JAV prezidento rinkimų baigtis ir žinios apie vakcinas - optimizmas rinkoms

Publikuota: 2020-11-20
Banko nuotr.
svg svg
Banko nuotr.
„Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos maklerė

Pastarosiomis savaitėmis finansų rinkų nuotaikas diktavo JAV prezidento rinkimai ir ilgai lauktos žinios dėl proveržio kuriant vakcinas. Būsimuoju JAV prezidentu turėtų tapti Joe Bidenas, kuris, tikimasi, įneš daugiau apibrėžtumo JAV politikoje. Su jo prezidentavimu taip pat siejamos didelės investicijos į atsinaujinantį energetikos sektorių. Tuo metu Europoje didėjant susirgimų COVID-19 skaičiui ir valstybėms imantis griežtesnių ribojimų, bloginamos artimiausio laikotarpio ekonominės perspektyvos. Vilniaus birža paskelbė gerų naujienų, susijusių su augančiu ekologiškų produktų eksportu ir naujos kartos 5G ryšio plėtra.

Lapkričio pradžioje vykusiuose JAV prezidento rinkimuose demokratų partijos kandidatas Joe Bidenas surinko daugiau kaip 270 rinkikų balsų, kurių reikia pergalei užsitikrinti. Tiesa, jo varžovas rinkimuose dabartinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ieško teisinių būdų, kaip atmesti šiuos rinkimų rezultatus.

Tuo metu Senato kontrolę greičiausiai išlaikys respublikonai, nors jo galutinė sudėtis paaiškės 2021 m. sausį, kai Džordžijos valstijoje įvyks antrasis rinkimų turas dėl paskutinių dviejų vietų. Šiuo metu abi partijos turi po 48 vietas Senate.

„Swedbank“ analitikų vertinimu, J. Bideno prezidentavimas atneš daugiau apibrėžtumo, bus mažiau konfliktiškas, pasiūlys daugiau kompromisų ir pašalins prekybos karo tarp JAV ir Europos riziką.

Nedarbo lygis JAV linkęs mažėti toliau

Paskutiniojo FED susitikimo metu nuspręsta nekeisti dabartinių pinigų politikos priemonių ir palūkanų normą palikti 0-0,25% rėžyje. Žemas palūkanų normas FED planuoja išlaikyti bent keletą metų, kad padėtų atsigauti darbo rinkai ir paskatintų didesnę nei 2% infliaciją.

Spalio užimtumo ataskaita JAV parodė, kad per mėnesį darbo rinkoje atsirado daugiau nei tikėtasi – 638.000 – darbo vietų, o nedarbo lygis sumažėjo iki 6,9%, palyginti su 7,9% rugsėjį. Tačiau COVID-19 užsikrėtimų skaičiui sparčiai augant visoje šalyje, svarstomi nauji apribojimai, kurie paveiktų vartojimą ir privataus sektoriaus veiklą, o tai sutrikdytų darbo rinkos atsigavimą.

Paaiškėjus naujajam JAV prezidentui, investuotojų dėmesio sulaukė rizikingos turto klasės, o JAV doleris susilpnėjo. JAV dolerio indeksas, sekantis dolerio vertę šešių pagrindinių pasaulio valiutų atžvilgiu, pastarosiomis savaitėmis nukrito apie 2%. „Swedbank“ analitikai prognozuoja, kad EUR/USD valiutų pora artimiausiu metu gali priartėti prie 1,2 lygio.

Proveržis kuriant vakcinas pakurstė emocijas rinkose

Akcijų rinkas pastaruoju metu užplūdo euforija, kai farmacijos kompanijos „Pfizer“ ir „Moderna“ pranešė, kad kiekvienai iš jų pavyko sukurti 90% ar didesniu efektyvumu išsiskiriančias vakcinas. Visgi ekspertai atkreipia dėmesį, kad laukia nauji iššūkiai dėl masinės vakcinų gamybos, tiekimo ir didelio žmonių skaičiaus paskiepijimo.

Nepaisant to, vienas pagrindinių JAV akcijų indeksų „S&P 500“ nuo lapkričio pradžios pakilo 9%, o technologinių įmonių gausus „Nasdaq 100“ ūgtelėjo 8%.

Tarp sparčiausiai pigusių akcijų atsidūrė „Zoom Video“, kurios akcijos po naujienų apie progresą vakcinos srityje nukrito apie 24 %. Panašiai nutiko ir su nuotolinę platformą sportuoti namuose siūlančia kompanija „Peloton“, kurios akcijos atpigo apie 20%.

Investuotojus domina žaliosios energetikos sritis

Žaliosios energetikos sektoriaus akcijų kainos padidėjo iki pastarųjų 12-os metų aukštumų, palyginus su iškastinio kuro kompanijomis. Tai rodo didėjantį investuotojų susidomėjimą vadinamuosius ESG kriterijus (angl. environmental, social, governance) atitinkančiomis įmonėmis ir investicijomis.

„S&P Global Clean Energy Index“ nuo metų pradžios paaugo daugiau kaip 80%, o JAV prezidentu tapus J. Bidenui, tikėtina, kad skirtumas tarp tradicinių iškastinio kuro kompanijų ir atsinaujinančios energetikos įmonių taps dar didesnis. Naujoji JAV administracija žada skirti daugiau kaip 2 trln. JAV dolerių žaliosios energetikos sektoriaus plėtrai.

Viruso plitimas veikia kitų metų Europos perspektyvas

Europos Komisija sumažino euro zonos BVP augimo prognozes 2021 m. sakydama, kad vėl įsisiūbavusi pandemija kelia susirūpinimą. Dabar tikimasi, kad euro zonos BVP augimas kitąmet sieks 4,2%, palyginus su liepos pradžioje prognozuotu 6,1% augimu.

Anglijos centrinis bankas labiau nei tikėtasi padidino obligacijų supirkimo programą iki 895 mlrd. svarų siekdamas atsverti žalą, kurią padarė atnaujinti karantino apribojimai šalyje ir neapibrėžtumas, susijęs su derybomis dėl „Brexit“. Centrinis bankas teigė, kad drastiškas programos išplėtimas leistų pratęsti supirkimą iki 2021 m. pabaigos ir pabrėžė, kad ekonomikos perspektyvos tebėra „neįprastai neaiškios“.

Derybose dėl „Brexit“ – neišspręsti pagrindiniai klausimai

Derybos tarp ES ir JK vis dar vyksta, tačiau jose nematyti jokio didesnio teigiamo proveržio – abi pusės nesutaria dėl pagrindinių klausimų, tokių, kaip priėjimas prie JK žvejybos plotų bei sąžiningos verslo konkurencijos sąlygos.

„Swedbank“ analitikų nuomone, spaudimas JK ministrui pirmininkui Borisui Johnsonui sudaryti susitarimą su ES išaugo JAV prezidentu tapus J. Bidenui. Tuo metu JK galimybės sudaryti palankų prekybos susitarimą su JAV, pirmiau dėl to nesusitarus su ES ir neatsižvelgiant į „atviros sienos“ tarp Airijos ir Šiaurės Airijos regiono reikalavimą, tapo prastesnės.

Svaro vertė stiprėjo dėl proveržio kuriant vakcinas, kurių pasirodymas padėtų atsigauti paslaugų sektoriaus varomai JK ekonomikai ir sumažintų tikimybę, jog centrinis bankas įžengs į neigiamų palūkanų teritoriją. Euro atžvilgiu svaro vertė paskutinėmis savaitėmis stiprėjo iki 0,89 ribos, tačiau potencialas greitai išsikvėpė dėl „Brexit“ derybų, mažesnio nei laukta BVP rezultato ir spartesnio viruso plitimo.

Europoje brango skrydžių ir kelionių bendrovės

Akcijų indeksai Europoje sparčiai atsigavo po nuosmukio spalio pabaigoje. Prie optimistinių nuotaikų prisidėjo ir regiono įmonių pranešimai apie stiprius trečiojo ketvirčio rodiklius, ir JK paskelbtos papildomos skatinimo priemonės. Nors „STOXX 600“ naujų rekordų neužfiksavo, indekso vertė per pastarąsias savaitės išaugo apie 14%.

Brangimu išsiskyrė tokie cikliniai sektoriai, kaip skrydžių bendrovės ar kelionių organizatoriai. Prancūzijos oro linijų bendrovės „Air France KLM“ akcijų kaina šoktelėjo apie 30%, kruizinių kelionių operatorės „Carnival“ – apie 23%. Tuo metu įmonių, kurios turėjo naudos iš įvestų karantino ribojimų, akcijos atpigo, pavyzdžiui, maisto pristatymo į namus įmonės „HelloFresh“ bei „Ocado Group“ prarado apie 10% savo vertės.

Kinijoje lūkesčiai dėl geresnių santykių su JAV

Kinijos prekybos perteklius spalį padidėjo iki 58,44 mlrd. JAV dolerių, palyginti su 42,3 mlrd. JAV dolerių tą patį mėnesį praėjusiais metais, ir gerokai viršijo rinkos lūkesčius (tikėtasi 46 mlrd. JAV dolerių pertekliaus). Šalies eksportas šoktelėjo 11,4%, o importas – 4,7%. Išaugusį eksportą nulėmė medicininių priemonių paklausa pasaulyje ir dėl pandemijos sumažėję kitų šalių gamybos pajėgumai.

J. Bideno pergalė JAV prezidento rinkimuose įnešė daugiau pozityvumo ir į Kinijos akcijų rinką investuotojams tikintis geresnės JAV ir Kinijos santykių perspektyvos. „Shanghai Composite“ indeksas ūgtelėjo 2,6%, o „CSI 300“ indeksas, kuris seka didžiausias bei likvidžiausias įmones Šanchajaus bei Šendženo biržose, pakilo 2,9% .

Rekordinius pardavimus užgožė reguliuotojų dėmesys

Interneto prekybos platformos „Alibaba“ organizuojama „vienišių diena“ praėjo su trenksmu – vartotojai platformoje apsipirko už 75 mlrd. JAV dolerių ir lengvai pagerino praėjusiais metais pasiektą 38 mlrd. JAV dolerių rekordą. Žinomi prekių ženklai, tokie, kaip „Apple“ ar „Nike“ tikėjosi, kad po kelis mėnesius trukusio „žiemos miego“ Kinijos vartotojai bus pasiruošę išleisti daug pinigų, ir, panašu, kad jie neklydo.

Bet įspūdingus „vienišių dienos“ pardavimus užgožė Kinijos reguliavimo institucijų rodomas susirūpinimas stiprėjančia „Alibaba“ bei jos konkurenčių galia. Pekinui paskelbus naujas taisykles, kurios turėtų apriboti monopolines praktikas internete, „Alibaba“ akcijų kaina sumažėjo 16%. Taip pat smuktelėjo „Tencent“, „JD.com“, „Xiaomi“ akcijų kainos.

Vilniaus biržos naujienos: maisto produktai į JAV ir Kanadą bei 5G ryšys

Ekologiškų maisto prekių gamintoja „Auga“ toliau plečiasi JAV rinkoje. Įmonės produktais nuo šiol bus prekiaujama populiariose JAV mažmeninių prekių parduotuvėse „Stop & Shop“ bei kanadiečių „Metro“ tinkle. Įmonė taip pat pratęsė bendradarbiavimą su didžiausią ekologiškų produktų asortimentą pasaulyje siūlančiu JAV prekybos tinklu „Costco“. Įmonės akcijų kaina pastarosiomis savaitėmis ūgtelėjo apie 8%.

Telekomunikacijų bendrovė „Telia“ paskelbė Lietuvoje diegianti naujos kartos 5G mobilųjį ryšį – didžiuosiuose Lietuvos miestuose jau pradėjo veikti naujos bazinės stotys. Be to, „Telia“ pasirašė susitarimą su Švedijos telekomunikacijų bendrove „Ericsson“ dėl mobiliojo ryšio tinklo atnaujinimo ir 5G ryšio plėtros. Bendrovės akcijų kaina Vilniaus biržoje per pastarąsias savaites pabrango apie 8%.

„Šiaulių bankas“ paskelbė, kad per tris šių metų ketvirčius uždirbo 34,2 mln. eurų neaudituoto grynojo pelno, kuris buvo beveik 16% mažesnis nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį. Grynosios palūkanų pajamos siekė 56,6 mln. eurų ir palyginamuoju laikotarpiu išaugo 8%. Bankas papildomai yra suformavęs 9,1 mln. eurų atidėjinių.

Banko teigimu, nors pandemija paveikė ekonomiką, banko grupės rezultatai yra palankūs, o gyventojams prisitaikius prie naujų sąlygų toliau augo klientų skaičius bei naudojimasis banko paslaugomis. „Šiaulių banko“ akcijų kaina per paskutines dvi savaites pabrango apie 8,5%.

Komentaro autorė - Greta Šiaučiulytė, „Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos maklerė

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Nauja investicija padidins elektronikos gaminių perdirbimo pajėgumus ir efektyvumą Verslo tribūna

Elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) atliekų perdirbimo sektoriuje – dideli pokyčiai. Viena jo lyderių „EMP...

Pramonė
05:55
Lietuviams atrado priėjimą prie „Airbnb“ IPO Premium 1

Finansų maklerio įmonė „Orion Securities“ nuo 10.000 USD pardavinėja „bilietus“ į ošiančios IPO rinkos...

Rinkos
05:45
Į kokį grafiką suguls 2021 m. naftos kainos – prognozė  Premium

Smarkiai sumažėjęs gyventojų mobilumas, neaiškumas dėl COVID-19 pandemijos eigos, sukauptos pasaulinės naftos...

Pramonė
05:45
Investuotojai kaupiasi žingsniui į senjorų namų segmentą Premium

Investuotojai ir nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai Lietuvoje palankiai vertina senjorų namų sritį: tokių...

„Tele2“ parduoda savo verslą Vokietijoje  1

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ sutiko parduoti savo verslą Vokietijoje „Tele2 Germany“ vietos vadovų...

Technologijos
2020.12.03
JAV akcijos prašosi korekcijos, analitikai turi idėjų dėl Šiaulių banko dividendų Premium 2

Pasaulio akcijų indeksai aukštyn nebekyla, tačiau bando išsilaikyti netoli rekordinių aukštumų,...

Rinkos
2020.12.03
„Luminor“ anksčiau termino refinansavo 250 mln. Eur obligacijų 

„Luminor“ išplatino 300 mln. Eur obligacijų emisiją ir išpirko anksčiau išleistų obligacijų už 250 mln. Eur. ...

Finansai
2020.12.03
Lietuviai pirmieji Europoje sutelktiniu būdu pasiūlė uždirbti iš NT nuomos Premium 10

Lietuvos investuotojų garbinamoje turto klasėje labiausiai prigijęs sutelktinis finansavimas įgavo dar vieną...

Rinkos
2020.12.03
„The Big Short“ legenda „šortina“ „Tesla“ akcijas 13

Investuotojas Michaelas Burry, išgarsėjęs stambiu statymu prieš JAV būsto rinką krizės išvakarėse ir tapęs...

Rinkos
2020.12.03
Metų pabaiga su megasandorių laukimu

Bendrovėms skubant registruoti sukurtas vakcinas nuo koronaviruso, o šalims – jų įsigyti, kad būtų galima...

Pramonė
2020.12.03
Rinkos stabtelėjo atsikvėpti nuo rekordų fiksavimo Premium

Po istorinio lapkričio ir stiprios gruodžio pradžios akcijų indeksai kiek atslūgo. Baltijoje tęsiasi...

Rinkos
2020.12.02
Neramiais metais sunkiai sekasi įrodyti aktyvaus valdymo vertę   Premium

Tradicinių fondų valdytojams prognozuojama konsolidacija ir investuotojų lėšų atsiėmimai dėl nesugebėjimo...

Rinkos
2020.12.02
„S&P Global“ pasiekė susitarimą dėl „IHS Markit“ įsigijimo už 44 mlrd. USD

Kredito reitingų milžinė „S&P Global“ pasiekė susitarimą dėl „IHS Markit“ įsigijimo už 44 mlrd. USD...

Rinkos
2020.12.02
„Salesforce“ perka „Slack“ už 27,7 mlrd. USD

JAV programinės įrangos kūrėja „Salesfocre“ sutiko pirkti komunikacijos įrankių kūrėją „Slack“ už 27,7 mlrd.

Rinkos
2020.12.02
Pinigų perteklius – investicijų valdytojai skuba įdarbinti laisvas lėšas   Premium

Sandorių rinka po trumpo stabtelėjimo – vėl aktyvi, o 2021 m. galima tikėtis tolesnio verslų konsolidavimo,...

Pramonė
2020.12.02
Jaunimas, „žaisdamas“ akcijų biržą, pritraukė tūkstančius eurų Premium 2

Pirmą kartą surengta jaunųjų bendrovių akcijų prekybos sesija baigėsi sėkmingai – moksleivių įmonės pritraukė...

Gazelė
2020.12.02
Į biržą žengianti „Airbnb“ siekia 35 mlrd. USD įvertinimo

Viena laukiamiausių pastarojo meto biržos debiutančių „Airbnb“ sieks akcijų biržoje išplatinti akcijų už 2,85...

Rinkos
2020.12.01
Rinkose gerinami rekordai, prie Baltijos garsiausiai ošia Talinas Premium

Po istorinio lapkričio finansų rinkose gruodis prasidėjo rekordais. „Auga Group“ skaičiuoja dėl prastesnės...

Rinkos
2020.12.01
„Novaturas“ susitarė su VMI dėl 0,9 mln. Eur mokesčių atidėjimo 1

Vienas didžiausių Lietuvos kelionių organizatorių „Novaturas“ susitarė su Valstybine mokesčių inspekcija...

Paslaugos
2020.12.01
„Aprangos“ grupės e. prekyba „Juodąjį penktadienį“ augo 2,7 karto 3

„Aprangos“ grupės tinklo mažmeninė prekių apyvarta (su PVM) 2020 m. lapkričio mėnesį sudarė 17,1 mln. Eur ir...

Prekyba
2020.12.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus