Kritinis žvilgsnis į „Ignitis“ IPO. O apie valstybę kas nors pagalvojo?

Publikuota: 2020-09-30
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektorius

Šiuo metu vykstantis „Ignitis“ IPO procesas turi nemažai sąjungininkų. Tai ir bankai, vykdantys platinimą, teisininkai ir konsultantai patarinėjantys procese, investuotojai, planuojantys investuoti patrauklia kaina, žiniasklaidos priemonės, gaunančios reklamos užsakymus. Žinoma, kad visi jie formuoja tik teigiamą nuomonę apie šį procesą, nes jis jiems yra naudingas. Net ir smulkieji „ESO“ akcininkai, pradžioje kilę į kovą prieš „Ignitis“, pakėlus supirkimo kainą ir padidinus dividendus (tai kainavo nemažus pinigus įmonei) bei pažadėjus pirmenybę įsigyti akcijas per IPO, nurimo.

Pradėkime nuo to, kad asmeniškai neturiu nieko prieš IPO. Tikrai manau, kad tai svarbu Lietuvos kapitalo rinkai ir, naudojant apgalvotai ir profesionaliai, gali būti naudingas įrankis efektyvinti valstybės valdomų įmonių portfelį ir, svarbiausia, galimybė Lietuvos vartotojams šalia tarifo mokėtojų, tapti investuotojais.

Visgi, viena pusė, kurios intereso atstovavimo šiame procese trūksta, yra Lietuvos valstybė. Atrodo, kad tai turėtų būti finansų ministro darbas, tačiau, panašu, kad ambicija tapti „istorinio“ IPO krikštatėviu yra didesnė nei atsakomybė prieš piliečius, kurie suneša praktiškai visas „Ignitis“ pajamas.

Todėl noriu pasižiūrėti į šį IPO iš Lietuvos valstybės, o tai reiškia iš visų mūsų, vertės perspektyvos.

Kas yra parduodama. „Ignitis“ vadovai sako, kad jie siūlo investuotojams reguliuojamo monopolinio verslo stabilumą ir „tarptautinės žalios plėtros“ perspektyvą. Na, pastaroji perspektyva yra daugiau PR‘inis šūkis, nes, kaip ir nurodyta IPO prospekte, 8,5 iš 10 eurų „Ignitis“ uždirba Lietuvoje, iš Lietuvos vartotojų sumokėto tarifo:7 eurai ateina iš elektros ir dujų skirtomojo tinklo tarifo, 1 euras iš sisteminių paslaugų tarifo, 0,25 eurai iš tiekimo tarifų, dar dalis uždarbio susiję su kitais paramos tarifais. Taip, įmonė deklaruoja ambicingus plėtros planus, bet už ateityje planuojamą pelną šiandien niekas pinigų nemoka. Atvirkščiai – visi nori saugiai uždirbti, todėl tikisi, kad akcijų kaina bus su nuolaida, kuri garantuotų solidžią grąžą net ir nevykstant plėtrai.

Kam reikia IPO. Sprendimas daryti IPO buvo priimtas remiantis Finansų ministerijos sudarytos darbo grupės slapta analize. Tačiau nebuvo atlikta analizė, kuri vertintų visą valstybės valdomą portfelį, kitus potencialius IPO, veiklų atskyrimą ir grupavimą, ir kitus sprendimus siekiant didesnės pardavimo kainos, t.y. daugiau vertės valstybei. Jau nekalbant apie tai, kad procese nebuvo viešos diskusijos, įtraukiančios visas suinteresuotas šalis. Tikėtina, kad ir didžioji dalis Seimo narių apie šį projektą nelabai ką žino.

Pagrindinis argumentas, kad IPO reikia dėl to, kad būtų pinigų investicijoms, yra mažų mažiausiai silpnas, nes daugiau nei 85% „Ignitis” pajamų ateina iš įvairių tarifų, įskaitant 70% iš tinklų tarifo, kuris nustatomas atsižvelgiant į investicijų poreikį. Monopolinę veiklą ir atsiperkančius projektus be vargo galima finansuoti skolintomis lėšomis, dirbant su bankais, leidžiant obligacijas, mažinant dividendus ar didinant valstybės investiciją. „Ignitis“ 100% akcijų priklauso valstybei, kuri laiduoja už įmonę, ir dėl to įmonės kredito reitingas tiesiogiai susietas su Lietuvos. Taigi, jeigu sakoma, kad IPO pajamos bus skirtos investicijoms, kurios svarbios Lietuvai, tuomet pigesnis kelias būtų valstybei pasiskolinti (o gal tiesiog dalį DNR plano „pinigų lietaus“ lėšų skirti investicijai į „Ignitis“). Tuomet šie pinigai kainuotų praktiškai nulines palūkanas, tuo tarpu IPO atveju, jie kainuos ženkliai daugiau – apie 10%.

Kaina. Nustatytas kainos rėžis, net ir geriausiu scenarijumi, neleis pasiekti finansų ministro viešai iškelto tikslo gauti 10-12 EBITDA daugiklį. Esant maksimaliai rėžio kainai, daugiklis nesieks 10, vertinant koreguotą įmonės 2019 metų EBITDA. Pastaraisiais metais įmonė nepasiekė netgi valstybės jai keliamo grąžos tikslo, taigi, galvojant apie tikrąją vertę, reikia vertinti ne 2019 metų, o 2020/2021 prognozuojamos EBITDA vidurkį. Tokiu atveju parduodant būtų gautas 7,5-8,5 EBITDA daugiklis.

Be to, vertinant suplanuotas investicijas į tinklą ir jau įgyvendinamus projektus (tokius kaip kogeneracinės jėgainės Kaune ir Vilniuje), jau 2022 metais EBITDA bus iki 30% didesnė nei 2019, o tai reiškia, kad realiai dabar akcijos parduodamos už maždaug 7 EBITDA daugiklį. Panašu, kad IPO daromas 1-2 metais per anksti. Verta paminėti, kad panašių Europos energetikos įmonių akcijomis prekiaujama su 11-12 EBITDA daugikliu. Taigi, vertinant valstybės naudą, geras rezultatas būtų už 27,8% akcijų gauti ne iki 580 mln. eurų, o iki 850 mln. eurų.

Mažmeniniai investuotojai. Kuo didesnio kiekio akcijų pardavimas už palankią kainą Lietuvos gyventojams būtų vienintelis pagrįstas šio IPO argumentas. Įmonė pritrauktų lėšų, o Lietuvos piliečiai, kurie suneša jos pajamas per tarifą, taptų „Ignitis“ akcininkais ir gautų grąžą. Visgi, „Ignitis“ sprendimas mažmeniniams investuotojams – Lietuvos piliečiams – garantuoti tik po 100 akcijų (įsipareigojant jas nupirkti maksimalia rėžio kaina) parodo, kad prioritetas teikiamas užsienio instituciniams investuotojams.

Tikslas turėtų būti kuo daugiau tarifo mokėtojų padaryti investuotojais. Iš tiesų, „Ignitis“ akcijų paketas už patrauklią kainą būtų daug geriau nei rinkiminės 200 eurų išmokos. Tai galėtų būti pritaikyta ir kitų valstybės įmonių IPO, o Lietuvos kapitalo rinkos aktyvumas, į ją įsiliejus būriui mažmeninių investuotojų, ženkliai išaugtų.

Išvada. Jeigu trumpai, „Ignitis“ IPO procese parduodamas monopolinis pelnas, kurį Lietuvos vartotojai suneša per tarifą. Šis IPO nėra būtinas ir jis daromas neatlikus strateginio vertinimo ir netinkamu metu, o kaina yra naudinga pirkėjams (instituciniams investuotojams), o ne pardavėjui (valstybei). Prioritetas nėra skiriamas Lietuvos mažmeniniams investuotojams, nors būtent jie ir turėtų būti pirmieji naudos gavėjai. Deja, bet visas šis asmeninėmis ambicijomis paremtas skubotas, brangus ir nevisiškai skaidrus IPO projektas, kurio tikslas yra „spėti iki rinkimų“, dar kartą iliustruoja kaip lengva žaisti ne savo pinigais (ypač kai jie yra valstybės, t.y. mūsų visų), ir pigiai parduodant (IPO), brangiai pirkti (įsigyjami žaliosios energetikos projektai).

Komentaro autorius - Dalius Misiūnas, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektorius

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Pandemijos paūmėjimas smukdo akcijų indeksus, „Ignitis grupė“ neapsiėjo nė dienos be stabilizuotojo pagalbos Premium

Pirmadienį pasaulio akcijų biržose prasidėjo akcijų išsipardavimas, daugiau jėgos įgavęs antroje dienos...

Rinkos
2020.10.26
Kinijos milžinė „Ant Group“ planuoja rekordinį IPO ir ketina surinkti 34 mlrd. USD

Kinijos elektroninės prekybos milžinės „Alibaba“ finansinė grupė „Ant Group“ pirmadienį pranešė ketinanti...

Rinkos
2020.10.26
„Bayer“ planuoja įsigyti JAV biotechnologijų įmonę „AskBio“ už 4 mlrd. USD

Vokietijos farmacijos milžinė „Bayer“ pirmadienį pranešė planuojanti įsigyti JAV biotechnologijų įmonę...

Rinkos
2020.10.26
„Maxima LT“ pardavė keturias savo saugos įmones

„Maxima LT“ trims bendrovėms pardavė keturias savo valdytas antrines saugos įmones.

Paslaugos
2020.10.26
Lietuvos Vyriausybė daugiau kaip 11 metų pasiskolino už 0,197%

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 11 metų ir 4 mėnesiams pasiskolino 30 mln. Eur už vidutines 0,197%...

Rinkos
2020.10.26
Lukas investuoja: grįžtu prie nepelnytai pamirštos investicijos Premium 2

Furoras dėl „Ignitis grupės“ IPO, amerikietiškos „svajonės“ paieškos, svarstymai apie būsimą griūtį rinkose...

Lukas investuoja
2020.10.26
Sėkmės nesulaukęs platinimas siunčia įspėjimo ženklus „Eikai“ ir „Capitalicai“ Premium 5

Pasaulio biržose penktadienį buvo vyravo teigiamos nuotaikos, kurių priešakyje – bankų akcijos. Vietinėje...

Rinkos
2020.10.23
Kinijos finansų ir technologijų milžinė „Lufax“ planuoja IPO JAV 1

Viena didžiausių Kinijos finansų ir technologijų bendrovių „Lufax Holding“ planuoja surengti pradinį viešą...

Rinkos
2020.10.23
„Baltic Horizon Fund“ 20 mln. Eur nepasiekė, pritraukė 7,2 mln. Eur 4

NT fondas „Baltic Horizon Fund“ per papildomą viešą platinimą (SPO) teišplatino 6,248 mln. vienetų ir...

Rinkos
2020.10.23
Ekonominis aktyvumas euro zonoje vėl silpnėja

Po kelių mėnesių pagyvėjimo verslo aktyvumas euro zonoje vėl silpnėja, parodė naujausi PMI duomenys už spalio...

Rinkos
2020.10.23
Verslininko asmeninė kišenė: kodėl EWA vadovas neinvestuoja į „Teslą“ ir nešė kudašių nuo „Ignitis“ Premium 4

Danas Šidlauskas, žemės ūkio technika prekiaujančios bendrovės „East West Agro“ (EWA) vykdantysis...

Mano pinigai
2020.10.23
„Barclays“ pranoko lūkesčius, akcijos šoktelėjo 6%

Trečiąjį ketvirtį Jungtinės Karalystės banko rezultatus gerino šoktelėjusios pajamos iš prekybinės veiklos,...

Rinkos
2020.10.23
„Ignitis grupės“ IPO užkulisiai: kritinė masė investuotojų nesutiko nusileisti žemiau 5% Premium 14

Dėl vietos kapitalo rinkos neišsivystymo Lietuvai užtrauktas „frontier“ rinkos statusas, investuotojų...

Rinkos
2020.10.23
„TF Bank“ paskolų portfelis Lietuvoje augo beveik du kartus 1

Vartojimo paskolų banko „TF Bank“ paskolų portfelis Lietuvoje per tris šių metų ketvirčius augo beveik du...

Rinkos
2020.10.22
Investuotojai biržose dar neatranda krypties Premium 1

Pagrindiniai pasaulio akcijų indeksai ketvirtadienį svyravo tarp teigiamų ir neigiamų pokyčio reikšmių,...

Rinkos
2020.10.22
„Tesla“ pelnas praėjusį ketvirtį išaugo dvigubai, augant automobilių pristatymui 3

„Tesla“ pranešė, kad praėjusio ketvirčio pelnas išaugo daugiau nei dvigubai, o bendrovė prognozuoja, kad...

Rinkos
2020.10.22
„Capitalica“ biurų Rygoje plėtrai siekia pritraukti dar 8 mln. mln. Eur

Investicijų bendrovė „Capitalica Asset Management“ platins iki 8 mln. mln. Eur dydžio viešą įmonės...

Statyba ir NT
2020.10.22
SEB grupės pelnas Lietuvoje krito 21% 9

Per devynis šių metų mėnesius SEB banko grupės Lietuvoje pelnas siekė 69,3 mln. Eur ir buvo 21% mažesnis, nei...

Rinkos
2020.10.22
Investuoti į meną šiuo metu apsimoka net ir neturintiems milijonų Premium 2

Investuojančių į meną palyginti nėra daug, o smulkiųjų investuotojų dėmesio ir pinigų ši sritis apskritai...

Mano pinigai
2020.10.22
Obligacijų rinkose – istorinis ES debiutas

Pirmą kartą kapitalo rinkose platindama socialines obligacijas ES sulaukė rekordinės paklausos.

Rinkos
2020.10.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus