Lietuvos kapitalo rinka: potencialas didelis, svarbu jį išjudinti

Reklama publikuota: 2022-05-03
Istorinė akimirka: 2020 m. Niujorko „Times” aikštėje sušvito lietuviškas vardas – sveikinimai „Ignitis grupei“ listingavus akcijas „Nasdaq Vilnius“ biržos Baltijos šalių Oficialiajame prekybos sąraše.
svg svg
Istorinė akimirka: 2020 m. Niujorko „Times” aikštėje sušvito lietuviškas vardas – sveikinimai „Ignitis grupei“ listingavus akcijas „Nasdaq Vilnius“ biržos Baltijos šalių Oficialiajame prekybos sąraše.

Baltijos šalių kapitalo rinkoje pastaraisiais metais stebima pažanga – į reguliuojamą rinką atėjo keletas naujų reikšmingų emitentų, o mažesnės įmonės atranda naujų galimybių alternatyvioje „First North“ rinkoje. Tačiau Lietuva pagal kapitalo rinkos išsivystymą vis dar atsilieka nuo ES vidurkio ir kitų šalių. Kaip pasiekti proveržio šioje srityje, diskutuojama nuotolinių renginių cikle „Kaip pritraukti finansavimą per vertybinių popierių rinką? Patarimai verslui“, kurio organizatoriai – Lietuvos bankų asociacija (LBA), „Nasdaq“ ir Lietuvos bankas.

Pirmajame ciklo renginyje buvo išryškinti akcentai, kodėl verta listinguotis biržoje bei pristatyta „Ignitis grupės“ viešojo akcijų siūlymo patirtis.

Pasak LBA prezidentės dr. Eivilės Čipkutės, tiek renginių ciklo, tiek apskritai viešos diskusijos tikslas – paraginti įmones aktyviau listinguotis vertybinių popierių biržoje ir pasinaudoti kapitalo rinkos galimybėmis.

Eivilė Čipkutė, Lietuvos bankų asociacijos prezidentė.
Eivilė Čipkutė, Lietuvos bankų asociacijos prezidentė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Kapitalo rinkų plėtra buvo ir yra vienas LBA prioritetų. Stebime gan paradoksalią situaciją: praėjusieji metai bendrovėms buvo sėkmingi, tačiau, gaila,  Lietuvoje neįvyko nė vienas viešas akcijų siūlymas (IPO). Pastebime, kad yra didelių įmonių, kurios jau pasiekė skolinimosi limitus bankuose, joms stinga kapitalo, tačiau į biržą neina. Kodėl? Priežasčių yra daug, tarp jų ir kai kurie plačiai įsigalėję stereotipai apie listingavimo procesą ir jo kaštus. Renginių ciklo metu stengiamės atsakyti į kylančius klausimus potencialiems emitentams bei investuotojams ir tikimės, kad bendromis jėgomis išjudinsime kapitalo rinkos plėtrą“, – sakė E. Čipkutė.

„Nasdaq“: kodėl verta listinguotis

„Nasdaq Vilnius“ vertybinių popierių biržos vadovo Sauliaus Malinausko teigimu, yra visas pluoštas priežasčių, kodėl bendrovėms verta listinguotis biržoje tiek akcijų, tiek obligacijų platinimo atveju.

„Akcijų platinimo atveju, tai pirmiausia papildomo kapitalo į įmonę pritraukimas verslo plėtrai, augimui, įsigijimams ir panašiems tikslams. Užtikrinamas akcijų likvidumas antrinėje rinkoje, formuojama rinkos kaina. Svarbu pabrėžti, kad išplatinus dalį akcijų, pagrindiniai akcininkai išlaiko įmonės kontrolę ir tuo pačiu pritraukia naujų investuotojų, be to, gali būti sudaroma galimybė norintiems pasitraukti esantiems akcininkams ir realizuoti sukurtą vertę. Tai įmonės žinomumo, patikimumo, skaidrumo, pagaliau prestižo faktorius – įmonė atsiranda vietinių ir tarptautinių investuotojų žemėlapyje. Paprastai išplatinus akcijas pagerėja skolinimosi sąlygos bankuose, įmonė pakyla į kitą brandos lygį“, – vardijo S. Malinauskas. 

Saulius Malinauskas, „Nasdaq Vilnius“ vertybinių popierių biržos vadovas.
Saulius Malinauskas, „Nasdaq Vilnius“ vertybinių popierių biržos vadovas.

Privalumų paketas laukia ir obligacijų platinimo atveju. Taip pritraukiamas papildomas kapitalas ilgalaikėms investicijoms, įmonei tai suteikia daugiau laisvės ir skolinimosi sąlygų kontrolės. Išleidus obligacijas, akcininkų struktūra nesikeičia. Apskritai tai lankstesnis finansavimo būdas – mažiau įkeitimų bei kitų įpareigojimų, sumažėja priklausomybė nuo bankų, kadangi įmonė turi jau kelias galimybes pasiskolinti.

„Tuo pačiu išplečiama investuotojų bazė, o tai vėliau gali tapti pagrindu žingsniui į akcijų rinką. Išleidus obligacijas, išauga įmonės žinomumas, skaidrumas ir patikimumas  – įmonė atsiranda kapitalo rinkos „investuotojų žemėlapyje“, – pabrėžė S. Malinauskas.

Vaidas Cibas, Lietuvos banko Kapitalo rinkos priežiūros skyriaus vadovas.
Vaidas Cibas, Lietuvos banko Kapitalo rinkos priežiūros skyriaus vadovas.

Pristato Kapitalo rinkos plėtros priemonių planą

Svarbiu postūmiu siekiamam proveržiui kapitalo rinkoje, tikimasi, taps Lietuvos banko iniciatyva – Kapitalo rinkos plėtros priemonių planas. Pasak Vaido Cibo, Lietuvos banko Kapitalo rinkos priežiūros skyriaus vadovo, šis planas jau parengtas, pakoreguotas pagal viešųjų konsultacijų metu gautas pastabas ir artimiausiu metu bus pristatytas viešai.

„Lietuvoje, palyginti su kitomis išsivysčiusiomis šalimis, rinkos kapitalizacijos santykis su BVP yra gana žemas, todėl yra erdvės tobulėti. Bandymų plėtoti kapitalo rinką buvo jau anksčiau tiek Lietuvoje, tiek kitose ES šalyse, bet mes manome, kad dabartinis Kapitalo rinkos plėtros priemonių planas bus sėkmingesnis. Visų pirma dėl to, kad yra ES Kapitalo rinkų sąjungos iniciatyva – ja siekiama palengvinti ES įmonių bei investuotojų atėjimą į kapitalo rinką. Yra Vyriausybės palaikymas, jos programoje pateikiamos konkrečios iniciatyvos, orientuotos į kapitalo rinkos plėtrą. Pagaliau, paties Lietuvos banko strateginė kryptis – kapitalo rinkos plėtra“, – veiksnius, kurie turėtų prisidėti prie sėkmingo kapitalo rinkos priemonių plano įgyvendinimo, vardijo V. Cibas.

Jis pabrėžė, kad siekiant patraukti tarptautinių investuotojų dėmesį, taip pat labai svarbu sukurti Baltijos šalių kapitalo sąjungą, kadangi Baltijos regioną investuotojai vertina kaip vientisą.

„Ignitis Grupė“: pusantrų metų po IPO

„Nasdaq“ duomenimis, per pastaruosius keletą metų į Baltijos rinką atėjo 17 naujų akcijų emitentų.  Baltijos reguliuojamą rinką papildė 7 emitentai, iš jų 4 pakankamai didelės kapitalizacijos – tai Talino uostas, „Ignitis Grupė“, „Coop bankas“ ir „Enefit Green“.

Lietuvos kapitalo rinkoje ryškiausiu įvykiu pastaraisiais metais tapo „Ignitis Grupės“ prieš pusantrų metų įvykdytas IPO, kurio metu buvo pritraukta 450 mln. Eur kapitalo. Tai – antroji valstybės valdoma kompanija, kuri po 20 metų pertraukos įvykdė viešą akcijų platinimą ir listingavo akcijas „Nasdaq Vilnius“ biržoje Baltijos šalių pagrindiniame prekybos sąraše. Šiuo metu „Ignitis Grupės“ kapitalizacija yra apie 1,4 mlrd. EUR.

Kaip pažymėjo Jonas Rimavičius, „Ignitis grupės“ finansų vadovas, IPO „Ignitis grupei“ leido pasiekti kitą brandos lygį. Visų pirma, pritraukiant tarptautinius talentus, sukaupusius patirtį lyderiaujančiose pasaulio energetikos įmonėse, tokius kaip naujasis „Ignitis renewables“ vadovas Thierry Aelens. Be to, didieji tarptautiniai investuotojai kelia aukštesnę kartelę beveik visose srityse: keliant tikslus, laikantis finansinės disciplinos, mokant dividendus, bei laikantis geriausių ESG praktikų. Tai lemia, kad po IPO lyginamės nebe su vietiniais žaidėjais Baltijos šalyse, o su pasauliniais energetikos lyderiais.

Jonas Rimavičius, „Ignitis grupės“ finansų vadovas.
Jonas Rimavičius, „Ignitis grupės“ finansų vadovas.

„Ignitis grupės“ IPO – didžiausias visų laikų Baltijos šalyse įvykęs IPO, reikšmingai prisidėjęs prie Lietuvos kapitalo rinkos skatinimo, po kurio apyvarta „Nasdaq Vilnius“ augo 3 kartus. Tačiau siekiant užtikrinti, kad naujų emitentų Baltijos kapitalo rinkose vykdomi IPO būtų sėkmingi, būtinas rinkos perkvalifikavimas iš neišsivysčiusios (angl. frontier market) į besivystančią (angl. emerging market). Tai būtų galima įgyvendinti apjungus Baltijos šalių kapitalo rinkas į vieną, bei Baltijos šalyse atlikus dar bent keletą „Ignitis grupės“ dydžio IPO, – teigė J. Rimavičius.

Jonas Kvedaravičius, „Swedbank“ investicinės bankininkystės padalinio Lietuvoje vadovas, sako, kad IPO prasideda nuo akcininkų idėjos, vėliau ji plėtojama diskusijose su įmonės vadovybe. Poreikis vykdyti IPO atsiranda tuomet, kai įmonei reikia papildomų lėšų plėtrai arba nusprendžiama įvertinti, ar iš dalies realizuoti sukurtą įmonės vertę. Pasiruošimas IPO yra kompleksiškas ir intensyvus procesas, kurį įgyvendinti padeda pasirinkti konsultantai ir netrukus po to suformuota reikalingų sričių ekspertų komanda. J. Kvedaravičiaus vertinimu, visas IPO procesas, įskaitant pasiruošimą ir viešąjį platinimą, trunka apie 6–7 mėn.

Jonas Kvedaravičius, „Swedbank“ investicinės bankininkystės padalinio Lietuvoje vadovas.
Jonas Kvedaravičius, „Swedbank“ investicinės bankininkystės padalinio Lietuvoje vadovas.

„Kertiniai dalykai, dėl kurių tenka apsispręsti proceso metu, yra apytikrė siūlymo data, kuri gali priklausyti nuo rinkos situacijos; viešojo platinimo apimtis, kuri priklauso nuo lėšų poreikio plėtrai ar siekio realizuoti dalį vertės. Taip pat yra nusprendžiama dėl siūlymo dydžio – „free float“ dalies; apsisprendžiama, kurioje biržoje ar keliose jų bus vykdomas IPO, siekiant geriausio rezultato. Vykdant IPO, savininkai tikisi aukštos pardavimo kainos, vadovybė siekia papildomo kapitalo pritraukimo už teisingą kainą, o investuotojai ieško gero perspektyvaus projekto sąlyginai žema kaina, kuri ateityje generuos grąžą. Sėkmingas IPO – tai bendras vardiklis, kurį konsultantai suranda atsižvelgdami į akcininkų, vadovybės ir investuotojų interesus“, – pažymėjo J. Kvedaravičius.

Obligacijos ir „First North“ – kituose renginiuose

„Nasdaq Vilnius“ vadovas S. Malinauskas atkreipė dėmesį ir į mažesnių įmonių perspektyvas kapitalo rinkoje. Kai kurios iš jų jau pradėjo savo kelią Baltijos „First North“ rinkoje, kuri veikia kaip startinė pozicija nedidelėms kompanijoms Baltijos šalių viešoje akcijų rinkoje.

Antrasis ciklo „Kaip pritraukti finansavimą per vertybinių popierių rinką? Patarimai verslui“ nuotolinis renginys vyks gegužės 11 d., jo tema – „Verslo galimybės išleidžiant obligacijų emisijas: bendrovės „InMedica” patirtis“.

Gegužės 26 d. vyksiantis trečiasis renginys bus skirtas „First North“ rinkos aktualijoms.

Renginiai – nemokami, tačiau, norint dalyvauti, reikalinga registracija. Registruotis galima čia:

https://verslodirbtuves.vz.lt/verslo-galimybes-birzoje-leidziant-obligaciju-emisijas/ 

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Rinkos“
Rašyti komentarą 0
Palengvėjimo ralis išsikvėpė, rinkoje nusivylimas e. komercijos bendrovių rezultatais Premium

Po didžiausio per 20 metų FED palūkanų kėlimo įvykęs ralis išnyko, rinkų dalyviams kalibruojantis lūkesčius...

Rinkos
2022.05.05
Elektros perdavimo sistemos operatorė pirmąjį ketvirtį baigė nuostolingai

Išaugusios elektros kainos ir technologinių nuostolių kompensavimo sąnaudos elektros perdavimo sistemos...

Pramonė
2022.05.05
Pasauliniai žaidėjai sutarė toliau didinti naftos gavybą

Saudo Arabija, Rusija ir kiti pagrindiniai naftos gamintojai ketvirtadienį sutarė dar šiek tiek padidinti...

Pramonė
2022.05.05
Anglijos bankas pakėlė bazines palūkanas į aukščiausią nuo 2009 metų lygį

Anglijos bankas ketvirtadienį padidino bazinę palūkanų normą ketvirčiu procentinio punkto iki 1%, siekdamas...

Rinkos
2022.05.05
Euro zonos ekonomika „stagnuoja“, perspėja ECB atstovas 3

Fabio Panetta, Europos centrinio banko (ECB) vykdomosios valdybos narys, teigia, kad euro zonos ekonominė...

Finansai
2022.05.05
„Luminor Bank“ uždirbo 2,6 karto daugiau

Baltijos šalių bankas pirmą šių metų ketvirtį, palyginti su laikotarpiu prieš metus, pelną padidino nuo 5,8...

Rinkos
2022.05.05
Paleido pirmą Lietuvoje viešą sankcijų patikros bazę verslams

Lietuvoje startavo nemokamas sankcijų patikros įrankis tarptautiniams verslams.

Rinkos
2022.05.05
Infliacija Turkijoje balandį pakilo iki beveik 70%

Oficialus infliacijos lygis Turkijoje balandį pasiekė beveik 70%, parodė ketvirtadienį paskelbti duomenys,...

Rinkos
2022.05.05
Aukštos kainos nulėmė rekordinę „Eesti Energia“ apyvartą pirmąjį metų ketvirtį

Estijos valstybinė energetikos monopolininkė „Eesti Energia“ pranešė per pirmąjį šių metų ketvirtį pasiekusi...

Rinkos
2022.05.05
Vokietija du dujų terminalus įsigis pagal lietuvišką pavyzdį

Norvegijos „Hoegh LNG“ su Vokietijos vyriausybe pasirašė dvi sutartis dėl suskystintų gamtinių dujų importo...

Rinkos
2022.05.05
Rusijos „Sovcomflot“ siekia išvengti defolto, tad ieško pirkėjų trečdaliui savo tanklaivių

Rusijos valstybinė laivybos bendrovė „Sovcomflot“ skuba atsiskaityti su bankais ir ieško, kam parduoti bene...

Rinkos
2022.05.05
E. Muskas ir C. Wood kritikuoja pasyvų investavimą 3

Elonas Muskas ir aktyvių tematinių fondų valdytoja Cathie Wood pakurstė neužbaigtas diskusijas apie aktyvaus...

Rinkos
2022.05.05
„Shell“ per ketvirtį uždirbo daugiausia nuo 2008 m.

Naftos ir dujų milžinė „Shell“ pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo daugiausia nuo 2008 m., pakylėta išsipūtusių...

Rinkos
2022.05.05
Penkiagubai valdomą turtą auginusi „Orion Securities“: pinigų rinkoje vis dar yra daug Premium

Didžiausia ne bankinė finansų maklerio įmonė Lietuvoje „Orion Securities“ praėjusiais metais valdomo klientų...

Rinkos
2022.05.05
„Rekvizitai.lt“ – nauja duomenų analizės paslauga ir dovana VŽ prenumeratoriams 6

Portalą „rekvizitai.lt“ papildo nauja „Premium“ rubrika, kurioje vartotojai galės parsisiųsti „rekvizitai.lt“...

Prekyba
2022.05.05
Rusija bando išvengti skolinių įsipareigojimų nevykdančios valstybės etiketės

Šią savaitę Maskvai atlikus privalomą mokėjimą tarptautiniams kreditoriams, sankcijų paveiktos Rusijos...

Rinkos
2022.05.05
„Uber“ pajamos pranoko lūkesčius, nuostolius nešė investicijos

JAV ir Europoje naikinant pandemijos apribojimus, pavėžėjimo paslaugų bendrovė „Uber“ paskelbė apie pirmąjį...

Inovacijos
2022.05.05
Šiaulių banko būsto kreditavimo ambicijos šiuo metu „po klaustuku“ Premium

Po pirmo ketvirčio rezultatų Šiaulių banko vadovybė dėlioja „konservatyvius veiklos tikslus“, tikisi formuoti...

Rinkos
2022.05.05
FED padidino palūkanų normą 0,5 proc. punkto 4

JAV Federalinis rezervų bankas (FED) padidino bazinę palūkanų normą, kaip tikėtasi, 50 bazinių punktų, iki...

Rinkos
2022.05.04
Akcijų biržos šoktelėjo po FED sprendimo Premium

Akcijų biržos JAV šoktelėjo, sulaukusios FED sprendimo dėl bazinių palūkanų normos didinimo. Investicijų...

Rinkos
2022.05.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku