Istorinis IPO – „galvojantiems savo galva“

Publikuota: 2020-09-25
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Nuo senų laikų „Verslo žinių“ šūkis yra „galvojantiems savo galva“. Jis dabar kaip niekada aktualus.

Šiuo metu vyksta Lietuvos Vyriausybės kontroliuojamos energetikos bendrovės „Ignitis grupės“ pirminis viešas akcijų siūlymas (IPO). Akcijų siūloma regiono mažmeniniams investuotojams ir pasaulio instituciniams.

Jeigu procesas būsiąs sėkmingas, 27,8% akcijų išplatinusi grupė pritrauks iki 585,2 mln. Eur. Sėkmės atveju po istorinio IPO turėtume daugiau kaip 2 mlrd. Eur kapitalizacijos biržoje kotiruojamą Lietuvos energetikos įmonę.

Šis IPO yra reta proga vietinės neišsivysčiusios kapitalo rinkos kemsynuose investuoti ir eiliniams Lietuvos gyventojams, kurių dauguma kaip investiciją tepripažįsta indėlius, su paskola nusipirktą butą nuomai, gal dar aukso gabalėlį.

Tokio emitento vietinis kapitalo užutėkis dar nebus matęs. Pritraukti į vieną kasą lėšų, kurios prilygsta daugiau kaip 1% šalies BVP, yra sunkus ir milžiniškas procesas, kurio metu didžiulės finansininkų ir teisininkų komandos sužiūri, kad, prieš išstojant prieš investuotojus su pasiūlymu, neliktų palaidų galų, pavyzdžiui, kad prieš pajudėjusį IPO tanką staiga neišdygtų koks nors teistis nusprendęs asmuo, pavyzdžiui, verslininkas ir investuotojas Vidmantas Martikonis (atskira tvarka apie tai paskui) – kaip tas drąsus protestuotojas Tiananmeno aikštėje, atvira krūtine stojęs prieš komunistinio režimo tanką. Na, žinote, tą legendinę nuotrauką. Dovanokit už lyrinį pasažą apie šį protestuotoją – heroizmo nedaug ten, kur pinigai.

Taigi, grįžtant prie žemiškesnių dalykų, teisininkai su finansininkais prieš IPO kruopščiai sužiūrėjo, kad neliktų galų. Pradėjus IPO, jau pasaulinio lygio investiciniai bankininkai varstė stambių institucinių investuotojų duris. IPO jau pasiekė tokį mastą, kad ir mūsų kapitalo rinkos pasiūlymas galėtų sudominti pasaulinius žaidėjus.

Maža to, tai gali būti bene pirmas kartas, kai aplenksime estus, kurie su savo energetikos grupės „Eesti Energia“ padalinio „Enefit Green“ IPO gali likti užnugaryje.  

Kaip sakoma „the stakes are high“ – lūkesčiai, statymai ir pastangos yra didelės tokio masto procesuose.

Kai toks didelis siūlymas investuotojams, jau sulaukęs nemažo institucinių investuotojų susidomėjimo, jų paklausos gal net ir visiškai užtektų, nereikia nė tų eilinių žmonių su keliais šimtais ar tūkstančiais eurų. Tačiau Finansų ministerija ėmėsi papildomų pastangų ir pasiūlė dalyvauti mažmeniniams investuotojams, šie gal gaus bent po 100 akcijų.

Palikime už visus protingesnius Volstrito ryklius sau, mums įdomesnė plačioji smulkių ir nepatyrusių investuotojų bendruomenė, kuriai ir bandome padėti susigaudyti šiame milžiniškame informacijos apie IPO procesą sraute.

O ten, kur „the stakes are high“, tai ir atitinkamos pastangos metamos darbui su opinija.

Netikėtai teigiamai apie pasiūlymą investuotojams prakalbo ir vienas didžiausių kovotojų, besiteisusių su „Ignitis grupe“ dėl ESO ir „Ignitis gamybos“ akcijų išpirkimo. Praėjus kelioms valandoms po VŽ paskelbto interviu paaiškėjo, kad „Ignitis grupė“ sudarė taikos susitarimą su savo kontroliuojamos bendrovės „Ignitis gamyba“ smulkiuoju akcininku V. Martikoniu.

VŽ kreipėsi išaiškinimo į Lietuvos banką dėl prieš sudarant taikos sutartį interviu VŽ pateiktų pasisakymų – ar šiuose veiksmuose nėra manipuliavimo rinka požymių.

„Svarbūs du aspektai. Pirmasis – AB „Ignitis grupės“ akcijomis dar neprekiaujama reguliuojamoje rinkoje, tačiau Piktnaudžiavimo rinka reglamentas dėl informacijos paskelbimo taikomas jau tada, kai pateikiama paraiška įtraukti vertybinius popierius į biržą. Tad prievolę atskleisti informaciją bendrovė jau turi, tuo labiau, kad jos obligacijos jau įtrauktos į prekybos sąrašus, – VŽ atsakė Vaidas Cibas, Lietuvos banko Reguliuojamos rinkos priežiūros skyriaus vadovas. – Antrasis – bendrovė, nors ir pavėluotai, sureagavo į interviu. Šiame epizode manipuliavimo rinka požymių neįžvelgtume, tačiau klausimas, ar nebuvo pavėluotai pranešta apie esminį įvykį.“

Taigi, vieno šaltinio, kuris galėtų padėti smulkiesiems investuotojams susigaudyti dėl „Ignitis grupės“ pasiūlymo, jau nebeturime. Teks kliautis kuo nors kitu.

O ką nors kita rasti sunku. Dauguma „Verslo žinių“ kalbintų patyrusių ekspertų vengia, negali arba nežino, kaip kritiškai įvertinti šį IPO. Kaip ir vietos kapitalo rinka, taip ir finansų specialistų ratelis Lietuvoje mažas. Visi vieni kitus pažįsta ir kritiškais pasisakymais pereiti skersai kelio niekam nenori.

Lygiagrečiai „Ignitis grupės“ CEO socialiniuose tinkluose dalijasi pranešimais apie tai, kaip jau trečią IPO dieną investuotojų paraiškų buvo užtektinai visai pasiūlai padengti. Tokie veiksmai siunčia rinkai signalą. Mažmeniniams – kad paklausa akcijoms yra, instituciniams – irgi svarbus paraginimas paraiškose nurodyti aukštesnę kainą, nes liksi negavęs akcijų.

Taigi, tuo aktualesnis išlieka priesakas „galvojantiems savo galva“.  

Svarstant apie investicijos atlikimą, žmogui reikia įsivertinti rizikos ir grąžos santykį.

Apie potencialią grąžą šiomis dienomis visi jau spėjo užtektinai išgirsti – dividendai, kad ir vidutiniški, ir dar ant viršaus žaliųjų investicijų į malūnėlius potencialas. Su šiais argumentais sunku nesutikti – ES yra stipriai paėmusi žaliąjį kursą ir „Ignitis grupė“ tinkamai naudojasi proga. Telieka palinkėti sėkmės šiame kelyje.

Pereikime prie rizikų, nuo kurių šiaip ir reiktų pradėti.

Per interneto seminarą investuotojams „Ignitis grupės“ vadovybė nedaugžodžiavo apie valstybės, kuriai po IPO vis dar priklausys 72,2% akcijų kontrolė, įtaką dividendų politikai. Per seminarą tikinta, kad valstybė nedaro įtakos strateginiams sprendimams įmonėje, o atnaujinta dividendų politika, skelbianti apie 3% kasmet vis augsiančius dividendus, jau yra patvirtinta, investuotojai turi aiškumą. Atskaitos taškas yra patvirtinti 85 mln. Eur dividendai už praėjusius metus, kurie indikuoja 4–5% pajamingumą.

Ar tai yra užtektina grąža už prisiimamą politinę riziką?

O ši yra. Lietuvos energetikos sektorius įvairių pertvarkų – jungimo, skaidymo, jungimo, skaidymo, statymo elektrinės, nestatymo – dažnumu gali rungtis tik su antros pakopos pensijų sistema. Pats V. Martikonis dar minėjo, kad politinė rizika buvo viena priežasčių, kodėl energetikos sektoriaus akcijos buvo tokios pigios.

Ant nosies rinkimai. Kaip pažiūrės nauji valdantieji į biržoje jau viena koja esančią grupę ir jos dividendų politiką, esamą vadovybę?  

Prisiminkime ginčus dėl ESO ir „Ignitis gamybos“ akcijų išpirkimo. Investuotojams tik per ginčus ir teismus su „Ignitis grupe“ pavyko išsimušti didesnę ESO ir „Ignitis gamybos“ akcijų supirkimo kainą. Tai atlikusi grupė dabar keliauja siūlyti akcijų tarptautiniams investuotojams. Na, gal jie šią riziką įsivertino. O vietinė bendruomenė šią istoriją puikiai žino. Tai tik primename.

O kur dar globalesnio masto rizikos? Su IPO išeita tuo metu, kai pasaulinis akcijų ralis prarado pagreitį ir jau buksuoja. Tai paskutinės palankios minutės įsiūlyti akcijų investuotojams. Bet ar tai paskutinės geros minutės investuoti?

Taip, tiesa, vadinamojo „utility“ sektoriaus bendrovės yra vienos stabiliausių per akcijų rinkų sukrėtimus. „Ignitis grupė“ gali būti tik iš dalies laikoma saugumo užuovėja. Šiuo atveju klausimas investuotojui – jeigu prasidės masinis išsipardavimas rinkose, ar pajėgsiu susitvardyti ir likti su šiomis akcijomis, kai aplinkui siaus neramumai.

Nesupraskite klaidingai – VŽ nuomone, „Ignitis grupės“ IPO yra seniai lauktas ir reikalingas įvykis, kai valstybė suteikia progą savo šalies piliečiams investuoti ir investuoti į savo šalies ekonomiką. Tai yra žingsnis teigiama linkme.

Mes tik jaučiame pareigą įspėti apie rizikas. Jas įsivertinti teks patiems, „galvojant savo galva“, kaip ir visada.

Tik neklauskite patarimo, ar pirkti šių akcijų, pačių platintojų.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
VU fondas laukia palankių apsipirkimo progų, neria į privatų kapitalą Premium

Pirmasis Lietuvoje neliečiamojo kapitalo universitetinis fondas po truputį uždirbinėja grąžą, planuoja naujas...

Rinkos
05:45
„Ignitis“ jau atpigusi 11,55% nuo IPO, pasaulio biržos bando atsitiesti Premium 8

Baltijos biržos debiutantės „Ignitis grupės“ akcijos jau nebekainuoja 20 Eur, pirkėjų gretose nelikus...

Rinkos
2020.10.29
ECB nepakeitė palūkanų 2

Kaip ir tikėtasi, Europos centrinis bankas (ECB) ketvirtadienį nepakeitė palūkanų. Tačiau įspėja dėl...

Rinkos
2020.10.29
„BaltCap“ partneris S. Gustainis: regione dar yra nearti konsolidavimo dirvonai Premium 12

Lietuvoje ir regione tebeišlieka neišnaudotas verslų konsolidavimo potencialas, atveriantis kelią į didesnius...

Rinkos
2020.10.29
Istorinis prabangos sandoris bus: LVMH pigiau įsigis „Tiffany“

Prancūzijos prabangos prekių grupė LVMH sutiko įsigyti JAV juvelyrikę „Tiffany“ už kiek mažesnę kainą,...

Rinkos
2020.10.29
„Valmieras stikla škiedra“ daugumos akcininkai parduoda akcijas alternatyvių investicijų fondui

Sunkumus išgyvenančios Latvijos stiklo pramonės bendrovės „Valmieras stikla škiedra“ daugumos akcininkai...

Rinkos
2020.10.29
„Eika Real Estate Fund“ investuoja 6,3 mln. Eur į DHL terminalą Vilniaus oro uoste

Investicijų bendrovės „Eika Asset Manegement“ įmonė į UAB „DHL Lietuva“ siuntų terminalo plėtrą Vilniaus oro...

Statyba ir NT
2020.10.29
Smuko aukso paklausa, centriniai bankai pirmąkart per dešimtmetį pardavinėjo auksą

Trečiąjį šių metų ketvirtį pasaulinė aukso paklausa, palyginti su laikotarpiu prieš metus, smuko 19%,...

Rinkos
2020.10.29
Paaiškino, kodėl Lietuva krizės įkarštyje skolinasi su nulinėmis palūkanomis  Premium

Skolos lygis per pandemiją Lietuvoje pašoko tiek pat, kiek per 2009 m. krizę, tačiau Europos centrinio banko...

Finansai
2020.10.29
„Standard & Poor’s“ pablogino „Maxima grupės“ reitingo perspektyvą

Reitingų agentūra „Standard & Poor’s“ po „Maxima grupės“ veiklos ir rezultatų įvertinimo paliko obligacijų...

Rinkos
2020.10.28
Ūmėjanti pandemija sėja baimę akcijų biržose, nafta pinga 5% Premium

Neigiama savaitės pradžia trečiadienį pasaulio biržose peraugo į visuotinį išsipardavimą, investuotojams...

Rinkos
2020.10.28
Lenkijos PGNiG pretenduoja į Suomijos „Fortum“ aktyvus Lenkijoje ir Baltijos šalyse

Lenkijos valstybės kontroliuojamos „Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo“ (PGNiG) vadovaujamas...

Rinkos
2020.10.28
Didžiausias Vokietijos bankas vėl pelningas, viršijo lūkesčius

Trečiąjį šių metų ketvirtį „Deutsche Bank“ uždirbo 182 mln. Eur grynojo pelno bei sugebėjo pranokti rinkos...

Rinkos
2020.10.28
NT įmonių pasiūlymuose investuotojams pasigenda patrauklumo Premium 8

Lietuvoje vienu metu vyksta net du į plačiąją investuotojų auditoriją nukreipti obligacijų platinimai,...

Rinkos
2020.10.28
Ko tikėtis finansų rinkose po JAV prezidento rinkimų atomazgos?

Iki JAV prezidento rinkimų lapkričio 3 d. likus vos kelioms dienoms, investuotojai nerimastingai laukia jų...

Rinkos
2020.10.27
Neigiamos nuotaikos biržose tęsiasi, M. Mobiusas įspėja dėl dvigubos viršūnės Premium

Akcijos antradienį pigo antrą sesiją iš eilės, investuotojams nerimaujant dėl pandemijos antrosios bangos...

Rinkos
2020.10.27
Euro zonos bankai griežtina paskolų išdavimo reikalavimus 1

Euro zonos bankai trečiąjį ketvirtį sugriežtino paskolų išdavimo reikalavimus, parodė antradienį paskelbti...

Finansai
2020.10.27
EIB paskolos Lietuvai palūkanas sumažino iki nulio 1

Europos investicijų bankas (EIB) nuo 3,24% iki nulio sumažino Lietuvai prieš dešimtmetį suteiktos 340 mln.

Rinkos
2020.10.27
„Santander“ bankas pranoko lūkesčius

Ispanijos bankininkystės gigantas „Banco Santander“ atsigavo po rekordinių nuostolių antrą ketvirtį ir trečią...

Rinkos
2020.10.27
Didžiausias Europos bankas pranoko lūkesčius

JK banko HSBC pelnas trečią ketvirtį buvo 36% mažesnis, nei prieš metus, tačiau pranoko analitikų lūkesčius,...

Rinkos
2020.10.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus