikiamas vartojimo paskolas, o ateityje ir į paskolas verslui.“

„Savy“ su „Synergy Finance“ apie panašaus fondo steigimą pirmą kartą kalbėjo dar praeitą žiemą ir tikrai gerai, kad toks fondas atsirado, – prie sveikinimų prisideda Vytautas Zabulis, „Savy“ platformą valdančios UAB „Bendras finansavimas“ vadovas. – Tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje nemažai buvo kalbėta apie panašaus instrumento atsiradimą ir manau, kad artimiausiu metu panašus produktas investuotojams bus sukurtas Latvijoje.“

Tiesa, p. Zabulis įžvelgia ir rizikų – anot jo, ESFF gali susidurti su mažėjančia platformų generuojama grąža, mat krenta mokamos palūkanos.

„Dar viena problema gali būti ta, kad realiai valdytojai gali susidurti su likvidumu ir į ką investuoti, nes pinigų pasiūla yra didesnė negu jų paklausa. Trumpuoju laikotarpiu teks susirasti stiprius ir istorinius duomenis turinčius partnerius, kurių regione yra labai mažai, nes sektorius ypač jaunas“, – teigia p. Zabulis.

Laimonas Noreika, tarpusavio skolinimo platformą „FinBee“ valdančios UAB „Finansų bitė“ vykdomasis direktorius, beda pirštu į savo daržą sakydamas, jog šalyje veikiančios platformos turi kaip niekada sukrusti.

„Jei kuriamam fondui pavyks surinkti pirminius planuojamus 3-5 mln. Eur, tarpusavio skolinimo platformos turi įdėti kiek įmanoma daugiau pastangų, kad šios lėšos būtų investuotos Lietuvoje. Nors smulkusis verslas ir sukuria du trečdalius darbo vietų bei tokią pat proporciją BVP, bankinis finansavimas Lietuvoje jiems nėra prieinamas. Paskutiniai Lietuvoje veikiančių bankų žingsniai rodo, jog jie vis labiau koncentruojasi tik į didelių korporacijų finansavimą, tad tokio fondo atsiradimas būtų didelis žingsnis vystantis alternatyviam finansavimo sektoriui“, – sako p. Noreika.

Dėl svarbos smulkiajam verslui pritaria ir „Paskolų klubo“ vadovas. Pasak p. Remeikio, daugiau tokių fondų galėtų išjudinti rinką.

„Jei tokių fondų atsirastų daugiau, alternatyvus finansavimas Lietuvoje įgautų dar didesnį pagreitį ir smulkus verslas nebūtų priklausomas vien nuo bankų finansavimo“, – sako p. Remeikis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Lietuvių „Contrarian Ventures“ taikiklyje – 100 mln. Eur klimato technologijų fondas Premium

Lietuvių fondų valdytoja „Contrarian Ventures“ renka kapitalą antram į klimato technologijų startuolius...

Inovacijos
2022.08.10
Pirmasis pusmetis „Baltic Horizon“ fondui nešė pelną

Danijos investicijų bendrovės „Northern Horizon Capital“ valdomas nekilnojamojo turto fondas „Baltic Horizon...

Statyba ir NT
2022.08.09
INVL STAFF II fondas papildomai pritraukė 22,9 mln. Eur 1

Į mišką ir žemę Baltijos jūros regione bei Vidurio ir Rytų Europoje investuojantis fondas „INVL Sustainable...

Rinkos
2022.08.09
Didžiausias pasaulyje pensijų fondas užfiksavo prasčiausią ketvirtį per dvejus metus

Japonijos valstybinis pensijų fondas užfiksavo blogiausią ketvirtį per dvejus metus, akcijų rinkos nuosmukiui...

Rinkos
2022.08.05
Sandoris, pakėlęs rinkai antakį: „Realco“ sukirto rankomis su „Braitin“ dėl projekto Markučiuose Premium 1

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ su investicijų įmone „Braitin“ sukirto rankomis dėl...

Statyba ir NT
2022.08.05
Naujų pensijų fondų kūrėjai: diversifikacija neturi būti tokia, kad „velnias galvą nusilaužtų“ Premium 2

Naujus antros ir trečios pakopos pensijų fondus paleidžianti „Goindex“ sieks portfelius formuoti iš 6–8...

Rinkos
2022.08.05
„Eika“ steigia ketvirtąjį fondą, šįkart investicijoms į atsinaujinančią energetiką

Investicijų bendrovė „Eika Asset Management“ steigia naują uždaro tipo fondą „Eika Green Energy Fund“, skirtą...

Rinkos
2022.08.04
A. Barštys telkia nedidelį investuotojų klubą biurų pastato projektui Vilniuje Premium

Investicijų bendrovė „Capitalica Asset Management“ sostinės Šnipiškėse, visai šalia jau valdomo biurų pastato...

Statyba ir NT
2022.08.04
ECB: daugumai namų ūkių nepavyko sutaupyti daugiau pandemijos metu 15

Tik vienas iš penkių namų ūkių euro zonoje padidino savo santaupas per pandemiją, tačiau daugumai nepavyko...

Rinkos
2022.08.02
Iš NT projekto Juodkrantėje skaičiuoja 39% grąžą 2

Buvusius poilsio namus Juodkrantėje butais paleidusi investicijų valdymo bendrovė „Evernord“ investuotojams...

Rinkos
2022.08.01
„Practica Capital“ partneris: dabar startuolio finansinė drausmė gali būti svarbiau už idėją Premium

Ekonominio sulėtėjimo nuotaikos aktyvumo Lietuvos startuolių ekosistemoje nesustabdys, mano Donatas Keras,...

Inovacijos
2022.08.01
„Eften Real Estate Fund III“ pajamos šiemet augo 17,3%

Estijos investicijų bendrovės „Eften Capital“ valdomo fondo „Eften Real Estate Fund III“ konsoliduotosios...

Statyba ir NT
2022.07.29
„Capitalicos“ fondas įsigijo dar vieną pirkinį Rygoje 1

Investicijų bendrovės „Capitalica Asset Management“ fondas pranešė su privačiu neįvardijamu fiziniu asmeniu...

Statyba ir NT
2022.07.26
D. Keras – apie naują „Practica Capital“ fondą ir kaip išgyventi recesiją Premium

Pasaulio investuotojai prieš artėjantį ekonomikos sulėtėjimą turi sukaupę dideles kapitalo atsargas, vis...

Inovacijos
2022.07.25
Taikliai išsipardavęs Vilniaus universiteto fondas jau dairosi įėjimo į rinkas Premium

Vilniaus universiteto poreikiams rėmėjų lėšas investuojantis fondas pirmą šių metų pusmetį didžiąja dalimi...

Rinkos
2022.07.23
„INVL alternatyvių investicijų fondas“ pritraukė 5,5 mln. Eur 1

Investicijų valdymo ir gyvybės draudimo grupės INVL įsteigtas mažmeniniams investuotojams skirtas „INVL...

Rinkos
2022.07.20
„Eikos“ fondas Visoriuose pradeda nuo 18 mln. Eur investicijų 2

Investicijų bendrovės „Eika Asset Management“ fondas pranešė sostinės Visorių mikrorajone pradedantis...

Statyba ir NT
2022.07.18
Antrąjį ketvirtį investiciniuose NT sandoriuose tarp Baltijos šalių karaliavo Lietuva Premium

Per šių metų II ketv. daugiausia investicinių komercinio nekilnojamojo turto (NT) sandorių sudaryta Lietuvoje...

Statyba ir NT
2022.07.17
Druskininkų „Upa Medical SPA“ turi naujus šeimininkus Premium 3

Investicijų bendrovės „Orion Asset Management“ naujas fondas, investuojantis į socialinę infrastruktūrą,...

Statyba ir NT
2022.07.16
Dešimtmečius neregėta aplinka smukdė „BlackRock“ rezultatus

Didžiausia pasaulyje turto valdytoja antrą šių metų ketvirtį uždirbo 30% mažiau pelno ir gavo 6% mažiau...

Rinkos
2022.07.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku