Ką finansų rinkoms reikštų J. Bideno pergalė JAV prezidento rinkimuose?

Publikuota: 2020-10-09
Banko nuotr.
svg svg
Banko nuotr.
SEB banko Rinkos tyrimų skyriaus vyr. finansų analitikas

Tarp ekonomiškai pirmaujančių demokratinių šalių JAV yra bene vienintelė, turinti tokias stiprias prezidento institucijai suteiktas galias, todėl nenuostabu, kad kiekvieni prezidento rinkimai žymi tam tikrą posūkį valstybės gyvenime ir jos ekonomikoje, o tai daro įtaką ir finansų rinkos tendencijoms. Dėl šios priežasties artėjant rinkimų datai (lapkričio 3 d.), ekonomistai ir investuotojai bando nuspėti, kaip vieno ar kito kandidato pergalė paveiktų įvairių turto klasių kainas, kas būtų sąlyginiai laimėtojai ir pralaimėtojai

Su dabartinio prezidento D. Trumpo politika (ir, turbūt, ne mažiau svarbu – jos nenuspėjamumu) esame daugiau mažiau susipažinę, o štai demokratų kandidato J. Bideno galimos pergalės padariniai kelia daug daugiau klausimų. J. Bidenui šansams augant (tai rodo ir apklausų rezultatai, ir lažybų kontorų statymų koeficientai), pabandykime įvertinti, ką jo programos įgyvendinimas reikštų finansų rinkai.

[infogram id=“7e142480-1724-4b48-aadd-16a1c30e59c7“ prefix=“0Tb“ format=“interactive“ title=“Parama kandidatams, remiantis apklausų duomenimis“]

[infogram id=“5a53fc42-d53b-41aa-b162-71fb10233b41“ prefix=“36k“ format=“interactive“ title=“Pergalės tikimybės, išskaičiuotos iš lažybų koeficientų“]

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Birželį, kuomet investuotojų akiratyje ėmė figūruoti artėjantys prezidento rinkimai, „CNN Business“ sudarė raudonąjį ir mėlynąjį (tradicinės respublikonų ir demokratų partijų spalvos) akcijų portfelius. Į J. Bideno portfelį pateko atsinaujinančios energetikos kompanijų, elektromobilių gamintojos „Tesla“, infrastruktūros projektus vystančių bendrovių, mikroschemų gamintojų akcijos ir iš Vokietijos bendrovių akcijų sudarytas biržoje prekiaujamas fondas.

Pastarąjį pasirinkimą galima paaiškinti lūkesčiais, kad J. Bidenas vykdytų laisvai tarptautinei prekybai palankesnę politiką negu jo pirmtakas. Investuotojai taip pat mano, kad numatyta ambicinga sveikatos apsaugos reforma būtų naudinga draudikams, ligoninių valdymu užsiimančioms bendrovėms, o liberalesnė demokratų politika – marihuanos augintojams. Į D. Trumpo portfelį pateko tradicinės, iškastiniu kuru besiremiančios energetikos bendrovių, ginkluotės gamintojų ir didžiųjų „Wall Street“ bankų („Bank of America“, „Morgan Stanley“ ir kt.) akcijos.

Mėlynojo portfelio rezultatai iki šiol buvo nepalyginamai geresni – 46,5% prieaugis nuo birželio pradžios, palyginti su 4,1% nuosmukiu, jei būtumėte investavę į raudonąjį. Ar tai reiškia, kad rinka stato už J. Bideno pergalę? Taip teigti būtų pernelyg didelis supaprastinimas, bet kartu reikia pripažinti, kad respublikonų ir demokratų prielankumas tam tikriems ekonomikos sektoriams yra svarbus veiksnys, darantis įtaką ir akcijų kainoms.

Geras pavyzdys yra ambicingi J. Bideno planai žaliosios energetikos srityje – pusė mln. elektromobilių įkrovimo stotelių, 500 mln. saulės kolektorių ir 60.000 vėjo turbinų, pusantro mln. naujų energetiškai efektyvių namų ir keturi mln. renovuotų pastatų. Per keturis metus į žaliąją infrastruktūrą ir energetiką planuojama investuoti 2 trilijonus JAV dolerių, o iki 2035-ųjų pasiekti, kad elektros energijos gamyba negeneruotų CO2. Bent dalies šių planų įgyvendinimas neabejotinai būtų naudingas bendrovėms, vystančioms veiklą žaliosios energetikos srityje. Kalbant ne apie atskirus sektorius, o apie visą akcijų rinką ir JAV ekonomiką bendrai, J. Biden‘o programa anaiptol nėra vertintina vien teigiamai.

[infogram id=“e6e9f707-1678-4e38-98ef-eea50d85d484“ prefix=“ZlC“ format=“interactive“ title=“Raudonojo ir mėlynojo investicinių portfelių rezultatai“]

Demokratai tradiciškai pasižymi gerokai ambicingesniais planais vyriausybės išlaidų srityje. Investicijos į infrastruktūrą šalyje, kurioje vidutinis tilto amžius yra 43 metai, yra sveikintina iniciatyva. Antra vertus, didesnis valstybinis aparatas ir daugiau reguliavimo (tradiciniai demokratų valdymo atributai) toli gražu nereiškia teigiamo poveikio ekonomikai. Be to, išlaidų didinimas ir jų kuriama nauda visuomet turi ir kitą – finansavimo pusę. Svarbus veiksnys, turėsiantis įtakos ir visai JAV ekonomikai, ir biržoje listinguojamų bendrovių finansiniams rezultatams, yra mokesčių politika. J. Bideno pergalės atveju pajamų mokesčiai reikšmingai didėtų tik uždirbantiems daugiau, negu 400.000 JAV dolerių per metus (kas sudaro 1,8% visų namų ūkių). Daug didesnį nerimą investuotojams kelia ketinimai padidinti pelno mokestį nuo 21 iki 28% ir panaikinti daugelį mokestinių lengvatų didžiosioms kompanijoms. Neigiamo poveikio biržoje listinguojamų bendrovių kitų metų pelnams įverčiai svyruoja nuo 9 iki 12%. Akcijų kainos ir pelno santykiams ir taip esant istoriškai labai aukštame lygyje, entuziazmo akcijų biržose dėl to, švelniai tariant, nepadaugėtų.

Didesnių vyriausybės išlaidų ir didesnių mokesčių kombinacija JAV viešųjų finansų būklės, palyginti su dabartine, greičiausiai pernelyg nepakeistų – SEB analitikų vertinimu, metinis JAV biudžeto deficitas J. Bidenui laimėjus, turėtų siekti apie 5% nuo BVP (tiek pat, kiek ir prieš COVID-19 pandemijos sukeltą krizę). Valstybės skolos lygiui artėjant prie 140% nuo BVP, šio ilgalaikio iššūkio kol kas, panašu, neketina imtis nė viena politinė jėga.

Kalbant apie Federalinio rezervo vykdomą pinigų politiką, didelių pokyčių irgi nenusimato. Neatmetama galimybė, kad J. Bidenas pasektų B. Obamos pavyzdžiu ir paliktų eiti pareigas dabartinį FED vadovą – J. Powellas sulaukė gerų vertinimų dėl aktyvių veiksmų FED kovojant su koronaviruso krizės padariniais. Net jei Baltųjų rūmų administracija nuspręstų jį pakeisti, žemų palūkanų normų aplinka išliks, nes skatinamasis jos poveikis ekonomikai demokratams naudingas lygiai taip pat, kaip ir respublikonams. Taigi, JAV dolerio kursą veikiausiai toliau žemyn spaus santykinai maži obligacijų pajamingumai.

Dar viena svarbi sritis, turėjusi didelę įtaką akcijų kainoms per pastaruosius ketverius metus – tarptautinė prekyba. Investuotojai tikisi, kad neapibrėžtumo ir baudžiamųjų priemonių (tokių, kaip importo tarifų didinimas) prie J. Bideno būtų mažiau, nei tapo įprasta šalį valdant. D. Trumpui. Antra vertus, tikėtis, kad Baltųjų rūmų kontrolę perėmus demokratams, neliktų protekcionizmo apraiškų, nereikėtų. J. Bideno programoje esama nemažai nuostatų, kurios labai primena D. Trumpo 2016-ųjų rinkimų kampanijos šūkius, pvz., pirmenybė Amerikoje pagamintai produkcijai vykdant valstybinius pirkimus, o kai kurias atvejais einama net toliau, kaip, pvz., siūlymas, kad prekės į JAV turėtų būti transportuojamos tik amerikietiškais laivais. Santykiai su šiuo metu JAV valdžios nemalonę užsitraukusia Kinija irgi vargu ar pagerėtų, nes kovos su nesąžiningomis prekybos praktikomis idėja tapo populiari abejose JAV politinio spektro pusėse. Taigi, tradicinė nuomonė, kad demokratų valdymas yra palankus laisvai prekybai ir į eksportą orientuotų užsienio šalių verslams, šuo atveju susiduria su svariais kontrargumentais.

J. Bideno programos nuostatų įgyvendinimas (ypač tų, kurios nesusijusios su išlaidų didinimu), jam laimėjus, nemaža dalimi priklausytų nuo to, ar demokratams pavyks perimti Senato kontrolę. Verslo nuogąstavimai dėl didesnio valstybinio aparato ir administracinės naštos didėjimo gali pasirodyti esą ne be pagrindo, ypač tuo atveju, jei į svarbiausius valstybės postus būtų paskirti stiprėjančio demokratų partijos kraštutinės kairės flango atstovai. Taigi, nežinomųjų, susijusių su J. Bideno ekonominės politikos kursu, yra pernelyg daug, kad investuotojai jau galėtų džiūgauti augančiais jo šansais laimėti lapkritį vyksiančius rinkimus.

Komentaro autorius - Eduardas Petrulis, SEB banko Rinkos tyrimų skyriaus vyr. finansų analitikas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Rinkos“
Europa – pirmą kartą nebe didžiausia rusiškos naftos pirkėja

Tanklaiviais plukdomas rekordiškai daug rusiškos naftos, o į Indiją ir Kiniją keliauja precedento neturintys...

Rinkos
2022.05.28
Meškų rinkoje šoktelėjimas, investuotojams siekiant greito pelno Premium

Pasaulio akcijų biržose – meškų rinkos šoktelėjimas, fondams persidėliojant akcijų portfelius. Kilstelėjimą...

Rinkos
2022.05.27
Lietuvoje – naujas pensijų fondų valdytojas

Lietuvos bankas (LB) bendrovei „Goindex“ suteikė pensijų kaupimo bendrovės veiklos licenciją. Bendrovė žada...

Rinkos
2022.05.27
Italijos „Eni“ sudarė susitarimą su Alžyru dėl dujų tiekimo 1

Italijos energetikos milžinė „Eni“ ketvirtadienį pasirašė supratimo memorandumą su Alžyro nacionaline naftos...

Verslo aplinka
2022.05.27
„Lords LB“ Šv. Jokūbo kvartalui – 6,5 mln. Eur obligacijų emisija su 6% palūkanomis 3

Finansų maklerio įmonė „Orion Securities“ pradėjo viešą 6,5 mln. Eur UAB „Orkela“ obligacijų emisijos dalies...

Rinkos
2022.05.27
„Klaipėdos nafta“ pajamas per metus augino 14%, bet dirbo nuostolingai

Valstybės valdoma naftos ir suskystintų gamtinių dujų (SkGD) terminalų operatorė „Klaipėdos nafta“ šių metų...

Pramonė
2022.05.27
Milijardierius S. Bankmanas-Friedas: apie kriptorinkų vertę ir ateitį Premium

„Apie du trečdalius arba tris ketvirtadalius pirmą kartą investuojančiųjų į kriptovaliutas tiesiog nori...

Laisvalaikis
2022.05.27
„INVL Asset Management“ likviduoja Rusijos nevalstybinių įmonių subfondą

Bendrovė „INVL Asset Management“ priėmė sprendimą panaikinti INVL Rusijos nevalstybinių įmonių subfondą.

Rinkos
2022.05.27
Užbaigta Lenkijos ir Slovakijos dujų jungtis

Gegužės 26-ąją baigta Lenkijos ir Slovakijos dujų perdavimo tinklų jungties statyba, skelbia Lenkijos radijas.

Verslo aplinka
2022.05.27
Rinkos svyruoja, nafta stiebiasi link 120 USD Premium

Rinkos toliau banguoja, nesulaukusios aiškesnių signalų iš JAV centrinio banko. Skambant naujienoms apie...

Rinkos
2022.05.26
„Alibaba“ pranešė apie 60% mažesnį pelną 2021 m.

Kinijos elektroninės prekybos milžinė „Alibaba“ ketvirtadienį pranešė apie 59% susitraukusį pelną praėjusiais...

Inovacijos
2022.05.26
JAV BVP pirmą ketvirtį smuko labiau nei sklebta anksčiau 1

Jungtinių Valstijų bendrasis vidaus produktas (BVP) pirmą metų ketvirtį susitraukė 1,5%, nors buvo tikėtasi...

Finansai
2022.05.26
„Broadcom“ už 61 mlrd. USD perka „VMware“

JAV lustų gamintoja „Broadcom“ ketvirtadienį paskelbė ketinanti už 61 mlrd. USD įsigyti debesijos paslaugų...

Inovacijos
2022.05.26
INVL fondas įsigijo 1.184 ha žemės bei miško Latvijoje

Į mišką ir žemę investuojantis fondas „INVL Sustainable Timberland and Farmland Fund II“ (STAFF II) per...

Rinkos
2022.05.26
Perleistas vienas didžiausių pensijų valdytojų – sandorio suma iškėlė klausimų Premium 5

Analitikai svarsto, ar ne per pigiai SEB perleido daugiau kaip 1,5 mlrd. Eur antros pakopos pensijų fondų...

Rinkos
2022.05.26
Rusijos centrinis bankas nustebino sumažindamas bazinę palūkanų normą iki 11%

Rusijos centrinis bankas ketvirtadienį neeiliniame posėdyje sumažino bazinę palūkanų normą, šalies...

Rinkos
2022.05.26
Pasaulio banko vadovas: karas Ukrainoje gali sukelti pasaulinę recesiją 1

Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis maisto ir energijos kainoms, taip pat trąšų pasiūlai gali sukelti...

Rinkos
2022.05.26
E. Muskas žada skirti 33,5 mlrd. USD „Twitter“ įsigijimui

Socialinio tinklo „Twitter“ akcijos šoktelėjo paaiškėjus, kad Elonas Muskas yra pasiruošęs skirti 33,5 mlrd.

Rinkos
2022.05.26
Kovoje su infliacija FED gali tekti pristabdyti ekonomikos augimą

JAV Federalinio rezervų banko (FED) gegužės posėdžio santrauka rodo griežtesnį nei tikėtasi centrinio banko...

Rinkos
2022.05.26
„Nvidia“ pranoko lūkesčius, bet perspėjo apie išlaidų karpymą

Grafikos procesorių gamintoja „Nvidia“ pirmąjį ketvirtį pranoko analitikų lūkesčius pagal pelno ir pajamų...

Inovacijos
2022.05.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku