FED palūkanų kėlimas prasidėjo: pirmas žingsnis iki 0,25%, tikimasi dar šešių

Kaip ir tikėtasi, JAV Federalinis rezervų bankas (FED) trečiadienį pritarė pirmam palūkanų normų kėlimui per daugiau nei trejus metus. Tai pirmasis toks žingsnis centriniam bankui kovojant su išaugusia infliacija, tuo pačiu stengiantis nestabdyti ekonomikos augimo.
Trečiadienį pasibaigė FED Federalinio atviros rinkos komiteto (FOMC) posėdis, kurio metu, kaip ir tikėtasi, bazinė palūkanų norma buvo padidinta 25 baziniais punktais ir tikslinis ruožas nuo 0-0,25% padidėjo iki 0,25-0,5%.
FOMC už tokį bazinės palūkanų normos pakėlimą nubalsavo beveik vienbalsiai (8-1). Tai taip pat buvo pirmasis nevienbalsis komiteto sprendimas nuo 2020 m. rugsėjo.
Sent Luiso FED vadovas Jamesas Bullardas siekė 50 bazinių punktų palūkanų normos didinimo.
Palūkanų normos didinimas yra tik pirmasis iš kelių šiemet FED praneša, kad tikisi, kad tolesnis tikslinio ruožo didinimas bus reikalingas ir vadovas žada būti lankstus.
FED vadinamoji taškinė diagrama (dot plot) rodo, kad FOMC narių projekcijos mediana metų pabaigai siekia 1,9%.
Tai yra tiek pat, kaip tikisi ir rinkos dalyviai. Kaip rašė VŽ, rinka taip pat tikėjosi septynių (įskaičiuojant ir šį) palūkanų normų žingsnių į viršų šiemet visų po 25 bazinius punktus.
2023 m. FOMC narių prognozuojamas augimas iki 2,8%, koks liks ir 2024 m.
FED padidino infliacijos prognozes. 2022 m. tikimasi 4,3% bazinės infliacijos (be energijos ir maisto produktų kainų), 2023 m. tikimasi 2,3%, o 2024 m. 2,1% infliacijos.
Jerome'as Powellas, FED vadovas, teigia, kad centrinis bankas mato riziką infliacijai augti.
BVP šių metų augimo lūkesčiai buvo sumažinti, nuo 4% gruodį iki 2,8%.
Bazinė palūkanų norma JAV buvo nuleista iki nulio nuo 2020 m. kovą įsismarkavusios pandemijos. Dabar centrinis bankas dorojasi su išaugusia infliacija, kuriai įtaką dar iki Rusijos sukelto karo Ukrainoje darė tiekimo grandinių trikdžiai ir popandeminės paklausos šuolis.
Rusijai pradėjus karą prieš stambią žaliavų ypač grūdų eksportuotoją Ukrainą, o Vakarams į tai atsakius žaliavų eksportą iš Rusijos sutrikdžiusiomis sankcijomis, žaliavų kainos šoko į viršų, taip kėsindamosi dar labiau paskatinti infliaciją.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti