Ko tikėtis finansų rinkose po JAV prezidento rinkimų atomazgos?

Publikuota: 2020-10-27
Banko nuotr.
svg svg
Banko nuotr.
„Swedbank“ investavimo srities produktų vadovė

Iki JAV prezidento rinkimų lapkričio 3 d. likus vos kelioms dienoms, investuotojai nerimastingai laukia jų atomazgos ir svarsto, kaip skirtingi baigties scenarijai galėtų paveikti finansų rinkas. Neapibrėžtumą ir neužtikrintumą dėl ateities kursto ir gilėjanti koronaviruso krizė. Investuotojai nėra tikri, ar per artimiausius porą mėnesių nesutriks ir jų valdomų vertybinių popierių portfelių sveikata.

Finansininkai prieš JAV rinkimus prisimena seną juoką, kad, laimėjus demokratams, fondų rinkos kyla keturias savaites iš eilės, o po to ketverius metus smunka. Tuo metu laimėjus respublikonams, rinkos keturias savaites smunka žemyn, o po to prasideda ketverius metus trunkantis akcijų kainų augimas. Ar tokiam palyginimui galima rasti kokio nors istorinio pagrindo?

Statistika palankesnė demokratams

Istoriniai statistikos duomenys tokią interpretaciją gali lengvai paneigti. Lyginant skirtingus laikotarpius per pastaruosius 70 metų, JAV vadovaujant prezidentui demokratui „S&P 500“ indekso reikšmė augo kiek daugiau nei 11% per metus. Tuo metu valdant respublikonams vidutinis augimas buvo net du kartus mažesnis.

Didžiausią indėlį į demokratų rodiklius įdėjo buvę JAV prezidentai Billas Clintonas ir Barackas Obama. Jų valdymo metais buvo fiksuotas žymus JAV ekonomikos augimas. Be to, Billas Clintonas į istoriją pateko ir kaip žmogus, sugebėjęs savo antros kadencijos pabaigoje rekordinį šalies biudžeto deficitą paversti rekordiniu proficitu, kai pajamos viršija išlaidas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Donaldo Trumpo nestabilumo tęstinumas

Kai 2016 m. rinkimus laimėjo respublikonas Donaldas Trumpas, daugeliui, įskaitant ir finansų rinkas, tai tapo dideliu netikėtumu. Vis tik investuotojai ilgainiui priprato prie jo retorikos stiliaus ir politikos, tad jeigu D. Trumpas būtų perrinktas, didelių permainų nesitikima. Greičiausiai būtų tęsiama stambioms įmonėms palanki politika, toliau mažinami norminiai reikalavimai ir, jeigu situacija reikalautų, būtų įvestos naujos mokesčių lengvatos įmonėms ir fiziniams asmenims.

Kadangi tai būtų antroji ir paskutinė D. Trumpo kadencija, jam jau nebereikėtų jaudintis dėl perrinkimo ateityje, tad, tikėtina, kad jis siektų dar didesnių importo muitų Kinijai ir kitoms šalims, kurios, jo nuomone, pažeidinėja lygiavertės konkurencijos sąlygas JAV atžvilgiu.

Manoma, kad respublikonų kandidatas būtų naudingesnis bankų, iškastinį kurą gaminančių energetikos įmonių ir karinės pramonės komplekso įmonėms bei jų akcijų vertei.

Joe Bideno triumfo nežinomybė

Kur kas daugiau neaiškumo investuotojams kelia situacija, jeigu prezidentavimą JAV perimtų naujas vadovas demokratas Joe Bidenas – visuomenės apklausos rodo jo pranašumą prieš konkurentą respublikoną D. Trumpą. Rinkos dalyviai svarsto, kiek jo rinkiminių pažadų virstų realybe ir baiminasi galimos sumaišties, bent jau trumpalaikėje perspektyvoje.

Viena iš didžiausių investuotojų baimių – J. Bideno pažadas padidinti korporacinį pajamų mokestį iki 28%, kuris D. Trumpo valdymo laikotarpiu buvo sumažintas nuo 35% iki 21% . Didesni mokesčiai reikštų mažesnes įmonių pajamas, tad – ir akcijų kainų smukimą.

Tiesa, mainais už mokesčio padidinimą demokratų partijos kandidatas žada gerinti santykius su Kinija ir Europa bei nutraukti kelerius metus vykstantį prekybos karą.

Be to, JAV vyriausybėje kol kas stringa derybos dėl naujo finansinės pagalbos ekonomikai paketo. Rinkimus laimėjus J. Bidenui, tikėtina, kad demokratai kitų metų pradžioje patvirtintų didesnį biudžeto išlaidų planą. Taigi JAV ekonomikos augimas, kurį paskatintų J. Bideno finansinė parama, atsvertų neigiamą mokesčių didinimo poveikį.

Žinoma, neatmetama ir tikimybė, kad J. Bideno žadama mokesčių reforma galėtų nusikelti į 2022 metus. Tokiu atveju investuotojai galėtų pasinaudoti nauju paramos ekonomikai paketu ir tikėtis tolesnio ekonomikos augimo ateinančiais metais.

Baimės dėl technologijų bendrovių

Nerimastingai į kandidatus žvelgia ir JAV technologijų milžinės bei investuotojai į jų akcijas – abu kandidatai į savo rinkiminėse kampanijose kalbėjo apie antimonopolinį reguliavimą.

Šiandien penkios technologijų bendrovės „Apple“, „Amazon“, „Facebook“, „Microsoft“ ir „Google“ sudaro apie 23% „S&P 500“ indekso vertės ir maždaug 40% „Nasdaq 100“ indekso vertės. Naujausiame Atstovų rūmų tyrime, inicijuotame būtent demokratų partijos narių, šios bendrovės buvo lyginamos su „naftos baronų ir geležinkelio magnatų eros“ monopolijomis. Tyrime išdėstyta ir antimonopolinė darbotvarkė, kurią demokratų partija bandys įgyvendinti, jei sausio mėnesį perims Baltųjų rūmų ir Kongreso kontrolę.

Žinoma, antimonopolinių įstatymų priėmimo procesas trunka ne vienus metus, tačiau matant augančią minėtų bendrovių įtaką, galima tikėtis, kad spaudimas valdžiai jas reguliuoti didės. O toks reguliavimas ar įmonių skaidymas padarytų neigiamos įtakos technologijų bendrovių akcijoms.

JAV laukia žaliosios energetikos revoliucija?

J. Bideno pergalė gali tapti palankiu vėju žaliosios energijos gamintojų burėms – energetikos reformą demokratai yra pristatę kaip vieną pagrindinių rinkiminių pažadų. Pagal jų programą, JAV prisijungtų prie Paryžiaus klimato kaitos susitarimo ir įsipareigotų pasiekti nulines anglies dvideginio emisijas XXI a. antrojoje pusėje. Šiam tikslui JAV į žaliąją energetiką tektų investuoti ne mažiau kaip du trilijonus dolerių. Spaudimą dėl tokių planų patiria ir vietiniai skalūnų naftos gamintojai.

Dar vienas J. Bideno rinkimų pažadas – investuoti ne mažiau nei 1 trilijoną JAV dolerių į infrastruktūros projektus. Iš šio plano labiausiai išloštų statybinių medžiagų gamintojai ir pramoninių mašinų gamybos įmonės.

Numato pokyčių ir sveikatos apsaugos srityje

Būdamas prezidentu J. Bidenas taip pat žada tobulinti B. Obamos sveikatos apsaugos įstatymą ir kurti tradicinės medicininio draudimo sistemos alternatyvą. Tokios naujovės padėtų didelėms medicininio draudimo įmonėms gauti priėjimą prie valstybės finansuojamų medicininio draudimo schemų. Tiesa, demokratai siekia su farmacijos įmonėmis susitarti dėl mažesnių vaistų kainų 65 metų ir vyresniems asmenims bei neįgaliesiems. Tokiu atveju nukentėtų farmacijos įmonių pelnas ir šio sektoriaus įmonių akcijos galimai pigtų.

Svarbus ne tik prezidento postas

Klausimas, kas taps naujuoju Jungtinių Valstijų prezidentu, investuotojams svarbus. Tačiau ne mažiau jiems rūpi, ir koks politinių jėgų santykis susiformuos JAV Senate bei Atstovų rūmuose, kurie taip pat gali inicijuoti įstatymus. Tikslumo dėlei reikėtų paminėti, kad įstatymų projektų, susijusių su mokesčiais, negali inicijuoti Senatas, bet jis gali pasiūlyti pataisas įstatymų projektams, kuriuos inicijavo Atstovų rūmai.

Senatas taip pat gali daryti įtaką, skirdamas ministrus ir federalinius valdininkus, įskaitant teisėjus, bei ratifikuodamas tarptautines sutartis. Kaip rodo istorija, geriausi vertybinių popierių rinkų rezultatai fiksuoti tuo metu, kai valdžia nepriklausė vienai partijai. Apskritai, nuo 1950 iki 2017 m. didžiausią augimą „S&P 500“ indeksas pasiekė, kai prezidentu buvo demokratas, o respublikonai kontroliavo arba Senatą arba Atstovų rūmus.

Akivaizdu, kad iki prezidento rinkimų mes ir toliau matysime stabilumo trūkumą JAV finansų rinkoje. Vis tik ilgalaikėje perspektyvoje finansų rinkų dėmesys bus sutelktas pirmiausia į fundamentalius ekonomikos rodiklius ir centrinių bankų veiklą, nes prezidento rinkimai – tik vienas iš etapų vingiuotame investicijų kelyje.

Komentaro autorė — Greta Šiaučiulytė, „Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos maklerė

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Rinkos“
JAV akcijų rinkoje taikomasi užfiksuoti nuo 1923 m. nematytą pasiekimą Premium 1

Atšokti bandančios akcijų rinkos toliau susiduria su neslopstančiu pardavėjų spaudimu. Nepalankiomis rinkos...

Rinkos
2022.05.20
Suomiai ir estai SkGD terminalą nuomosis iš amerikiečių

Suskystintų gamtinių dujų tiekimą Suomijai, Estijai ir platesniam regionui užtikrins iš amerikiečių...

Rinkos
2022.05.20
Rusiškos dujos Suomijai bus užsuktos šeštadienį

Rusiškos dujos Suomijai nebebus tiekiamos nuo šeštadienio ryto, praneša Suomijos valstybinė dujų bendrovė...

Rinkos
2022.05.20
„Tesla“ jau nebėra C. Wood fondo didžiausia investicija

„Tesla“ prarado pirmą vietą Cathie Wood investicijų valdymo įmonės pagrindinio fondo didžiausių pozicijų...

Rinkos
2022.05.20
G. Šimkus: Baltijos šalys nesugeba išnaudoti stipraus regiono įvaizdžio investicijoms pritraukti

Nepaisant gerų ekonomikos rodiklių, Baltijos šalys nesugeba išnaudoti savo, kaip stipraus ir investuotojams...

Finansai
2022.05.20
Portugalija žada apmokestinti sandorius kriptovaliutomis

Portugalija planuoja užtaisyti teisinę spragą, dėl kurios virtualus turtas tapo itin patrauklus kriptovaliutų...

Rinkos
2022.05.20
Kinija skatina nuo COVID ribojimų kenčiančią ekonomiką

Kinijoje dideliu mastu sumažinto palūkanos būsto paskoloms, šaliai kovojant su neigiamu ekonominiu poveikiu...

Rinkos
2022.05.20
„Ignitis grupės“ augančius projektų kaštus atsveria didėjančios energijos kainos Premium 3

Ketvirtadienį vyko „Ignitis grupės“ pirmojo 2022 m. ketvirčio rezultatų pristatymas investuotojams.

Rinkos
2022.05.20
Meškų rinkos slenkstį minančiose biržose kapituliacijos dar nemato Premium

Pagrindinis JAV akcijų biržų indeksas artėja link meškų rinkos teritorijos, tačiau kai kurie analitikai...

Rinkos
2022.05.19
Lietuvos draudimo rinka pirmąjį ketvirtį augo 17%

Lietuvos draudimo rinka pirmąjį šių metų ketvirtį pagal pasirašytas įmokas siekė 292 mln. Eur – 17,1% daugiau...

Rinkos
2022.05.19
Prancūzų kapitalo „Rosbank“ parduotas Kremliui artimam oligarchui

Prancūzijos bankininkystės milžinas „Societe Generale“ pranešė užbaigęs savo antrinio banko Rusijoje...

Rinkos
2022.05.19
Gryninantis 10.000 Eur, „Swedbank“ reikalaus paaiškinimo – kam? 77

„Swedbank“ Lietuvoje nuo rugsėjo 1 d. didina įvairių paslaugų įkainius, besigryninsiantys bent 10.000 Eur...

Rinkos
2022.05.19
Kremlius: maždaug pusė „Gazprom“ klientų atsidarė sąskaitas rubliais 2

Aleksandras Novakas, Rusijos vicepremjeras, ketvirtadienį pareiškė, kad maždaug pusė iš 54 bendrovių, su...

Rinkos
2022.05.19
Užsidaro „GameStop“ manijos taikinys „Melvin Capital“

„Melvin Capital Management“, rizikos draudimo fondas, išgarsėjęs „GameStop“ manijos metu, užsidaro, o jos...

Rinkos
2022.05.19
J. Yellen: recesijos rizika JAV yra nedidelė, bet Europa yra „pažeidžiama“ 2

Jungtines Valstijas vargu ar ištiks recesija, nes palūkanų normos didinamos siekiant pažaboti kylančią...

Rinkos
2022.05.19
Pagerėję „Ignitis grupės“ rezultatai leido dešimtadaliu didinti visų metų prognozę

AB „Ignitis grupė“ pirmąjį šių metų ketvirtį reikšmingai gerino savo veiklos rezultatus ir apie 10% padidino...

Rinkos
2022.05.19
JAV Iždo sekretorė: veikiausiai atsisakysime išimties Rusijai dėl skolų vykdymo 1

Jungtinės Valstijos veikiausiai atšauks išimtį, suteikiančią Maskvai leidimą atsiskaityti su jos tarptautinių...

Rinkos
2022.05.19
Baigtas „Inservis“ sandoris, „Civinity“ portfelį Vilniuje augino 50%

Trečiadienį verslininkų Deivido Jackos ir Domo Dargio valdoma pastatų priežiūros įmonių grupė ir turto...

Statyba ir NT
2022.05.19
Rusiškos energijos nusikratymas – investicijomis į saulę, šilumos siurblius, energijos taupymą Premium

ES energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos užtikrinimui per ateinančius penkerius metus turės išleisti...

Rinkos
2022.05.19
Ekonomikos stagfliacija – galimybių metas investuotojams Verslo tribūna

Vis dažniau ir garsiau pasaulio ekonomistams kalbant apie galimą ekonomikos stagfliaciją, investuotojams kyla...

Mano pinigai
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku