ECB kurso nekeičia

Europos centrinis bankas (ECB) ketvirtadienį, kaip ir tikėtasi, nepakeitė palūkanų normų, kitos ekonomikos skatinimo programos taip pat liko beveik nepakeistos. Tiesa, bankas numatė galimybę neišnaudoti visos pandeminės turto supirkimo programos lėšų.
Valdančioji taryba tikisi, kad bazinių ECB palūkanų normos liks dabartiniame lygyje ar žemiau, kol infliacijos prognozės tvirtai rodys link, bet žemiau nei 2% riba, rašoma ECB pranešime.
Palūkanų normos už ribinio skolinimosi galimybę, pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma ir palūkanų norma už naudojimąsi indėlių galimybe lieka atitinkamai ties 0%, 0,25% ir -0,5%.
Christine Lagarde, ECB vadovė, surengtoje spaudos konferencijoje paaiškino, kad infliacija euro zonoje išlieka itin maža (-0,3% gruodį). Tam įtakos turi pandemijos laikotarpiu sumažintas PVM Vokietijoje ir žemos energijos kainos, tačiau įtaką kainų lygiui turi ir maža paklausa. Dėl to tikimasi nedidelio kainų lygio augimo ir artimoje ateityje.
ECB pandeminės turto supirkimo programos (PEPP) apimtį ir laikotarpį taip pat paliko nepakeistą 1,85 trln. Eur programa tęsis bent jau iki 2022 m. kovo. Tiesa, šį kartą bankas pažymi, jei visos programos apimties ekonomikos palaikymui neprireiks, numatyta suma gali būti ir neišleista. Ji gali būti pakoreguota ir į kitą pusę.
Kaip Ch. Lagarde paaiškino spaudos konferencijoje, PEPP bus vykdoma siekiant išlaikyti palankias skolinimosi sąlygas. Ji bus vykdoma lanksčiai, atsižvelgiant į prognozuojamą infliacijos augimo perspektyvą ir siekiant atsverti infliaciją žemyn spaudžiančius veiksnius.
Ekonominė situacija
Pokyčių centrinio banko politikoje nesitikėjo ir rinkos dalyviai bei ekspertai. Tai jau anksčiau signalizavo ir pati institucija. ECB vadovė dar praėjusią savaitę sakė, kad lėtokas vakcinacijos startas bei naujos koronaviruso bangos buvo numatytos gruodį skelbtose ES ekonomikos augimo prognozėse. Tuomet prognozuota, kad 2021 m. euro zona augs 3,9%, po 7,3% susitraukimo pernai.
Vakcinavimo kampanijos pradžia euro zonoje yra svarbus etapas sprendžiant besitęsiančią sveikatos krizę. Nepaisant to, pandemija ir toliau kelia reikšmingą riziką visuomenės sveikatai, ir euro zonos bei pasaulio ekonomikoms, teigia Christine Lagarde, ECB vadovė.
Tokioje aplinkoje gausi monetarinio skatinimo programa lieka būtina siekiant išsaugoti palankias finansavimo sąlygas pandemijos laikotarpiu visiems ekonomikos sektoriams pažymėjo ji.
Ekonominę aplinką šiuo metu formuoja eilė teigiamai ir neigiamai ekonomikos perspektyvą veikiančių veiksnių.
Vakcinavimo kampanija prasidėjo, nors ir su trikdžiais, nuo teigiamų veiksnių pradėjo Ch. Lagarde. Visgi, turime dvi vakcinas patvirtintas ir laukiame trečios.
Ji pažymėjo, kad ankstesnėse prognozėse ECB, kaip ir EK, rėmėsi prielaida, kad Brexit įvyks nepasiekus prekybos susitarimo ir šalys grįš prie PPO taisyklių.
Be to, prieš metų pabaigą buvo sutarta dėl ES ekonomikos atsigavimo programos Next Generation EU ir nors ši programa dar nėra galutinai patvirtinta, tai laikoma teigiamu poslinkiu.
Be to, teigiamai nuteikia prie pandemijos prisitaikantis pramonės sektorius, o politinė situacija JAV tiek prezidentūrai, tiek parlamento rūmams atsidūrus vienose rankose, taip pat sumažino politinio nestabilumo rizikas.
Ant kitos svarstyklių lėkštelės nugulė nauji pandemijos padiktuoti ekonomikų suvaržymai didžiosiose ES ekonomikose, bei pasirodžiusios naujos, spačiau plintančios COVID-19 rūšys. Ekonominiai duomenys rodo, kad paskutinį 2020 m. ketvirtį euro zonos ekonomika, tikėtina, traukėsi.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti