Kas pakeitė mano požiūrį į „Teslą“

Publikuota: 2020-02-07
Žilvinas Speteliūnas, investuotojas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Žilvinas Speteliūnas, investuotojas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Revoliucinio investavimo šalininkas

JAV elektromobilių gamintojos „Tesla“ akcijos nuo metų pradžios pabrango 75%, per pusmetį – 218%, o nuo 2019 m. gegužės–birželio žemumų – net 315 %. Tad kas vyksta su „Tesla“, kad investuotojai taip puolė pirkti šios bendrovės akcijas ir ko galima tikėtis toliau?

Tokio staigaus „Teslos“ akcijų kilimo priežastys yra kelios. Pirma, jeigu žiūrėsime į paskutinį pusmetį, tai „Teslos“ akcijų grafikas atrodo paraboliškai, tačiau reikia pasižiūrėti plačiau. 2014–2019 m. laikotarpiu „Tesla“ akcijos kainavo vidutiniškai 260 JAV dolerių, t. y. tiek pat, kiek šios kainavo dar 2014 m. pradžioje. Tuo tarpu „Teslos“ pajamos išaugo nuo 3,198 mlrd. 2014 m. iki 24,578 mlrd. JAV dolerių 2019 m. Taigi, „Teslos“ akcijų kaina stagnavo beveik 6 metus, nors įmonės pajamos per tą patį laiką išaugo beveik 8 kartus. Tai, kad šiandien „Teslos“ akcijos kainuoja 3 kartus brangiau nei 2014 m., pirmiausia yra pabėgusių fundamentų pasivijimas.

Antra priežastis – vadinamųjų „šortintojų“, kurie tikisi uždirbti iš akcijų kainos kritimo, pasitraukimas. Dar prieš pusmetį apie 30% apyvartoje esančių „Teslos“ akcijų buvo „pašortinta“. Šiuo metu šis santykis jau yra 17,5%. Bet turint omenyje, kiek daug akcijos pabrango per šį laiką, tai stebina, kad „pašortintų“ akcijų kiekis išlieka vis vien labai didelis. Tipiškai tarp didžiųjų technologijų bendrovių būna „pašortinta“ nuo 1% iki 6% laisvų akcijų. Nors, pavyzdžiui, „Netflix“ irgi yra pakankamai dviprasmiškai vertinama akcija, tačiau čia „pašortinta“ mažiau nei 5% apyvartoje esančių akcijų. Be to, nors „pašortintų“ bendrovės „Tesla“ akcijų skaičius sumažėjo, tačiau bendra „pašortintų“ bendrovės akcijų suma pasiekė visų laikų rekordą ir, vasario 5 d. duomenimis, sudarė 20,8 mlrd. JAV dolerių. Pagal tai „Tesla“ yra aiški lyderė tarp labiausiai „pašortintų“ JAV akcijų. Antroje vietoje yra „Apple“, kurios kapitalizacija yra daugiau nei 10 kartų didesnė. Tai parodo, kad didžioji dalis „šortintojų“, kurie tikisi „Teslos“ kritimo, dar tikrai nekapituliavo.

Kitas argumentas yra tas, kad investuotojai vis labiau supranta, kad „Tesla“ yra technologijų įmonė, pagal savo struktūrą gana panaši į „Apple“ ir visa tai po truputį yra įskaičiuojama į akcijų kainą. Per gana ilgą laiką čia yra nusistovėjusios dvi priešingos nuomonės – viena pusė „Teslą“ vertina kaip tradicinę automobilių gamintoją, kuris turi uždirbti standartines industrijos pelno maržas. Tada palyginami tradicinių automobilių gamintojų ir „Teslos“ pardavimai bei įmonės kapitalizacijos santykis, pelnų dydžiai ir visuomet gaunasi, jog „Teslos“ akcijos pervertintos. Būtent dėl to ne vienas didelis vertės fondas perka tradicinių automobilių gamintojų akcijas ir tuo pačiu „šortina“ bendrovės „Tesla“ akcijas. Kita investuotojų dalis „Teslą“ vertina kaip technologijų bendrovę, kuri revoliucionuoja ne tik mobilumo, bet ir energetikos rinkas. Reikia nepamiršti, kad „Tesla Energy“ taip pat apčiuopiamai prisideda prie bendrovės sėkmės.

Tai – ne automobiliai

Iki 2018 m. pats asmeniškai buvau „Tesla“ kritikas, bet mano poziciją tuo metu pakeitė vienas epizodas, po kurio supratau, kad „Teslos“ produktai nėra tradiciniai automobiliai. Tuo metu „Consumer Reports“ išleido apžvalgą, kurioje teigiama, kad ką tik pradėto gaminti „Model 3“ stabdymo kelias yra prastesnis už pikapo „Ford F-150“. Užteko vos kelių dienų ir jau visi „Model 3“ automobiliai gavo operacinės sistemos atnaujinimus internetu, kurie leido savo klasėje turėti trumpiausią stabdymo kelią. Iš blogiausio į geriausią vos per kelias dienas. Tai leido man suvokti, kad „Tesla“ yra superkompiuteriai ant ratų su savo operacine sistema kaip įprastiniai šių dienų išmanieji telefonai ar kompiuteriai, o tai atveria milžiniškas monetizavimo galimybes iš programinės įrangos pusės.

Pats asmeniškai „Teslos“ akcijų poziciją atidariau 2018 m. balandžio mėn., po Elono Musko balandžio 1–osios juokelių apie „Teslos“ bankrotą. Tuo metu akcijos kainavo apie 250–260 JAV dolerių, arba 3 kartus mažiau nei šiandien. Nuo to laiko tai mano didžiausia pozicija portfelyje. Ypač agresyviai „Teslos“ akcijas pirkau 2019 m. gegužės mėn. pabaigoje. Paskutinės akcijos buvo pirktos mokant 180 JAV dolerių kainą už vieną. „Tesla“ yra vienintelė mano portfelio pozicija, su kuria visus susijusius veiksmus dalinuosi viešai savo paskyrose tokiuose socialiniuose tinkluose, kaip „Twitter“, „StockTwits“ bei „Scutify“, kur bendrai turiu daugiau nei 100.000 sekėjų.

Per šį kilimą asmeniškai nesiėmiau jokių veiksmų su „Teslos“ akcijomis ir neplanuoju parduoti nė vienos akcijos artimiausiu metu. Taip, po tokio kilimo akcijos kaina turi pasikonsoliduoti, tačiau, mano nuomone, tai yra tik didesnio augimo pradžia. Per pastaruosius pusantrų metų viešoje erdvėje nuosekliai laikausi savo pagrindinio scenarijaus, kad dar šį dešimtmetį „Tesla“ gali tapti 1 trln. JAV dolerių vertės bendrove pagal rinkos kapitalizaciją. Ir esu įsitikinęs, kad tai nebus galutinė riba. Apskritai, manau, kad „Tesla“ taps vertingiausia bendrove pasaulyje, o Elonas Muskas bus turtingiausiu žmogumi pasaulyje. Aišku, kelias iki to bus vingiuotas, bet yra kelios priežastys tokioms optimistinėms prognozėms.

Kas iškels „Teslą“

Mobilumo rinkos ateitis yra elektrinis transportas, autonominis vairavimas bei dalijimasis. „Tesla“ yra neabejotina lyderė pirmose dviejose kategorijose – elektrifikacijoje bei pilnai autonominio vairavimo technologijos kūrime. Ir tas pranašumas yra milžiniškas, ne metai ar dveji. Pavyzdžiui, iki šiol dar nė vienas konkurentų išleistas elektromobilis pagal nuvažiuojamą atstumą neaplenkė 2012 m. gamybos „Tesla Model S“. Iš didžiųjų automobilių gamintojų vis dar niekas neturi programinės įrangos atnaujinimų internetu, kai „Tesla“ tą daro nuo 2012 m. Be to, „Tesla“ nuėjo pilnos vertikalios integracijos keliu, kai industrija daugiausia remiasi priešinga strategija. Tad „Tesla“ praktiškai gerą dešimtmetį elektromobilių rinkoje kūrėsi konkurencinį pranašumą, kol kiti į šią rinką žiūrėjo pro pirštus. Visa tai leidžia bendrovei ne tik uždirbti didžiausias pelno maržas elektromobilių rinkoje, bet ir sukurti diferencijuotą ekosistemą, kokią šiandien turi „Apple“, t.y. paremtą hardware, software pardavimu bei paslaugomis, Premium prekės ženklu bei išskirtiniu vartotojų lojalumu.

Dar labai svarbus akcentas yra autominio vairavimo technologija. Iš visų bendrovių, kuriančių šią technologiją, „Tesla“ generuoja daugiau nei 95% visų duomenų realiuose keliuose, o ne simuliuojant. Kuo labiau plečiasi „Teslos“ autoparkas, tuo daugiau duomenų, tuo sparčiau treniruojamas „Tesla“ neural net. Dar vertėtų paminėti, kad „Tesla“ praėjusiais metais išleido savo sukurtą autonominio vairavimo lustą, kuris būsimą „Nvidia“ produktą lenkia net 4 metais. Todėl „Tesla“ yra vienintelė bendrovė, kuri per artimiausius penkerius metus turi galimybę pristatyti pilno autonominio vairavimo technologiją galutiniam vartotojui ir paleisti robotaksi tinklą.

Trilijono vertės kompanija

Taigi, ateityje „Teslos“ ekosistemoje vis didesnį vaidmenį vaidins atsinaujinančios pajamos (angl. recurring revenue) iš programinės įrangos bei paslaugų, kur pelno maržos gali būti 60–70% ar daugiau. Be to, remiantis Wrighto dėsniu, „Tesla“ gali jau per penkerius metus pasiekti 40% pelno maržą vien tik gamindama pačius elektromobilius. Remiantis tuo pačiu dėsniu, „Teslos“ gamybos apimtys turėtų ir toliau eksponentiškai augti ir 2025 m. gali siekti jau net 5 mln. ar daugiau. Jeigu vidutinė parduodamo automobilio kaina būtų 50.000 JAV dolerių, tai mes vien iš elektromobilių pardavimo 2025 m. galime tikėtis 250 mlrd. pajamų bei 100 mlrd. bendrojo pelno (angl. gross margin). Ir čia neskaičiuojant nei „Tesla Energy“, nei „Tesla“ programinės įrangos bei paslaugų pardavimo. Nuo atėjimo į akcijų biržą „Teslos“ akcijos vidutiniškai prekiaujasi su šiek tiek daugiau nei 4 P/S. Jeigu pritaikysime šį koeficientą elektromobilių pardavimams, štai jums ir vieno trilijono vertės bendrovė.

Tuo tarpu labai trumpu periodu investuotojai turėtų tikėtis „Teslos“ akcijų kainos konsolidacijos, bet potencialas augimui išliks dėl vis dar labai didelės „šortų“ bendros sumos bei vis dar labai didelio skeptiškumo akcijai. Šiandien po kilimo labai dažnai tenka matyti kriptovaliutų bumo ir „Teslos“ akcijų kainos kilimo palyginimus. Skirtumas yra tas, kad čia yra realus ir sparčiai augantis inovatyvus verslas, kuris kelia egzistencinę grėsmę ne vienai tradicinei automobilių gamintojai.

Taip pat spėčiau, kad dar šiemet „Teslos“ akcijos gali būti įtrauktos į S&P 500 indeksą. Pagal dabartinę kapitalizaciją, „Tesla“ lengvai papultų į šio indekso didžiausių įmonių šimtuką. Tai leistų atrakinti labai didelę paklausą iš institucinių investuotojų, ypač indeksinių fondų. Vien šis įvykis galėtų pakelti „Teslos“ akcijų kainą keliasdešimt procentų.  

Įžvalgos autorius Žilvinas Speteliūnas yra revoliucinio investavimo šalininkas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Investuotojai grįžo gerinti rekordų Premium

Pozityvūs ekonominiai duomenys nukreipė investuotojų dėmesį nuo koronaviruso grėsmių ir paskatino pirkti...

Rinkos
18:07
Dar vienas „Avia Solutions Group“ pirkinys – italų „Flash Line Maintenance“ 

Augantį verslininko Gedimino Žiemelio valdomos grupės pirkinių krepšelį papildo lėktuvų priežiūros ir remonto...

SEB IT sutrikimų pasekmės verslui: kas laukia dėl delspinigių Premium

Po naujos SEB banko IT platformos įdiegimo savaitgalį dalis banko verslo klientų susiduria su sunkumais...

Rinkos
16:18
„Luminor“ rezultatai: indėlių portfelis augo, žada aktyvesnį kreditavimą

Praėjusių metų 4 ketvirtį ir per visus 2019 m. „Luminor“ banko Baltijos šalyse grynosios palūkanų ir...

Rinkos
15:55
Aukso kaina – 7 metų pike

Aukso kaina trečiadienį pasiekė ir viršijo 1.600 USD už Trojos unciją – lygį, kuriame brangiojo metalo kaina...

Rinkos
14:34
Lietuvos bankas griežtai nubaudė gudrauti bandžiusią „fintech“ įmonę 1

Lietuvos bankas už šiurkščius ir sisteminius įstatymų pažeidimus panaikino mokėjimo įstaigos UAB...

Rinkos
09:31
Baltijos šalys suklestėjo kaip visos ES tarpusavio skolinimo centras Premium 2

Baltijos šalys per kelis metus tapo bene reikšmingiausiu žaidėju Europos tarpusavio skolinimo rinkoje.

Rinkos
11:41
„Merko statybos“ apyvarta augo 56% 

Estijos kapitalo UAB „Merko statyba“ pernai pasiekė 59,5 mln. Eur pardavimo pajamas. Jos buvo 56% didesnės...

Kaip Volstrito rykliai investavo ketvirtąjį ketvirtį Premium

Stambūs persistumdymai JAV bankų akcijų paketais, investicijos į farmaciją, sėkmingi šuoliai į „Teslą“ ir...

Rinkos
09:23
Startuoliai pinigų žvalgosi nebūtinai ten, iš kur jie ateina Premium

Lietuviško startuolio svajonė – pritraukti investuotoją iš Silicio slėnio ir tapti vienaragiu, tačiau...

Rinkos
05:45
Biržoje – „Coop“ akcijų atokvėpis Premium

Baltijos akcijų biržoje antradienį koregavosi ilgą laiką sparčiai kilusios „Coop“ banko akcijos, vertintos...

Rinkos
2020.02.18
Būsimų pensininkų milijonierių gretos JAV 2

Į milijonierių gretas JAV įsijungė didžiausias iki šiol fiksuotas būsimų pensininkų skaičius. Tai lėmė į...

Finansai
2020.02.18
Iškreipta realybė: Graikijos ir Italijos obligacijos graibstomos kaip saugumo užuovėja

Pasaulio investuotojai, išsigandę koronaviruso protrūkio pasaulyje, saugumo užuovėjos ieško valstybių skolos...

Rinkos
2020.02.18
Kur dėti indėlį: 2,1% palūkanos ar užsienio šalies draudimas Premium 1

Indėlių sumai Lietuvos bankuose toliau augant, klausimas, kur padėti indėlį ir bent dalinai atpirkti...

Rinkos
2020.02.18
Buvęs vadovas naujoje SEB VP platformoje įžvelgia sąrašą trūkumų Premium 11

Po SEB banko naujos IT platformos įdiegimo startavusioje naujoje SEB vertybinių popierių prekybos platformoje...

Rinkos
2020.02.18
Didžiausias estiškas bankas ketina imtis draudimo verslo

Estijos finansų grupė „LHV Group“ planuoja imtis ne gyvybės draudimo veiklos.

Rinkos
2020.02.18
„15min“ savininko investicijų taikinyje – bankai Premium

Estijos žiniasklaidos magnatas multimilijonierius Margusas Linnamae, už kelis šimtus milijonų pardavęs...

Rinkos
2020.02.18
Technologijų milžinės (vis dar) kelia rinkas

Šį dešimtmetį rinkose dominuoja JAV technologijų milžinių akcijos. Artimiausių kelerių metų horizonte matome...

Rinkos
2020.02.17
3 NT tendencijos: kaip gyvensime ateinantį dešimtmetį (II)  Premium

Kaip nekilnojamojo turto (NT) rinka keisis XXI a. trečiajame dešimtmetyje? Pirmojoje dalyje rašėme apie...

Statyba ir NT
2020.02.17
Biržoje – dėmesys SEB VP platformai, „Olainfarm“ Premium 1

Pirmadienį Baltijos biržoje investuotojai turėjo pirmą progą pačiupinėti naują SEB banko vertybinių popierių...

Rinkos
2020.02.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus