„Ignitis grupė“ apsisprendė išsaugoti privilegiją „tylintiems“ investuotojams

Publikuota: 2020-08-06
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvos energetikos milžinė „Ignitis grupė“, dar antradienį grasinusi naikinti dalyvavimo jos rengiamame viešame akcijų siūlyme (angl. initial public offering, IPO) privilegiją visiems smulkiesiems ESO ir „Ignitis gamybos“ akcininkams, informavo, kad to nedarys.

Atnaujinta Lietuvos banko komentaru – naujas trečias skyrius

„Ignitis grupė“ per „Nasdaq Vilniaus“ biržą informavo rugpjūčio 5 d. nusprendusi, kad smulkiesiems antrinių bendrovių „Ignitis gamyba“ ir ESO akcininkams, kurie laikosi 2020 m. kovo 17 d. taikos susitarimo, išsaugos privilegiją įsigyti „Ignitis grupės“ akcijų IPO metu.

„Bendrovės nuomone, dėl vieno „Ignitis gamybos“ akcininko veiksmų neturėtų nukentėti visi smulkieji akcininkai, kurie laikosi susitarimo“, – teigiama įmonės išplatintame pranešime.

Dovana tiems, kurie „tylės“

Teigiama, kad dalyvavimo IPO privilegija bus išsaugota tiems „Ignitis gamybos“ ir ESO akcininkams, kurie neskundžia ir nedalyvauja byloje, kurios ginčo objektas būtų susijęs su ESO ar „Ignitis gamybos“ privalomu akcijų pardavimu, arba „Ignitis grupės“ IPO, arba dividendų ESO ir „Ignitis gamybos“ akcininkams skyrimu, arba ESO ir „Ignitis gamyba“ privalomo akcijų pardavimo kaina.

Privilegija priklausys tiems, kurie susitarimo pasirašymo dieną (2020 m. kovo 17 d.) buvo ESO ir „Ignitis gamybos“ akcininkai ir oficialių siūlymų metu pardavė ESO ar „Ignitis gamybos“ akcijas „Ignitis grupei“.

Nustatyta, kad šie privilegiją turintys investuotojai per IPO galės įsigyti „Ignitis grupės“ akcijų už sumą, kuri yra lygi akcininko turėtam akcijų kiekiui, padaugintam iš 0,880 Eur vienos akcijos kainos (ESO atveju) arba 0,640 Eur vienos akcijos kainos („Ignitis gamybos“ atveju), pridedant šiemet už 2019 m. išmokėtų dividendų sumą, proporcingą akcininko turėtų akcijų skaičiui.

Asociacija sveikina

Investuotojų asociacija teigia, kad teigiamai vertina „Ignitis grupės“ sprendimą nebausti visų ESO ir „Ignitis gamybos“ savanoriško akcijų supirkimo dalyvių.

„Džiaugiamės „Ignitis grupės“ sprendimu, kuris paremtas bendražmogiškais principais. Pagal sudarytą taikos sutartį, grupė turėjo pilną teisę ir galėjo nubausti visus smulkiuosius investuotojus, atšaukiant pirmumo teisę dalyvauti IPO, tačiau to nepadarė“, – atsiųstame komentare sako Sigita Pranckėnaitė, Investuotojų asociacijos valdybos narė.

Vertina neutraliai

Vaidas Cibas, Lietuvos banko Reguliuojamos rinkos priežiūros skyriaus vadovas, komentuoja, kad „Ignitis grupė“ turėjo teisę panaikinti galimybę visiems smulkiesiems akcininkams geresnėmis sąlygomis dalyvauti „Ignitis grupės“ IPO.

„Tačiau, kaip matome, šia teise „Ignitis grupė“ nepasinaudojo ir nusprendė, kad dėl vieno „Ignitis gamybos“ akcininko veiksmų neturėtų nukentėti visi smulkieji akcininkai, kurie laikosi susitarimo. Tiek šį, tiek galėjusį būti griežtesnį „Ignitis grupės“ sprendimą mes vertintame neutraliai, nes jis teisėtas ir įgyvendinamas pagal iš anksto pasiektą susitarimą ir nustatytas sąlygas“, – sako V. Cibas.

Susitarimas sudarytas kovą

„Ignitis grupė“ ir smulkiųjų akcininkų interesus ginanti Investuotojų asociacija 2020 m. kovo 17 d. pasirašė taikos susitarimą, kad savanoriškame ESO ir „Ignitis gamybos“ akcijų supirkime sudalyvavę investuotojai turės teisę iš anksto nustatytomis sąlygomis sudalyvauti „Ignitis grupės“ IPO.

Viena iš susitarimo su Investuotojų asociacija sąlygų buvo ta, kad susitarimas neteks galios, jei teisme bus iškelta bet kokia byla, kurios ginčo objektas būtų susijęs su ESO ar „Ignitis gamybos“ privalomo akcijų pardavimo kaina ar sprendimais dėl kainos ginčijimo.

„Ignitis grupė“ antrinių įmonių ESO ir „Ignitis gamybos“ akcijų supirkimą ir šių įmonių delistingavimą iš biržos organizavo dėl to, kad siekia pati surengti IPO ir ateiti į biržą, o jos pačios ir antrinių įmonių listingavimas esą būtų neprasmingas.

V. Martikonio ieškinys

Tačiau šią savaitę paaiškėjo, kad „Ignitis grupė“ sulaukė smulkiojo antrinės įmonės „Ignitis gamyba“ akcininko Vidmanto Martikonio ieškinio, kuriuo reikalauja nustatyti teisingą išperkamos vienos paprastosios vardinės „Ignitis gamybos“ akcijos kainą, kurią turi sumokėti bendrovė V. Martikoniui už iš jo išperkamas „Ignitis gamybos“ akcijas.

Taip pat reikalaujama skirti ekspertizę teisingai „Ignitis gamybos“ akcijos kainai nustatyti.

„Ignitis grupė“ iš karto pareiškė, kad šis ieškinys neturės įtakos „Ignitis gamybos“ ir ESO akcijų išbraukimo iš „Nasdaq Vilniaus“ biržai procesui, kuris baigėsi 2020 m. liepos 1 d., bei tebevykstančiam privalomam „Ignitis gamybos“ ir ESO akcijų pardavimui ar bendrovės pasiruošimui IPO.

Tačiau buvo teigiama, kad dėl gauto V. Martikonio ieškinio bendrovė esą turės iš naujo įvertinti, ar galės smulkiesiems ESO ir „Ignitis gamybos“ akcininkams, pardavusiems savo akcijas bendrovei oficialaus siūlymo metu, taikyti pirmumo teisę įsigyti „Ignitis grupės“ akcijų pirminio viešo siūlymo metu.

V. Martikonis VŽ sakė, kad „Ignitis grupės“ pagrasinimas, jog dėl jo ieškinio įmonė gali nebesuteikti pirmumo teisės savanoriškame ESO ir „Ignitis gamybos“ akcijų supirkime sudalyvavusiems investuotojams dalyvauti IPO yra „keistas visų nubaudimas ir grupinės atsakomybės reikalavimas“.

„Man tai primena tarybinę armiją, kur dėl vieno kareivio baudžiamas visas batalionas liepiant daryti atsispaudimus. Neturėtų valstybės valdoma įmonė užsiiminėti tokiais grasinimais“, – sako V. Martikonis.

Jis teigia ieškinį „Ignitis grupei“ pateikęs taip ir nesulaukęs informacijos, po kiek per IPO bus parduodamos „Ignitis grupės“ akcijos. Šią informaciją esą būtina žinoti dar iki ESO ir „Ignitis gamybos“ akcijų perėmimo privaloma tvarka.

„Aš per savanorišką supirkimą pardaviau turėtas ESO akcijas, o „Ignitis gamybos“ pasilikau. Supraskite mane, jei aš iki rugpjūčio 17 d., kai bus privalomai išpirktos likusios „Ignitis gamybos“ akcijos, nieko nedaryčiau, teisiškai prarasčiau galimybę kreiptis dėl teisingos kainos nustatymo. Jei aš nematau, už kokią kainą jie IPO darys, aš privalau turėti teisinę galimybę ginčui“, – sako V. Martikonis.

Jis sako, kad jei „Ignitis grupės“ akcijas per IPO ruošiamasi pardavinėti po 2 Eur, kaina būtų „smarkiai išpūsta“ ir „akivaizdus sukčiavimas“ smulkiųjų akcininkų atžvilgiu, nes grupė tiek nėra verta.

„Jei bus 80 ar 90 centų už akciją kaina, tada viskas normalu, aš ieškinį gal ir atsiimsiu. Aš akcijas, aišku, vertinu žymiai brangiau, bet jei jie IPO leis ir akcijas mums parduos už tokią minimalią kainą, tai koks man skirtumas (bylinėtis – VŽ)“, – sako V. Martikonis.

„Ignitis grupės“ IPO gali tapti didžiausiu kada nors vykusiu IPO Baltijos kapitalo rinkos istorijoje, o pati įmonė, specialistų vertinimu, įvertinta apie 2 mlrd. Eur.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Investuotojai vis neranda savyje optimizmo Premium

Nuosmukiu pradėta savaitė akcijų biržose tęsiasi blaškymusi, kurį lemia netikrumas dėl pasaulio ekonomikos...

Rinkos
18:53
Kokį signalą siunčia apie „Ignitis grupės“ IPO nutekėjusi informacija Premium 5

Tebevykstant „Ignitis grupės“ viešam akcijų platinimui (IPO) tik siauram investuotojų ratui...

Rinkos
15:26
„Alibaba“ finansinis padalinys planuoja rekordinį IPO Honkongo ir Šanchajaus biržose

Kinijos elektroninės prekybos milžinės „Alibaba“ finansinių paslaugų padalinys planuoja didžiausią pradinį...

Rinkos
13:27
„Fitek“ valdanti Belgijos grupė debiutuoja akcijų biržoje

Baltijos šalyse veikiančią automatizuotų sąskaitų valdymo paslaugų grupę „Fitek“ valdanti finansinių...

Paslaugos
12:53
„Robinhood“ vertas 11,7 mlrd. USD

Bekomisės prekybos platforma „Robinhood“ iš privataus kapitalo investuotojų pritraukė 660 mln. USD, po...

Rinkos
2020.09.23
Biržose nuotaikos bando taisytis, auksas nebekainuoja 1.900 USD Premium

Savaitės viduryje pasaulio akcijos tebebandė atsigauti nuo pirmadieninio indeksų nuosmukio ir kilti į viršų.

Rinkos
2020.09.23
„Paysera“ pradeda prekybą auksu 4

Lietuvos elektroninių pinigų įstaiga „Paysera LT“ pradeda prekybą auksu. Skirtingai nei kitos „fintech“...

Technologijos
2020.09.23
„Ignitis grupė“ taikiai susitarė su „Ignitis gamybos“ smulkiuoju akcininku V. Martikoniu

Valstybės valdoma energetikos grupė „Ignitis grupė“ sudarė taikos susitarimą su antrinės įmonės „Ignitis...

Rinkos
2020.09.23
Kaip skamba „Ignitis grupės“ „equity story“ smulkiesiems investuotojams Premium

Didžiausią šalyje pirminį viešą akcijų siūlymą (IPO) įgyvendinanti valstybės kontroliuojama „Ignitis grupė“...

Rinkos
2020.09.23
E. Musko „Akumuliatorių diena“ nenudžiugino 19

„Tesla“ antradienį nuvertėjo 50 mlrd. USD, investuotojams nusivylus kompanijos vadovo Elono Musko pažadais...

Rinkos
2020.09.23
V. Martikonis: „Ignitis grupės“ akcijos vertos dvigubai daugiau Premium 15

Bene didžiausią patirtį Lietuvoje investuojant į energetikos sektoriaus akcijas sukaupęs verslininkas ir...

Rinkos
2020.09.23
Investuotojai bando atstatyti indeksus į kilimo padėtį Premium

Po išsipardavimo išvakarėse akcijų indeksai antradienį bandė kilti, investuotojams bandant nusikratyti...

Rinkos
2020.09.22
Parduotas „Yglė pastatų valdymas“

Pastatų priežiūros bendrovė „Yglė pastatų valdymas“ turi naujus savininkus – iš privataus kapitalo...

Rinkos
2020.09.22
Prancūzijos „Iliad“ perka Lenkijos operatorių „Play“ 

Prancūzijos „Iliad“ grupė perka 100% Lenkijos mobiliojo ryšio operatoriaus „Play Communication“ akcijų už 3,5...

Technologijos
2020.09.22
„Microsoft“ už 7,5 mlrd. USD perka kelias žaidimų studijas valdančią „ZeniMax Media“

Žaidimų rinka jau nebebus tokia, kokia buvo. Nuo šiol vieni didžiausių industrijos vardų, tokie kaip „Elder...

Technologijos
2020.09.22
„Ignitis grupės“ akcijų įsigijimas: ramiai, visi gaus už vienodai – ne obligacijos Premium 5

Nuo pirmadienio investuotojai gali teikti paraiškas „Ignitis grupės“ istoriniame viešajame akcijų...

Rinkos
2020.09.22
J. Powellas: JAV ekonomika atsigaus tik tada, kai žmonės pasijus saugūs 

JAV ekonomika atsigaus nuo koronaviruso pandemijos sukelto nuosmukio tik tada, kai žmonės jausis saugūs...

Rinkos
2020.09.22
„Ignitis grupės“ IPO: pajamingumas neblizga, tačiau yra kitų privalumų Premium 6

Valstybės kontroliuojama energetikos „Ignitis grupė“ naudojasi palankiomis tendencijomis rinkoje ir bando...

Rinkos
2020.09.21
Istorinio IPO startą pataikė ant atsinaujinusios griūties biržose Premium 3

Per pasaulio biržas ritasi smarki išsipardavimo banga, investuotojams sunerimus dėl pandemijos plitimo tempų,...

Rinkos
2020.09.21
D. Maikštėnas: sėkmingas IPO užtikrins investicijas iki 2030-ųjų 1

Įgyvendinusi pirminį viešąjį akcijų siūlymą (Initial Public Offering, IPO) valstybės valdoma energetikos...

Rinkos
2020.09.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus